پاسپورت شناسنامه‌ای بین‌المللیست که افراد برای خروج از کشور به آن نیاز دارند. این مدرک در واقع اجازه‌ی خروج از کشور مبدا را به متقاضی می‌دهد. صدور پاسپورت شرایط، مراحل و هزینه‌هایی دارد که در این مطلب بررسی خواهیم نمود.

شرایط اخذ پاسپورت

دولت در صورتی به شما اجازه‌ی خروج می‌دهد که بدهی مالیاتی نداشته باشید. اگر سن شما زیر 18 سال باشید اجازه ولی یا قیم شما لازم خواهد بود و در صورتی که خانم متاهلی قصد خروج از کشور داشته باشد به اجازه‌ی همسر یا دستور دادستانی نیاز دارد. بعضی افراد به دلایل مختلفی از جمله تخلفات بزرگ قضایی، ممنوع‌الخروج می‌شوند. این افراد به‌هیچ‌وجه تا رفع شدن مشکل خود نمی‌توانند گذرنامه‌ی قانونی دریافت نمایند.
شرایط اخذ پاسپورت برای مشمولان خدمت سربازی نیز متفاوت است و نیاز به دلیل محکم برای خروج از کشور، زمان و مکان معلوم و وثیقه خواهید داشت. جزییات بیشتر را در مطلبی دیگر با عنوان «نظام وظیفه‌ خروج از کشور» بخوانید.

مراحل و هزینه‌ها

شروع پروسه از ثبت درخواست در پلیس+10 می‌باشد. برای این درخواست ابتدا مبلغ 1000 تومان برای فرم و شناسه دریافت می‌شود. سپس متقاضی باید 3750تومان برای شهرداری و 75هزار تومان به حساب نیروی انتظامی واریز نماید. در اینجا درخواست ثبت شده و پس از چند روز گذرنامه یا پاسپورت شما، از طریق پست به شما تحویل داده خواهد شد.

مراحل پاسپورت

مدارک لازم برای دریافت گذرنامه عبارتند از:

•    اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه یا تاییدیه ثبت احوال و همچنین اصل آخرین گذرنامه

•    یک قطعه عکس ۶*۴ جدید و رنگی به صورت تمام رخ ، آقایان باید عکس بدون کلاه و عینک و زیور آلات و همچنین بدون آرایش مو ارائه دهند و رنگ لباس ها با پس زمینه نباید یکی باشد و بانوان نیز باید حجاب کامل را رعایت کنند و بدون آرایش و زیورآلات و با روسری یا مقنعه تیره و ساده عکس بگیرند .

•    برای افراد بالای 15 سال ، گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه الزامی است و این افراد باید به همراه شناسنامه عکس دار در محل حضور داشته باشند .

•    جهت دریافت گذرنامه برای افراد زیر ۶ سال باید خود فرد در محل حاضر شود و یک قطعه عکس از کودک از طرف ولی کودک نیز باید ارائه گردد .

•    نظامیانی که شاغل هستند باید حتما نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند .

•    بانوانی که همسر متوفی هستند ، باید اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده را ارائه دهند .

•    کارت پایان خدمت 

 

 

بیشتر بخوانید:

پس گرفتن وثیقه ی خروج از کشور

وثیقه ی خروج از کشور

پیشنهاد سردبیر زانکو