با توجه به پیشرفت های اخیر کشور ترکیه متقاضیان تحصیل در این کشور روز به روز افزایش یافته است. دانشگاه هایی در این کشور وجود دارند که تدریس در رشته های موجود در آن تنها به زبان انگلیسی ارائه داده می شود

تحصیل در ترکیه 
تحصیل در ترکیه در سال 2020 به دلیل نزدیکی با ایران و هزینه های پایین آن نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی، مورد توجه دانشجویان میباشد. به همین دلیل اگر چه آمار بیکاری در ترکیه در ژانویه 2020 در حدود 14% گزارش شده و کارفرمایان این کشور معمولا تمایلی به استخدام خارجی ها ندارند٬ این کشور همچنان از جمله مقصدهایی است که ایرانیان انتخاب می کنند. 

سیستم آموزشی ترکیه

تحصیل در ترکیه به عنوان کشوری که خصوصا در سال های اخیر روند رو به رشدی در عرصه اقتصاد داشته این روزها طرفداران بیشتری پیدا کرده است. شمار دانشجویان بین المللی در خصوص تحصیل در ترکیه در سال های متوالی در حال افزایش است. در حال حاضر به میزان بیش از 80000 دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه نیز مشغول به تحصیل می باشد. جزئیات سیستم آموزش عالی ترکیه را در جدول زیر نمایش داده شده است:
 

 • تعداد دانشگاه: 166 دانشگاه
 • قدیمی ترین دانشگاه: دانشگاه استانبول (1435)
 • برترین دانشگاه: دانشگاه چانکایا (401 جهانی)
 • سال تحصیلی: سپتامبر تا ژوئن
 • دانشجوی خارجی: 87903 دانشجو

فرصت تحصیل در این کشور فرصتی فوق العاده در خصوص تحصیلات کم هزینه (همانند تحصیل در کانادا) به همراه پرداخت کمک هزینه های ماهانه برای واجدین شرایط نیز می باشد. این کشور مقصدی گردشگری برای میلیون ها توریست در سال می باشد که آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است و دولت تمایل به روند افزایش این میزان توریست را در سال دارد.

شرایط تحصیل در ترکیه

دولت ترکیه، در سال 2020 سیاستی بر جذب دانشجویان بین المللی اعمال می کند تا از این طریق رنکینگ دانشگاه های خود را ارتقا دهد. بیشتر تمرکز کشور ترکیه نیز بر جذب دانشجو از آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی می باشد. برای رسیدن به این هدف دولت ترکیه به دانشجویان بورسیه می دهد و دانشگاه های ترکیه نیز نسبت به بسیاری دیگر از کشورها خصوصا برای کسانی که از کشورهای خاورمیانه به ترکیه می آیند، شهریه کمتری دارند. شهریه های سالانه دانشگاه های ترکیه بدین قرار می باشد:
هزینه سالانه تحصیل به زبان انگلیسی:    600$ تا 1500$
هزینه سالانه تحصیل به زبان ترکی:    240$ تا $730
هزینه ماهانه زندگی در ترکیه:    400$ تا 500$
علاوه بر دولت ترکیه، نهاد دیگری به نام بانک توسعه اسلامی نیز به دانشجویان خارجی کمک هزینه های تحصیلی اعطا می کند. یکسری بورسیه های دیگر نیز وجود دارند که به دانشجویان با شرایط ویژه از جمله سابقه تحصیلات آکادمیک درخشان تخصیص داده می شود. مدت زمان اهدای این بورسیه نیز برای دانشجویانی که دوره زبان انگلیسی را نیز می بایست به عنوان پیش نیاز بگذرانند 5 سال و برای سایر دانشجویان که مستقیما وارد دانشگاه می شوند 4 سال می باشد.این بورسیه که بر مبنای رزومه دانشجویان اهدا می شود موارد ذیل را در بر می گیرد:

 • شهریه دانشگاه
 • هزینه های زندگی در مدت 10 ماه
 • هزینه های خوابگاه

مزایای تحصیل در کشور ترکیه
انتخاب ترکیه به عنوان مقصدی مناسب از دلایل مختص به خود نیز برخوردار می باشد که در ادامه مقاله به این موارد نیز پرداخته می شود. ترکیه یک کشور چند ملیتی است. کشو ترکیه عملا پلی میان شرق و غرب با روند صعودی تعداد دانشجویان بین المللی از اروپا، آفریقا، ایالات متحده آمریکا و آسیا می باشد.

 • از مزایای تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تائید
 • امکان اسفاده از سفارت این کشور برای ورود به کشورهای اروپایی و غیره در مدت زمان کم
 • امکان کار در ترکیه حین تحصیل
 • اخذ ویزای همراه برای تحصیل
 • تحصیل در ترکیه به زبان ترکی

دانشگاه ها و مدارس ترکیه از سطح آموزشی خوبی برخوردار هستند. ترکیه دارای یکی از روبه رشدترین اقتصادهای دنیا بوده و یکی از دلایل آن موفقیت این کشور در جذب دانشجویان بین المللی و پرطرفدار بودن برای توریست ها بوده است. در واقع مدارک دانشگاهی معتبر ترکیه که در کل دنیا شناخته شده و مقبول می باشد.
امکانات بالای مدارس و دانشگاه ها و تعداد رو به رشد رشته هایی که علاوه بر زبان ترکی استانبولی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند از جمله دلایلی است که دانشجویان این کشور را به عنوان مقصد برتر در خصوص تحصیل در ترکیه محسوب می شوند. زبان اصلی کشور ترکیه، ترکی می باشد و دانشجویان این امکان را دارند که این زبان را در کلاس های آموزشی این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام این دوره های آموزشی وارد دانشگاه ها شوند. البته این امکان نیز وجود دارد که با زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در ترکیه
تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه
با توجه به پیشرفت های اخیر کشور ترکیه متقاضیان تحصیل در این کشور روز به روز افزایش یافته است. دانشگاه هایی در این کشور وجود دارند که تدریس در رشته های موجود در آن تنها به زبان انگلیسی ارائه داده می شود و دانشجویانی که مهارت لازم را در زبان انگلیسی دارند میتوانند با ارائه مدارک مورد نظر براحتی وارد این دانشگاه ها گردیده و به تحصیل بپردازند. در این دانشگاه ها دانشجویان از امکانات بسیار مناسبی برخوردار خواهند بود.
همچنین این دانشگاه ها بورس های متنوعی را برای دانشجویان در حال تحصیل در نظر گرفته است. جهت آگاهی از چگونگی اخذ این بورس ها میتوانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمائید. از دیگر امکانات موجود در این دانشگاه ها می توان به رشته هایی اشاره کرد که قبول شدن در آنها در ایران دشوار است. به همین دلیل اکثر دانشجویان سعی می نمایند به تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی روی آورند.
پزشکی در ترکیه
پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در ترکیه محسوب می شود و متقاضیان می توانند این امکان را دریافت نمایند که در دانشگاه های مورد تایید این کشور مشغول به تحصیل شوند. در ترکیه 6 دانشگاه مورد تایید وجود دارد که برای قبولی در این دانشگاه ها باید در آزمون ورودی این دانشگاه ها قبول شوید. آزمون YOS و SAT این دو آزمون هستند که باید خود را برای شرکت در این آزمون آماده نمائید. SAT معمولا در تعداد کم تری در سال در ترکیه برگذار می شود ولی آزمون YOS در تعداد دفعات بیشتر برگزار می شود. برای این که بتوان با آمادگی بهتری در این آزمون ها شرکت کرد باید در دوره های پیش پزشکی ترکیه شرکت نمود و آمادگی لازم را برای تحصیل پزشکی در ترکیه کسب کرد.

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته های برای گرفتن بورسیه

تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در کشور ترکیه می توان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اقدام نمود. هر کدام از این مقاطع یک آزمون ورودی دارد که رتبه فرد در این آزمون می تواند مشخص نماید که وی در چه رشته ای و در چه دانشگاهی باید تحصیل کند. مدت زمان تحصیل در این کشور مانند سایر کشورهای دیگر است و طبق مدت زمانی که در این جدول ذکر شده است، می باشد:

 • مقطع لیسانس:    3 یا 4 سال
 • مقطع فوق لیسانس:    2 سال
 • مقطع دکترا:    3 سال

هزینه های تحصیل در ترکیه

شهریه دانشگاه ها و هزینه هایی که بابت زندگی در این کشور پرداخته می شود در سال 2020 بسیار معقول تر و پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است ولی هم چنان سطح آموزشی دانشگاه ها نسبتا خوب می باشد. با این وجود بورسیه های متنوعی نیز وجود دارند که علاوه بر شهریه دانشگاه ها حتی هزینه های زندگی و بیمه را نیز پوشش می دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه ها بستگی به این دارد که فرد در دانشگاه های خصوصی یا دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل باشد. در دانشگاه های خصوصی مانند کوچ هزینه تحصیل سالانه 25000€  می باشد. در صورتی که تحصیل در دانشگاه های دولتی هزنیه تحصیل سالانه 500€ تا 3000€ می باشد.

تحصیل در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

تورم در سال 2020 در ترکیه 12.6% است این در حالی است که در یک سری کشورهای اروپایی از جمله سوئیس تورم تنها 1.2% می باشد. نتیجتا هزینه ای که افرادی که در ترکیه اقامت دارند صرف می کنند سال به سال کمی افزایش پیدا می کند. در سال 2020 دانشجویان بین المللی ماهیانه حدود 400$ هزینه زندگی دارند و ترمی بین 100$ تا 150$ صرف خرید کتاب و سایر ملزومات دانشگاه می کنند. در جدول ذیل هزینه های زندگی در ترکیه در سال 2020 به طور دقیق تر ذکر شده است:
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت    4.10$
یک وعده غذا در مک دونالد    3.78$
یک بطری آب معدنی    0.23$
شیر یک لیتری    0.75$
500 گرم نان سفید    0.42$
1 کیلوگرم برنج سفید    1.46$
1 کیلوگرم فیله مرغ    3.49$
1 کیلوگرم سیب    0.82$
1 کیلوگرم موز    1.92$
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی    0.49$
بلیت یک ماهه وسایل نقلیه عمومی    32.83$
حق عضویت یک ماهه باشگاه ورزشی    24.47$
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر به صورت ماهیانه    236.66$
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر به صورت ماهیانه    413.35$

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه

دانشگاه بیل کنت در ترکیه یکی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشگاه دارای دانشکده های مدیریت، هنرهای زیبا، اقتصاد، موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی میباشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه را 14000$ (دلار آمریکا) آدر سال برآورد می شود. دانشگاه فنی آسیای میانه نیز یکی از بهترین دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه است. دانشجویان میباید قبل از ورود به دانشگاه فنی خاورمیانه دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل باشند. در صورتیکه دانشجویان دارای مدارک ذکر شده نباشند و تنها ادعا نمایند که از مهارت لازم برخوردار می باشند میباید ابتدا توسط اساتیدی در این دانشگاه تعیین سطح شوند.
دانشگاه استانبول ترکیه یکی دیگر از دانشگاه هایی است که تحصیل در کشور ترکیه به زبان انگلیسی را ممکن مینماید. از آنجائیکه این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی در ترکیه است. دانشجویان برای ورود به تحصیل در این دانشگاه نیاز به پرداخت هزینه قابل توجهی ندارند. همچنین تحصیل داروسازی در ترکیه از جمله رشته های پرطرفدار در این کشور میباشد. دانشگاه بغازیچی ترکیه چهارمین دانشگاهی است که در لیست دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور مشاهده میشود. دانشگاه بغازیچی ترکیه دارای 5 دانشکده میباشد. تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و مهندسی در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

کنکور ترکیه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در این کشور باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزا ارائه شود. برای اخذ پذیرش بسته به کالج و یا دانشگاهی که برای آن اقدام می شود مدارک متفاوتی ممکن است از فرد درخواست شوند.

 • به صورت کلی این مدارک شامل موارد زیر می باشد:
 • مدارک هویتی از جمله ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی در مقاطع قبل
 • مدارک مبنی بر گواهی پزشکی
 • مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
 • 4 قطعه عکس
 • مدارک مالی و ارائه تمکن مالی
 • مدرک زبان در صورت نیاز ترکی یا انگلیسی و یا اثبات دانش آن زبان

تعداد رشته های انگلیسی زبان در ترکیه روبه افزایش است. هم چنین بر خلاف کشورهایی مثل کره جنوبی یا فرانسه که مردم فقط به زبان رسمی خود کشور صحبت می کنند مردم ترکیه آشنایی نسبتا خوبی با زبان انگلیسی دارند و نتیجتا برای برقراری ارتباط و گفتگوهای روزمره، خارجی ها با مشکلی مواجه نخواهند بود. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از برترین راه های اخذ اقامت محسوب می گردد. متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شرایط تحصیل در ترکیه نسبت به این امر اقدام داشته باشند.

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه

بطور کلی ترکیه کشوری مناسب برای تحصیل مقطع دکترا است. در بیشتر موارد دانشجویان مبالغ کمی برای شهریه و مخارج زندگی پرداخت می‎کنند. همچنین منابع مالی محدودی برای دانشجویان بین‌الملل در دسترس می‌باشد.

شهریه مقطع دکترا در ترکیه

شهریه دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های دولتی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، اندک است و معمولا حدود ۸۰۰-۵۰۰ یورو در سال برای دانشجویان بین‌الملل می‌باشد. این مبلغ حتی برای شهروندان ترکیه و یا دوره‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند کمتر است. توجه داشته باشید این میزان با توجه به دانشگاه و دوره دکترا متغیر است.
شهریه دانشگاه‌های خصوصی بطور قابل توجهی بیشتر است که سالیانه حدود ۱۷.۵۰۰-۵.۲۵۰ یورو می‌باشد. با این وجود، امکانات مالی در این موسسات بیشتر است.

هزینه‌های زندگی دانشجویان دکترا در ترکیه

علاوه بر شهریه‌ مناسب و هزینه‌های پایین زندگی در شهرهای ترکیه، تحصیل دوره دکترا از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه سکونت، غذا، برنامه‌های تفریحی و سفر در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مناسب بوده و دانشجویان معمولا بین ۳۵۰ تا ۴۲۵ یورو در هر ماه هزینه می‌کنند

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه

بطور کلی ترکیه کشوری مناسب برای تحصیل مقطع دکترا است. در بیشتر موارد دانشجویان مبالغ کمی برای شهریه و مخارج زندگی پرداخت می‎کنند. همچنین منابع مالی محدودی برای دانشجویان بین‌الملل در دسترس می‌باشد.

هزینه‌های زندگی دانشجویان دکترا در ترکیه

علاوه بر شهریه‌ مناسب و هزینه‌های پایین زندگی در شهرهای ترکیه، تحصیل دوره دکترا از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه سکونت، غذا، برنامه‌های تفریحی و سفر در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مناسب بوده و دانشجویان معمولا بین ۳۵۰ تا ۴۲۵ یورو در هر ماه هزینه می‌کنند

تحصیل در ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی

همانند بسیاری از بورس‌های تحصیلی، بورس تحصیلی ترکیه طیف گسترده‌ای از مزایا را برای دانشجویان ارائه می‌دهد. بعضی از مزایای ویژه بورسیه به شرح زیر است:
سکونت رایگان: یکی از بهترین ویژگی بورسیه تحصیلی ترکیه سکونت دانشجویان به بهترین روش ممکن است. تمامی دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه اقامت دارند و دانشجویان می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای از این امکانات بهره‌مند شوند. درصورتی که دانشجویی تمایل به زندگی در خوابگاه را نداشته باشد، می‌تواند به محل سکونت مورد تمایل خود نقل مکان کند؛ در چنین شرایطی هزینه زندگی به عهده خود دانشجو می‌باشد.
شهریه رایگان: دانشجویان بورسیه، تنها می‌بایست با تمام توان خود به تحصیل مشغول شوند و هیچ مسئولیت دیگری بر دوش آنها نخواهد بود. دانشجویان بورسیه، هیچ وظیفه‌ای در قبال پرداخت شهریه نداشته و تحصیل آنها بصورت رایگان خواهد بود.
هزینه‌های بهداشتی: هزینه‌های بهداشتی تمامی دانشجویان بورسیه، برعهده‌ی بیمه سلامت عمومی است. خدمات درمانی در سراسر جهان مسئله بسیار مهمی است؛ این موضوع به ویژه برای خارجی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. خوشبختانه، در صورتی که دانشجویی بورسیه باشد، این موضوع دیگر نگران کننده نخواهد بود. در صورت بروز بیماری دانشجو هیچ هزینه ای برای درمان پرداخت نخواهد کرد و تمامی هزینه‌ها برعهده بیمه سلامت عمومی خواهد بود.
هزینه های مسافرتی: برنامه بورس ترکیه حتی هزینه‌های مسافرتی دانشجویان را پرداخت می‎کند. در حین تحصیل دو بلیط برای آنها تهیه می‌گردد؛ یکی از آنها برای ورود دانشجویان به ترکیه و دیگری عزیمت آنها پس از اتمام تحصیل می‌باشد. با این حال، اگر دانشجویی شخصا تمایل به خرید بلیط داشته باشد، هزینه بلیط به او پس داده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تقویت زبان با استفاده از دیدن فیلم و سریال

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به نوع دانشگاه که دولتی یا خصوصی است بستگی دارد. در دانشگاه های دولتی این کشور متوسط هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد اما در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و ممکن چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال باشد.
برای هزینه زندگی در ترکیه، دانشجویان هم باید ماهانه؛ ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای تغذیه و ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای اسکان در خوابگاههای دانشجویی در نظر داشته باشند.
هزینه زندگی در ترکیه ۲۰۲۰

میزان شهریه دانشگاههای خصوصی و دولتی در ترکیه

در بیان کلی باید بگوییم دو دسته ای مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی در این کشور مشغول به انجام خدمات آموزشی می باشند، که شهریه دانشگاههای ترکیه بنا به این که دانشجو در کدام دسته از این دانشگاه ها پذیرش شده باشد و کدام رشته را انتخاب کند، متغیر می باشد.
تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد.

شهریه دانشگاه دولتی آنکارا :

در رشته ی حقوق برای دوره ی کارشناسی ۱۰۲۷ لیر ، و برای کارشناسی ارشد و دکتری  ۱۰۲۰ لیر
در رشته ی مهندسی برای دوره ی کارشناسی ۱۵۲۹ لیر، و برای کارشناسی ارشد و دکتری ۱۳۵۹ لیر
و برای رشته ی پزشکی در دوره ی ارشد و دکتری ۲۱۳۴ لیر
شهریه دانشگاه خصوصی استانبول بیلگی:
در رشته ی حقوق برای دوره ی کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و برای کارشناسی ارشد ودکتری  ۱۹۴۰۰ لیر
در رشته ی معماری برای دوره ی کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر، و برای کارشناسی ارشد ودکتری  ۲۵۵۰۰ لیر
برای رشته ی پزشکی در دوره ی ارشد و دکتری ۲۰۹۵۰ لیر
نکته ی مهم در رابطه با شهریه دانشگاههای ترکیه این است که  میزان این شهریه ها در هر سال برای هر دانشگاه هر چند به صورت جزیی تغییر خواهد کرد. لذا دانشجو، در مرحله ی پذیرش گرفتن از هر دانشگاه، از مبلغ دقیق شهریه آگاه خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

کدام کشور‌های جهان میزبان «مهاجران ایرانی» هستند؟

هزینه تحصیل در ترکیه بسته به نوع دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متغیر می باشد. دانشگاه های دولتی کم هزینه تر از دانشگاه های خصوصی هستند، برای مثال به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه که زبان تدریس آن ها انگلیسی می باشد ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال است و هزینه تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال می باشد.
معمولا شهریه کلاس‌هایی که در دانشگاه‌های دولتی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند بسیار گران‌تر است و از ۱۵۰۰-۶۰۰ دلار در سال متغیر است؛ این درحالی است که همین کلاس‌ها به زبان ترکی حدود ۷۵۰-۲۴۰ دلار هزینه می‌برد. دانشگاه های خصوصی به طور مستقل هزینه و شهریه را تعیین می کنند که می تواند به ۲۰ هزار دلار در سال هم برسد.
هزینه تحصیل و زندگی از دیگر مواردی است که بر روی تصمیم دانشجویان به منظور تحصیل در خارج از کشور تاثیر می‌گذارد. در مقایسه با دیگر مقاصد دانشجویان بین‌الملل، ترکیه از شهریه سالیانه ارزان‌تری برخوردار است و هزینه‌های زندگی در این کشور به مراتب کمتر است. در سال ۲۰۲۰، هزینه زندگی در ترکیه ۵۳% ارزان‌تر از آمریکا و ۲۳.۸۱% ارزان تر از ایران است و میزان اجاره بها برای مسکن نیز  ۵۸.۴۳%  کمتر از ایران می باشد.
مخارج ماهیانه زندگی برای دانشجویان خارجی بین ۷۰۰-۵۰۰ دلار آمریکا قرار دارد که این مبلغ بسته به سبک زندگی دانشجو متغیر است. هزینه‌های آموزشی برای هر ترم تقریبا بین ۱۵۰-۱۰۰ دلار آمریکا می‌باشد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو