سیستم آموزشی دبیرستان در کانادا، و تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا، با برنامه آموزشی مدون و دروس کاربردی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانش آموزان در خصوص ادامه تحصیل در مدارس کانادا میباشد.

سیستم آموزشی دبیرستان‌های کانادا به این نحو است که در سال ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ دبیرستان در کانادا، دانش آموزان تعدادی دروس اجباری و تعدادی دروس انتخابی میگذارنند. هر محصل برای فارغ التحصیل شدن ملزم به گذراندن مجموع ۸۰ واحد درسی در طول این سه سال میباشد. گذراندن این ۸۰ واحد با تنوع بسیار بالا برای محصلین دبیرستان های کانادا ممکن بوده و آنها شانس های زیادی برای انتخاب دروس بر اساس اهداف آینده خود دارند. تحصیل در دبیرستان‌های کانادا نه تنها دانش آموز را از نظر علمی در سطح بالایی قرار میدهد بلکه بر مهارت های اجتماعی، هنری، موسیقی و ورزش و ارتباطات نیز تمرکز دارد و باعث میشود فارغ التحصیلان دبیرستان‌های کانادا چند بعدی بوده و چشم انداز بهتری برای زندگی و کار داشته باشند. دبیرستان‌های کانادا جز بهترین دبیرستان‌های دنیا بوده و سالیانه محصلین بی شماری برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا راهی این کشور میشوند.

تحصیل در دوره دبیرستان در کانادا

زمانیکه دانش‌آموزان با موفقیت پایه‌ی هشتم را به پایان می‌رسانند، آنها دوباره به دوره‌ی بالاتری، دوره دبیرستان، راه می‌یابند. تحصیل در دبیرستان‌های کانادا یک دوره چهار ساله است، که در پایه‌های زیر ارائه می‌شود:

پایه نهم (۱۵-۱۴ سالگی)
پایه دهم (۱۶-۱۵ سالگی)
پایه یازدهم (۱۷-۱۶ سالگی)
پایه دوازدهم (۱۸-۱۷ سالگی)

 

شرایط اولیه ورود به دانشگاه‌های کانادا پس از دبیرستان

گذراندن انگلیسی، ریاضی، یک درس اجتماعی، یک درس علوم، و زبان خارجی در سال ۱۱
گذراندن دروس انگلیسی سال ۱۲ به علاوه ۳ تا ۴ درس آکادمیک در سال ۱۲

بیشتر بخوانید:

شرایط سنی تحصیل در کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا

‌تحصیل در دبیرستان های کانادا، برای دارندگان اقامت دائم و سیتیزن ها و فرزندان متقضیانی که ویزای کار دارند، کاملا رایگان است. هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی کشور کانادا، برای دانش آموزان بین المللی روزانه، سالیانه ۱۴ هزار دلار کانادا میباشد. البته این شهریه مدارس دولتی کانادا بوده و مدارس خصوصی شهریه بالاتری دارند. هزینه بیمه در دوران دانش آموزی سالیانه ۱۰۰۰ دلار و هزینه Home Stay برای هر سال ۱۰ هزار دلار خواهد بود. متقاضیانی که قصد دارند به همراه پدر یا مادر خود در کانادا تحصیل کنند نیز میتوانند در خانه خرید یا اجاره ای خود مستقر شوند. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا نیز بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار متغیر است. این هزینه شامل شهریه و هزینه زندگی و بیمه میگردد.

 

دبیرستان‌های شبانه­ روزی کانادا 

  • دبیرستان‌های مختلط
  • دبیرستان به صورت تک جنسیتی
  • دبیرستان‌های مذهبی
  • مدارس نظامی
  • مدارس متوسطه
  • مدارس شبانه روزی ۵ روزه
  • مدارس پیش‌دانشگاهی هنر.

ویزای کاندا
 

دبیرستان‌های دولتی کانادا

بسیاری از دبیرستان‌های دولتی در کانادا سعی می‌کنند دانش‌آموزان را برای حضور در دانشگاه آماده کنند. تقریبا تمام دبیرستان‌ها در کانادا برنامه های آموزشی روزانه ارئه می‌دهند. دبیرستان‌های دولتی کانادا دارای برنامه‌هایی مبتنی بر آموزش سکولار یا غیر مذهبی است. ‌تحصیل در دبیرستان‌های دولتی کانادا، برای افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، شهروندان کانادا، فرزندان متقضیانی که ویزای کار کانادا را دارند و فرزندان دانشجویان بین‌المللی رایگان است اما برای دانش‌آموزان بین‌المللی رایگان نیست و هزینه آنها اندکی از تحصیل در مدارس خصوصی کانادا کمتر است.

بیشتر بخوانید:

مراحل خروج از کشور دانشجویان مشمول

دانشگاه های برتر کانادا

دبیرستان‌های خصوصی کانادا 

تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی کانادا در هر استان وجود دارد و یک گزینه  مناسب و جذاب برای تحصیل در خارج از کشور برای دانش‌آموزان بین‌المللی است.. بسیاری از رهبران تجاری و سیاسی کانادا فارغ ‌التحصیلان مدارس خصوصی کانادا هستند. دبیرستان‌‌های خصوصی کانادا باید ابتدا در وزارت کشور و یا منطقه خود ثبت شده باشند. برنامه‌های درسی و استانداردهای دبیرستان‌‌های خصوصی توسط وزارت‌خانه‌های مربوطه در کانادا باید تعیین و تایید شود. دبیرستان‌های کانادا  به صورت پسرانه، دخترانه و یا مختلط هستند. برخی از مدارس خصوصی شبانه‌روزی هستند و برخی از این مدارس روزانه هستند. بسیاری از مدارس خصوصی به یک مذهب خاص اعتقاد دارند و بر آموزه‌‌های اخلاقی خاصی تمرکز می‌کنند و استانداردهای علمی دقیقی را اعمال می‌کنند.

پیشنهاد سردبیر زانکو