کبک یکی از استان های کشور کانادا و مرکز آن شهر کبک و زبان رسمی در این منطقه، فرانسوی می باشد. در دو دهه اخیر افراد بسیاری از سراسر جهان به کبک کانادا مهاجرت کرده اند و ایرانی‌های زیادی هم در بین آن وجود دارند که بیشتر آنها ساکن شهر زیبای مونترال هستند. یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت کبک، تحصیل در یکی از دانشگاه‌های این منطقه می‌باشد.

هزینه تحصیل نیز برای دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد کانادا می‌شوند در حدود 3000 تا 12000 دلار در هر ترم بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است.
تحصیل در کبک قبل از دانشگاه در مقطع ابتدایی و متوسطه اجباری و البته رایگان می‌باشد و در صورتی که والدین تمایل به ثبت نام فرزندان خود در مدارس بین المللی داشته باشند، باید سالانه تا 10 هزار دلار کانادا هزینه کنند و هزینه‌های تحصیل در مراکز آموزش عالی و کالج ها در هر مقطعی بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، متغیر می‌باشد.

متقاضیان تحصیل در کبک برای دوره‌های آموزشی بیش از 6 ماه باید ویزای تحصیلی کانادا داشته باشند و هزینه دریافت این ویزا برای هر نفر 150 دلار کانادا است، همچنین برای تحصیل و زندگی در این منطقه باید گواهی پذیرش کبک دریافت نمایید که هزینه آن 110 دلار کانادا است. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا حتی در صورت داشتن بورسیه تحصیلی، باید مدارک مالی برای داشتن توانایی تامین هزینه‌های زندگی را نیز به سفارت کانادا ارائه دهید و به طور کلی هزینه های زندگی در کبک به طور سالانه بین 12 تا 15 هزار دلار متغیر است. تحصیل در کبک بدون مدرک زبان نیز در برخی دانشگاه‌های کانادا ممکن می‌باشد، به طوری که پس از اخذ پذیرش در بازه مشخص شده دوره‌های زبان در کانادا گذرانده و مدرک را اخذ نمایید.

بیشتر بخوانید:

چه مدارک زبانی مورد تایید کانادا می‌باشد

هزینه های زندگی و تحصیل در کبک کانادا

یکی از مزایای تحصیل در کبک این است که شهریه ها را به صورت اقساط می توان پرداخت کرد و دولت به دانشجویانی که بورسیه تحصیلی ندارند، وام های تحصیلی بلند مدت می دهد که می توانند بعد از اتمام تحصیل آنها را بازپرداخت نمایند، لازم به ذکر است دولت کانادا در مورد مبلغ شهریه دانشگاه هیچ تبعیضی بین دانشجویان خارجی و شهروندان کانادایی قائل نیست و تمامی افراد به طور یکسان باید شهریه پرداخت کنند، تنها ممکن است شرایط وام گرفتن برای کانادایی‌ها آسان تر از خارجی ها باشد، ولی تحصیل در کالج برای شهروندان کانادا رایگان است.

بیشتر بخوانید:

ده رشته تحصیلی برتر در کانادا

به طور کلی هزینه تحصیل در کبک کمتر از سایر نقاط در آمریکای شمالی است. شهریه مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها بسته به رشته بین 6500 تا 10000دلار متغیر است. همچنین شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه ها بسته به رشته ای که انتخاب می‌کنید، بین  3000 دلار تا 7000 دلار برای یک سال تحصیلی، متغیر خواهد بود.

هزینه های تحصیل در کالج های کبک

برای اخذ پذیرش در کالج باید درخواست خود را به سرویس پذیرش منطقه ای در مونترال ارسال کنید که هزینه درخواست 85 دلار کانادا است، هزینه ثبت نام در کالج در ابتدای هر دوره در حدود 300 دلار و شهریه کالج هم بسته به برنامه آموزشی انتخاب شده، متفاوت خواهد بود ولی به طور کلی شهریه کالج برای دانشجویان بین المللی بین 12 تا 19 هزار دلار در سال می باشد، توجه داشته باشید شهریه شامل برخی هزینه های اجباری از قبیل کتاب های درسی، ماشین حساب، آزمایشگاه و تجهیزات نمی‌شود و این هزینه ها با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر تعیین می شوند که باید در طول ترم پرداخت شود، لازم به ذکر است طول دوره تحصیل در کالج دو سال است.

ببشتر بخوانید:

تحصیل در کانادا با دیپلم

کالج‌های مونترال کانادا

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کبک

دانشگاه های کبک در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا دانشجو پذیرش می کنند و شهریه هر یک از این مقاطع بسته به رشته تحصیلی انتخاب شده، متفاوت است. معمولا شهریه سالانه دانشگاه های خصوصی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین 15000 تا 20000 دلار کانادا و در دانشگاه های دولتی بین 3000 تا 10000 دلار کانادا و هزینه تحصیل در مقطع دکترا برای افرادی که بورسیه ندارند 5000 دلار در سال می باشد. لازم به ذکر است طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال، مقطع ارشد یک یا دو سال و دکترا بین 2 تا 5 سال است.

هزینه تحصیلات دانشگاهی کانادا بسته به رشته های انتخابی، متفاوت است، برای مثال هزینه رشته‌های مهندسی در دانشگاه های کبک بین 4000 تا 8000 دلار در سال و رشته‌های مدیریت و علوم انسانی بین 3000 تا 6000 دلار در سال است، تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هزینه‌های بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد و شهریه سالانه آنها معمولا بین 20000 تا 50000 دلار کانادا است.

هزینه های تحصیل برای دانشجوهای فرانسوی در کبک

از آنجایی که زبان رسمی و اصلی در کبک، فرانسوی است، طبق توافقاتی که بین دولت کبک و کشور فرانسه انجام گرفته، دانشجویان فرانسوی در این منطقه از امتیازات خاصی برخوردار هستند، برای مثال تحصیل در کالج های کبک برای فرانسوی‌ها رایگان است ولی برای تحصیل در دانشگاه های کبک باید مانند کانادایی‌ها یا سایر دانشجویان بین المللی در سال بین 7000 تا 8000 دلار کانادا پرداخت نمایند.

بیشتر بخوایند:

کار دانشجویی در کانادا

لیست دانشگاه های کانادا

تحصیل در کانادا

پیشنهاد سردبیر زانکو