کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیل برای دانشجویان می باشد. دانشجویان می توانند در این کشور در دانسگاه های برتر تحصیل کنند و آینده‌ درخشانی داشته باشند. در ادامه به بررسی هزینه زندگی دانشجویی در کانادا می پردازیم.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزان بین‌المللی در کانادا باید شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در استان های بزرگ مانند بریتیش کلمبیا و انتاریو، بالاتر است.

شهریه تحصیل در مدارس روزانه برای کانادایی ها رایگان است. شهریه برای فرزندان افرادی که ویزای تحصیلی یا کار دارند نیز رایگان است.

 • شهریه دبستان در کانادا: بین ۸۰۰۰  تا ۱۶۰۰۰ دلار 
 • شهریه دبیرستان در کانادا:‌ بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار 

میانگین شهریه مدارس دولتی در شهرهای بزرگ کانادا

 • ونکوور: ۱۵,۲۵۰ دلار 
 • تورنتو: ۱۶,۰۰۰ دلار 
 • مونترال: ۱۲,۵۰۰ دلار 
 • ادمونتون: ۱۲,۵۰۰ دلار 
 • وینیپگ: ۱۱,۵۰۰ دلار 
 • مونکتون: ۱۳,۹۵۰ دلار 
 • سنت جانز: ۱۳,۷۵۰ دلار 
 • شارلوت تاون: ۱۰,۶۰۰ دلار 
 • رجاینا: ۱۲,۹۰۰ دلار 

هزینه تحصیل در مدارس شبانه کانادا

شهریه مدارس شبانه روزی شامل هزینه های تحصیل، اقامت در خوابگاه دانشجویی، وعده های غذایی و برخی امور فراغتی هم می‌شود. 

 • شهریه تحصیل در مدارس شبانه کانادا: ۳۰,۰۰۰ دلار تا ۸۰,۰۰۰ دلار

شهریه کلاس زبان در کانادا

مؤسسات آموزش زبان در کانادا مختص دانشجویانی است که با توجه به سطح زبان خود باید به مدت چند هفته دوره‌های زبان را در این مؤسسات بگذرانند. شهریه هریک از این مؤسسات زبان انگلیسی یا فرانسوی در کانادا با یکدیگر متفاوتند.

شهریه مؤسسات زبان برخی از شهرهای بزرگ کانادا

 • تورنتو:  ۳,۵۰۰ دلار 
 • کبک سیتی: ۳,۵۷۰ دلار 
 • ونکوور:  ۴,۰۰۰ دلار 
 • کلگری: ۳,۴۰۰ دلار 

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس

میانگین شهریه برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی سالانه حدود ۲۹,۷۰۰ دلار تخمین زده می‌شود. شهریه رشته‌های آموزش به نسبت سایر رشته‌ها پایین‌تر است. این در حالی است که رشته‌های مهندسی و پزشکی، از گرانترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا به حساب می‌آیند.

با توجه به دانشگاه و همچنین رشته های تحصیلی، هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا متفاوت است. به طور کلی هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا از  7200 دلار تا 49800 دلار در سال شهریه متغیر خواهد بود. معمولا دانشگاه‌ها هرچقدر سطح بالاتری داشته باشند معمولاً هزینه های بیشتری برای تحصیل دانشجو در بر خواهد داشت. تحصیل در برخی رشته ها مانند شاخه هایی از بیزنس و مدیریت معمولا گرانتر از باقی رشته ها می باشند. بخش قابل توجهی از هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را شهریه تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع لیسانس در کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع فوق لیسانس

شهریه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد کانادا نسبت به هزینه مقطع کارشناسی کانادا پایین‌تر است. 

میانگین شهریه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد سالانه ۱۷,۰۰۰ دلار است. 

رشته MBA در کانادا یکی از گرانترین رشته‌ها برای تحصیل است البته دانشگاه هایی در کانادا امکان تحصیل در رشته MBA را با شهریه سالانه کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار به شما می‌دهند.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا و هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا همانند مقطع لیسانس با توجه به دانشگاه و شهر و رشته ممکن است متفاوت باشد و تغییرات بسیار زیادی از لحاظ قیمت داشته باشند . به طور کلی در کشور کانادا هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین 3222 تا 42850 دلار سالانه ممکن است هزینه داشته باشد. امکانات و همچنین رنکینگ و در رتبه بندی دانشگاه ها در مقدار شهریه بسیار موثر است و در واقع سطح دانشگاه است که مقدار شهریه را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع فوق لیسانس در کانادا

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در مقطع دکترا نیز بسته به دانشگاه ها و رشته های مختلف در شهرهای مختلف، بسیار متفاوت است. به طور کلی برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا دانشجو می بایست مبلغی بین ۴ هزار دلار تا ۲۵ هزار دلار سالیانه هزینه کنند. مقطع دکترا بسته رشته تحصیلی ممکن است بین ۳ تا ۶ سال طول بکشد. همان طور که می دانید در صورتی که دانشجو در پروژه های تحقیقاتی شرکت داشته باشد و یا اینکه به عنوان دستیار در دانشگاه کار کند می تواند از این طریق بخشی از هزینه ها و یا کل هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کند.

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع دکترا در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا
شهریه تحصیل در کانادا
شهرهای کوچکتر، هزینه کمتر، و شهرهای بزرگتر هزینه بالاتر به دنبال دارند. هرچند زندگی در شهرهای بزرگتر فرصت های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند و بافت جمعیتی متنوع تری دارند یا اینکه در شهرهای کوچکتر که معمولا بافت جمعیتی محلی تر و فرصت های محدودتر شغلی وچود دارد. موارد زیر برخی از
 هزینه زندگی در کانادا است. 

 • آپارتمان یک خوابه ۱,۱۳۰ دلار
 • مواد غذایی ۳۲۰ دلار
 • حمل و نقل ۹۸ دلار
 • بیمه درمانی  ۴۰ دلار
 • کتاب و جزوات آموزشی ۴۰ دلار

هزینه های تحصیل و زندگی در مدارس کانادا

کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیل برای دانش آموزان می باشد. دانش آموزان می توانند در این کشور در مدارس برتر تحصیل کنند و آینده‌ درخشانی داشته باشند. مدارس در کشور کانادا به دو دسته مدارس دولتی و مدارس خصوصی تقسیم می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان می تواند سالیانه بین ۸ تا ۱۴ هزار دلار کانادا هزینه داشته باشد و ممکن است برای تحصیل در مدارس خصوصی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار سالیانه هزینه های تحصیل پرداخت کنند. در صورت استفاده دانش‌آموزان از مدارس شبانه‌روزی به این مبلغ می‌تواند چیزی حدود ۱۵ تا ۳۵ هزار دلار اضافه شود. امکان زندگی در خانواده های تایید شده توسط دولت کانادا نیز برای دانش آموزان وجود دارد که به هوم استی (home stay) معروف می باشد برای زندگی در کنار این خانواده ها بستگی به شهر محل زندگی ممکن است بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار کانادا ماهیانه برای دانش آموز هزینه داشته باشد. آشنایی با فرهنگ مردم کانادا از مزایای استفاده از هوم استی و همچنین در یادگیری زبان سرعت بیشتری داشته باشد. تفاوت این مبلغ ها به خاطر این است که مدارس مختلف امکانات مختلفی را برای دانشجویان ارائه می دهند و امکانات خوابگاه ها و تعداد وعده های غذایی و کیفیت خدمات ارائه شده همگی در میزان شهریه ها و هزینه ها تاثیر گذار می باشد. به عبارت دیگر هر چقدر که مدارس سطح کیفی بالاتری داشته باشند و خدمات رفاهی بالاتری ارائه دهنده هزینه های بیشتری نیز دریافت می کنند.

دانشگاه‌های مقرون به صرفه و ارزان کانادا

امکان تحصیل بسیار ارزان در برخی از دانشگاههای کشور کانادا وجود دارد. این دانشگاه ها، دانشگاههای خوبی نیز هستند. این دانشگاه ها رشته های بسیار متنوع و همچنین مقاطع مختلف تحصیلی را ارائه می دهند در ادامه می توانید هزینه ها و شهریه ها را در کمترین مقدار ممکن مشاهده نمایید:

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

مکان: سنت جان ، نیوفاندلند   
میانگین شهریه: 3222 دلار
برنامه های تحصیلی: طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا به صورت حضوری و آنلاین ، در زمینه های علوم انسانی و علوم اجتماعی ، برنامه های حرفه ای ، برنامه های بین رشته ای و علوم
دانشگاه بریتیش کلمبیا

مکان: پرنس جورج ، بریتیش کلمبیا
میانگین شهریه: 3297 دلار
برنامه ها: MBA ، MSc ، MEd ، MEng ، MScN ، MSW ، گواهینامه های تحصیلات تکمیلی و برنامه های دکترا
دانشگاه کلگری

مکان: کلگری ، آلبرتا
میانگین شهریه: 3693 دلار
برنامه ها: ارائه دوره های کارشناسی ارشد و دکترا مبتنی بر دوره و پژوهش در زمینه مختلف
دانشگاه سایمون فریزر

مکان: برنابی ، بریتیش کلمبیا
میانگین شهریه: 3743 دلار
برنامه ها: انواع برنامه های تحصیلات تکمیلی در علوم کاربردی، هنرها و علوم اجتماعی ، تجارت، ارتباطات، هنر و فناوری، آموزش، محیط زیست و علوم بهداشتی

بیشتر بخوانید:

آیا دانشگاه های کانادا فاند میدهند؟

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا

دانشگاه‌های بسیار سطح بالا و عالی در سطح بین المللی در کانادا وجود دارد اما نسبت به همتاهای خود و رقبای خود شهریه‌های کمتری دارند. در واقع شما می توانید در دانشگاه هایی با رتبه های بسیار بالا در سطح بین‌المللی در کانادا تحصیل نمایید، اما شهریه های زیادی نسبت به دیگر کشورها پرداخت نکنید. این مزیت باعث شده است که کانادا مقصد بسیار مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی شناخته شود. در ادامه می‌توان بازه میزان هزینه های تحصیل در برترین دانشگاه های کشور کانادا را مشاهده نمود.

دانشگاه تورنتو

 • شهریه کارشناسی: 42870 دلار – 49800 دلار
 • شهریه کارشناسی ارشد: 6900 دلار – 22640 دلار

دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • شهریه کارشناسی: 25980 دلار – 36590 دلار
 • شهریه کارشناسی ارشد: 8605 دلار

دانشگاه مک گیل

 • شهریه کارشناسی: 16815 دلار – 45260 دلار
 • شهریه کارشناسی ارشد: 16815 دلار

دانشگاه مک مستر

 • شهریه کارشناسی: 20800 دلار – 27980 دلار
 • شهریه کارشناسی ارشد: 16760 دلار – 17090 دلار

دانشگاه مونترال

 • شهریه کارشناسی: 13040 دلار – 16990 دلار
 • شهریه کارشناسی ارشد: 16370 دلار

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در کانادا

در کشور کانادا سه نوع بورسیه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

بورسیه های دولتی :
این نوع بورسیه ها برای تشویق دانشجویان برتر و ادامه فعالیت در زمینه هایی که استعداد زیادی دارند ارائه می شود.

بورسیه های غیر دولتی :
این بورسیه ها که توسط سازمان ها و موسسه های خاصی ارائه می شوند و در راه و مسیر و زمینه های خاصی به دانشجویان اعطا می شوند تا دانشجویان را ترغیب و تشویق به ادامه مسیر مورد نظر خود کنند.

بورسیه های دانشگاه ها و کالج ها :
این بورسیه ها در تمامی دانشگاه‌ها و کالج‌ها به دانشجویانی که بالاترین نمرات را دارند ارائه می شوند. معمولا ممکن است به تعداد ۱ الی ۵ نفر و یا بیشتر نیز ارائه شود و میتواند بخشی از هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید:

وام دانشجویی کانادا

درآمد کار دانشجویی در کانادا

در کشور کانادا دانشجو مجاز است که به صورت پاره وقت هر هفته به مدت ۲۰ ساعت کار کند. حقوق دانشجویان معمولاً برای کارهای پاره وقت از هر ساعت حدود ۲۰ دلار به بالا می باشد. یعنی هر دانشجو حداقل می تواند هفته ای ۴۰۰ دلار درآمد داشته باشد که در ماه حدود ۱۶۰۰ دلار خواهد شد. این مبلغ برای هزینه زندگی دانشجویی در کانادا تقریبا کافی است. در واقع دانشجو با کار کردن یا هزینه تحصیل و یا هزینه زندگی خود را می تواند تامین کند. به همین علت دانشجویان در کانادا اگر هزینه های تحصیل خود را داشته باشند و همچنین هزینه های زندگی را برای سال اول داشته باشند می توانند برای تحصیل در کشور کانادا اقدام کنند و قادر خواهند بود تا با کار کردن بخش مهمی از هزینه‌های خود را پوشش دهند.

بیشتر بخوانید:

آیا دانشگاه های کانادا فاند میدهند؟

کار دانشجویی در کانادا

اجاره مسکن و خوابگاه در کانادا

هزینه سالانه زندگی در کانادا بسته به سبک زندگی هر فرد متفاوت است. به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را می توان مبلغی  حدود 12 تا 15 هزار دلار کانادا در نظر گرفت. البته ممکن است برخی دانشجویان بسته به روش زندگی خود بیش از این مبلغ را هزینه کنند. به طور کلی می توان گفت با حدود این مبلغ شما این امکان را دارید که راحت زندگی کنید. طبیعتا در شهرهای بزرگتر هزینه های زندگی بیشتر است. عمده ترین هزینه دانشجویی در کانادا هزینه مسکن یا خوابگاه هست. که توجه به شهر محل تحصیل هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا ممکن است متفاوت باشد. در کشور کانادا هر شهر هزینه‌ های اجاره با شهرهای دیگر متفاوت است. در واقع کشور کانادا از بقیه کشورهای دنیا مستثنی نیست و تفاوت هزینه های اجاره و خوابگاه در تمامی شهرها وجود دارد. ممکن است ماهیانه برای دانشجو هزینه اجاره خانه و یا خوابگاه بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار در ماه هزینه داشته باشد. به طور مثال در ونکوور باید حداقل 1000 تا 1200 دلار برای اجازه ماهانه یک اپارتمان یک خوابه در نظر بگیرید. اما در شهرهای کوچک هزینه حدود 600 تا 700 دلار می باشد.
به جز هزینه های اجاره خانه در کشور کانادا دانشجو هزینه‌های دیگری نیز دارد مانند هزینه‌ های مواد غذایی، حمل و نقل ، هزینه های اینترنت و هزینه پوشاک از هزینه های دانشجو است. این هزینه ها می تواند برای دانشجو در کشور کانادا بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار ماهیانه متغیر باشد. تفاوت این هزینه ها می تواند به خاطر شهر محل زندگی و یا سبک زندگی دانشجویی و متفاوت باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در ونکوور

هزینه های زندگی در ونکوور برای یک خانواده ۴ نفره می تواند میانگین ۳۴۰۰ دلار بدون اجاره خانه هزینه داشته باشد در صورتی که اجاره خانه هم محسوب شود می تواند حدود ۴۳۵۰ دلار هزینه داشته باشد. همچنین برای یک شخص تنها می تواند هزینه های زندگی در ونکوور ۹۲۵ دلار به صورت میانگین هزینه داشته باشد البته این مبلغ بدون احتساب اجاره ماهیانه است با احتساب اجاره ماهیانه ممکن است میانگین ۱۳۸۰ دلار در کانادا هزینه زندگی یک شخص تنها باشد. هزینه های زندگی در ونکوور ۹۰ درصد بیشتر از تهران است و هزینه های اجاره خانه در شهر ونکوور ۱۱۴ درصد بالاتر از هزینه های اجاره در شهر تهران می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در اونتاریو

هزینه های زندگی در شهر تورنتو که مرکز استان آنتالیا می باشد، برای خانواده چهار نفر ۳۵۶۰ به صورت میانگین هزینه دارد در صورتی که اجاره خانه نیز احتساب شود ۴۵۳۰ دلار در ماه ممکن است هزینه داشته باشد .هزینه های زندگی در این شهر برای یک شخص تنها ۹۸۰ دلار در ماه بدون احتساب اجاره خانه و با احتساب اجاره خانه ۱۲۵۰ دلار میانگین می تواند هزینه داشته باشد .به طور کلی هزینه های زندگی در تورنتو ۹۱ درصد بیشتر از تهران است .هزینه های اجاره خانه در تورنتو ۱۱۳ درصد بیشتر از شهر تهران است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلبرتا

هزینه های زندگی در آلبرتا برای یک شخص می تواند به صورت میانگین بین ۱۲۵۵ ۲۵۰۵ دلار در ماه هزینه داشته باشد این مبلغ به این شکل می باشد که بین ۸۰۰ تا ۱۰۵۰ دلار به عنوان اجاره خانه ۲۵۰ دلار ماهیانه برای هزینه‌های غذا ۵۰ دلار هزینه های پوشاک وسط ۵۵ دلار هزینه های جانبی و هزینه های دیگر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

وام دانشجویی کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در مونترال

به طور میانگین هزینه های زندگی در مونترال برای خانواده چهار نفره ۳۰۹۵ دلار به صورت میانگین هزینه نظارت با احتساب اجاره خانه ماهیانه ۳۹۴۰ دلار ممکن است هزینه های زندگی یک خانواده ۴ نفره باشد هزینه های زندگی یک شخص تنها در این شهر با احتساب اجاره خانه ۱۰۷۵ دلار به صورت میانگین خواهد بود به طور کلی هزینه های زندگی در مادران ۷۳ درصد بیشتر از تهران است و هزینه های اجاره خانه در این شهر ۲۳ درصد بیشتر از تهران میباشد.

هزینه زندگی دانشجویی در کبک

هزینه های زندگی در شهر کبک می تواند برای خانواده چهار نفره ۳۸۳۰ دلار به صورت میانگین باشد و برای شخص تنها ممکن است هزینه‌های زندگی ماهیانه ۱۰۵۰ را به صورت میانگین باشد به طور کلی هزینه های زندگی در کبک بیش از ۷۰ درصد نسبت به  ایران است هزینه های اجاره خانه ۱۰ درصد بیش از ایران است.

هزینه زندگی دانشجویی در وینیپگ

هزینه های زندگی در وینگ برای یک خانواده چهار نفره ممکن است ۴۰۹۰ به صورت میانگین هزینه داشته باشد برای شخص تنها نیز ممکن است ماهیانه ۱۳۴۵ دلار به صورت میانگین هزینه داشته باشد به طور کلی هزینه های زندگی در وین پینگ ۸۱ درصد بیشتر از تهران است و هزینه های اجاره خانه ۶ درصد بیشتر از تهران میباشد.

هزینه زندگی دانشجویی در کلگری

هزینه های زندگی در کلگری برای یک خانواده ۴ نفره ۳۳۳۰ دلار بدون هزینه های اجاره خانه می باشد و با احتساب اجاره خانه ممکن است یک خانواده ۴ نفره ماهیانه ۴۲۴۰ را به صورت میانگین هزینه داشته باشند.

پیشنهاد سردبیر زانکو