رم پایتخت زیبا و تاریخی ایتالیاست. شهری واقع در منطقه‌ی لاتزیو، با نزدیک به سه‌میلیون جمعیت و 136.287 مساحت که بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایتالیاست. زیبایی این شهر تنها به جاذبه‌های تاریخی محدود نبوده و جذابیت‌های طبیعی، رم را به مقصدی محبوب برای توریست‌های بین‌المللی تبدیل کرده است.

پیشینه

نمای رم

پیدایش این شهر به پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. اولین نام شهر، «رومولوس» (نام پادشاه رم)بوده است. ریشه‌ی نام کنونی این شهر واژه‌ای به‌معنای نیرو و قدرت است. این کشور در سال 1870، پایتخت ایتالیا نام گرفت. تا قبل از این تاریخ، فلورانس پایتخت این کشور بود. پیشینه‌ی تاریخی غنی، یکی از امتیازات بزرگ رم محسوب می‌شود. بنای کولسئوم که تماشاخانه‌ای مربوط به قرن اول میلادی می‌باشد، سالانه 5میلیون بازدید کننده را به خود اختصاص می‌دهد. این بنا به‌عنوان نماد شهر رم نیز شناخته می‌شود. 

آب‌وهوا

رم در برف

رم آب‌وهوایی مدیترانه‌ای دارد. تابستان‌های رم گرم و خشک بوده و زمستان‌هایی نسبتا معتدل و مرطوب دارد. میانگین دمای سالانه‌ی رم 20 درجه سلسیوس روزانه و 10 درجه‌ی سلسیوس در شب‌ها می‌باشد. دما در زمستان‌های رم برابر با پاییز‌ در بیشتر جاهای ایران است. میانگین روزانه‌ی دما در زمستان برای روز 12 درجه و برای شب 2 درجه است. بارش برف اتفاقی کمیاب در رم است. میانگین رطوبت هوا در رم به‌صورت سالانه 75 درصد بوده و بالاترین حد آن 77 درصد می‌باشد.

جاذبه‌های گردشگری

اگر توریست باشید، جاذبه‌های زیادی در رم انتظار شما را می‌کشد. «رومن فروم» (انجمن رومن) در قرن هفتم زمینی مرداب‌مانند و  گورستان بود، در طول زمان تبدیل به محلی برای گردهمایی اهالی شد. از این بنا که در گذشته شکوه خاصی داشت، خرابه‌هایی به‌جا مانده است. این خرابه‌ها شامل طاق سپتیموس، مجلس سنا، معبد ساترن و طاق تیتوس می‌شوند. مقبره‌ی ژولیوس سزار نیز در این بنا واقع شده است.

رومن فروم

دیگر بنای دیدنی و شاخص رم «فواره‌ی تروی» است. این بنا در واقع مجموعه‌ای از مجسمه‌های اساطیری و یک برکه می‌باشد. رسمی جالب وجود دارد که سکه‌ای در آب می‌اندازند تا دوباره به رم بازگردند. به‌طورمیانگین روزانه 3هزار یورو در آب ریخته می‌شود. این بنا در سال 2015 بازسازی شده و شکوه و درخشش جدی به خود گرفته است.

فواره ی تروی رم

معروف‌ترین کلیسای رم، «کلیسای سن‌پیتر» می‌باشد. کلیسایی که در قرن 3 میلادی به دستور امپراطور وقت ساخته شده است. ساختمان این کلیسا در قرن 15 توسط پاپ پنجم و ژولیوس دوم بازسازی شد. طراحی داخلی این کلیسا به نوعی شاهکار معماری بوده و درون این کلیسا سه اثر هنری تاریخی، یعنی مجسمه‌ی پیتا از میکل آنژ، گنبد سن‌پیتر و بالکادینو قرار گرفته اند.

کلیسای سنت پیتر رم

دیگر جاذبه‌های شاخص رم عبارتند از کولوسئوم، گالری بورگز، موزه‌های واتیکان، گوردخمه‌ها و خیابان باستانی آپیا، حمام‌های کاراکلا و موزه‌های کاپیتولین. برای گردشگری در رم دستتان باز خواهد بود. فقط باید مراقب جیب‌برها در این مکان‌ها باشید.
اشتغال و هزینه‌های زندگی

برای مهاجرت به رم لازم است تا از قبل کار خود را یافته باشید. رم اقتصاد نسبتا خوبی دارد اما وضعیت اشتغال آن ایده‌آل نیست. این شهر همچنین در لیست بهترین شهر‌های ایتالیا برای زندگی مقام بسیار نازلی دارد. قبل از انتخاب رم لازم است مطالعه‌ و تحقیق دقیقی داشته باشید. ما در مطلبی دیگر با نام هزینه‌های زندگی در ایتالیا به این موضوع پرداخته‌ایم.

 

بیشتر بخوانید:

بهترین شهر ایتالیا

هزینه ی زندگی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

راه‌های مهاجرت به ایتالیا
 

پیشنهاد سردبیر زانکو