میلان به پایتخت مد جهان معروف است. این شهر از ابعاد زیادی بهترین شهر ایتالیا محسوب می‌شود. از لحاظ صنعتی، اقتصادی، ورزشی و گردشگری، این شهر نه تنها در ایتالیا که در جهان یک قطب به‌حساب می‌آید.

میلان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا (پس از رم) با یک و نیم میلیون نفر جمعیت می‌باشد. این شهر بزرگ با مساحتی بالغ بر 183 هزار کیلومتر مربع در شمال ایتالیا واقع شده است. نکته‌ی جالب در مورد این شهر، تشکیل شدن یک‌سوم جمعیت آن از مهاجران فیلیپینیست.

اهمیت میلان

شهر میلان

میلان از لحاظ‌های مختلفی پایتخت ایتالیا محسوب می‌شود. یکی از آن‌ها بحث تولید است. بسیاری از تولید کنندگان بزرگ و بازیگران اصلی اقتصاد ایتالیا در میلان حضور دارند. همچنین میلان به عنوان محل زندگی روشنفکران و هنرمندان بزرگ ایتالیایی شناخته شده است. از زمان شکل‌گیری رنسانس، اهمیت شهر میلان در سیری صعودی قرار داشته است. مرکزیت‌های میلان به همین موارد ختم نشده و از دیگر نکات شاخص این شهر می‌توان به پایتخت مد بودن آن اشاره کد. این مورد به ایتالیا محدود نشده و جهانیست. علاوه بر این، میلان را به عنوان مرکز اصلی چاپ و نشر کتاب و موسیقی می‌شناسند.

فوتبال

سن سیرو میلان

اینترمیلان و آث میلان، دو باشگاه بزرگ این شهرند که در زمینه‌ی بازی پرطرفدار فوتبال، سال‌های سال هواداران به وجد آورده و شهرتی جهانی کسب کرده‌اند. اینترمیلان 3 بار و آث میلان 7 بار برنده‌ی لیگ قهرمانان اروپا (معتبر‌ترین رقابت باشگاهی بین‌المللی فوتبال در جهان) شده اند. ورزشگاه سن‌سیرو که ورزشگاه خانگی هر دوی این تیم‌هاست، یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر نیز می‌باشد.

جاذبه‌ها

میلان انواع و اقسام جاذبه‌ها را در خود جای داده است. یکی از بهترین شهر‌های ایتالیا چه از لحاظ گردشگری و چه از لحاظ مهاجرت، میلان می‌باشد. مراکز آموزشی معتبر و با سابقه یکی از امتیازات بزرگ این شهر هستند. در میلان می‌توان ترکیب بنا‌های تاریخی و زیبا و فضاهای مدرن را تجربه کرد. از لحاظ رستوران نیز، این شهر شما را به شگفتی وامی‌دارد. انواع و اقسام غذاهای ایتالیایی در فضاهایی شیک و آرام، در کنار غذاهای بین‌المللی سرو می‌شوند. حمل و نقل میلان بسیار عالی بوده و قیمت‌ها همگی معقولند. در ادامه به چند جاذبه‌ی شاخص اشاره می‌کنیم.

کلیسا سانتا ماریا میلان
•    پیاتزا مرکانتی: ساختمانی مرمری به‌جا مانده از قرون وسطی که در کنار غنای تاریخی، منظره‌ای به شدت چشم‌نواز را به نمایش می‌گذارد. این ساختمان در مرکز شهر میلان قرار گرفته است.
•    کلیسای سانتا ماریا دل گرازیه: این کلیسا دید بیرونی بسیار زیبا و نمای آجری منحصر به فردی دارد. محبوبیت خاص آن اما مرهون شاهکار داوینچی، تابلوی «شام آخر» می‌باشد.
•    سالن آلا اسکالا: سالنی با ظرفیت 2800 نفر که هر‌ساله از پاییز تا اواخر بهار، میزبان اجراهای اپرا می‌باشد. این سالن یکی از مهم‌ترین سالن‌های اپرا در جهان بوده و میزبانی معتبرترین موسیقی‌دانان را به عهده دارد.
•    طاق صلح میلان
•    کلیسای هالی آمبروز
•    کلیسای جامع ال دوئمو

پیشنهاد سردبیر زانکو