دانشگاه های کانادا به هنگام اپلای و درخواست پذیرش اولیه، بخشی جهت درخواست کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه مورد نظر وجود دارد که در صورت داشتن شرایط ممتاز، دانشگاه اقدام به پرداخت کمک هزینه و وام دانشجویی به دانشجو می نماید. تحصیل در کانادا رایگان نیست، اما مقرون به صرفه است. میانگین هزینه دانشجوی خارجی برای یک سال تحصیلی در دوره کارشناسی، 12000 دلار کانادا است.

برای بورسیه دانشجویی کانادا شرایطی از قبیل معدل ترم یا فعالیتهای شاخص اجتماعی، اختراعات و یا علمی در نظر گرفته می شود که در هر دانشگاه متفاوت است. لازم به ذکر است که این کمک هزینه ها در دوره کارشناسی فقط قسمتی از شهریه و یا هزینه های زندگی دانشجو را پوشش میدهد. بیشتر بورسیه ها مخصوص تحصیلات تکمیلی است.

 شرایط اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های کانادا

دانشجویان در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام می نمایند که خواهان دریافت کمک هزینه است. دانشگاه با بررسی پرونده ی دانشجو اعلام می نماید که میزان کمک هزینه چقدر است و شرایط آن را را در برگه پذیرش اعلام می کند. این کمک هزینه ها معمولا به صورت TA و یا ترکیبی از TA، RA، Fellowship Grant  است.بعضی از دانشگاه ها در بسیاری از رشته های مهندسی، اساتید دارای بودجه های تحقیقاتی برای پروژه های خود هستند و باید بخش از این بودجه را به دانشجویان خود بعنوان RA پرداخت نمایند

بیشتر بخوانید:

پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

از سوی دیگر دانشجویان باید در هنگام پذیرش یا تماس با اعضای هیئت علمی دانشکده به دنبال یک استاد راهنما باشند. در صورتی که استاد راهنما شرایط علمی و علایق تحقیقاتی دانشجو را قبول کند و بودجه نیز داشته باشد، دانشجو را تایید کرده و به دانشکده اعلام می کند.مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما و شرایط متقاضی دارد. دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل در ترم های دوم و یا سال دوم به بعد می توانند برای دریافت بورس از موسسات داخل دانشگاه (مانند گروه های تحقیقاتی) و یا مراکز خارج دانشگاه (مانند مراکز غیر انتفاعی و یا موسسات دولتی) بورس بگیرند.

بیشتر بخوانید:

شهریه دانشگاه‌های کانادا

در این نوع بورسیه ها رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو بسیار حائز اهمیت است و دانشجویان باید دقت داشته باشند که در برخی دانشگاه ها دانشجو ممکن است از تمامی شیوه های بالا واجد شرایط گرفتن کمک هزینه باشد، با این حال چنانچه مجموع دریافتی از مبلغ خاصی بالاتر رود ممکن است دانشگاه یکی از کمک هزینه ها کاهش و یا قطع نماید.
از آنجایی که بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در کانادا دارای تنوع زیادی است و رقابت برای دریافت این بورسیه  از سر تا سر دنیا بالاست مخصوصا در رشته هایی مانند رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی که هزینه ها بیشتر است. بنابراین ذکر این نکته ضروری است که برای دریافت بورسیه های تحصیلی کشور کانادا باید سریعتر اقدام نمایید.
همانطور که می‌دانید اغلب دانشگاه‌های کانادا جزو دانشگاه‌های برتر دنیا بوده و دارای بودجه دولتی هستند. در عین ارائه خدمات آموزشی عالی و با کیفیت و پایین بودن هزینه‌های تحصیلی‌ به نسبت برخی از کشورها، تحت شرایط خاصی، امکان ارائه بورسیه تحصیلی کانادا را به برخی از دانشجویان دارند.
اغلب بخش زیادی از بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان کانادایی اختصاص می‌یابد و کمک هزینه‌های تحصیلی قابل ارائه برای دانشجویان خارجی در این کشور در مقایسه با کشورهای انگلیس، آمریکا و استرالیا محدودتر است؛ از این رو دانشجویان بین‌المللی دارای منابع محدودی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل در کانادا هستند و اغلب سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) از دانشجویان بین‌المللی توقع داشتن تمکن مالی و پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل را بدون استفاده از کمک‌های تحصیلی دانشگاه دارد.

وام دانشجویی کانادا

بورسیه Entrance Scholarships

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا منبع خوبی برای دانشجویانی با مدارج علمی بالا و قوی است. با در نظر گرفتن این موضوع که تامین مالی هزینه‌های تحصیل، دغدغه اصلی فرد متقاضی است، جستجوی آموزشگاه مورد علاقه و مناسب شرایط شما کار ارزشمندی خواهد بود. لازم به ذکر است که برای برخی از این کمک‌های تحصیلی ضرب‌العجل سالانه تعیین شده، به همین خاطر فرد میبایست در اسرع وقت و البته اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام کند.
برخی از دانشگاه‌های دولتی کانادا نظیر دانشگاه کارلتون، منیتوبا و آلبرتا به منظور کاهش و یا جبران هزینه‌های اضافی شهریه دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی کانادا از نوع entrance scholarship را ارائه می‌دهند. این نوع از کمک‌های تحصیلی عموما براساس معیارهای واجد شرایط بودن ، دانشجوی تمام وقت بودن، حداقل میانگین معدل GPA بوده و به صورت خودکار به فرد تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

بورسیه چیست؟

بورسیه‌های دولتی کانادا

کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا (Banting Postdoctoral fellowships) : بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا که مختص به دانشجویان بین‌المللی و ممتاز مقطع فوق دکترای رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است. به طور سالانه ۷۰ بورسیه تحصیلی کانادا Banting به متقاضیان واجد شرایط در سراسر جهان تعلق می‌گیرد و در مجموع ۱۴۰ بورسیه تحصیلی در این گروه به طور همزمان فعال است. بورسیه تحصیلی فوق دکترای Banting با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار دارای برنامه زمان‌بندی و ضرب‌العجل بوده و برای مدت زمان دو سال طراحی شده است.
بورسیه مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholarships-Master’s Program): یکی دیگر از کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کانادایی مقطع فوق لیسانس و یا دکترا (CGS-M) دانشگاه‌های کانادا است. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار برای یک سال اعتبار دارد و غیر قابل تمدید است. لازم به ذکر است که یکی از شرایط اولیه درخواست بورسیه CGS M داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم کانادا است. این نوع بورسیه تحصیلی کانادا توسط سه ارائه دهنده فدرال: موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای  تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) مدیریت می‌شود.
بورسیه  جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards): بورسیه تحصیلی دولتی کانادا که مختص دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا (کشورهای عضو ASEAN)، چین، هند و هنگ کنگ در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا و در حال تحصیل در یک دانشگاه کانادایی معتبر است.

بورسیه فوق لیسانس NSERC : یکی دیگر از انواع مختلف کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا در قالب scholarships، grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است که از طرف سازمان NSERC تامین مالی می‌شود.
بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS : این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ‌التحصیل عضو کشورهای OAS است که شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود.
بورسیه  Vanier Graduate Scholarships : این نوع از بورسیه دولتی کانادا مختص دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتراست که از طریق ویزای تحصیلی کانادا به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این طرح مشغول هستند. هر ساله قریب به ۱۶۶ بورسیه تحصیلی کانادا Vanier CGS با ارزش سالانه ۵۰٫۰۰۰ دلار و برای مدت اعتبار ۳ سال به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی دکترا اهدا می‌شود و در حال حاضر در مجموع ۵۰۰ بورسیه تحصیلی از این نوع فعال است. هدف از ارائه بورسیه تحصیلی Vanier CGS تبدیل کردن کانادا به مرکز عالی تحقیقات و آموزش است، بورسیه ونیر با نشان دادن مهارت‌های رهبری و استانداردهای بالای دستاوردهای علمی در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، سلامت و مهندسی بدنبال جذب و نگه داشت دانشجویان دکترای ممتاز از سراسر جهان است.

بیشتر بخوانید:

پذیرش تحصیلی کانادا

پس از ثبت‌نام دانشجوی متقاضی این بورس تحصیلی در یکی از برنامه‌های تخصصی مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا، مهترین نکات مهم دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی به قرار زیر است:

  • معرفی‌نامه از موسسه آموزشی و دانشگاه کانادایی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
  • نمرات عالی مقاطع کارشناسی و ارشد و حدنصاب بالای معدل
  • توانایی تحقیقات پیشرفته و تخصصی و پتانسیل رهبری پروژه

بورسیه‌های غیر دولتی کانادا

صندوق مالی زیست محیطی Anne Vallee : این نوع از بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترای تحقیقات جانوری در یکی از دانشگاه‌های معتبر استان کبک و یا بریتیش کلمبیا است. بورسیه تحصیلی AVEF با تمرکز و پشتیبانی از تحقیقات میدانی محیط زیست جانوری با گرایش صدمات و  فعالیت‌های انسانی نظیر جنگلداری، صنعت، کشاورزی و ماهیگیری، دو فاند تحصیلی با ارزش سالانه ۱۵۰۰ دلار را به دانشجویان واجد شرایط اهدا می‌کند.

کمک هزینه و بورسیه تحصیلیTrudeau: بنیاد Trudeau به دانشجویان واجد شرایط مقطع دکترا دانشگاه‌های منتخب کانادا انواع بورسیه تحصیلی کانادا، کمک هزینه تحصیلی و مشاوره را ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی Trudeau سه ساله بوده و در هر سال مبلغ ۴۰ هزار دلار برای پوشش هزینه‌های شهریه، زندگی پرداخت می‌شود و ۲۰ هزار دلار نیز به طور سالانه برای خرجی سفر و تحقیقات در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

آیا دانشگاه های کانادا فاند میدهند؟

تحصیل رایگان در کانادا

وام دانشجویی کانادا

بورسیه‌های دانشگاهی کانادا

اغلب دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا به دانشجویان فارغ‌التحصیل واجد شرایط خود کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند. عموما دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا تحت یکی از عناوین زیر به یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد درخواست می‌دهند:
بورسیه های ورودی کشور مبدا ( Domestic Entrance Scholarships) :  این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا یکساله بوده و به دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده و بومی کانادا ( شهروندان کانادایی، مهاجران دارای اقامت دائم) اهدا می‌شود. دانشجویان متقاضی این بورسیه تحصیلی میبایست دارای معدل میانگین GPA 10.5 یا بالاتر و ثبت‌نام تمام وقت در دانشگاه مورد نظر باشند. ارزش این بورسیه برای دانشجویان جدید فوق لیسانس ۲۰۰۰ دلار و برای دانشجویان جدید دکترا ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.
کمک هزینه تدریس Teaching Assistantships TA : اساتید معمولا از اعضای این بخش که از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا هستند برای وظایف مختلفی نظیر اداره کردن آزمایشگاه‌ها و گروه‌های تحصیلی، کمک به آماده‌سازی سخنرانی، نشانه‌گذاری تکالیف و آزمون‌ها ، کلاسهای رفع اشکال، کمک به برگزاری امتحانات، تصحیح اوراق و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند. وظایف کاری دستیار استاد ( TA) در صورتی که دانشجو در محدوده‌های مختلف تحصیلی نظیر معدل تحصیلی و مهارت‌های زبان انگلیسی قدرتمند ظاهر شود، ممکن است در خارج از محوطه دانشگاه انجام گیرد و در این شرایط اغلب اساتید دانشگاه‌ها دامنه وسیعی از دوره‌ها و فرصت‌های آموزشی TA را در دفاتر مختلف و به همراه حقوق در اختیار فرد قرار می‌دهند. ارزش این نوع از کمک هزینه چیزی بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار در سال است و نیازمند میانگین معدل GPA 10 یا بالاتر و مهارت عالی زبان انگلیسی است.
کمک هزینه تحقیقاتی و پژوهشی Research Assistantships RA: افراد واجد شرایط RA معمولا توسط اعضای دانشکده و اساتید استخدام شده و به همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌اش ارتباط مستقیم دارد، خواهد پرداخت. دانشجو در حین گذراندن واحدهای درسی، بخشی از زمان خود را صرف تحقیق در موضوعات مورد توجه استاد می‌کند. این تحقیقات با کمک و همراهی استاد راهنما هدایت می شود و در نهایت به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو و پژوهشی عالی می‌انجامد.
حقوق دانشجویان RA از طریق بودجه قراردهای خارجی اعضای دانشکده و یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. دانشجویان واجد شرایط دریافت این کمک هزینه میبایست توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد خود را داشته باشد. وظایف نیروی RA شامل کار درون دانشگاه برای کمک در به انجام رسیدن تحقیقات و اموری نظیر بررسی علمی وقایع روزانه و ژورنال‌ها، انجام آزمایشات، ثبت داده‌ها، برگزاری مصاحبه‌ها و مواردی از این قبیل می‌شود. کمک هزینه‌های تحصیلی و وظایف دانشگاهی TA و RA به عنوان کار و تجربه حرفه‌ای داوطلبانه در نظر گرفته می‌شوند و علاوه بر ایجاد رزومه تحصیلی فوق‌العاده برای دانشجو، مزیتی ویژه برای فرد مورد نظر محسوب می‌شود.

بورسیه تحصیلی شایستگی تحصیلی Merit Scholarships: این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا براساس نمرات درسی مقطع تحصیلی قبلی‌ دانشجو اهدا می‌شود و تنها برای دانشجویان ممتاز در دسترس است. مقدار ارزش این نوع از بورسیه تحصیلی از ۱۰۰۰ تا ۱۲٫۰۰۰ دلار متغیر است و پیشنهاد و تصمیم‌گیری در مورد آن توسط دپارتمان تحصیلی مربوطه و در خلال ر سال انجام می‌پذیرد.
جوایز کمک مالی Donor-Funded Awards: این نوع از جوایز مالی با ارزشی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار براساس نیاز مالی، محدوده‌های تحقیقاتی خاص و برتری تحصیلی فردی توسط دانشگاه به دانشجوی مربوطه اهدا می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آیا دانشگاه های کانادا فاند میدهند؟

وام دانشجویی کانادا

وام در کانادا

گرفتن وام این امکان را برای شما ایجاد می کند که  چیزی را امروز خریداری نموده و  وجه آنرا در آینده پرداخت نمایید . اعتبار برای موارد  مختلف داده می شود:

  • وام مسکن (mortgage) برای خرید خانه
  • وام خودرو (loan) برای خرید خودرو
  • خط اعتبار(line of credit) برای انجام خریدهای بزرگ
  • کارت اعتباری(credit card) برای آسانتر کردن خریدهای روزمره

بیشتر بخوانید:

کار خانگی در کانادا

به منظور دریافت اعتبار در کانادا شما باید سابقه اعتباری خوبی داشته باشید. سابقه اعتباری با توجه به سابقه عملکرد شما در باز پرداخت وام های قبلی تعیین می گردد.
 سوابق عملکرد شما بوسیله حداقل یکی از  سه شرکت بزرگ تعیین کننده اعتبار در کانادا نگهداری می شود. شرکتهای تعیین کننده اعتبار با توجه به سلامتی عملکرد مالی شما، برای شما یک "نمره  اعتباری" معین میکنند. مبانی تاثیر گذار بر "نمره اعتباری" عبارتند از:

  • میزان اعتبارات درخواست شده توسط شما
  • فواصل زمانی درخواست اعتبار
  • رعایت یا عدم رعایت پرداخت به موقع صورتحسابها

بانک ها و سایر موسسات مالی با توجه به گزارشات ارائه شده توسط شرکتهای تعیین کننده اعتبار، برای تایید وام  یا اعتبار درخواست شده توسط شما تصمیم گیری می نمایند.

بیشتر بخوانید:

کار دانشجویی در کانادا
وام دانشجویی کانادا

اخذ اعتبار بدون داشتن سابقه اعتباری در کانادا

چنانچه شما هیچگونه سابقه اعتباری در  کانادا نداشته باشید ، برای گرفتن اعتبار از بانک با مشکلاتی روبرو خواهید بود. هنگامی که شما از بانک تقاضای دریافت وام یا گرفتن کردیت کارت می کنید، اکثر بانکهای کانادایی سوابق خوب شما در کشور خودتان و همچنین سابقه استفاده های شما از کارت های اعتباری جهانی مثل ویزا کارت یا مستر کارت در خارج از کانادا را در نظر نمی گیرند.

کارت اعتباری تضمینی : با ودیعه گذاشتن یک سپرده تضمینی یا سپرده نقدی برای یکی از شرکتهای صادر کننده کارت اعتباری، این کارت را دریافت نمایید . مقدار سپرده ، بستگی به مبلغ اعتبار درخواستی شما خواهد داشت . نرخ بهره برای کارت اعتباری تضمینی معمولا بالاتر از کارتهای اعتباری معمولی بوده و ممکن است این کارتها شامل هزینه های ماهیانه یا سالیانه هم بشود.
کارت اعتباری جزئی : این نوع کارت را از موسسات غیر مالی ، مانند شرکتهای توزیع بنزین یا فروشگاههای مختلف درخواست نمایید. استفاده از این نوع کارت اعتباری،  فقط محدود به  شعبات مختلف همان فروشگاه یا موسسه خاص می باشد. نرخ بهره در این نوع کارت ها معمولا بالاتر از کارت های اعتباری بانک ها است  ، اما اگر شما هر ماهه بدهی خود را بطور کامل تسویه نمایید، بهره ای از شما دریافت نخواهد شد.
وام های کوچک : وامهایی با رقم پایین از بانکها یا سایر مراکز پرداخت وام ، درخواست نموده و پس از دریافت، آنرا بسرعت تسویه نمایید .
تعاونی اعتباری :در یک تعاونی اعتباری در جامعه خود عضو شوید. اگر شما در این موسسات حساب داشته باشید ، ممکن است آنها نسبت به موسسات بزرگ،اعتبار بیشتری برای شما باز نمایند.
 اعتبار مشارکتی :  شخصی از دوستان یا بستگان را که مورد اعتماد باشد، پیدا نمایید . شما می توانید بهمراه وی برای گرفتن وام یا کارت اعتباری مشترک اقدام نمایید. در اینصورت هر دو نفر نسبت به بازپرداخت بدهی ها مسئول و پاسخگو خواهید بود.
ضامن : یکی از دوستان یا اعضای خانواده را پیدا نمایید که دارای سابقه اعتباری خوبی بوده و حاضر باشد بعنوان ضامن، برای گرفتن وام یا کارت اعتباری ، فرمهای درخواست شما را امضا نماید. در اینصورت وام یا کارت اعتباری به نام شما صادر خواهد شد ولی در صورت عدم پرداخت صورت حسابها، ضامن شما مسئول پرداخت ان خواهد بود . عدم پرداخت بموقع صورتحسابها توسط شما میتواند روی سابقه اعتباری ضامن شما نیز تاثیر منفی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

درآمد دانشجو در کانادا

وام‌ دانشجویی کانادا

در صورتی که دریافت کمک‌های تحصیلی متداول نظیر بورسیه تحصیلی کانادا و اسکالرشیپ برای دانشجوی بین‌المللی مقدور نباشد، فرد می‌تواند به گزینه دیگری به نام وام دانشجویی رجوع کند که دارای نرخ بهره و سررسید بازپرداخت مشابهی برای دانشجویان کانادایی و بین‌المللی است. اکثر بورسیه‌های تحصیلی کانادا و فاندهای استانی محدود به شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور است، دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا ملزم به دریافت وام و قرض گرفتن از یک موسسه اعتباری خصوصی و یا بانک خواهند بود.
چنانچه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا نباشید و بخواهید از گزینه وام دانشجویی استفاده کنید، می‌توانید از طریق وب‌سایت دولت کانادا از برنامه‌ها و طرح‌های مختلف وام‌های دانشجویی مطلع گردید. لازم به ذکر است که این روش ابتدا  برای شهروندان کانادایی و سپس برای مهاجران قانونی در دسترس است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در زانکو تماس بگیرید.

پیشنهاد سردبیر زانکو