انگشت نگاری برای ویزای کانادا یا همان بیومتریک کانادا یکی از مراحل درخواست ویزای کانادا می‌باشد که هر متقاضی باید شخصا با حضور در یکی از VACهای VFS مراحل این پروسه را طی کند. در واقع درخواست ویزای کانادا تا پیش از انجام بیومتریک رسمیت ندارد و اصطلاحا به جریان نمی‌افتد. در این مقاله با فرآیند بیومتریک سفارت کانادا بیشتر آشنا می‌شویم.

وقت بیومتریک

از تاریخ سى و یکم جولاى ٢٠١٨، براى مردم اروپا، آسیاى شرقى، و آفریقا که قصد گرفتن ویزاى توریستی کانادا، ویزای کار کانادا، تحصیل، مهاجرت به کانادا، یا پناهندگى دارند، قانون بیومتریک کانادا به وجود آمده و اخذ ویزای کانادا ملزم گرفتن عکس و اثر انگشت می‌باشد. عکس و اثر انگشتى که تهیه شده، براى تائید هویت استفاده خواهد شد.

در قانون جدید انگشت نگاری کانادا این شرایط براى کشورهاى آسیایى،آفریقایی، و آمریکا با سخت‌گیری بیشتری انجام می‌شود. مسافرین از کشورهاى معاف از ویزا که با (eTA)  مجوز مسافرت الکترونیکى و به عنوان توریست وارد کانادا می‌شوند، نیازى به گذراندن این روند ندارند.

اطلاعات بیومتریک کانادا

دولت کانادا معتقد است که اطلاعات بیومتریک، پروسه ارسال درخواست و مهاجرت به کانادا را براى مسافرین کم‌خطر راحت‌تر می‌کند. تمامى متقاضیان بین سنین ١۴ تا ٧٩ سال ملزمند اطلاعات بیومتریک تهیه کنند، به جز در مورد پناهندگى که هیچ محدودیت سنى ندارد.

تست بیومتریک کانادا

انگشت نگاری کانادا یا تست بیومتریک هم درمرحله درخواست ویزای کانادا و هم در مرحله ورود به کانادا انجام گذرانده می‌شود. بیومتریک به افسر ویزا اجازه مى‌دهد تا درخواست‌ها را راحت‌تر بررسی کند و جنایتکاران و متخلفین زودتر به دام بیافتند.

همچنین انگشت‌نگاری یک مسافر براى تائید هویت او در زمان ورود به کانادا مورد استفاده قرار مى‌گیرد. هشت فرودگاه بزرگ کانادا داراى کیوسک‌هاى بازرسى شخصى هستند که اثر انگشت و عکس در آن‌جا بررسی می‌شوند و مسافر بر روى صفحه نمایش اظهارنامه را مى‌تواند مطالعه نماید


نحوه گرفتن وقت انگشت نگاری کانادا

به دو روش می‌توانید اطلاعات بیومتریک کانادا را به دست آورید. هم داخل کشور کانادا هم خارج از کانادا در ادامه به طور مفصل راجع به تست انگشت نگاری بحث می‌کنیم.

 • خارج از کانادا

اگر خارج از کانادا هستید و براى اولین بار است که اقدام مى‌کنید، مى‌توانید اطلاعات بیومتریک خود را زمانى که مى‌خواهید براى ویزا اقدام کنید به صورت حضورى از مرکز درخواست ویزا (VAC) تهیه کنید.١٣٧ مرکز (AVC) در ٩۵ کشور قرار دارند که متقاضى مى‌تواند از آنها درخواست بیومتریک کند.

 • داخل کشور کانادا

اگر در کانادا به صورت حضورى مى خواهید اقدام کنید، شما می‌توانید اطلاعات بیومتریک خود را از تاریخ ٢٠١٩ در مراکز خدماتى کانادا درخواست دهید.

تا این تاریخ، به گفته IRCC ، کسانى که براى ویزاى کار کانادا، ویزای تحصیلی کانادا، ویزای توریستى کانادا و سوپر ویزای والدین اقدام مى کنند نیازى نیست که اطلاعات بیومتریک خود را تحویل دهند.

اگر براى ورود به یکى از دروازه هاى کانادا (POE) به عنوان یک دانشجوى بین المللى یا کارگر موقت مجاز هستید، مى توانید اطلاعات بیومتریک خود را به یکى از دروازه‌های ورودی کانادایی تحویل دهید.


نوبت دهی آنلاین برای انجام بیومتریک کانادا

از روز دوشنبه ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۰، کانادا سرویس تعیین وقت برای ثبت اطلاعات بیومتریک را آغاز می‌کند. افرادی که در اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) صفحه شخصی دارند، می‌توانند از روز دوشنبه ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۰، وقت خود برای ثبت اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) را به صورت آنلاین تنظیم کنند.

با این سیستم متقاضیان این امکان را دارند که وقت خود را برای انجام انگشت نگاری به صورت آنلاین رزرو کنند.

افسران سرویس کانادا، از اواسط سپتامبر برای تعیین وقت بیومتریک شروع به کار کرده‌اند. با این حال، از روز دوشنبه، افرادی که هنوز با آن‌ها ارتباطی برقرار نشده‌است، باید از برنامه زمان بندی آنلاین برای رزرو وقت خود استفاده کنند.

اداره مهاجرت کانادا به طور رسمی اعلام کرده است که متقاضیان باید نوبت خود را در نزدیک‌ترین دفتر خدمات کانادا رزرو کرده و خدمات بدون گرفتن وقت قبلی امکان‌پذیر نمی‌باشد. متقاضیان اقامت دائم کانادا که در طی ۱۰ سال گذشته اطلاعات بیومتریک خود را ارسال نکرده‌اند، برای درخواست مهاجرت خود باید یک وقت برای انجام این‌کار تعیین کنند.

همچنین،  IRCC اعلام کرده است که معافیت از ثبت اطلاعات بایومتریک برای متقاضیان اقامت موقت در کانادا و متقاضیان اقامت دائمی که در ۱۰ سال گذشته اطلاعات بایومتریک خود را تعیین کردند، همچنان برقرار است. این تصمیم به علت گسترش شیوع ویروس کرونا و مشکلات همراه با آن برای مراجعه به دفاتر خدمات کانادا، گرفته شده بود.

بیشتر بخوانید:

تور انگشت نگاری

هزینه انگشت نگاری در سفارت کانادا

فرایند به دست آوردن اطلاعات بیومتریک فقط چند دقیقه زمان می‌برد و هزینه آن براى هر نفر ٨۵ دلار کانادا و براى یک خانواده ١٧٠ دلار کانادا است.

اگر کنسولگری کانادا از شما بخواهد تا مشخصات بیومتریک خود را نیز ثبت کنید، برای این موضوع شما باید هزینه دیگری را نیز پرداخت کنید. این هزینه، ثبت تصویر دیجیتالی و مجموعه اثر انگشتان است. علاوه بر این، اگر در یک مرکز تقاضای ویزای رسمی (VAC) تقاضا داده باشید، هزینه سرویس‌دهی این مراکز نیز بر روی دیگر هزینه‌های شما خواهد آمد که شامل موارد زیر می شود:

 1. بررسی این موضوع که تقاضای شما کامل شده است.
 2. ارسال پرونده تاییدی شما به مرکز ویزا
 3. فرستادن گذرنامه‌ها و مراقبت از اسناد در این روند و تا اداره ویزا
 4. پیگیری‌های مربوط به تاییدی افراد که به صورت آنلاین ثبت شده‌اند

 

انواع هزینه‌ها

 • هزینه مربوط به بیومتریک به ازای هر نفر:‌ 85 دلار کانادا
 • هزینه مربوط به بیومتریک برای خانواده‌های ۲ نفره یا بیشتر: 170 دلار کانادا
 • هزینه مربوط به بیومتریک برای گروه‌های ۳ نفره و یا هنرمندان اجرا:‌ 255 دلار کاندا

 

مراحل بیومتریک کانادا

شما با مراجعه به مراکز VAC در نزدیک کشور خود در زمان کوتاهی می‌توانید نسبت به انجام تست بیومتریک اقدام کنید. اما برای راحتی شما، تمامی مراحل را برای شما شرح می‌دهیم.

 1. ابتدا کارمند سفارت از شما عکس تمام رخ دیجیتالی تهیه می‌کند
 2. در این مرحله، اثر انگشت شما را با قرار دادن انگشتان بر روی اسکنر ثبت می‌کند.

معمولا نیازی به دانستن زبان انگلیسی نیست زیرا که در مراحل انگشت نگاری مهاجرت به کانادا مصاحبه‌ای انجام نمی‌گیرد.

اطلاعات بیومتریک تا چه زمانى اعتبار دارند؟

جواب بیومتریک کانادا در همان لحظه در پرونده مهاجرتی شما ثبت می‌شود و نیازی نیست کار دیگری انجام دهید

 • اگر براى ویزاى کانادایى (دانشجویى، کارى، توریستى و دیدار با اقوام) اقدام مى‌کنید، اطلاعات بیومتریک ده ساله قابل قبول است. یعنى هر ده سال یک بار باید اطلاعات خود را به روز کنید.
 • اگر مى خواهید به عنوان یک ساکن دائمى اقدام کنید، به گفته IRCC  شما ملزم هستید اطلاعات بیومتریک را از اول انجام دهید و به علاوه هزینه جدید براى آن بپردازید.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو