فرآیند گرفتن ویزا به ویژه ویزاهای پرتقاضا مانند ویزای شینگن تا چند سال قبل با مشکلات زیادی برای متقاضیان همراه بود که این موضوع باعث ایجاد صف‌های طولانی جلوی سفارت این کشورها شد. در نتیجه سفارت‌هایی که متقاضیان زیادی برای اخذ ویزا داشتند اقدام به برون‌سپاری بخشی از فرآیند اداری اخذ ویزا به کارگزاری‌ها کردند. ویزامتریک یکی از این کارگزاری‌ها است که در ایران هم فعالیت دارد.

مدتی است که اکثر سفارت‌های حوزه شینگن برای انجام امور مربوط به اخذ ویزا به متقاضیان مربوطه‌ی خود، شرکت‌های واسطه‌ای مطمئن و معتبری را معرفی کرده‌اند که افراد می‌توانند با مراجعه به این شرکت‌ها بخش عظیمی از فرآیند اخذ ویزای خود را با آنها بسپارند. برای مثال شرکت VFS Global برای اخذ ویزای نروژ، هلند، فرانسه، اتریش، چک و سوئد، شرکت CKGS برای اخذ ویزای ایتالیا، شرکت BLS برای اخذ ویزای اسپانیا و در نهایت شرکت ویزامتریک یا VisaMetric برای اخذ ویزای آلمان با سفارت این کشورها همکاری می‌کنند.

ویزامتریک چیست؟

ویزامتریک در واقع یک کارگزاری و نوعی رابط بین متقاضی اخذ ویزا با سفارت کشور آلمان می‌باشد که توسط سفارت آلمان معرفی و تایید شده است و در حال حاضر بیش از 100 مرکز درخواست اخذ ویزا در کشور های آمریکا، ایران، عراق، آذربایجان، روسیه، چین، اوکراین، قزاقستان، ترکیه، قرقیزستان،ارمنستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان دارد.
ویزامتریک به عنوان یک گروه تجاری در حوزه امور مربوط به اخذ ویزای آلمان فعالیت دارد. این شرکت از سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان یک همکاری بلندمدت استراتژیک و در قالب سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های iDATA و خدمات مدیریت ویزا VMS ایجاد شده و روی ارائه خدمات باکیفیت در ارتباط با برنامه‌های ویزا و سایر خدمات کنسولی تمرکز دارد. ویزامتریک توسط هیئت‌های دیپلماتیک تصویب شده و فقط در ازای دریافت هزینه‌ای از جانب متقاضیان، اموری مثل نوبت‌دهی و خدماتی اضافی مثل آماده‌سازی مدارک ویزا را بر عهده گرفته است.

 

ویزامتریک در ایران

همانطور که گفتیم ویزامتریک یک شرکت کارگزار برای ویزای آلمان محسوب می‌شود که در ایران نیز یک مرکز برای آن وجود دارد و به همین دلیل شما می‌توانید به راحتی تمامی خدمات مربوط به وقت سفارت و ویزای خود را به این شرکت واگذار نمایید.
سفارت کشور آلمان در تاریخ 11 شهریور 1397 (از سال 2018 میلادی) برای تسهیل در روند کاری متقاضیان ویزای شینگن آلمان ( 90 روزه ) همکاری خود را با ویزامتریک شروع و بطور رسمی در کشور ایران نیز آغاز به کار کرده است.

 

فرآیند درخواست و صدور ویزای شینگن آلمان در ویزامتریک

اولین قدم در فرآیند اخذ ویزا، مشخص کردن نوع ویزای شینگن بر اساس هدفتان از سفر است. سپس باید به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز بپردازید که این مدارک برای انواع ویزاها دارای تفاوت‌هایی می‌باشد. اطلاعات مربوط به مدارک مورد نیاز انواع ویزای شینگن در سایت ویزامتریک موجود می‌باشد که شما با مراجعه به این سایت و مطالعه‌ی موارد خواسته شده می‌توانید اقدام به جمع‌آوری مدارک خود نمایید.
پس از جمع آوری مدارک لازم فرم های مربوطه در سایت ویزامتریک را بصورت آنلاین پر و برای ملاقات حضوری وقت رزرو نمایید. در ادامه باید درتاریخ قرار ملاقاتی که توسط این شرکت پس از پرداخت هزینه ثبت نام برای شما در نظر گرفته می‌شود به شعبه ویزامتریک در تهران مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که در روز ملاقات باید تمامی مدارک را همراه خود داشته باشید زیرا در صورتی که مدارک شما ناقص باشد برگشت خواهید شد و هزینه‌های پرداخت شده‌ی شما بازگردانده نمی‌شود.
پس گذراندن مراحل انگشت نگاری و تاییده مدارک در شعب های ویزامتریک، پرونده شما به سفارت آلمان فرستاده می‌شود و وقت مصاحبه به شما اعلام خواهد شد. در نهایت وقتی که تمامی مراحل به اتمام رسید می‌توانید پاسپورت خود را با مراجعه‌ی حضوری به این مرکز تحویل بگیرید و یا با پرداخت 9 یورو درخواست ارسال پاسپورت به آدرس پستی خود را بدهید.

ویزامتریک چیست؟

سایر خدمات ویزامتریک

از خدمات اصلی مرکز ویزامتریک در ایران انجام امور اداری مربوط به درخواست ویزای شینگن آلمان می‌باشد اما به جز این، خدمات دیگری نیز توسط این مرکز ارائه می‌شود که در ادامه به همراه هزینه‌های آنها ذکر شده است:

  • خدمات  VIP: معادل ۷۵ یورو برای هر نفر
  • عکس بیومتریک: ۸ یورو برای هر نفر
  • تحویل پاسپورت با پیک: ۹ یورو برای هر پاسپورت
  • فتوکپی، فکس و پرینت: ۳۰ سنت برای هر صفحه
  • پر کردن فرم درخواست: ۱۰ یورو برای هر نفر
  • خدمات اطلاع‌رسانی: از طریق SMS ۱ یورو و از طریق تلفن ۳ یورو (از طریق ایمیل نیز رایگان است)

 

آدرس و ساعات کاری مرکز ویزامتریک در ایران

آدرس : خیابان بهشتی _خیابان خالد اسلامبولی (خیابان وزرا )_ نبش خیابان بیست و یکم _ ساختمان شیراز _ شماره ۱۳۷ _ طبقه ۱ کدپستی: 1513933134

روز های کاری : شنبه تا چهارشنبه

ساعات ارسال درخواست ویزا : 16:30 - 08:00

ساعات تحویل گذرنامه : 17:00 - 08:00
 

جهت دریافت مشاوره در ارتباط با ویزای شینگن و اطلاعات بیشتر درباره خدمات ویزامتریک با مشاورین ما در زانکو تماس حاصل فرمایید.

 

بیشتر بخوانید:

منطقه ی شنگن کجاست؟

مقایسه آلمان و سوئد

طریقه ی اخذ ویزا

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو