شرایط گرفتن ویزای ازدواج آمریکاچیست؟ اگر شما و همسرتان قصد دارید به طور دائم در ایالات متحده زندگی کنید، کارت سبز ازدواج (green card) به شما اجازه می دهد تا در هر نقطه ای از ایالات متحده زندگی و کار کند.

اگر شما و همسرتان قصد دارید اقامت دائم ایالات متحده آمریکا را برای خود اخذ کنید، نکته مهم بعدی که ممکن است در ذهن شما باشد درخواست گرین کارت ازدواج( marriage green card) است.

گرین کارت ازدواج (marriage green card) چیست؟

گرین کارت ازدواج به همسر یک شهروند آمریکایی یا دارنده گرین کارت اجازه می دهد تا در هر نقطه ای از ایالات متحده زندگی و کار کند. دارنده گرین کارت زمانی که در صورت تمایل تصمیم بگیرد درخواست تابعیت ایالات متحده را بدهد , پس از سه سال در صورت واجد شرایط بودن آنها ، می‌توانند "اقامت دائم" را دریافت نمایند.

 

چگونه می توانم گرین کارت ازدواج بگیرم؟

گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج عموماً یک فرآیند سه مرحله ای است:

 • ازدواج 
 • درخواست گرین کارت
 • شرکت در مصاحبه گرین کارت و گرفتن تایید آن

گام اول 

اولین قدم در مورد گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج ، ارسال فرم I-130 (رسما با عنوان "دادخواست برای اقوام بیگانه") به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) است. 

هدف اصلی فرم I-130 ، همراه با اسناد پشتیبان ، اثبات وجود یک ازدواج معتبر است. همسري كه I-130 را تشكيل مي دهد "خواهان" يا "حامي" خوانده مي شود. اين همسري است كه شهروند آمريكايي يا دارنده گرین کارت موجود است. همسری که به دنبال گرین کارت است "ذینفع" یا "متقاضی گرین کارت" نامیده می شود.

عناصر بحرانی بسته کامل تشکیل پرونده I-130 شامل موارد زیر است:

 • هزینه تشکیل پرونده دولت  که حدود 535 دلار است.
 • اثبات اینکه همسر حامی شهروند آمریکا است .
 • اثبات وجود یک ازدواج با اعتبار قانونی (به عنوان نمونه، گواهی ازدواج که نام هر دو همسر و همچنین مکان و تاریخ ازدواج را نشان می دهد)
 • اثبات عدم تقلب در ازدواج (به عنوان نمونه، اجاره نامه مشترک، اظهارات حساب بانکی مشترک و تصاویر با هم)
 • اثبات این که هرگونه ازدواج قبلی هر دو همسر فسخ شده است (به طور معمول، سند طلاق)

پس از تکمیل بسته تشکیل پرونده I-130 ، باید آدرس مناسب به USCIS داده شود. USCIS سپس به همسر حمایت کننده اعلان رسمی (یا "اعلامیه دریافت") را از طریق نامه معمولاً طی دو هفته ارسال می کند.

اگر USCIS برای پردازش بسته تشکیل پرونده به اطلاعات یا اسناد بیشتری نیاز داشته باشد، آنها طی 2-3 ماه درخواست حمایت از شواهد (RFE) را به همسر حمایت کننده ارسال می کنند. هنگامی که USCIS همه چیز مورد نیاز خود را دریافت می کند، بسته به وضعیت زوج، معمولاً در مورد برنامه I-130 تصمیم می گیرند.

پس از دریافت اخطار مبنی بر تأیید فرم I-130، مرحله بعد تعیین اینکه آیا همسر متقاضی گرین کارت واجد شرایط است یا خیر.

ویزای ازدواج

گام دوم

تعیین صلاحیت همسر برای گرین کارت


دولت ایالات متحده برای تعیین صلاحیت همسر برای گرین کارت مبتنی بر ازدواج، دو فرایند مختلف را دنبال می کند. روند صحیح به جایی بستگی دارد که همسر در حال حاضر زندگی می کند:

 • برای متقاضیان گرین کارت که در ایالات متحده متحد زندگی می کنند
 • اگر همسری که به دنبال گرین کارت است در ایالات متحده زندگی کند ، مرحله بعدی تشکیل فرم I-485 (درخواست رسمی "تنظیم وضعیت") است. I-485 به USCIS ارسال شده است و هدف اصلی آن مشخص کردن همسر واجد شرایط بودن برای گرین کارت است.

عناصر مهم یک بسته تشکیل دهنده I-485 عبارتند از:

 • هزینه تشکیل پرونده برای دولت حدود 1،225 دلار (شامل 1140 دلار برای برنامه کارت سبز و 85 دلار برای بیومتریک)
 • اثبات تابعیت همسرِ در جستجوی گرین کارت (کپی شناسنامه و صفحه عکس گذرنامه)
 • اثبات ورود قانونی به همسر توسط همسر که به دنبال گرین کارت (کپی سابقه سفر I-94 و ویزای قبلی ایالات متحده)
 • معاینه پزشکی توسط یک پزشک مورد تأیید USCIS 
 • اثبات توانایی همسر حمایت کننده در حمایت مالی از همسر که به دنبال گرین کارت (از جمله فرم I-864 یا "سوگندنامه ی پشتیبانی") و شواهدی مانند اظهارنامه مالیاتی و خرداد پرداخت می شود)

برای همسران شهروندان ایالات متحده ، این بسته پرونده سازی I-485 معمولاً می تواند با فرم I-130 و اسناد پشتیبان شرح داده شده در گام اول فوق (یک فرآیند شناخته شده به عنوان "تشکیل پرونده همزمان)" ترکیب شود. USCIS بطور معمول طی 9 تا 11 ماه این پرونده سازی همزمان را پردازش می کند.

با این حال ، برای همسران دارندگان کارتهای سبز ایالات متحده ، بسته بندی پرونده I-485 تا زمانی که وزارت امور خارجه ایالات متحده تشخیص ندهد که با توجه به درپوش های مختلف سالانه ، گرین کارت در بورس ویزا در دسترس است ، نمی تواند ارسال شود. زمان انتظار در حال حاضر حدود یک سال و نیم است ، اما بسته به اینکه کشور محل زندگی همسر به دنبال گرین کارت باشد ، ممکن است تا چند ماه متفاوت باشد. پس از ارائه بسته تشکیل پرونده,  USCIS معمولاً آن را طی 9 تا 11 ماه پردازش می کند.

بی حد و حصر تمام فرم ها و اسناد شما را چاپ می کند و کل بسته را به درب منزل شما ارسال می کند تا توسط شما امضا گردد.

 

برای متقاضیان گرین کارت که در خارج از کشور زندگی می کنند


روشی متفاوت برای حمایت از گرین کارت برای همسر ساکن خارج از کشور وجود دارد. مرحله بعدی ارسال یک بسته درخواست به مرکز ملی ویزا (NVC) است که توسط وزارت امور خارجه اداره می شود. NVC فرم ها و اسناد لازم را جمع آوری می کند و تصمیم می گیرد که آیا همسر برای مصاحبه در سفارت ایالات متحده یا کنسولگری در خارج از کشور آماده است (روشی که به عنوان "پردازش کنسولی" شناخته می شود).

عناصر مهم یک بسته تشکیل پرونده NVC عبارتند از:

 • هزینه های تشکیل پرونده دولت از 445 دلار (شامل 120 دلار برای فرم حمایت مالی و 325 دلار برای هزینه پردازش وزارت امور خارجه)
 • فرم DS-260 (برنامه گرین کارت به صورت آنلاین ارائه شده است)
 • اثبات تابعیت همسر در جستجوی کارت سبز (کپی شناسنامه و صفحه عکس گذرنامه)
 • کپی گواهینامه پلیس برای همسر که به دنبال گرین کارت است (نشان دادن تعامل قبلی با اجرای قانون، در صورت وجود)
 • اثبات توانایی همسر حمایت کننده در حمایت مالی از همسر که به دنبال گرین کارت است(از جمله فرم I-864 یا "سوگندنامه ی پشتیبانی") و شواهدی مانند اظهارنامه مالیاتی)

NVC به طور معمول یک بسته درخواست را طی 3 تا 5 ماه پردازش می کند ، و سپس آن را به سفارت ایالات متحده یا کنسولگری در کشور محل زندگی همسر منتقل می کند.

چگونه برای همراهتان در کانادا ویزا بگیرید؟

ویزای توریستی آمریکا

گام سوم

حضور در مصاحبه گرین کارت و در انتظار تصویب

 • آخرین قدم در پروسه اخذ گرین کارت مبتنی بر ازدواج ، مصاحبه گرین کارت است. هدف اصلی افسر مصاحبه کننده ارزیابی صحت ازدواج است. سوالات می توانند بر تاریخچه روابط زوجین و همچنین فعالیتهای روزانه و برنامه های آینده آنها با هم متمرکز شوند. اگر افسر مصاحبه کننده به اندازه کافی متقاعد شود که ازدواج تقلب نیست، آنها برای گرین کارت همسر را تأیید می کنند.
 • همسری که متقاضی دریافت گرین کارت از داخل ایالات متحده است، در مصاحبه خود با همسر حامی در دفتر محلی USCIS شرکت خواهد کرد. گرین کارت فیزیکی معمولاً طی 2-3 هفته پس از تأیید پرونده از طریق نامه ارسال می شود.
 • همسری که متقاضی دریافت گرین کارت از خارج است ، در یک مصاحبه در سفارت آمریکا یا کنسولگری در کشور خود شرکت می کند. همسر حامی در این مصاحبه شرکت نمی کند. -همسری که به دنبال داشتن گرین کارت است ، پس از دریافت ویزا در گذرنامه خود ، اجازه سفر به ایالات متحده را دارد. پیش از صدور فیزیکی گرین کارت سبز، هزینه مهاجرت USCIS (220 دلار) باید بصورت آنلاین پرداخت شود. (USCIS توصیه می کند قبل از عزیمت همسر به ایالات متحده ، این هزینه را بپردازید.) گرین کارت به طور معمول طی 2-3 هفته از ورود همسر به آدرس ایالات متحده زوج ارسال می شود.

ویزای ازدواج

 مدت زمان ازدواج نیز در زمان تأیید کارت سبز تاثیردارد:

آیا کمتر از دو سال است که ازدواج کرده اید؟
همسر یک گرین کارت CR1 (یا "مشروط") دریافت می کند. گرین کارت های مشروط فقط دو سال اعتبار دارند. زوجین در کنار هم باید در طی مدت 90 روز بلافاصله قبل از انقضاء کارت سبز مشروط ، فرم "I-751" (که رسماً "دادخواست حذف شرایط اقامت" نامیده می شود) را برای "حذف شرایط" و اخذ گرین کارت دائمی ثبت کنند. . پس از دریافت این فرم ، USCIS ازدواج مجدد زوج را مجددا ارزیابی می کند تا اطمینان حاصل کند که صحت دارد و این زوج فقط به قصد مهاجرت ازدواج نکرده اند.

آیا بیش از دو سال است که ازدواج کرده اید؟
همسر یک کارت سبز IR1 (یا "خویشاوند فوری") دریافت می کند - یک گرین کارت "دائمی" که 10 سال اعتبار دارد. در بیشتر موارد ، تمدید این گرین کارت 10 ساله یک فرایند ساده است و نیازی نیست که زوج مجدداً صحت و سقم ازدواج خود را اثبات کنند.

برای داشتن گرین کارت ازدواج به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک مورد نیاز برای درخواست گرین کارت از طریق ازدواج بر حسب شرایط متفاوت است اما معمولاً موارد زیر را شامل می شود:

 • شناسنامه
 • گواهی ازدواج
 • اسناد مالی
 • اثبات تابعیت ایالات متحده یا محل اقامت دائم حامی
 • گواهی ترخیص پلیس ، در صورت وجود
 • اوراق فسخ قبل از ازدواج ، در صورت وجود
 • پرونده های دادگاه ، پلیس و زندان در صورت لزوم
 • سوابق نظامی ، در صورت کاربرد
 • سوابق نقض مهاجرت ، در صورت وجود

شما نیز همچنین میتوانید جهت پاسخ دقیق تر به سوالات خود از طریق مشاوران زانکو با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:

وکیل مهاجرتی با تضمین بازگشت وجه

گرین کارت آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو