برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند روش های متعدد زیادی وجود دارد که یکی از این روش ها سرمایه گذاری در کشور کاناداست ، و یکی از روش های سرمایه گذاری که می توان به آن اشاره کرد راه اندازی یک استارتاپ در کشور مقصد است؛در این مقاله به این نوع ویزا خواهیم پرداخت.

در ابتدا به معنی استارتاپ و اینکه اصلا استارتاپ چیست می پردازیم.

 

تعریف استارتاپ (استارت آپ) چیست؟

 استارت آپ ( Startup یا Start-up) در فارسی به شرکت نوپا و تازه تاسیس ترجمه می شود. برخی این باور را نسبت به شرکت های استارتاپ دارند که شرکت تاسیس شده حتما بر مبنا فناوری و تکنولوژی باشد اما این باور در حقیقت درست نیست زیرا لزوما هرشرکت استارتاپ نباید در حوزه فناوری و تکنولوژی باشد ، در واقع استارتاپ را می توانیم به کسب و کاری که با روشی خلاقانه که نیازی جدید را رفع می کند تاسیس شده است تعریف کنیم.  به طور کلی، استارت آپ به پروژه‌هایی گفته می‌شود که در جریان آن، یک ایده خام، به کمک تلاش و کوشش یک گروه به تولید یک محصول می‌انجامد و زمینه برای فروش آن محصول فراهم می‌شود.

 

ویزا استارتاپ کانادا

 

ویزای استارتاپ کانادا

کانادا به دنبال جذب کارآفرینانی می باشد که شرایط و پتانسیل راه اندازی یک کسب و کار و شرکت نوآور را دارد و می تواند در این کشور ایجاد شغل نماید. اگر شما نیز ایده ی خوبی جهت راه اندازی همچین کسب و کاری دارید بهترین روش برا اقدام به مهاجرت را پیشرو دارید. شما در ابتدا باید ایده ی خود را به یکی از سازمان های معرفی شده از سمت اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید و آن ها را متقاعد به سرمایه گذاری در طرح خود کنید. این ویزا به شما و خانواده تان تعلق می گیرد که توسط آن می توانید اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید. در مدت زمانی که منتظر جواب دهی پرونده خود در خصوص اقامت دائم هستید می توانید با مجوز کار ویزای استارتاپ به کانادا سفر کنید و در آنجا به صورت موقت مشغول به کار شوید. 

همانطور که گفتیم ایده تجاری شما باید علاوه بر خلاقانه بودن توانایی ایجاد شغل برای شهروندان کانادایی را داشته باشد. علاوه بر این طرح شما باید پتانسیل رشد در سطوح مختلف بین المللی را داشته باشد. علاوه بر ویژگی های فردی شما دریافت یک تاییده از سمت یکی از موسسه های معتبر سرمایه گذاری در کانادا الزامی است. 

علاوه بر داشتن بیزینس پلن و ایده مناسب و قابل تایید لازم است از یک یا چند سازمان سرمایه گذاری مشخص شده از سمت دولت کانادا حمایت شوید. این سازمان های معرفی شده از سوی دولت کانادا گروه های تجاری هستند که در خصوص سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ تعیین شدند.

لیست این سه دسته سازمان نظارتی برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا به شرح زیر است:

 • Venture capital funds 

برای واجد شرایط بودن در شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر (Venture capital funds)  باید حداقل 200،000 دلار در یک یا چند صندوق سرمایه گذاری کنید.

 • Angel investor groups

جهت اخذ ویزا از گروه‌های سرمایه گذار فرشته (Angel investor groups) باید 75،000 دلار از طریق سرمایه گذاری به دست آورید

 • Business incubators

جهت کسب شرایط اخذ ویزای استارت آپ از انکوباتورها (business incubator) یا همان مراکز رشد، شخص باید در یکی از برنامه های تعیین شده در زمینه  رشد اقتصادی کانادا پذیرفته شود و نیاز به تامین هزینه اولیه نیست.

 

شرایط ویزای استارتاپ کانادا

 

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ویزای استارت آپ کانادا

 • کسب و کار و شرکت مورد نظر باید در کانادا تاسیس و اجرا  شود.
 • متقاضی باید حداقل 10% از حق رای در شرکت را داشته باشد.
 • هیچ شخص دیگری نمی‌تواند50% یا بیشتر از حق رای در این شرکت را داشته باشد

 

مراحل اقدام برای ویزای استارت آپ کانادا 

 1. ارائه یک ایده نو، در مقیاس جهانی و معرفی ایده به گروه‌های سرمایه گذار

 2. نوشتن بیزینس پلن و بیزینس کانسپت و یا ارائه حق اختراع ؛ در این زمینه می توانید از مشاوران و کارشناسان موسسه مهاجرتی زانکو نیز کمک بگیرید.

 3. موافقت شرکت‌های سرمایه گذار و ارسال نامه حمایت به شما

 4. بررسی پرونده استارتاپ شما توسط اداره مهاجرت کانادا (پروسه معمولا 12 تا 16 ماه  طول می کشد که در این مدت می‌توان برای ویزای کار موقت استارت آپ اقدام نمائید.

 5. تایید پرونده شما و اخد اقامت دائم کانادا

 

شرایط اخذ مجوز کار ویزای استارت آپ کانادا

 • شما باید قصد زندگی در استان یا قلمرویی از کانادا، به جز استان کبک را داشته باشید
 • هزینه توافق کارفرما را که مبلغ 230 دلار است را  پرداخت کنید .
 • تعهدنامه و نامه حمایت را از سازمان‌های معرفی شده دریافت نمائید.
 • سرمایه کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان را به مدت 52 هفته داشته باشید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای استارتاپ کانادا و روش های دیگر مهاجرتی از جمله سرمایه گذاری در کانادا با مشاورین زانکو به صورت آنلاین و تلفنی در ارتباط باشید.

پیشنهاد سردبیر زانکو