ویزای تحصیلی اتریش در سال 2020 جزو پرتقاضاترین ویزاهای درخواستی ایرانیان بود زیرامزایای بسیاری همچون تحصیل رایگان و عدم نیاز به مدرک زبان را در بر داشت. مهاجرت بهاین کشور به دلیل رفاه اجتماعی بالا از جمله انتخاب های تحصیلی افراد می باشد.

اتریش (Österreich) یک کشور آلمانی زبان واقع در اروپای مرکزی در همسایگی آلمان ، جمهوری چک ، اسلوونی، ایتالیا ، سوئیس ، لیختن‌اشتاین و مجارستان قرار گرفته است. وین «Vienna» پایتخت اتریش و معروف به شهر موسیقیاست که می توان برای علاقه مندان به هنر و موسیقی این شهر را بهترین شهر دنیا برای زندگی معرفی کنیم. اختلاف ساعت کشور اتریش با ایران تقریبا 2ساعت و نیم است. آب و هوای آن ، معتدل اقیانوسی است به طوری که اغلب دارای تابستان‌های گرم و زمستان های بسیار سرد است.

 اتریش با جمعیتی حدود 89،000،000 نفر دارای دست آورد های درخشانی در زمینه های معماری، ادبیات، نقاشی و خصوصاً موسیقی در سراسر جهان می باشد. دین غالب مردم این کشور مسیحیت است اما ادیان دیگری همچون اسلام نیز در این کشور حضور دارند. در کنار زبان آلمانی که زبان رسمی اتریش است زبان هایی نظیر کرواتی ، اسلوونیای و مجارستانی نیز در این کشور صحبت می شود.

کشور اتریش در لیست 20 اقتصاد برتر در جهان قرار دارد تورم در اتریش کمتر از 2% است و تنها 6% از افراد زیرخط فقر زندگی می‌کنند. طبق آمار سازمان ملل «United Nations» اتریش دارای رتبه چهاردهم ازنظرمیزان ثروتمندی است.

 

نظام آموزشی اتریش

نظام آموزشی اتریش

در کشور اتريش کودکان از ۵ سالگی وارد دوره آمادگی (Vorschule) که يک ساله است می شوند، و از ۶ سالگی آموزش ابتدايی آن ها در دبستان (Volksschule) آغاز می شود. دوره ابتدايی در این کشور ۴ ساله است. و بعد از آن تحصيلات متوسطه عمومی که مدت آن نیز ۴ ساله است آغاز می شود. دانش آموزان برتر و ممتاز در دوره ابتدايی به دبیرستان های جامع (Allgemeinbildende Höhere Schule)  وارد می شوند و سپس بعد از اتمام دوره چهار ساله متوسطه عمومی (سیکل اول)، دوره چهار ساله آخری (سیکل دوم) را ادامه می دهند و یا وارد دوره های 5 ساله ی کالج های فنی حرفه ای می شوند . برخی هم وارد دبیرستان اقتصاد می شوند. تمام دانش آموزان دبيرستان ها و کالج ها از هر گرايش و رشته ای باید در امتحانات نهايی دیپلم (Reifeprüfung) شرکتکنند تا در صورت قبولی، مدرک دیپلم  (Reifeprüfungszeugnis) دريافت کنند.

 

تحصیل در اتریش

اتریش یکی از معدود کشورهایی است که نظام تحصیلی و آموزشی آن برای افراد خارجی رایگان است.که البته این امر مختص تحصیلات در مقاطع دانشگاهی است و فقط هم دانشگاه ها و مراکز آموزشی دولتی شامل آن می شوند که البته یه ملبغ ناچیزی در حین ثبت نام که چیزی حدود 700 یورو است باید پرداخت شود. افراد خارجی برای تحصیلات در دوران ابتدایی و دبیرستان باید هزینه پرداخت کنند و تحصیل در این مقاطع رایگان نیست.

دیگر مزیت تحصیل در اتریش این است که پذیرش در آن نیاز به مدرک زبان ندارد. یعنی می توان بدون داشتن مدرک زبان نیز پذیرفته شد و ویزای تحصیلی دریافت کرد. البته لازم است که دانشجوی متقاضی، پس از ورود به اتریش و پیش از شروع دوره دانشگاهی، در کلاس های آموزشی زبان شرکت نماید و نمره حد نصاب را نیز به دست آورد تا بتواند در کلاس های اصلی شرکت کند.

 

تحصیل در اتریش

 

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اتریش

در این کشور حدود 21 مرکز عالی آموزش فنی وجود دارد که دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف فنی و مهندسی ، بازرگانی و امور مالی ، اقتصاد ، مدیریت ، پیراپزشکی و.... می توانند در آن تحصیل نمایند. دوره کارشناسی در این مراکز آموشی 3-4 ساله و کارشناسی ارشد 1-2 ساله است. تفاوت مراکز اموش عالی فنی با دانشگاه ها در این است که دانشجویان در ترم اخر دوره تحصیلی خود باید به مدت 2 الی 6 ماه در شرکت های مرتبط با رشته تحصیلی خود دوره ی کارآموزی بگذرانند و بعد از فارغ التحصیلی در صورت ممتازی دانشجو و نیاز شرکتی که در آن دوره کارآموزی گذارنده اند استخدام و مشغول به کار می شوند.

مراکز دانشگاهی اتریش : کشور اتریش دارای 22 دانشگاه دولتی در رشته های فنی مهندسی ، علوم پزشکی ، علوم انسانی ، علوم کشاورزی ، هنر ، فیلم ، موسیقی ، منابع طبیعی و 11 دانشگاه خصوصی در رشته های مختلف ، 21 دانشگاه عالی آموزش فنی (fachhochschule) و سایر موسسات علمی دیگر است.

 

لیست دانشگاه‌های اتریش مورد تایید وزارت علوم ایران:
۱. دانشگاه وین
۲. دانشگاه گراتس
۳. دانشگاه اینسبوروک
۴. دانشگاه تکنیک (فنی) وین
۵. دانشگاه فرهنگ زمین (BOKU) وین
۶. دانشگاه دامپزشکی وین
۷. دانشگاه اقتصاد و تجارت وین
۸. دانشگاه تکنیک (فنی) گراتس
۹. دانشگاه مونتان لئوبن
۱۰. دانشگاه سالزبورگ
۱۱. دانشگاه لینز
۱۲. دانشگاه کلاگنفورت

دانشگاه‌های اتریش مورد تایید وزارت بهداشت ایران:
۱. دانشگاه پزشکی وین
۲. دانشگاه پزشکی گراتس

 

پذیرش دانشگاه اتریش

 

شرایط پذیرش تحصیلی اتریش 2020

با توجه به رایگان بودن تحصیلات در کشور اتریش ، محدود بودن دانشگاه ها نسبت به تعداد متقاضیان ، محدودیت هایی در صدور ویزا این کشور وجود دارد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی در اتریش متقاضی باید حتما در دانشگاه های کشور خود قبولی دانشگاه داشته باشد و همچنین چند واحد از این مقطع را گذارنده باشد و علاوه بر اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس، ریز نمرات واحدهای پاس شده را نیز ارائه دهد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز شخص باید حتما اصل دانشنامه مقطع کارشناسی و ریز نمرات را همراه با نامه عدم منع تحصیل دریافت کرده باشد.

 

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی اتریش

 • مدارک تحصیلی دانشگاه های سراسری روزانه ایران
 • مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 • CV یا رزومه
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده به زبان آلمانی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی به زبان آلمانی
 • اثبات داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • پرداخت application fee

نکته: تمام این مدارک باید به همراه ترجمه رسمی آلمانی تایید دادگستری، تایید وزارت امور خارجه و تایید سفارت اتریش در ایران باشد. برای رشته هایی نظیر ی داروسازی، تغذیه، دامپزشکی و پزشکی در کشور اتریش دوره هایی به طور پژوهشی وجود دارد که به متقاضی  این اجازه را میدهد در این کشور به صورت تطبیقی مدرک ایرانی خود را در اتریش معادلسازی کرده و بتواند تحت شرایطی به عنوان پزشک، داروساز یا دکتر تغذیه به کار مشغول شود.ادامه تحصیل در اتریش شرایط سنی ندارد و توجهی به سن افراد نمی شود. 

 

هزینه تحصیل در اتریش

 

هزینه تحصیل در اتریش 2020

هزینه تحصیلات در اتریش شامل : شهریه هر ترم + حق عضویت در اتحادیه دانشجوئی است ک بسیار این هزینه ها پایین است. به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل در اتریش ، این کشور به تحصیل رایگان معروف است. هزینه تحصیل در اتریش برای هر ترم در سال 2020 بین 380€ تا 720€ (یورو) میباشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش بستگی به رشته تحصیلی دارد. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در برخی رشته ها سالیانه 10000€ (یورو) و در برخی رشته ها مثل رشته هنر و موسیقی تا 20000€ (یورو) هم میرسد. در اتریش دانشجویان می توانند 20ساعت در هفته را کار کنند تا مخارج خود را تامین کنند. علاوه بر این امکان اخذ بورسیه تحصیلی را نیز خواهید داشت. 

ویزای همراه در اتریش

از سال 2017 قانون ویزای همراه برداشته شد و دولت اتریش دیگر به همراهان متقاضی ویزا تعلق نگرفت. اما متقاضی می تواند بعد از ورود به اتریش و انجام امور و کارهای شهروندی خود ، درخواست الحاق خانواده را را بدهد. معمولا این پروسه 6 ماه زمان می برد و همراهان بعد از 6 ماه در اتریش مستقر می شوند.

گپ تحصیلی در اتریش

جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اتریش معمولا به شرایط سنی و گپ تحصیلی توجهی نمی شود و اگر متقاضی شراط سنی بالایی داشته باشد معمولا محدودیتی ندارد و ممکن است فرد بتواند پذیرش و ویزا را اخذ کند. گر چه افرادی که دارای گپ کمتری هستند شانس بیشتری جهت موفقیت در پذیرش و ویزا دارند. گپ تحصیلی در اتریش بهتر است با یک نامه کاری یا فعالیتی پر شود تا شانس برای صدور ویزا افزایش پیدا کند.

 

مزایای تحصیل در اتریش

 

مزایای تحصیل در اتریش:

 • عدم بلوکه شدن مبلغ پشتوانه مالی در بانک برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 • کشور اتریشبا دارا بودن دانشگاه های ممتاز اروپا و جهان با رتبه زیر 200
 • شهریه پایین (760 یورو در هر ترم) در دانشگاه های اتریش
 • ورود به دانشگاه های اتریش بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • هزینه مناسب زندگی (800 تا 1000 یورو برای هر نفر) در اتریش

 

ویزای تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی

جهت اخد ویزای تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی باید مدرک 12 ساله دیپلم به همراه ریز نمرات را ارائه دهید.برای پذیرش در این مقطع  باید نامه اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس از دانشگاه ایرانی داشته باشید و ترجیحا هم دانشگاه سراسری باشد زیرا دانشگاه های سراسری شانس بیشتری نسبت به دانشگاه های آزاد دارد. 

ویزای تحصیلی اتریش در مقطع فوق لیسانس

درخواست در این مقطع اغلب بیشتر است ، زیرا در این مقطع فرد میتواند مرتبط با رشته تحصیلی خود و با ارائه مدارک لازم برای پذیرش شامل دیپلم  12 ساله و ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات از دانشگاههای اتریش پذیرش دریافت کند ( بایستی مدارک تحصیلی و هویتی ترجمه شود) . دانشجو در این مقطع اجازه کار کردن به مدت بیست ساعت در هفته را خواهد داشت . 

ویزای تحصیلی اتریش در مقطع دکترا

جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش از طریق پذیرش در مقطع دکترا شخص بایستی بتواند یک استاد راهنما پیدا کند ، این دوره بین 4 تا 5 سال زمان میبرد ، این پروسه بطورکلی پروسه نسبتا سختی است که درصورتیکه فرد از نظر سطح علمی و پژوهشی بتواند خود را اثبات کند امکانپذیر است ، در این راستا بایستی مقالات ISI  ، رزومه پژوهشی ، معدل بالا ، توصیه نامه و انگیزه نامه و گواهی عدم منع تحصیل و علاوه بر آن نیاز به سطح بالایی از زبان میباشد که توصیه میشود سطح زبان خود را تا حد زبان آلمانی C1 یا C2 ارتقا دهید .

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در دانشگاه های اروپا با مشاوران زانکو تماس حاصل فرمایید.

پیشنهاد سردبیر زانکو