در حال حاضر کانادا برای دریافت اقامت دائم پس از تحصیل دارند. دیگر ملاک مهم برای انتخاب کشور، هزینه تحصیل است؛ هزینه تحصیل در کانادا نیز کمتر از انگلستان، امریکا و استرالیا است. این موارد باعث شده که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ، کانادا را برای تحصیل انتخاب کنند. در ادامه به این مطلب می پردازیم که ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشد

ویزای تحصیلی تان در کانادا معمولا تا پایان تحصیلاتتان در این کشور اعتبار دارد. پس از آن، شما 90 روز وقت دارید که برای ترک کانادا آماده شوید. اگر شما دوره تحصیلی تان را قبل از مدت زمان مشخص شده در ویزای تحصیلی تمام نکرده ید، شما بایستی درخواست تمدید دهید.
یادآوری می شود که اگر دانشگاه از شما بخواهد قبل از پذیرش نهایی تان در برنامه اصلی در دوره های آمادگی شرکت کنید ( پذیرش مشروط)، IRCC صرفا روادید تحصیلی تان را به مدت همان دوره ها صادر می کند. وقتی که شما در برنامه اصلی پذیرفته شدید، حالا شما می توانید در داخل کانادا درخواست تمدید اقامت تان را به IRCC ارائه دهید.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی کانادا

زمان های رسیدگی به درخواست های ویزای تحصیلی کانادا متفاوت است. معمولا زمان رسییدگی به نوع درخواستی که شما تحویل می دهید، و اداره یی که آن درخواست را پذیرش می کند، بستگی دارد. در این زمینه، IRCC زمان رسیدگی به درخواست های تحویلی ایرانیان را تعیین کرده است. همانطوریکه در شکل زیر نیز مشاهده می شود نوع ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیان ایرانی از نوع اقامت موقتی و مدت زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی ایرانیان تا 7 هفته می باشد.
اما نکته ی که بایستی در اینجا یادآوری شود این است که شما برای درخواست ویزای تحصیلی ممکن است که به ارائه اطلاعات بیومتریک همراه با درخواست تان نیاز داشته باشید. پس توجه کنید که  زمان رسیدگی 7 هفته ی شامل موارد زیر نمی باشد:
•    زمانی که طول می کشد تا درخواست بین مرکز درخواست ویزا VAC و اداره مهاجرت کانادا IRCC ارسال شود.
•    زمانی که شما نیاز دارید تا اطلاعات بیومتریک تان را ارائه دهید.

بیشتر بخوانید:

بورسیه تحصیلی در کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

رسیدگی سریعتر به درخواست ویزای تحصیلی کانادا با برنامه Student D  irect Stream

برنامه Student Direct Stream ، برنامه طراحی شده توسط IRCC برای تسریع در زمان رسیدگی به درخواست های ویزای تحصیلی کانادا می باشد.  از طریق برنامه Student Direct Stream، شما به راحتی و به سرعت می توانید درخواست خود را تحویل و رسیدگی به درخواست تان را تسریع نمایید.
زمان رسیدگی به درخواست ها با توجه به نوع درخواست، تکمیل بودن درخواست، کشور درخواست دهنده و عوامل دیگر متفاوت است. اما، زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی هموطنان ایرانی در کانادا، ماکسیمم 7 هفته طول می کشد.

ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشد

مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا

مرحله اول پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه، گرفتن نامه پذیرش است. افرادی که از دانشگاه‌های کانادا پذیرش دریافت می‌کنند حتماً برای گرفتن ویزا و استادی پرمیت به نامه رسمی پذیرش نیاز دارند. افرادی که از دانشگاه‌های استان کبک کانادا پذیرش می‌گیرند نیز باید برای دریافت گواهی پذیرش یا همان CAQ از دولت محلی کبک اقدام کنند.
پس از گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه، افراد باید فرم اپلیکیشن ویزای دانشجویی را از سایت اداره مهاجرت کانادا دریافت کنند. قبل از دریافت فرم اپلیکیشن، تعدادی سوال از افراد پرسیده می‌شود. با پاسخ دادن به این سوالات، مشخص می‌شود که آیا شما اجازه دارید تا به صورت آنلاین برای اخذ استادی پرمیت اقدام کنید یا خیر و مدارک مورد نیاز را نیز به شما اعلام می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

ددلاین چیست؟

در صورت داشتن اجازه برای گرفتن استادی پرمیت، یک کد چک لیست شخصی برای شما صادر می‌شود که تا ۶۰ روز معتبر است. در این صفحه تمامی راهنمایی‌های لازم برای انجام فرآیند گرفتن ویزا و استادی پرمیت قرار دارد.
پس از جمع‌آوری تمامی مدارک مورد نیاز، باید در سایت اداره مهاجرت کانادا یک پروفایل کاربری برای خود بسازید. پس از ساختن پروفایل کاربری و هنگام ورود به آن باید کد چک لیست خود را وارد کنید. پس از انجام این مرحله، چک لیستی از تمامی مدارکی که باید ارسال کنید نمایش داده می‌شود و افراد باید در این مرحله مدارک خود را در سایت آپلود کنند. پس از آپلود کردن تمامی مدارک، فرم اپلیکیشن خود را سابمیت و ارسال می‌کنید.
در بسیاری از موارد افراد باید برای انجام مراحل انگشت‌نگاری و بیومتریک به صورت حضوری به یکی از سفارتخانه‌ها و یا کنسولگری‌های کانادا مراجعه کنند.
از جمله مدارک مهم برای گرفتن ویزا و استادی پرمیت کانادا داشتن نامه تمکن مالی و گواهی عدم سوءسابقه است. افرادی که فرم اپلیکیشن ویزای کانادا را ارسال می‌کنند باید توجه داشته باشند تا تمامی مدارک را به صورت کامل و دقیق ارسال کنند. در صورت ناقص بودن مدارک، فرآیند اخذ ویزا و استادی پرمیت به تعویق خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در کانادا با معدل پایین

دانشجویانی که از ایران برای تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند باید برای اخذ استادی پرمیت اقدام کنند. اداره مهاجرت کانادا در حین صدور استادی پرمیت به صورت خودکار به متقاضیان ویزای موقت نیز می‌دهد و لازم نیست تا افراد به صورت جداگانه برای گرفتن ویزا اقدام کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو