یکی از ویزاهایی که برای سفر به کشورهای شینگن اروپا نیاز دارید ویزای شینگن می‌باشد که انواع مختلفی دارد و نوع ویزای مورد نیاز شما نیز با توجه به اهداف سفرتان مشخص خواهد شد. در این مقاله شما را با ویزای شینگن اروپا، انواع آن و نحوه‌ی اخذ ویزای شینگن آشنا خواهیم کرد.

ویزای اروپا که به آن ویزای شینگن گفته می‌شود به افراد دارای این ویزا اجازه می‌دهد تا آزادانه به 26 کشورعضو منطقه‌ی شنگن رفت و آمد کنند.

افراد زیر واجد شرایط سفر بدون محدودیت در منطقه شینگن هستند:

 • شهروندان کشورهای عضو شینگن
 • افرادی که توسط یکی از کشورهای عضو شینگن به آنها اجازه اقامت در اروپا داده شده است
 • شهروندان اتحادیه اروپا (EU) و منطقه‌ی اقتصادی اروپایی اروپا(EEU)
 • افراد کشورهای دیگر غیر اتحادیه اروپا که ویزای معتبر شینگن دارند

بیست و دو کشور از اتحادیه اروپا و چهار کشور خارج از اتحادیه اروپا در حال حاضر منطقه شنگن را تشکیل می‌دهند و در مجموع منطقه‌ی شنگن از 26 کشور تشکیل شده است.

کشورهای شنگن عضو اتحادیه اروپا شامل موارد زیر هستند:

 1. اتریش
 2. بلژیک
 3. جمهوری چک
 4. دانمارک
 5. استونی
 6. فنلاند
 7. فرانسه
 8. آلمان
 9. یونان
 10. مجارستان
 11. ایتالیا
 12. لتونی
 13. لیتوانی
 14. لوکزامبورگ
 15. مالت
 16. هلند
 17. لهستان
 18. پرتغال
 19. اسپانیا
 20. اسلواکی
 21. اسلوونی
 22. سوئد

کشورهای شنگن غیر عضو اتحادیه اروپا شامل موارد زیر هستند:

 1. ایسلند
 2. لیختن اشتاین
 3. نروژ
 4. سوئیس

همچنین تنها 6 کشور عضو اتحادیه اروپا وجود دارند که جزئی از منطقه شنگن نیستند: بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی و انگلستان.

 

انواع ویزای شینگن اروپا

انواع ویزای شینگن اروپا

ویزای شینگن اروپا اجازه‌ی مسافرت یا اقامت در داخل یا در بین كشورهایی كه بخشی از منطقه شنگن هستند را به مدت معینی به افراد می‌دهد. با این وجود محدودیت‌های خاصی در مورد جابجایی مسافران در منطقه شنگن بر اساس هدف سفر آنها و نوع ویزای شینگنی که به آنها اعطا شده است وجود دارد.
نوع ویزای شینگن اروپا با توجه به هدف و ماهیت سفر متقاضی تعیین می‌گردد. همچنین مدت اعتبار این ویزا را نیز نوع ویزا تعیین می‌کند. بنابراین انواع ویزای شینگن اروپا عیین کننده نحوه و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور حوزه شینگن خواهد بود.

ویزای شینگن اروپا به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می‌شود:

 1. ویزای اتحادیه شینگن  (Uniform Schengen Visa - USV)
 2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن  (Limited territorial validity visa - LTV)
 3. ویزای ملی یا ویزای نوع D شینگن (National Visa)

 

ویزای اتحادیه شینگن (USV)

ویزای اتحادیه شینگن در واقع همان ویزای توریستی اروپا یا ویزای ترانزیت اروپا است. دارنده این ویزا اجازه دارد هر ۶ ماه یک‌بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر یا ترانزیت کرده و در آن اقامت داشته باشد که زمان مجاز اقامت در حوزه شینگن از زمان ورود فرد محاسبه می‌شود.

ویزای اتحادیه شینگن به ۳ دسته ویزای A, B, C  تقسیم می‌شوند که بر اساس هدف متقاضی از سفر به اروپا می‌تواند یکی از این انواع ویزا را اخذ نماید.

ویزای نوع A اروپا (Airport Transit Visa)

ویزای نوع A به مسافران این امکان را می‌دهد تا بتوانند ویزای ترانزیت هوایی را بگیرند. با اخذ ویزای شینگن نوع A می‌توانید با هواپیما وارد فرودگاه مقصد شوید و در کمتر از چهل و هشت ساعت خاک این کشور را با هواپیما ترک کنید.
این ویزا بیشتر زمانی قابل اخذ است که نیاز به تغییر خط هوایی داشته باشید و یا این که هواپیما نیاز به سوختگیری داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید به راحتی وارد کشور مقصد شده و پس از برطرف شدن مشکل از طریق مرزهای هوایی فرودگاه را به مقصدی دیگر ترک کنید.

 

ویزای نوع B اروپا (Transit Visa)

این ویزا نیز یکی از ویزاهای ترانزیت است. در واقع ویزای شنگن نوع B نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که داشتن آن به شما این اجازه را می‌دهد تا برای مدت‌زمان حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در ناحیه شنگن عبور کنید.

 

ویزای نوع C اروپا  (Short-Stay or Travel Visa)

ویزای نوع C در واقع یک ویزای توریستی است که با اخذ آن می توانید در کمترین زمان ممکن به کشور مقصد سفر کنید. این ویزا به افراد اجازه می‌دهد تا در هر دوره 6 ماهه در یک یا چند کشور عضو شنگن به مدت حداکثر 90 روز اقامت داشته باشند.
ویزای نوع C  خود بسته به اهداف سفر و شرایط متقاضی به ۳ دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 1. ویزای سینگل یا ویزای یک بار ورود شینگن
 2. ویزای دوبار ورود شینگن
 3. ویزای مولتیپل یا ویزای چند بار ورود شینگن

 

1. ویزای سینگل یا یک بار ورود شینگن اروپا (Single Entry)

ویزای یک بار ورود شینگن همانطور که از نامش پیداست به شما امکان می‌دهد که فقط یک بار در یک دوره 180 روزه که ویزای شما معتبر است وارد منطقه شینگن شوید و بعد از خروج از منطقه‌ی شینگن حتی اگر ویزای شما هنوز اعتبار داشته باشد دیگر نمی‌توانید وارد این منطقه شوید.

ویزای سینگل انتری شینگن روی برچسب ویزای شما به این صورت نشان داده می‌شود: “Number of Entries 1.”

 

2. ویزای دوبار ورود شینگن اروپا (Double Entry)

این نوع ویزا نیز شرایطی شبیه به ویزای یک‌بار ورود شینگن دارد با این تفاوت که شما طی دوره‌ی 180روزه‌ی اعتبار ویزای خود اجازه دارید که دو بار به کشوری در ناحیه شینگن ورود کنید؛ اما توجه نمایید که استفاده از این فرصت (دو بار ورود) در محدوده زمانی مشخص که در ویزا ذکر شده قابل استفاده است.
ویزای دوبار ورود شینگن روی برچسب ویزای شما به این صورت نشان داده می‌شود: “Number of Entries 2.”

 

3. ویزای مولتی یا ویزای چند بار ورود شینگن اروپا (Multi-Entry)

ویزای مولتی شینگن به دارندکان آن این امکان را می‌دهد که به دفعات متعدد وارد کشورهای منطقه‌ی شینگن شوند اما یک محدودیت زمانی برای این ورود و خروج درنظر گرفته شده است و آن این است که در یک دوره‌ی 6ماهه از مدت اعتبار ویزا، حداکثر به مدت 90 روز اجازه‌ی تردد و اقامت در حوزه‌ی شینگن را خواهید داشت. برای مثال اگر شما ویزای مولتی ۱ ساله شینگن دریافت کنید، ۶ ماه از آن را در پارت‌های زمانی حد اکثر ۹۰ روزه می‌توانید در حوزه شینگن تردد و اقامت داشته باشید .

همچنین با توجه به تعداد دفعات موردنیاز برای مسافرت به منطقه شینگن می‌توانید یکی از انواع ویزای چند بار ورود زیر را درخواست و اخذ کنید:

 • ویزای مولتی یک ساله شینگن
 • ویزای مولتی 3 ساله شینگن
 • ویزای مولتی 5 ساله شینگن

 

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن  (LTV)

ویزای LTV شینگن اروپا فقط در موارد خاص مانند دلایل بشردوستانه صادر می‌شود. این ویزا می‌تواند به عنوان ویزای ترانزیت یا ویزای اقامت کوتاه مدت نیز استفاده شود که مدت زمان آن ممکن است طبق شرایطی متفاوت باشد. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای این امکان را برای شما فراهم می‌کند که فقط به کشور شینگنی که این ویزا را برای شما صادر کرده است، سفر کنید (یا در موارد خاص دیگری به برخی از کشورهای دیگر عضو شینگن که هنگام درخواست ویزا به طور خاص ذکر شده است نیز می‌توانید تردد کنید اما جدا از این کشورهای ذکر شده، این ویزای خاص برای سایر کشورهای شنگن که قبلاً در ویزای شما مشخص نشده اند معتبر نیست).
این نوع ویزا در موارد بسیار خاص مانند دلیل انسانی یا تحت تعهدات بین المللی به عنوان استثناء در سیستم مشترک USV صادر می‌شود. این نوع ویزا می‌تواند برای افرادی که دارای سند مسافرتی معتبری نیستند اما مجبورند تحت شرایط اورژانسی به یکی از مناطق شینگن سفر کنند، صادر شود.

 

ویزای ملی یا ویزای نوع D شینگن (National Visa)

ویزای ملی نوع D شینگن اروپا به افرادی خاص اعطا می‌شود که می‌خواهند در یکی از کشورهای عضو شینگن به تحصیل یا کار بپردازند یا اقامت دائم در اروپا داشته باشند. ویزای ملی یک بار ورود (single entry) برای افرادی است که نیاز به اقامت در کشورهای حوزه‌ی شینگن را برای مدت معینی دارند و فقط به منظور هدفی خاص قصد سفر به شینگن را دارند و پس از آن به کشور مبدا خود بازمی‌گردند. از طرف دیگر ویزای ملی مولتی یا چند بار ورود (multi-entry national visa) نیز برای افراد خاصی صادر می‌شود و به دارنده آن اجازه می‌دهد که به دلخواه خود به داخل و خارج از کشور شینگنی که ویزا را صادر کرده است تردد کند و همچنین به کل منطقه‌ی شینگن نیز بدون نیاز به داشتن ویزای اضافی سفر کند.

برای اخذ ویزای ملی مولتیپل شینگن باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • اگر یک پلن بین المللی دانشجویی داشته باشید می‌توانید ویزای ملی مولتیپل شینگن را برای یک دوره‌ی حداکثر یک ساله اخذ نمایید.
 • اگر یک دانشجوی بین المللی باشید که قرار است یک دوره کامل تحصیل را در یکی از کشورهای شینگن آغاز کند نیز ویزای ملی مولتیپل شینگن برای مدت یک سال با امکان تمدید آن برایتان صادر می‌شود.
 • اگر یک کار آموزشی در یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی بالارتبه در هر یک از کشورهای شینگن داشته باشید جدا از شخص و اعضای نزدیک  خانواده خود، می‌توانید ویزای ملی مولتیپل شینگن را خذ نمایید.
 • اگر یک فرد حرفه‌ای از جمله ورزشکار، هنرمند و... باشید که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود به هر یک از کشورهای شینگن سفر می‌کنید، می‌توانید برای اخذ ویزای ملی مولتیپل شینگن اقدام نمایید.
 • اگر در حال حاضر در کشورهای شینگن اقامت داشته باشید و به دلیل موارد اضطراری مثل وضعیت پزشکی نامناسب قادر به ترک منطقه شینگن در یک بازه زمانی مشخص نباشید می‌توانید اقدام به اخذ ویزای ملی مولتیپل نمایید.

 

چگونه ویزای شینگن اروپا بگیریم؟

اخذ ویزای شینگن اروپا

پس از معرفی انواع ویزای شینگن اروپا نوبت به شرایط و نحوه‌ اخذ ویزای شینگن می‌رسد که در ادامه شرح می‌دهیم.

 

زمان مناسب درخواست ویزای اروپا

طبق کمیسیون اروپا باید درخواست ویزای شینگن خود را حداقل 15 روز قبل از تاریخ شروع سفر خود ارسال کنید. با این حال کنسولگری ممکن است مدارک دیگری را از شما درخواست کند یا به زمان بیشتری برای بررسی پرونده‌ی شما نیاز داشته باشد؛ به همین دلیل است که بهتر است از 30 تا 60 روز قبل از تاریخ سفر خود به اروپا، برای درخواست ویزای خود اقدام کنید. همچنین شما نمی‌توانید درخواست ویزای اروپای خود را زودتر از 3 ماه قبل از تاریخی که قصد آغاز سفر خود را دارید ارسال کنید.

 

از کجا درخواست ویزای اروپا کنیم؟

شما باید برای اخذ ویزای شینگن خود در کشوری که در آن اقامت دائم دارید، اقدام کنید. برای این منظور باید به یکی از سفارت‌های اروپا که در کشور شما وجود دارد مراجعه کنید. برای مثال اگر شما شهروند ایرانی هستید و می‌خواهید به آلمان سفر کنید؛ برای درخواست ویزای اروپای خود باید به سفارت آلمان در تهران مراجعه کنید.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن اروپا

شرایط صدور ویزای شینگن اروپا با توجه به کشور مقصد شما متفاوت است اما بطور کلی مدارکی که برای اخذ ویزای اروپا نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای اروپا به ازای هر فرد
 • دوعکس پرسنلی جدید زمینه سفید و تمام رخ ( سایز عکس در بیشتر سفارت ها ۳٫۵ * ۴٫۵ می باشد )
 • اصل و ترجمه‌ی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات
 • پاسپورت با حداقل 3 تا 6 ماه اعتبار از زمان شروع سفر، با حداقل 2 صفحه خالی
 • نامه تمکن مالی
 • پرینت گردش حساب مالی 3 ماهه اخیر
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی (Schengen insurance) با حداقل پوشش درمانی 30.000 یورو برای کشورهای حوزه شنگن
 • 60تا 120 یورو پول نقد برای هزینه درخواست و هزینه‌های جانبی ویزا
 • در صورتی که ویزای شینگن، آمریکا، کانادا، استرالیا و یا انگلستان در ۳ سال گذشته داشته‌اید، کپی لیبل ویزاها  و همچنین اصل پاسپورت‌های قبلی را ضمیمه پرونده کنید.

مدارک اثبات برنامه ریزی برای اسکان در اروپا

برای اینکه اثبات کنید بعد از سفر به اروپا دارای مکانی برای سکونت هستید باید یکی از مدارک زیر را دارا باشید:

 • تاییدیه رزرو هتل
 • دعوت‌نامه دوست و یا اقوام به عنوان میزبان در صورت اقامت در مسکن آنها (همچنین ممکن است به کپی پاسپورت و کارت شناسایی میزبان و مدارک اثبات اقامت وی در حوزه شنگن نیز نیاز باشد)

مدارکی که قصد شما را برای بازگشت به کشور محل اقامت خود در پایان سفر نشان می‌دهد:

 • مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه دقیق سفر با جزئیات
 • بلیط رفت و برگشت پرواز
 • مدارک ازدواج و یا سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط خانوادگی در کشور مبدا
 • مدارک شغلی و استخدام، مدارک و سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • مدارک ملکی نظیر سند خانه، اجاره‌نامه

مدارک اثبات  هدف از سفر به اروپا

اگر متقاضی زیر 18 سال باشد به مدارک زیر نیز نیاز است:

 • گواهی تولد
 • رضایت‌نامه یکی از والدین ( در صورتی که تنها با یکی از آنها می‌خواهید سفر کنید)
 • رضایت محضری والدین ( چنانچه قصد سفر بدون همراهی والدین و یا قیم قانونی را دارید)

برای اهداف کسب و کار و بیزینس به مدارک زیر نیاز است:

 • دعوت‌نامه‌ای از یک شرکت معتبر و مستقر در حوزه شینگن برای شرکت در جلسه یا همایشی مرتبط با کار
 • قراردادها، فاکتورهای پرداخت‌شده و مدارک دیگری که ارتباط کاری شما را نشان دهد
 • گزارش سالانه و سایر مدارکی که فعالیت‌های کاری شرکت را به طور شفاف نمایش دهد
 • قرارداد، مدارک بیمه تامین اجتماعی و دیگر مدارکی که وضعیت فعلی استخدام شما در شرکت را نمایش دهد
 • بلیط شرکت در سمینار کاری که قصد شرکت در آن را دارید

برای دانشجویان و دانش‌آموزان به مدارک زیر نیاز است:

 • مدرک ثبت‌نام در موسسه آموزشی
 • اثبات ثبت‌نام در کلاسها

*تمام مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شوند و در روز انگشت نگاری توسط متقاضی به سفارت تحویل داده شوند.

 

بیمه شینگن (Schengen insurance) چیست؟

بیمه مسافرتی شینگن

برای به دست آوردن ویزای شینگن اروپا، بیمه مسافرتی و درمانی شما باید حداقل شرایط لازم را داشته باشند؛ به این معنا که این بیمه باید شما را در کل منطقه شینگن (حتی کشورهایی که شما برنامه ای برای سفر به آنها ندارید) از نظر وقوع حوادث، بیماری‌ها و معالجات اضطراری و همچنین بازگشت به کشور مبدا در صورت فوت شدن را با مبلغ حداقل 30,000 یورو پوشش دهد.

 

هزینه درخواست ویزای شینگن اروپا 2020

به طور کلی در صورتی که نیاز به دریافت ویزای شینگن برای ورود به این منطقه داشته باشید ملزم به پرداخت هزینه‌ای مشخص برای انواع ویزای کوتاه‌مدت و ترانزیت به سفارت شنگن خواهید بود که به شرح زیر است:

 • متقاضیان 13 ساله و بزرگتر: 60 یورو (در حدود 70.70 دلار آمریکا)
 • کودکان 6 تا 12 ساله: 35 یورو (در حدود 41.24 دلار آمریکا)
 • کودکان 5ساله و پایین‌تر: بدون هزینه، رایگان

 

جهت دریافت مشاوره برای اخذ ویزا و امور مهاجرتی با زانکو تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

رفع ریجکتی ویزای شینگن

راحت ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

به آمریکا مهاجرت کنم یا اروپا؟

پیشنهاد سردبیر زانکو

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مطالب مشابه