اروپا در سال‌های اخیر راه‌های زیادی را برای افراد فراهم کرده است تا بتوانند از آن طرق موفق به اخذ اقامت دائم کشورهای اروپایی شوند. یکی از ساده‌ترین راه‌های جدیدی که اروپا برای اتباع سرمایه‌دار کشورهای غیر اروپایی ارائه کرده است اخذ ویزای طلایی و اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری آنها در اروپا می‌باشد.

همانطور که می‌دانید راه‌های زیادی برای مهاجرت به یک کشور دیگر و اخذ ویزای آن برای شما وجود دارد که از جمله اینها می‌توان به مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری اشاره کرد. در مبحث مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، موضوع ویزای طلایی اروپا مطرح می‌شود که ما در این مقاله قصد داریم شما را با آن آشنا کنیم و بطور کامل شرح دهیم که ویزای طلایی چیست و چگونه می توان ویزای طلایی گرفت.

اروپا در سال‌های اخیر راه‌های زیادی را برای افراد فراهم کرده است تا بتوانند از آن طرق موفق به اخذ اقامت دائم کشورهای اروپایی شوند. یکی از ساده‌ترین راه‌های جدیدی که اروپا برای اتباع سرمایه‌دار کشورهای غیر اروپایی ارائه کرده است اخذ ویزای طلایی و اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری آنها در اروپا می‌باشد.


ویزای طلایی چیست؟

ویزای طلایی چیست؟

ویزای طلایی یا Golden Visa در واقع نوع خاصی از انواع روش‌های دریافت اقامت دائم در کشورهای اروپایی است که با استفاده از آن فرد امکان سرمایه گذاری در کشور مقصد و دریافت تمام حقوق و امتیازات شهروندی را طبق جدول زمان بندی تعیین شده‌ای به دست می‌آورد.

 

تاریخچه‌ی ویزای طلایی

اولین برنامه ویزای طلایی در سال ۲۰۱۰ در لتونی آغاز شد و به دنبال آن در تاریخ اکتبر 2012 ، کشور پرتغال نیز شروع به صادر کردن ویزاهای طلایی کرد. این برنامه هنگامی که بازار املاک پرتغال درحال رکود بود با هدف جذب سرمایه از راه‌های دیگر و رشد اقتصادی پرتغال، راه‌اندازی شد. پس از صدور بیش از ۶,۰۰۰ ویزای طلایی برای متقاضیان و بیش از ۱۰,۰۰۰ ویزا برای اعضای خانواده متقاضیان، پرتغال توانست بیش از ۳.۷ میلیارد یورو درآمد کسب کند.
پس از موفقیت برنامه‌ی اخذ ویزای طلایی از طریق سرمایه گذاری در پرتغال، سایر کشورهای اروپایی نیز با ارائه اقامت دائم به سرمایه گذاران توانسته‌اند از این روش برای تولید درآمد خود استفاده کنند. بسیاری از این کشورها به دلیل مشکلات موجود در بازار املاک و مستغلات، اقدام به شروع چنین برنامه هایی کرده‌اند.  همچنین برخی کشورها ویزای طلایی را برای کمک به تحریک رشد اقتصادی ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به دلیل نرخ بالای مالیات بر دارایی یا رکود اقتصادی، این برنامه را اجرا می‌کنند.

 

تفاوت ویزای طلایی با سایر ویزاهای اروپایی

ویزای طلایی چیست؟

یکی از تفاوت‌های مهمی که بین ویزای طلایی و سایر ویزاهای اروپا وجود دارد حذف ملزومات و قوانین سختی است که در اخذ دیگر ویزا ها وجود دارد. برای مثال جهت اخذ ویزای طلایی دیگر نیازی به داشتن نامه پیشنهاد کاری، پرداخت مالیات‌های سنگین، صحبت کردن به زبان کشور مقصد و داشتن مدرک زبان و یا ازدواج با یکی از شهروندان کشور مقصد را ندارید! تنها شرط لازم برای اخذ ویزای طلایی سرمایه گذاری در اروپاست که در ادامه به راه‌های سرمایه گذاری در اروپا می‌پردازیم.

 

راه های سرمایه گذاری در اروپا جهت اخذ ویزای طلایی

برنامه ویزای طلایی در ابتدا فقط با سرمایه گذاری در بخش املاک راه‌اندازی شده بود اما این برنامه به تازگی گسترش یافته است و انواع سرمایه گذاری‌های بیشتری را شامل می‌شود. در نتیجه در حال حاضر برای ویزای طلایی راه‌های دیگری برای سرمایه گذاری در اروپا وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • خرید ملک به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار یورو
  • انتقال وجوه بیش از ۱ میلیون یورو
  • انتقال وجوه بیش از ۳۵۰ هزار یورو برای فعالیت های پژوهشی
  • انتقال وجوه بیش از ۲۵۰ هزار یورو برای فعالیت های هنری یا فرهنگی
  • انتقال سرمایه بیش از ۵۰۰ هزار یورو برای سرمایه گذاری شرکت های کوچک و متوسط
  • اقدام به اشتغال زایی در کشور مقصد و ایجاد حداقل ۱۰ شغل

 

مدت اعتبار ویزای طلایی

با توجه به اینکه ویزای طلایی خود را برای کدام یک از کشورهای اروپایی اخذ نمایید، مدت اعتبار آن نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال ویزای طلایی پرتغال پس از صدور تا 1 سال اعتبار دارد و سپس برای دوره‌های 2ساله تمدید می‌شود. سپس شما می‌توانید پس از گذشت 5سال از مدت اعتبار ویزای طلایی خود (یعنی در سال ششم) اقدام به درخواست اقامت دائم آن کشور را بنمایند. نکته‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید این است که جهت باطل نشدن ویزای طلایی خود باید حداقل 7روز در سال را در کشور موردنظر خود اقامت داشته باشند.

 

جهت دریافت مشاوره در ارتباط با ویزای طلایی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و راه‌های موجود برای سرمایه گذاری در کشور مقصد می‌توانید با زانکو تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

راحت ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

پرداخت ارزی

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو