ایتالیا اقتصادی قوی اما نرخ بیکاری بالایی دارد. این کشور با وجود صنعتی بودن و تولید ناخالص داخلی بالا، پس از یونان، بدهکارترین کشور اروپاست. به‌همین‌جهت، سخت‌گیری‌هایی در راه پذیرش مهاجران کاری وجود دارد.

از کجا شروع کنیم؟

قبل از همه‌چیز لازم است نیاز‌های شغلی موجود را مطالعه کنیم. همانطور که اشاره شد، ایتالیا در زمینه‌ی پذیرش مهاجران کاری سخت‌گیر است، از همین رو، برای شغل‌های اشباع شده، مهاجرت و دریافت ویزای کاری تقریبا غیر ممکن است. پس از حصول اطمینان از وجود تقاضا برای تخصصتان، شروع به یادگیری زبان ایتالیایی کنید. تسلط به زبان انگلیسی در بین ایتالیایی‌ها بسیار کم است و در صورت بلد نبودن زبان ایتالیایی، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

پیشنهاد کاری

کار در ایتالیا پیشنهاد کاری

اگر یک کارفرما نیازمند نیروی خارجی باشد، باید ابتدا آگهی خود را برای مدت مشخصی منتشر نماید. این قانون را بسیاری از کشور‌های پیشرفته، جهت حمایت از شهروندان خود و کاهش نرخ بیکاری در بین آن‌ها دنبال می‌نمایند. اگر در مدت مشخص کسی از اتباع ایتالیا خواهان شغل نبود، سپس آگهی باید در اتحادیه‌ی اروپا منتشر شود و در صورت نبود نیروی کار، امکان استفاده از نیروی کار خارجی برای کارفرما فراهم خواهد آمد.

مراحل 

مراحل ویزای کاری ایتالیا

پس از کسب اجازه برای استفاده از نیروی خارجی توسط کارفرما، نوبت به دریافت مجوز کار برای متقاضی می‌رسد. در این مرحله شما مدارکتان را برای کارفرما ارسال کرده و او جهت دریافت مجوز کار شما اقدام می‌نماید. پس از اتمام موفقیت آمیز این مرحله، شما باید جهت دریافت ویزای ایتالیا اقدام نمایید. مدارک لازم عبارتند از:
•    کپی قرارداد 
•    گواهی رسمی و کپی نولا اوستا
•    فرم تکمیل شده درخواست اقامت بلند مدت
•    پاسپورت معتبر با دو صفحه سفید و حداقل سه ماه اعتبار 
•    دو قطعه عکس در قطع پاسپورت
•    گواهی محل اقامت در کشور ایتالیا
•    گواهی در اختیار داشتن منابع مالی کافی برای اقامت در ایتالیا
•    مبلغ 116€ (یورو) بعنوان مبلغ رسیدگی به مدارک جهت صدور ویزای کاری ایتالیا
•    کلیه مدارک تحصیلی و آموزشی مرتبط با حوزه فعالیت فرد
این مدارک در حالت کلی لازمند اما برای هر فرد شرایط فرق می‌کند و کارفرما یا رابط شما، اطلاعات لازم را در مورد مدارک اضافی مورد نیاز به شما خواهد داد.

از طریق ویزای تحصیلی

اگر شما موفق شوید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید، هم در زمان تحصیل اجازه‌ی کار دارید و هم پس از اتمام تحصیلتان یک‌سال فرصت خواهید داشت تا دنبال کار بگردید. برای این کار، می‌توانید از طریق آژانس‌های پرشمار کاریابی که در ایتالیا فعالند استفاده کرده و متناسب با تخصصتان کار پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی زانکو مراجعه نمایید.

 

بیشتر بخوانید:

راه های مهاجرت به ایتالیا

هزینه ی زندگی در ایتالیا

پیشنهاد سردبیر زانکو