لهستان یا Poland کشوری در مرکز اروپا به پایتختی شهر ورشو (Warsaw) است که عضو اتحادیه اروپا (EU) و ناحیه شنگن می باشد.لهستان با جمعیتی حدود 40 میلیون نفر، ششمین اقتصاد بزرگ اروپا را دارا است و از سال 2004 رشد چشمگیری داشته است. با پیشرفت این کشور و توسعه صنعتی و اقتصادی روز افزون آن و نیاز به نیروی کار خارجی باعث شده مهاجرت کاری به این کشور زیاد شود.لهستان از شرق با اوکراین ، از غرب با آلمان ، از شمال با روسیه و دریای بالتیک ، از جنوب با جمهوری چک و اسلواکی همسایه است.

شرایط دریافت ویزای کار لهستان به دلیل مهارت محور بودن بازار کار این کشور و پر رقابت بودنش کمی دشوار است. شما متقاضیان عزیز جهت موفقیت در اخذ ویزا بایستی براساس نیاز بازار کار لهستان اقدام نمائید. متقاضیان اقامت کاری لهستان می توانند پس از چند سال زندگی و کار در لهستان، اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

 

شرایط اخذ ویزای کار لهستان

دریافت ویزای کاری لهستان و کار در این کشور همچون دیگر کشورهای اروپایی شرایط و قوانین خاص خود را دارد که ما در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. 

شرایط اخذ ویزای کار لهستان چیست؟ بر اساس قوانین این کشور افرادی که قصد ورود به بازار کار لهستان را دارند باید از سمت یک کارفرما در این کشور یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر داشته باشند. متقاضیان نمی توانند مستقیم درخواست ویزای کار بدهند و باید حتما یه پشنهاد شغلی از سمت اسپانسر یا کارفرما داشته باشند. دریافت پیشنهاد شغلی مستلزم ارائه رزومه کاری و تحصیلی مناسب می باشد. یعنی باید حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و حداقل 3سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود و شرایط سنس مناسب داشته باشید. در صورت داشتن این شرایط می توانید رزومه خود را برای کارفرما های لهستان ارسال نمائید و سپس بعد از تائید رزومه از سوی کارفارما و دریافت دعوت نامه ، ویزای کاری لهستان را اخذ نمائید. کارفرمایان در صورت نیاز به نیروی کار باید ابتدا در این کشور آگهی استخدام منتشر نمایند و در صورت پیدا نشدن نیروی کار مناسب می توانند دعوت نامه کاری کاری مورد نظر را برای متقاضیان خارجی ارسال کنند.

متقاضیان علاوه بر ویزای کار (Work Visa) نیازمند اخذ ویزای اقامت (Residence permit) لهستان نیز هستند تا به اقامت خود در لهستان وجه قانونی دهند. بنابراین ویزای کار لهستان و اقامت آن جهت کار و زندگی در لهستان ، مکمل هم می باشند. 

متقاضیان برای یافتن کار در لهستان می ­توانند به سایت های کاریابی لهستان مراجعه نمایند و از این طریق از فرصت های شغلی مختلف در این کشور آگاهی یابند.

پس از دریافت پیشنهاد کاری و عقد قرارداد کاری که از ملزومان و شرایط اخذ ویزای کار لهستان است می­ توانند نسبت به دریافت یکی از انواع ویزاهای کاری این کشور اقدام نمایند.

ویزاهای کاری لهستان:

 • ویزا کاری نوع A

این ویزا برای نیروهای کار خارجی صادر می گردد که در یک شرکت تجاری واقع در لهستان به خدمت گرفته می شوند. این افراد که در این شرکت ها و سازمان ها مشغول به کار هستند و به طور مداوم در شرکت حضور ندارند و گاهی اوقات به این کشور مراجعه می نمایند و در حال رفت و آمد هستند این نوع ویزا را اخذ می نمایند.

 • ویزا کاری نوع B

در این نوع ویزا که اعتبار آن 6 الی 12 ماه است ، متقاضی باید به عنوان مدیر یه شرکت و اعضای هیئت مدیره در خاک این کشور اقامت داشته باشد تا بتواند این نوع ویزا را اخذ نماید.

 • ویزا کاری نوع  C 

متقاضیانی که بیش از یک ماه در یک شرکت لهستانی کار کرده اند و اکنون می خواهند برای یک کارفرمای غیرلهستانی و خارجی کار انجام دهند باید این نوع ویزا را دریافت نمایند.

 • ویزای کاری نوع D

این نوع ویزا برای افرادی است که در شرکت های غیرلهستانی مشغول به کار هستند و برای مدتی بیش از سه ماه در لهستان مشغول به انجام یک خدمات یا ماموریت کاری در بخش های صادرات و واردات می باشند می توانند به طور موقت به این کشور سفر کنند و به مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

 • ویزای کاری نوع E

متقاضیانی که برای انجام خدمات کاری موقت به این کشور سفر می کنند و قصد اقامت برای مدت زمان بیش از 3 ماه را دارند باید این نوع ویزا را اخذ نمایند.

 

ویزای کار لهستان

 

مدارک لازم اخذ ویزای اقامت لهستان

متقاضیان جهت دریافت ویزای کار لهستان ابتدا باید ویزای اقامت موقت این کشور را اخذ نمایند.در واقع افرادی که قصد اقامت بیش از 3 ماه را در لهستان دارند باید ویزای اقامت این کشور را دریافت کنند.متقاضیان در صورت اخذ ویزای کار لهستان و اشتغال در این کشور می توانند مجوز اقامت 3 ماهه خود را تا 3 سال تمدید کنند.مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت موقت لهستان عبارتند از:

 • گواهی تمکن مالی که ثابت کند شما می توانید هزینه های زندگی در مدت اقامت خود در لهستان را تامین کنید
 • تکمیلفرم تکمیل درخواست ویزای اقامت لهستان
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای اقامت در حدود PLN 340
 • گواهی بیمه سلامت
 • کپی مدارک مسافرتی
 • ۴ قطعه عکس رنگی
 • 2 کپی کامل از درخواست ویزای اقامت موقتی لهستان

 

شرایط اخذ ویزای کار لهستان و اقامت موقت آن

همانطور که قبلا هم گفتیم تفاوتی بین ویزای کار و ویزای اقامت لهستان وجود دارد. به عبارتی متقاضی بایستی ابتدا ویزای اقامت دریافت نماید سپس با یافتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای لهستانی ویزای کار لهستان را خذ نماید.روش دیگری نیز وجود دارد که متقاضیان می توانند همزمان ویزای کار و اقامت لهستان را درخواست نمایند.که این روش ،ویزای کار و اقامت لهستان (temporary residence and work permit) می باشد.در این روش متقاضیان می توانند به کارفا متکی نباشند و به درخواست خود کنترل داشته باشند. اما مشابه فرآیند ویزای کار بایستی کارفرمایی جهت اسپانسری ویزای کار لهستان پیدا کنید.کارفرمایان لهستانی برای استخدام نیروی خارجی باید ارزیابی بازار کار بدهند.نتیجه ارزیابی باید ضمیمه درخواست متقاضیان شود.همچنین کارفرما قرارداد اولیه را امضا نماید.اما اعتبار ویزای کار و اقامت بستگی به مدت قرارداد کاری دارد. حداکثر مدت زمان اعتبار 3 سال می باشد. مدارک لازم برای اخذ ویزای کار و اقامت لهستان:

 • 3 کپی از درخواست ویزای اقامت موقتی
 • 4 قطعه عکس رنگی با اندازه 45×35 mm
 • 2 کپی از پاسپورت معتبر
 • ارزیابی بازار کار
 • بیمه سلامت معتبر
 • مدرک اثبات تمکن مالی جهت اقامت در لهستان تا دریافت اولین حقوق
 • گواهی عدم بدهی مالیاتی
 • رسید پرداخت 440 PLN بابت تمبر مالیاتی و مبلغ 50 PLN بابت کارت اقامتی
 • مدرک سکونتی در لهستان (سند مالکیت خانه، اجاره نامه، رهن) به همراه آدرس مسکونی

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس حاصل بفرمایید.

پیشنهاد سردبیر زانکو