کار در کشورهای اروپایی تنها با اخذ ویزای کار میسر خواهد بود. ویزای کاری لیتوانی را می توان یکی از بهترین و کم هزینه ترین ویزاهای این کشور خواند چرا که فرد می تواند اقامت اروپایی خود را به دست آورد.

لیتوانی بزرگترین کشور در منطقه بالتیک و  یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن که در شمال غرب اروپا واقع شده است. موقعیت استراتژیک لیتوانی در منطقه و دسترسی آسان آن به بازار های تجاری و مالی کشوهای اسکاندیناوی و اروپا باعث حضور شرکت های بین المللی در این کشرو شده است.این شایط لیتوانی را به قطب اقتصادی و تجاری شمال شرق اروپا تبدیل کرده است به همین دلیل مهاجرت کاری به این کشور برای متقاضیان جذابیت هایی پیدا کرده. افرادی که قصد مهاجرت کاری به لیتوانی را دارند می توانند با داشتن یک پیشنهاد کاری به این کشور مهاجرت نمایند.کلیه امور مربوط به دریافت ویزای کار لیتوانی بر عهده کارفرما است و فرد تنها در یک مصاحبه کوتاه مدت در سفارت شرکت خواهد کرد. بر اساس قوانین کاری، هر فرد در کشور لیتوانی تنها مجاز به کار به مدت 48 ساعت در طول یک هفته خواهد بود که 40 ساعت آن اجباری و 8 ساعت آن اضافه کار محسوب می شود.جمعیت لیتوانی چیز حدود 2.8 میلیون نفر و پایتخت آن که بزرگترین شهر آن نیز می باشد ویلنیوس است. زبان رسمی کشور لیتوانی لیتوانیایی نام دارد که از شاخه بالتیک زبان‌های هندواروپایی است.واحد پول این کشور در گذشته لیتاس بود که از سال 2015 میلادی به یورو تبدیل شد.

صادرات عمده لیتوانی در بخش مواد غذایی و شیمیایی،تولیدات مواد معدنی، پارچه و صنایع چوبی،تجهیزات مکانیکی و الکتریکی با کشورهای آلملن ، لهستان ، روسیه ، استونی ، لتونی ، انگلیس و سوئد است.

واردات آن در بخش ، پارچه و مواد فلزی ،  تجهیزات و ماشین آلات،  تولیدات مواد معدنی با 6 کشور روسیه ، لهستان ، استونی ، بلاروس ، آلمان ، لتونی و هلند می باشد.

 

اخذ ویزای کاری کشور لیتوانی

متقاضیانی که می خواهند مهاجرت به لیتوانی داشته باشند، برای کسب اقامت یکساله ی این کشور باید از سوی یک کارفرمای لیتوانیایی اقدام نمایند.برای دریافت ویزای کاری کشور لیتوانی ابتدا کارفرمای لیتوانیایی  باید شغل مورد نظر را آگهی کند و در صورتی که دواطلب و نیرویی در کشور لیتوانی و اتحادیه اروپا پیدا نشد می تواند برای یک نیروی کار خارجی  پیشنهاد رسمی ارائه دهد.

 

روش دریافت ویزا لیتوانی

 

انواع روش های اخذ ویزای کار لیتوانی

 

 • job offer (پیشنهاد کار از کارفرما)

اصلی ترین روش دریافت ویزای کار لیتوانی job offer (پیشنهاد کار از کارفرما) می باشد. همانطور که پیش تر گفتیم ، کارفرمایی که قصد استخدام نیروی کار خارجی را دارد ملزم به رعایت قوانین کار اتحادیه اروپا می باشد ؛ بر همین اساس کارفرما موظف است ابتدا درخواست استخدام خود را به مدت 3 ماه در سایت های کاریابی این کشور قرار دهد. پس از گذشت 3 ماه از تاریخ انتشار آکهی در صورتی که کارفرما فردی برای استخدام پیدا نکند باید آگهی بعدی را در اتحادیه اروپا منتشر کند تا حدالاامکان از اروپا نیرو استخدام کند ، اگر در این مرحله نیز نیرویی یافت نشود در این صورت کارفرما می تواند برای جذب نیروی کار خود به خارج از لیتوانی و اروپا اقدام نماید و یک نیروی کار خارجی استخدام کند. متقاضیان می توانند جهت دریافت اقامت یک ساله این کشرو از طریق یک پیسنهاد شغلی یا همان جاب آفر اقدام نمایند.

قراردادهای کاری در این کشور برای نیروهای خارجی معمولا یک ساله است به همین دلیل ویزای کاری متقاضیان یک سال اعتبار دارد و در صورت تمدید قرارداد کاری با کارفرما می توان اقامت را تمدید کرد.علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی تسلط به زبان لیتوانیایی برای متقاضی مزیت محسوب میشود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از 5 سال کار و اقامت در لیتوانی می توانید اقامت دائم اروپا را دریافت کنید و در صورت کار و زندگی به مدت 10 سال در لیتوانی می توانید پاسپورت این کشور را دریافت نمائید.خانواده فرد متقاضی که شامل همسر و فرزند زیر 18 سال است امکان مهاجرت به لیتوانی را خواهند داشت.

 

 • دریافت مجوز کار از طریق ویزای تحصیلی

راه دیگری که می توانید مجوز قانونی کار در لیتوانی را کسب کنید مهاجرت تحصیلی به لیتوانی می باشد.متقاضیان می توانند به واسطه تحصیل در لیتوانی و بدون نیاز به دریافت جاب آفر می توانند در حین تحصیل در این کشور 20الی 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.علاوه بر این دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود به راحتی وارد بازار کار در این کشرو و یا دیگر کشور های اروپایی شوند و در نهایت اقامت دائم اخد نمایند.

 

 • ویزای توریستی

یکی دیگر از روش هایی که می توانید ویزای کار لیتوانی را دریافت کنید ، اخذ ویزای توریستی لیتوانی می باشد.لازم به ذکر است که ویزای توریستی قابل تبدیل به ویزای کا و یا هر نوع ویزای دیگر نیست  اما متقاضیان می توانند با اخذ ویزای توریستی این کشور و ورود به کشور لیتوانی راحت تر از افرادی که خارج از لیتوانی هستند موقعیت شغلی پیدا کنند و در صورت تمایل کارفرما به جذب ، متقاضی مجوز کار از طریق کارفرما را بگیرد.

 

نحوه دریافت کار در لیتوانی

 

نحوه یافتن کار در لیتوانی برای دریافت ویزای کاری

یکی از روش های پیدا کردن کار در لیتوانی روزنامه ها هستند و پیشنهاد های شغلی در روزنامه ها منتشر می شود.ازین رو شخص متقاضی می تواند برنامه آموزشی خود را (CV) به یک کارفرمای منتخب مستقیما ارسال نماید. یافتن کار در شهرهای بزرگی مانند ویلنیوس ، کائوناس و کلایپدا زمان کمتری از شما می گیرد و در کوتاه ترین زمان می توانید کار پیدا کنید. افرادی که سابقه کاری بین 6 تا 10 سال دارند و بالای 30 سال سن دارند شانس بالاتری برای یافتن کار دارند و راحت تر مسغول به کار می شوند.البته ناگفته نماند که در برخی مشاغل همچون بخش های قانون ، اقتصاد و ... بازار کار حت الشعاع قرار گرفته است بنابراین یافتن شغل در این بخش ها طولانی تر خواهد بود. چون نیروی کار این بخش ها اشباع شده است.

یکی دیگر از روش های یافتن شغل در لیتوانی مراجعه به وب سایت های کاریابی این کشور است، کارفرمایان پیشنهادات شغلی خود را با توصیف کامل موقعیت شغلی در تعدادی وب سایت منتشر می کنند. از معروف ترین این وب سایت ها می توان به cvmarket، .cvonline، ec.europa، ldb و …  اشاره کرد. شما عزیزان با مراجعه به این سایت ها می توانید شغل مورد نظر خود را جستجو کنید و در این کشور مشغول به کار شوید. بعد از یافتن شغل مورد نظر و دریافت مجوز کار از سوی کارفرما می توانید برای دریافت ویزای کار لیتوانی اقدام نمائید.

 

شرکت های معتبر جهت مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

با مهاجرت کاری به لیتوانی می توانید در معتبرترین شرکت های این کشور مشغول به کار شوید و درآمد خوبی داشته باشید.معتبر ترین شرکت های لیتوانی عبارتند از:

 • ORLEN Lietuva
 • Maxima LT
 • Energijos skirstymo operatorius
 • Girteka logistics
 • Norfos mažmena

 

هزینه ویزای کار لیتوانی

متقاضیان به طور کلی برای دریافت هرنوع ویزایی باید هزینه هایی به سفارت آن کشور جهت صدور ویزا پرداخت نمایند. هزینه صدور ویزای کار لیتوانی نسبت به دیگر کشور های اروپایی کمتر است.کنسولگری یا سفارت لیتوانی جهت صدور ویزای کار 60 یورو از متقاضیان دریافت می کند. علاوه بر این شما باید هزینه ای برای ترجمه مدارک خود و تهیه بلیط نیز پرداخت کنید.

 

ویزای کار لیتوانی

 

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

جهت دریافت مجوز کار در لیتوانی باید مدارک ذیل ارائه دهید:

 • ارائه مدارک تحصیلی با ریز نمرات و ترجمه رسمی
 • انگیزه نامه
 • ارائه رزومه کاری و تحصیلی
 •  پاسپورت معتبر و قانونی
 • 6 الی 10 قطعه عکس
 • مدارک و اسناد شناسایی
 • ارائه مدارک جهت اثبات نداشتن سابقه جرم و جنایت 
 •  قرارداد رسمی باشرکت و کارفرما
 • داشتن تمکن مالی جهت زندگی و سکونت در لیتوانی
 • اجاره و یا خرید خانه در کشور لیتوانی برای سکونت و ثابت کردن این موضوع با ارائه مدارک لازم
 • داشتن بیمه درمانی و سلامت

مهاجرت کاری به لیتوانی می تواند برای شما و خانواده یتان بسیار مفید باشد و آینده یتان را تغییر دهد زیرا این کشور دارای اقتصادی قوی و وضعیتی بسیار خوبی برای زندگی می باشد. همچنین این کشور در زمینه های تحصیلی و اجتماعی سطح بالایی در اروپا و جهان دارد.

در صورت تمایل برای مهاجرت به لیتوانی و انجام هرگونه امور مهاجرتی می توانید با کارشناسان با تجربه موسسه مهاجرتی زانکو در تماس باشید.

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو