در ابتدا باید بگوییم شاید این سوال برای بسیاری از افرادی در سرتاسر جهان بوده باشد تا با ماهیت ویزا آشنا شوند و اطلاعاتی از انواع ویزا به دست بیاورند برای تعریف ماهیت ویزا بهتر بوده است اینگونه بیان کنیم که ویزا مدرکی برای خروج از کشور مبدا (کشور خود) و وارد شدن به کشور مقصد مورد استفاده قرار می‌گیرد و داشتن ویزا برای سفر به این کشورها به صورت لازم و ضروری بوده است حال این ویزا انواعی داشته است که باهم به بررسی و شرح نوع‌های آن می‌پردازیم.

ویزا به چه معنا بوده است و کاربرد آن چیست؟

همانطور که همه به صورت کامل می‌دانیم و بسیار بدیهی بوده است بین تمام کشورها در جهان مرزی و حایلی وجود داشته است که همین امر باعث شده تا یک کشور  از نظر جغرافیایی، مسائل سیاسی، اقتصادی و … از دیگر کشور‌های همسایه خود در جهان جدا شده و شرایط متفاوتی داشته یاشد، با این وجود این مرزها در میان کشورها، باعث شده تا افرادی که قصد وارد شدن به کشور دیگر را داشته‌اند به صورت حتم نیاز به دریافت کردن ویزا داشته باشند که همان معنای مجوز وارد شدن به کشور مقصد را می‌دهد. این نکته بسیار جالب بوده است که بدانید در بعضی از کشورها برای وارد شدن به آن نیازی به اخذ ویزا نبوده است همانند کشورهای عضو شنگن که افراد برای اقامت در این کشورها نیازی به اخذ ویزا نداشته‌اند. ویزا از نوع‌های مختلفی تشکیل می‌شود که در این مقاله ما انواع ان را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد. در این مقاله ما قصد داریم دانستنی‌های ویزا و ماهیت ویزا را برای شما بیان کنیم و مواردی از این قبیل در موضوع ویزا بپردازیم و انواع ویزا و طریقه‌ی اخذ ویزا را برای شما به صورت کامل شرح دهیم.

ویزا

از بارزترین و مهم‌ترین سوال‌ها در حیطه‌ی اخذ ویزا به شرح زیر بوده است:

1-سوال اول در این حیطه به ماهیت ویزا اشاره داشته است ؟

2-شرح  مختصری از نوع‌های متفاوت ویزا و چگونه بودن آن

3-کاربرد شینگن و به چه معناست؟

4-توضیحی در مورد ماهیت ویزا متریک ؟

5-روادید چیست؟

6-کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا نداشته است؟

7- مشاوره برای دریافت ویزا به چه صورت بوده است؟

تعریف دقیق از مدرکی به نام ویزا و تفاوت‌های ساختاری آن با پاسپورت:

در این بخش ما به دنبال این هستیم تا تفاوت ویزا و پاسپورت را مورد بررسی قرار داده وبرای شما شرح دهیم و بدانید که ویزا چیست و چه تفاوت‌هایی با پاسپورت داشته است؟ برای اینکه شما درک درست و بهتری از ویزا داشته باشید باید به طور کامل و بهتری اطلاعات داشته تا بتوانید جواب این سوال‌ها و چیستی‌ها را بدهید تا موفق شوید و بدانید در ابتدا بایستی تعریفی از پاسپورت را به شما به صورت کامل توضیح دهیم و بعد از آن به شرایط ویزا و تعریف و تفاوت‌های آن بپردازیم. پاسپورت یا گذرنامه به صورت کلی نوعی سند معتبر محسوب می‌شود که به شکل هویتی بوده است و اطلاعات شخص را به صورت کلی همانند شناسنامه در آن توضیح داده شده است.

پاسپورت

این اطلاعات از 1-نام و نام‌خانوادگی شخص، 2-اسم پدر به صورت کامل، 3-شماره‌ي شناسنامه و کد ملی، 4-مکان تولد، 5-تاریخ تولد فرد به میلادی،  7-شماره‌ی پاسپورت و  در نهایت 8-تاریخ اعتبار پاسپورت بوده است. در واقع پاسپورت یک مدرک شناسایی و یک زبان همگانی برای انسان‌ها و برای شناسایی فرد در کشورهای خارجی بوده است. و تابعیت فرد را در کشور خود نشان می‌دهد و برای وارد شدن به کشوری دیگر نشان دهنده‌ي هویت فرد متقاضی بوده است. حال که از تعری هویتی پاسپورت به صورت کلی اشنا شده‌اید در گام بعد بهتر است کمی در مورد تعریف ویزا و انواع آن اطلاع داشته تا این امکان را داشته باشید تا تفاوت آن را با پاسپورت به راحتی تشخیص دهید. ویزا نوعی سند یا همان اجازه‌نامه برای وارد شدن به کشور مقصد بوده است و شما بدون داشتن این مدرک توان ورود به این کشور را نداشته‌اید و اگر قصد ورود کردن به آن را داشته‌ باشید بایستی با انواع ان اشنا باشید. ویزا نوع‌هایی دارد که خلاصه‌ور به شرح روبرو است.

انواع ویزا عبارت است‌از:  1-ویزای الکترونیکی، 2-ویزای کاغذی

ویزا به وسیله‌ی سفارت کشور مقصد صادر می‌شود و پس از صادر شدن آن به پاسپورت شخص الصاق می‌گردد. ویزاها دارای مهلت اعتبار هستند و شخص متقاضی میبایست در تاریخ مشخص در کشور مقصد حضور داشته باشد.

ماهیت ویزا:

همانطور که به صورت کامل بیان کردیم ویزا نوع‌های مختلفی دارد در اینجا ما قصد داریم انواع ویزا را به صورت کامل به شما بیان کنیم و برای وارد شدن به کشور مورد نظر بایستی به صورت حتم ویزای مورد نیاز را دریافت کنید به همین علت تمام سازوکارها و مراحل را به شما شرح خواهیم داد و مهم بوده است که در این قسمت انواع ویزا بررسی شده است و شرایط آن را برای شما بیان کنیم.

 نوع‌های اصلی ویزا طبق شرح زیر بوده است:

1-ویزا به شکل تحصیلی با مدت زمان معین

2- ویزا از نوع کار با شرایط معین

3- ویزا از جنس سرمایه گذاری با شرایط متنوع آن

ویزای کاری

4-ویزا به شکل گردشگری که کاربرد دیگری ندارد

5- ویزا به سبک ازدواج

6-پیکاپ ویزا

ویزا به شکل تحصیلی با مدت زمان معین:

ویزای تحصیلی نوعی از ویزاهایی بوده که افراد مختلف در سرتاسر جهان برای تحصیل در کشور و دانشگاه‌های مدنظر انتخاب می‌کنند. ویزاهای تحصیلی به صورت معمول در حدود 4 ساله صادر می‌شوند و تا زمانی که فرد دانشجو در حال تحصیل باشد برای وی تمدید شده و قابل استفاده می باش و زمان این ویزا با وضعیت دانشجو متفاوت بوده است.

ویزا از جنس ویزای کاری:

برای دریافت کردن این ویزا کاری شخص متقاضی میبایست در شکل اولیه‌ي خود از کشوری که جست و جو کردید و میل دارید یا شرکت یا مدیریت این شرکت نامه‌ي دعوت به همکاری دریافت صورت بگیرد تا توانایی شما اثبات شود و مورد قبول واقع شود و توان این راه را داشته باشید پس از انجام این کارها راه برای شما هموار خواهد شد و کارها طبق روال پیش خواهد رفت تا بتواند برای درخواست کردن این نوع ویزا اقدام کند. ویزای کاری در ابتدا به صورت یک ساله صادر شده اما اگر همه چیز خوب پیش برود قابل تمدید نیز بوده است و زمان آن به مدت قرارداد کاری نیز بستگی داشته است.

ویزای سرمایه گذاری

ویزا به شکل سرمایه گذاری با روش‌های متعدد:

این نوع ویزا یکی دیگر از ویزاهایی بوده است که برای انواع متقاضی با هرشرایطی قابل دریافت کردن بوده است. به صورت کلی این ویزا برای افرادی بوده که قصد سرمایه گذاری کردن در کشور مورد نظر را به طور جد کرده‌اند ابتدا تمرکز کرده و فعالیت‌هایی که گفته می‌شود را به طور اساسی انجام دهند که عبارت بوده از: 1- شما می‌توانید شرکت مورد نظر را با سرماایه لازم و کافی در دست شکل دهید 2-خانه‌ي رویایی خود را تهیه تا علاوه بر لذت از ان اقامت کسب کنید و کارهایی از این قبیل

این افراد می‌توانند با استفاده از هر کدام از شرایط بالا به اخذ ابن وبزا اقدام کنند.

ویزا به سبک توریستی که کاربردی نداشته است:

همانطور که تا حدودی می‌دانید این ویزا برای مسافرت کردن به کشورهای مختلف شکل گرفته و شما را با زیبایی‌های کشورهای دیگر اشنا می‌کند و دارای زمان کم‌تری است که تمدید دارد این گزینه بسیار مناسب بوده است واین باعث تفاوت و محدودیت نسبت به سایر ویزاها بوده است و فقط جنبه گردشی و تفریحی داشته است. این نوع ویزاها یا همان ویزاهای توریستی جزو دسته‌ي ویزاهایی بوده که به صورت کوتاه مدت بوده است و معمولا بسته به کشورهای مختلف داشته چیزی در حدود تعداد ماه‌های معینی بوده است و ممکن بوده است مدت زمان اعتبار کمتر و یا بیشتری داشته باشد و بنا به شرایطی تمدید گردد.

ویزای ازدواجی به شرح زیر:

 این نوع ویزا برای اشخاصی صادر شده است که با فردی از کشور‌ دیگر به طور رسمی و قانونی ازدواج کرده باشند که شرط اصلی این نوع ویزا بوده است که اثبات شود رابطه پیوند عمیقی و عاشقانه‌ای داشته است و در این صورت می‌توانند این نوع ویزا را دریافت کنند اما نکته‌ي مهم این بوده است که باید ازدواج و قانونی بودن که شامل تعداد معینی از کشورها خواهد شد را اثبات کنند و تا مدتی باهم به صورت مشنرک در زمان ازدواج زندگی کنند و اگر ازدواج آن‌ها تقلبی بوده باشد ویزای آن‌ها ابطال خواهد گشت.