چین در قسمت شرق آسیا قرارگرفته است و از نظر وسعت به عنوان دومین کشور بزرگ درمیان همه‌ی کشورها انتخاب شده است. به همین علت در بین تمام کشورهای دنیا، بیشترین خط مرزی را داراست. نکته اینجاست که چین با ۱۴ کشور در دنیا دارای خط مرزی بوده و بسیار گسترده است و تاجران و گردش گران همه ساله خواهان اخذ ویزای چین هستند.

کشور چین:

چین دارای یکی از کهن ترین فرهنگ‌ها است و از نظر تاریخی بسیار مهم و غنی است و از نظر وسعت جزو پهناورترین کشور‌ها است به همین علت همه ساله تعداد بیشماری مجذوب تجارت و گردشگری در چین شده‌اند و شمار زیادی از گردشگران و تجار از راه زمینی و غیر زمینی به چین سفر می‌کنند. علاوه بر وسعت، چین در زمینه‌ی اقتصاد نیز در رتبه‌ی برترین ها قرار گرفته است. در واقع چین دومین اقتصاد مهم دنیا است.

به همین علت جدا از گردشگران، تاجران و بازرگانان نسبتا زیادی نیز سالانه به چین سفر کرده و همین امر موجب رشد اقتصادی چین شده است که یکی از اصلی‌ترین محل گردشگران و تجار ایرانی نیز چین خواهد بود. البته مردم بیشتر کشورهای جهان از جمله ایرانی‌ها برای ورود به چین باید به اخذ ویزای چین اقدام کنند.

پس اگر شما نیز قرار شده است که به چین سفر کنید ابتدا باید برای اخذ ویزای چین اقدام کنید. اگر با چگونگی اخذ ویزا آشنا نیستید پس با مشاوره‌ زانکو همراه باشید؛ ما به صورت کلی پروسه‌ی اخذ ویزا را شرح دادیم و در بخش بعدی در مورد نحوه‌ی گرفتن آن صحبت خواهیم کرد.

 

مراحل اخذ ویزای چین:

همانطور که گفته شد شرط اول ورود به چین، اخذ ویزای این کشور بوده و برای دریافت آن باید طبق قوانین کشور چین عمل‌کرده تا به مشکلی برنخورید. نکته‌ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که طبق قوانین صدور ویزا برای گرفتن ویزا لازم نیست که فرد متقاضی ویزا به سفارت مراجعه کند به دلیل آن که سفارت چین با متقاضیانی که خواهان اخذ ویزا هستند مصاحبه‌ی خاصی انجام نمی‌دهد. بنابراین متقاضیان می‌توانند برای آسان و راحتر انجام دادن این امر آن را به افراد متخصص در این زمینه واگذار کنند تا با استفاده از تجربه ها و دانسته های آن‌ها اقدام به اخذ ویزا با کمترین هزینه و زمان برای خود کنند.

در هر صورت چه خودتان اقدام کرده و یا این امر را به وکیل یا افراد متخصص در این زمینه بسپارید؛ در هر صورت قبل از مراجعه به سفارت بایستی دو نسخه از فرم تقاضای ویزا را کامل پرکرده و سپس فرم‌ها و سایر مدارک مربوطه را به دفتر کنسولی چین تحویل بدهید. بعد از تایید شدن مدارک مربوطه و فرم‌ها بایستی آنها را به سفارت چین در تهران در خیابان پاسداران تحویل دهید و سفارت چین بعد از بررسی روند پرونده شما اگر نقص یا ایرادی مشاهده نکرده باشد کارهای مربوطه برای صدور ویزا را انجام خواهد داد.

البته گاهی اوقات با اینکه تمام مدارک کامل بوده و هیچ مشکلی در روند پرونده وجود ندارد اما سفارت چین از صادر شدن ویزا جلوگیری کرده است. تحت این شرایط احتمال این وجود دارد که نوع ویزای درخواستی شما با هدف شما از سفر به چین در تناقض بوده و باعث جلوگیری از صدور ویزا می شود. درنتیجه در انتخاب نوع ویزا حتما باید دقت داشته باشید. پس شناخت انواع ویزا یکی از مهم‌ترین نکات در اخذ ویزا است. به همین علت در ادامه انواع ویزای چین و تعیین وقت سفارت چین را به طور کامل به شما معرفی کرده و به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

اخذ ویزای توریستی کشور چین:

ویزای توریستی چین در همه‌ی دوران یکی از محبوب‌ترین ویزاهای این کشور بوده است. در واقع آثار و بنا‌های تاریخی به یادگار مانده از تاریخ کهن چین در کنار جاذبه‌های مدرن گردشگری این کشور باعث شده که چین در ردیف برترین کشورهای توریستی دنیا قرار گیرد و همه ساله افراد مختلفی از سرتاسر جهان را جذب خود کند.

افرادی که به قصد گردشگری به چین سفر می کنند ملزم به گرفتن ویزای توریستی چین هستند. نکته جالب توجه این است که در بین اتباع کشورهای مختلف فقط گردشگران ژاپنی، سنگاپوری و برونئی قادر هستند بدون اخذ ویزا به مدت دو هفته در کشور چین اقامت داشته و از کشور چین لذت ببرند.

بنابراین گردشگران و تجار ایرانی برای سفر به چین ابتدا باید ویزای توریستی را دریافت کرده و لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای توریستی چین بایستی یک ماه قبل از تاریخ شروع سفر اقدام کنید. همچنین مراحل صدور ویزا نزدیک به یک هفته الی دو هفته به‌طول می‌انجامد.

متقاضیان ویزای توریستی بایستی اصل مدرک پاسپورت وگواهی تمکن مالی خود که به مبلغ ۳۵ میلیون تومان است و بیمه‌نامه مسافرتی خود را به سفارت چین ارسال کنند تا بدون ایجاد مشکلی پروسه‌ی درخواست ویزا انجام شود.

درخواست ویزای کاری چین:

با توجه به جمعیت چشمگیر کشور چین، مقامات دولتی کشور چین به موضوع کار اهمیت زیادی می‌دهند و سبب اقتصاد قدرتمند می‌شوند که باعث ایجاد بستری مناسب برای کار و ایجاد کسب وکار است و هر ساله افراد بی شماری با در سر‌داشتن رویای کار و تجارت در چین اقدام به اخذ ویزای کاری چین کرده و همه‌ی تلاش خود را انجام می‌دهند.

اما در این بین تنها تعداد معدودی موفق به اخذ ویزای کاری چین می شوند چرا که هم باید دارای تجربه و تخصص کافی و سطح بالایی باشند و یا اینکه دارای دعوتنامه کاری از طرف یک کارفرمای مقیم چین شده باشند که در هر صورت فرصت بسیار خوبی برای اخذ ویزای چین می باشد.

نکته‌ی مهم اخذ ویزای کاری چین به این صورت است که یک ماهه صادر شده و قابل تمدید نیز می‌باشد. لازم به ذکر است که آموزش زبان انگلیسی نیز در چین بسیار پرطرفدار است و با‌درآمد بسیارخوبی نیز همراه است زیرا زبان انگلیسی چینی‌ها بسیار ضعیف است.

اخذ ویزای تحصیلی در چین:

مهاجرت تحصیلی چین نسبت به سایر مهاجرت‌ها خواهان بسیار زیادی دارد. زیرا چین از نظر امکانات علمی رتبه بسیار بالایی در آسیا و حتی در مقایسه با کشورهای غربی و امریکا دارد؛ همچنین شما به‌راحتی قادر هستید به عنوان یک فرد خارجی بورسیه تحصیلی دریافت کنید. به همین علت بسیاری از دانشجویان آسیایی برای ادامه تحصیل به سمت کشور چین روی می‌آورند.

لازم به ذکر است این افراد برای اخذ ویزای تحصیلی در چین باید گواهی تحصیلی، مدارک تحصیلی مربوطه، گواهی عدم سوسابقه و گواهی که نشان بدهد که دانشجو توان پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در چین را دارد را به سفارت چین تحویل بدهد. شایان به ذکر است که دارندگان ویزای تحصیلی اجازه‌ی کارکردن در کشور چین را ندارند.

 

اخذ ویزای ترانزیت چین:

به عبارتی ویزای ترانزیت چین، ویزای اقامتی بلندمدت نبوده بلکه به تنهایی مجوزی برای عبور از چین و رفتن به سمت مقصد نهایی بوده است. در واقع افرادی که برای رسیدن به مقصد نهایی خود مجبور هستند که از این کشور گسترده عبور کنند باید ویزای ترانزیت را دریافت کنند و جهت اخذ ویزای ترانزیت باید پاسپورت و بلیط مقصد نهایی را تحویل دهند.

کشور چین با تاریخ ۵۰۰۰ ساله یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه ترین ملل متمدن باستان است همانطور که مطلع هستید کشور چین از رودخانه زرد و یانگ تسه سرچشمه گرفته و بر طبق افسانه‌های باستان “پانگو” نخستین موجود زنده و خالق تمام اسطوره‌های چین بوده است. در واقع قدمت ثبت شده برای کشور چین در حدود ۴۰۰۰ سال و از زمان سلسله شانگ شروع شده است.

کشور چین یکی از بهترین مقاصد توریستی جهان قلمداد می شود زیرا شما در هر فصلی که به این کشور سفر کنید، پشیمان از آن باز نخواهید گشت و حتما اوقات خوش و لذت بخشی را در این کشور سپری خواهید کرد و با نهایت وجود از آن لذت خواهید برد. دراین حال بهترین ماه ها برای سفر به چین: آوریل، می، سپتامبر و اکتبر بوده که تمام نکته‌های جذاب را دارا بوده و لذت سفر در این روزها شامل هوایی مطبوع، مناظری بهشتی و البته در برداشتن کمی هزینه بیشتر از سایر ماه‌ها می باشد. مزیت سفر در سایر ماه‌های سال این بوده است که از ازدهام جمعیت و هزینه‌های زیاد خبری نیست و این که هر فصل زیبایی خاص خود را دارا بوده و قطعا لذت خواهید برد.

چین، یک کشور توریستی بزرگ و گسترده با تاریخی بسیار غنی و جذاب است. در سفر به کشور چین بازبینی در فرهنگ این کشور بسیار نکته‌های قابل توجه و ارزشمندی دارد. فرهنگی که ریشه‌های آن با غذاها، آداب و رسوم، طالع بینی، کونگ فو، اپرا و … آمیخته شده است.

انواع ویزای چین شامل موارد ذیل :

ویزای کشور چین مدرکی بسیار معتبر است که توسط اورگان‌های دولتی به اتباع کشورهای خارجی داده می‌شود و این افراد طبق این مدارک، مجوز ورود، خروج و یا عبور از کشور مدنظر بر طبق قوانین و مقررات کشور میزبان است. بر طبق این قوانین بین المللی هر کشور ملزم است بر طبق قوانین ملی، درباره ورود و یا خروج شهروندان کشوهای دیگر به قلمرو خود تصمیم‌گیری کند و بر طبق این قاعده ویزای فرد را صادر یا لغو می کنند. افسرها و اورگان‌های مربوطه و کارمندان کنسولی کشور چین نیز می‌توانند درباره نوع، تعداد ورودی، اعتبار و مدت اقامت هر اتباع از کشورهای دیگر تصمیم‌گیری کنند و ویزای فرد را صادر یا لغو کنند. برای ورود به کشور چین داشتن ویزا الزامی بوده و هر تبع خارجی باید قبل از سفر به کشور چین نسبت به گرفتن ویزا اقدام کرده به جز مواردی استثنا که طبق توافقات یا قانون‌های خاص اجازه ورود بدون داشتن ویزا را داشته باشند.

ویزای کشور چین به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود که عبارت است از: ویزای تجاری و دیپلماتیک و عادی.

 

این سه دسته خود به زیر مجموعه‌هایی تقسیم می‌شوند که شرح آن به صورت کامل در قسمت زیر آمده است:

 • 1-ویزا c : ویزایی که به خدمه خارجی قسمت حمل‌و‌نقل بین‌المللی از جمله : هواپیما، قطار، کشتی یا هر وسیله‌ای که موتوری بوده و به سبب آن حمل ونقل صورت می‌گیرد این ویزا به اعضای خانواده‌ی این افراد نیز تعلق می‌گیرد.
 • 2-ویزا D: این ویزا مخصوص افرادی است که قصد تجارت و صادرات همیشگی به کشور چین را دارند مناسب است.
 • 3-ویزا F: این ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد تبادل ، تحصیل و یا فعالیت‌های دیگر در سایر زمینه‌ها را دارند.
 • 4-ویزا G: برای افرادی مناسب است که قصد انواع صادرات را به کشور چین در طی طولانی مدت دارند.
 • 5-ویزا J1: این ویزا متعلق به ستاد روزنامه‌ و نهادها و سازمان‌های خبر خارجی است که در کشور چین اقامت داشته و مدت‌زمان اعتبار این ویزا ۱۸۰ روز است.
 • 6-ویزا J2: این ویزا به روزنامه و سازمان‌های خبرهایی متعلق دارد که میخواهند سفر به کشور چین به صورت کوتاه‌مدت کنند. مدت اعتبار این ویزا در بهترین حالت کمتر از ۱۸۰ روز است.
 • 7-ویزا L: این ویزا مخصوص توریست‌ها است.
 • 8-ویزا M: ویزای مخصوص تاجران و بازرگانان کشورهای دیگر که قصد سفر به منظور فعالیت‌های دادوستدی یا همان تجاری را دارند.
 • 9-ویزا Q1: ویزای مخصوص اعضای خانواده مقیم کشور چین که به قصد بازدید و یا نگهداری از خانواده‌ی خود را دارند و می‌خواهند به کشور چین سفرکنند. مدت زمان اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز در یک سال است. زن و شوهر، پدران و مادران، پسرها ، دخترها ، پدر بزرگان و مادر بزرگان و پدر و مادرخواند‌ها همگی شامل این ویزا خواهند شد.
 • 10-ویزا Q2: این ویزا به افرادی که قصد این را دارند که از فامیل خود که ساکن کشور چین هستند دیدن کنند، تعلق دارد. مدت زمان اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز در یک سال است.
 • 11-ویزا R: ویزای مخصوص استعدادهای درخشان و نابغه‌هایی که به توانایی واستعداد آن‌ها در کشور چین نیاز واجبی است.
 • 12-ویزا S1: این ویزا در خصوص بازدید از افراد غیر چینی است که در کشور چین مشغول به کار‌ بوده و یا تحصیل می‌کنند. این ویزا به همسر، فرزندهای زیر ۱۸ سال، پدر و مادر خوانده‌ها متعلق است. مدت اعتبار این ویزا بیش تر از ۱۸۰ روز در یک سال است.
 • 13-ویزا S2: این ویزا مخصوص اعضای خانواده افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول بوده یا در حال تحصیل هستند. اعتبار این ویزا بیشتر از ۱۸۰ روزدر یک سال است.
 • 14-ویزا X1: ویزا در خصوص افرادی که قصد دارند در چین تحصیل کنند که مدت اعتبار آن بیشتر از ۱۸۰ روز در یک سال است.
 • 15-ویزا X2: ویزا در خصوص افرادی که قصد تحصیل در چین برای مدت کمتراز ۱۸۰ روز در یک سال را دارند.
 • 16-ویزا Z: ویزا در خصوص اشتغال در کشور چین.

.شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای چین:

بسته به نوع فعالیت برای ویزای درخواستی، شرایط اخذ ویزا نیز با هم در تفاوت است. ویزاهای انفرادی که در داخل پاسپورت ثبت خواهد‌شد و در بیشتر اوقات با دریافت آن در یک بازه سه ماهه اجازه نامه ورود به کشور چین را دارا هستند و به کمک آن خواهید توانست ۳۰ روزکشور چین را مورد اقامت خود قرار دهند و برای اخذ این ویزا بایستی از شرکتی در چین که چه به صورت توریستی و چه تجاری در حال فعالیت هستند تقاضا نمایند که برای آن‌ها دعوتنامه ارسال کند. دعوتنامه صادره بایستی دارای یک بارکد خاص باشد و نیازی به دریافت اصل دعوتنامه نبوده؛ شرکت‌های چینی می‌توانند اسکنی از دعوتنامه را برای شما ایمیل کنند و شما با پرینت کردن آن و مورد استفاده قرار دادن آن اقدام به دریافت ویزای چین کنید.

این درحالی است که انواع ویزاهای گروهی توسط آژانس‌های مسافرتی صادر می شوند. روال کار در حوزه به این صورت است که آژانس‌های مسافرتی چین برای آژانس‌های داخل ایران دعوتنامه ارسال کنند و آژانس مسافرتی داخل ایران این دعوتنامه را با ۲ قطعه عکس (عکس باید به صورت 6 در 4 بوده و بدون کلاه و عینک‌های خاص و با پس زمینه کاملا سفید) و نامه‌ی تمکن مالی و با حداقل موجودی حساب ۳۰ میلیون تومان (۳۰۰۰دلار آمریکا) از بانک‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند جهت اخذ ویزای چین به سفارت چینی تحویل دهند.

بیشتر بخوانید:

ویزای نمایشگاهی

تفاوت ویزا و پاسپورت

ویزای طلایی

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو