پاسپورت سفید که ما ایرانی‌ها این‌گونه با آن آشنا شدیم، اجازه ورود دوباره‌ای می‌باشد که فرد با داشتن این مجوز می‌تواند تا ۲ سال به صورت قانونی در کشور امریکا حضور نداشته‌باشد. بدون داشتن این مجوز فرد دارنده‌ی گرین کارت ایالات متحده امریکا نباید بیشتر از ۶ ماه خارج از ایالات متحده امریکا باشد و باید ۱۸۰ روز معادل ۶ماه در هر سال را در ایالات متحده امریکا حتما مستقر باشد.

پاسپورت سفید یا Re-Entry Permit

نیاز است که از این موضوع آگاه باشید که پاسپورت سفید تنها یک مجوز خروج از کشور امریکا می‌باشد نه یک گذرنامه. کسانی که دارای اقامت دائم یا موقت آمریکا هستند باید در هر سال، شش ماه یا 180 روز در خاک کشور امریکا مستقر باشند. در غیر اینصورت گرین‌کارت کسی که این مسئله را رعایت نکرده، با خطر مواجه خواهد شد. البته راه‌هایی برای کسانی که بیش از شش ماه در خاک کشور امریکا حضور نیافته‌اند، برای برگشت وجود دارد اما در مجموع این یک موضوع قطعی نیست و ریسک به شمار می‌آید

پاسپورت سفید در واقع مجوزی است برای تمدید این خروج و تبدیل آن به مدت زمان شش ماهه تا دوساله است. در واقع شما درخواست اورژانسی میدهید که باید به مدت غیرمتعارف از کشور آمریکا خارج شوید و این مجوز به این ترتیب برای شما صادر خواهد شد.

پاسپورت سفید مخصوص شهروندان آمریکا و هند است و به این خاطر است که شهروندان می‌توانند بدون نگرانی برای از دست دادن گیرین‌کارت خود، نسبت به خروج از‌ کشور آمریکا اقدام کنند و دوباره به خاک این کشور بازگردند.

به طورکلی پاسپورت سفید روند بازگشت شما به خاک ایالت متحده آمریکا را بعد از مدت طولانی، هموارتر می‌نماید.

مراحل دریافت مجوز Re-Entry Permit


اولین مرحله برای اخذ پاسپورت سفید پر کردن فرم I-131 می‌باشد. فرم ۱۳۱ برای چند روند مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از موارد آن درخواست پاسپورت سفید است. این فرم در سایت اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا یا همان uscis قابل تهیه است. بعد از تهیه فرم، آن را کامل کنید و در آخر امضا بفرمایید. همچنین اگر مایل باشید که بتوانید پرونده خودتان را رهگیری کنید، باید فرم g-1145 را هم دانلود کنید و بعد از تکمیل آن، فرم را همراه فرم را همراه فرم اصلی ارسال نمایید .

مدارک مورد نیاز برای مجوز خروج از امریکا

فرم پر شده‌‌ی I-131

یک کپی از صفحه اول پاسپورت

یک کپی از مهر ورود و ویزا

دو قطعه عکس رنگی با پست زمینه سفید متعلق به ۳۰ روز گذشته که در پشت آن‌‌‌ها، مشخصات شما باید نوشته شده‌باشد

یک برگ چک و یا Money Order که برای افراد ۱۳ ساله و جوان‌تر و برای افراد ۸۰ ساله و بالاتر، مبلغ ۳۶۰ دلار و برای افراد ۱۴ تا ۷۹ ساله 445 دلار است.

آیا نیازی به SSN و گیرین کارت برای پر کردن فرم I-131 است؟

SSN الزامی نیست اما بهتر است گرین کارت همراه شما باشد. اما به هرحال با یک کپی از ویزایی که در کنار آن مهر حاوی #A خورده است می‌توانید برای پاسپورت سفید حتی بدون داشتن گرین کارت هم درخواست دهید.

آیا برای گرفتن پاسپورت سفید حتما باید در خاک کشور آمریکا حضور داشته باشیم؟

بله. شخص متقاضی پاسپورت سفید باید در کشور امریکا مستقر باشد چون در ادامه کار برای فرد درخواست دهنده زمانی برای انگشت نگاری تعیین می‌شود که این مرحله در امریکا انجام می‌گیرد.

آیا هر فرد باید فرم جداگانه پر کند یا همه اعضای خانواده یک فرم تکمیل می‌نمایند؟

هر شخص باید فرم I-131 جداگانه پر کند. فرم پر شده باید به یکی از مراکز USCIS پست شود. بسته به اینکه در کدام ایالت هستید مرکزی که باید فرم را به آن پست کنید متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

مراکز تحویل فرم I-131

برای آن که تاریخ انگشت نگاری زودتر انجام شود چه کار باید کرد؟

بر روی صفحه اول در سمت راست بالا در فرم I-131 عبارت EXPEDITE یا تسریع در روند کار را ذکر کنید. باید حواستان به این موضوع باشد که فرم‌ها را با خودکار مشکلی پر کنید.

همچنین بر روی پاکت اصلی پستی خود عبارت Urgent را بصورت بزرگ بنویسید علاوه بر این دلیل عجله خود را هم در یک برگه‌ای ذکر نمایید و همراه با یک کپی از بلیط برگشت خود درون پاکت قرار دهید.
دلیل درخواست شما می‌تواند عدم آمادگی شما برای مهاجرت دائمی به کشور امریکا و نیازمند مدت زمانی برای انجام کارهای باقی مانده خود باشد و یا مواردی که واقعا باعث شود که در روند رسیدگی به درخواست شما تسریعی ایجاد بشود.

چه مدت زمانی پایان یافتن این پروسه زمان می‌برد؟

ممکن است این پروسه با رعایت و انجام دستورالعملی که در این مقاله بیان کردیم، نزدیک یک ماه طول بکشد اما فاکتورهایی که زمان گذراندن این روند را تغییر می‌دهد متفاوت و زیاد است و نمی شود مدت زمان دقیقی را اعلام کرد. با توجه به ترافیک پرونده‌ها و درخواست‌هایی که به مراکز USCIS می‌رسد این مدت زمان می‌تواند متفاوت باشد که پر کردن فرم G-1145 می‌تواند اطلاعیه و مکاتباتی که می‌بایست با شما انجام شود را سریع‌تر کند و از طریق الکترونیکی با شما مکاتبه شود نه از طریق پست که زمانبر هم هست.

پیشنهاد سردبیر زانکو