زمانی که تصمیم به تحصیل در کشور دیگری می‌گیرید ممکن است با موضوعی با عنوان پذیرش مشروط روبرو شوید. ما در این مقاله قصد داریم بگوییم که پذیرش مشروط چیست و اینکه آیا قبول یا رد آن به نفع شماست یا نه و همچنین شرایط دریافت پذیرش مشروط از دانشگاه یا کالج‌های مختلف چگونه خواهد بود.

بطور کلی موفقیت در اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی برای مهاجرت تحصیلی شما نمی‌تواند بد باشد؛ اما بهتر است که این پذیرش، مشروط به موضوع دیگری نشده باشد. اگر شرایط و سوابق علمی و تحصیلی شما برای گرفتن پذیرش از یک دانشگاه یا کالج کافی نباشد (مثلا معدلتان کم باشد، مدرک زبان نداشته باشید یا مدرک مقطع تحصیلی قبلی تان هنوز آماده نشده باشد)، دانشگاه یا کالج موردنظر ممکن است به شما به طور مشروط پذیرش دهد. در این صورت آن موسسه آموزشی، نامه پذیرش شما را صادر می‌کند تا بتوانید به استناد آن ویزای تحصیلی بگیرید. اما در عین حال، در آن نامه ذکر می‌شود که آغاز تحصیل شما در رشته مورد نظر، مشروط به مواردی خاص می‌باشد.

 

انواع پذیرش از دانشگاه‌های خارجی

پذیرش مشروط چیست

پذیرش یا Admission در واقع قبول شدن شما برای ثبت نام در رشته و دانشگاه یا کالج موردنظر برای سال تحصیلی مقرری می‌باشد که پس از طی مراحل لازم آن به شما اعطا می‌شود و بدین معنی است که دانشگاه مورد نظرتان، شما را برای تحصیل در آن پذیرفته است.

پذیرش معمولا به دو صورت صادر می‌شود:

  1. پذیرش غیر مشروط یا  Unconditional Admission
  2. پذیرش مشروط یا  Conditional Admission

 

پذیرش غیر مشروط یا  Unconditional Admission چیست؟

این نوع پذیرش زمانی صادر می‌شود که شما نمام مدارک و ضوابط لازم برای اخذ پذیرش را طبق درخواست دانشگاه به طور کامل ارائه کرده باشید و دانشگاه این مطلب را احراز کرده است و سپس این پذیرش را برای شما صادر کرده است. بنابراین با در دست داشتن این نوع پذیرش شما نیاز به هیچ کار دیگری ندارید و باید برای گرفتن استادی پرمیت و ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

 

پذیرش مشروط چیست؟

پذیرش مشروط با عنوان “پذیرش موقت” (conditional acceptance) یا “پذیرش مشروط” (conditional admission) به این معنی است که شما به شرط تهیه‌ی نیاز یا مدرک خاصی (مثل مدرک زبان) که در حال حاضر در تلاش برای تهیه‌ی آن هستید، می‌توانید در کالج یا دانشگاه موردنظرتان پذیرفته شوید.
برای دانش آموزان بین‌ المللی، پذیرش مشروط به این معنی است که اگر شما یادگیری زبان انگلیسی حرفه ای و آکادمیک را به طور موفقیت‌آمیز تکمیل کنید، در یک مدرسه پذیرفته خواهید شد. پذیرش مشروط به طور کلی به متقاضیان بین ‌المللی واجد شرایط تحصیلی پیشنهاد می‌شود که توانایی‌های زبان انگلیسی آن‌ها کم‌تر از حد مورد نیاز مدارس آن‌ها برای تحصیل عادی است.
بنابراین متقاضیان باید الزاما قبل از ورود به دانشگاه، دوره‌های آماده سازی زبان را در کالج و موسسات وابسته و غیروابسته به دانشگاه موردنظر خود بگذرانند که طول این دوره ها بسته به توانایی متقاضی از 3 ماه الی 2 سال می‌باشد.
زمانی که تمام نیازمندی‌های زبان انگلیسی را برآورده کردید، یک دانش‌آموز بی‌قید و شرط می‌شوید و قادر به گذراندن دوره‌های دانشگاهی منظم برای مقطع مورد نظر خواهید بود.

 

اخذ ویزای تحصیلی کانادا با داشتن پذیرش مشروط

پذیرش مشروط چیست؟

در تاریخ۱۳جولای اداره مهاجرت امور شهروندی و پناهندگی کانادا روند بررسی پرونده دانشجویان بین المللی را که دارای پذیرش مشروط هستند تغییر داد. طبق این پروسه جدید افسران ویزا دستور دارند ویزای تحصیلی را تنها برای مدت تحصیل دروس پیش نیاز دانشجو نیاز (که غالبا زبان های انگلیسی و فرانسه هستند) صادر کنند. بعد از اتمام موفقیت آمیز این دروس از دانشجویان خواسته می‌شود تا برای ویزای تحصیلی دوره ی آکادمیک واصلی خود اقدام کنند. به این ترتیب روند جدید جایگزین پروسه پیشین می شود که در آن یک ویزای دانشجویی برای کل دوره های تحصیلی صادر می شد.

 

نحوه اخذ پذیرش مشروط

بطور کلی فرآیند درخواست برای پذیرش مشروط به کالج یا دانشگاه مورد نظرتان بستگی دارد؛ بنابراین باید برای فهمیدن نحوه اخذ پذیرش مشروط، بطور مستقیم وب‌سایت کالج یا دانشگاه موردنظر خود را مطالعه نمایید. ما در اینجا مراحل کلی اخذ پذیرش مشروط را برایتان شرح می‌دهیم:

مرحله ۱ : به کالج یا دانشگاه انتخابی خود اپلای کنید.

در ابتدا باید بدانید که همه‌ی دانشگاه‌ها و کالج‌های خارج از کشور شرایط دریافت این نوع پذیرش را برای دانشجویان در نظر نگرفته‌اند. بنابراین قبل از هر چیز باید دانشگاه‌هایی را که شرایط  پذیرش مشروط برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند را جستجو کنید. سپس در دانشگاه مورد نظر برای دریافت پذیرش مشورط درخواست دهید.

مرحله ۲: دریافت پذیرش مشروط.

پس از ارسال درخواست خود به دانشگاه مورد نظر، دانشگاه اسناد درخواست شما را ارزیابی می‌کند واگر با موفقیت در موسسه آموزشی مورد نظرتان به عنوان یک دانشجوی موقت پذیرفته شوید، نامه پذیرش مشروط را برای شما صادر می‌کنند.

مرحله ۳: برآورده کردن الزامات زبان انگلیسی(یا فرانسوی).

برای برآورده کردن نیازهای زبان دانشگاه و تبدیل شدن از یک دانشجوی مشروط به یک دانشجوی معمولی، باید یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام دهید:

  •  یک برنامه فشرده زبان را تکمیل کنید.
  • رسیدن به نمره کیفی خاصی که توسط موسسه آموزشی در رابطه با مدارک TOEFL، IELTS  و یا دیگر آزمون‌های مهارت انگلیسی انجام می‌شود.

مرحله ۴: انتقال از پذیرش مشروط به پذیرش عادی و کامل.

پس از اتمام برنامه‌های زبان و برآورده کردن شرط زبان، شما به دانشگاه مربوطه منتقل خواهید شد و ویزای دانشجویی شما نیز به دانشگاه انتقال می‌یابد و پذیرش مشروط  شما به یک پذیرش کامل در دانشگاه تبدیل خواهد شد. البته سایر شرایط شما برای اخذ ویزای تحصیلی از جمله شرایط مالی و... مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی و پذیرش در دانشگاه‌های کانادا و آمریکا با زانکو تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو