هزاران دانشجوی بین المللی در آلمان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی هستند. تصمیم به تحصیل در گروه پزشکی در آلمان بسیار اساسی است و فرصت‌های ویژه‌ای برای افراد فراهم میکند.

هزاران دانشجوی بین المللی در آلمان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی هستند. تصمیم به تحصیل در گروه پزشکی در آلمان بسیار اساسی است و فرصت‌های ویژه‌ای برای افراد فراهم میکند

تحصیل پزشکی در آلمان و اخذ مدرک معتبر آن در سطح جهان شما را در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌دهد. دانشگاه های پزشکی در آلمان از رتبه و امتیاز بالایی در سطح جهانی برخوردارند و انواع برنامه ها و گرایش ها را با هزینه پایین به دانشجویان ارائه می‌نمایند. همچنین فرصت های شغلی بسیاری در آلمان بعد از اتمام دوره تحصیل وجود دارد که شما را از لحاظ مالی تامین خواهد کرد. مدت زمان دوره پزشکی در آلمان با احتساب آزمون نهایی ایالتی آلمان ۶ سال و ۳ ماه است که در سراسر آلمان برگزار می شود بنابراین دانش زبان آلمانی بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر موفق به گذراندن این آزمون شوید به شما مجوز فعالیت به عنوان پزشک اعطا می‌شود.

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

 • آلمان پیشرو در زمینه سلامت در جهان
 • ابزارها و تجهیزات فوق پیشرفته آلمان
 • طرح های آموزشی مناسب برای دانشجویان بین المللی
 • یادگیری عملی در درمان بیماران و تحقیق و پژوهش
 • مشارکت پزشک ها در پروژه های تحقیقاتی
 • اشتغال به کار نیمی از از فارغ التحصیلان پزشکی در بیمارستان ها
 • استانداردهای آموزشی بالا به همراه آزمون معتبر State Examination

بیشتر بخوانید:

ویزای آلمان

مهاجرت به آلمان

آزمون ورودی پزشکی آلمان

به صورت کلی برای تحصیل پزشکی در آلمان دو نوع آزمون وجود دارد. بعد از گذراندن دوره مقدماتی زبان آلمانی شما باید در آزمون ورودی دانشگاه Aufnahmeprüfung شرکت نمایید. آزمون دیگری تحت عنوان آزمون پزشکی TMS (Test for Medical Studies) توانایی های شما در حوزه های مختلف پزشکی را بررسی می‌کند و می تواند جایگاه شما را نسبت به سایر دانشجویان متقاضی بالا ببرد و شانس قبولی پذیرش را افزایش دهد.

پزشکی در آلمان

مدت زمان تحصیل پزشکی آلمان

 • ۵ سال تحصیل در رشته پزشکی
 • ۱ سال کارآموزی در بیمارستان های دولتی آلمان

تفاوت عمده بین تحصیل در پزشکی در ایران و پزشکی در آلمان این است که در ایران بعد از قبولی در کنکور سراسری، دانشجو تا مقطع دکترا در دانشگاه تحصیل می‌کند، ولی در آلمان رشته پزشکی در قالب کارشناسی ارشد پیوسته تعریف شده است.

طول کارشناسی ارشد پیوسته در رشته پزشکی در آلمان، ۱۲ ترم تحصیلی است که در ۴ ترم ابتدایی دروس پایه مانند زیست شناسی، شیمی، آناتومی، بیوشیمی و فیزیک تدریس می‌شوند. این مرحله با برگزاری یک آزمون کتبی و سراسری به پایان میرسد و سپس دانشجو وارد دروس تخصصی تر می‌شود. دروس تخصصی مانند پزشکی داخلی و یا میکروبیولوژی حدود ۶ ترم طول می‌کشند و بعد از آن دانشجو باید ۲ ترم در کنار یک پزشک کار کند.

دانش آموختگان فوق لیسانس پیوسته رشته پزشکی می‌توانند با اخذ پروانه پزشکی به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوند و یا در صورت تمایل در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. اخذ پذیرش در مقطع دکتری توسط طرح رساله و در میان گذاشتن آن با یک استاد راهنما صورت می‌گیرد و در صورت موافقت استاد راهنما، دانشجو می‌تواند در مقطع دکتری پزشکی ادامه تحصیل دهد.

دندانپزشکی در آلمان

دندانپزشکی در آلمان شامل ۱۰ ترم تحصیلی به صورت پیوسته است. رشته دندانپزشکی در آلمان همانند پزشکی، داروسازی و دامپزشکی بصورت کارشناسی ارشد پیوسته در آلمان ارائه می‌گردد. دندانپزشکی در آلمان به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. بخش اول شامل ۵ ترم و تحت عنوان دوره پیش از ورود به کلینیک ها و مراکز درمانی معرفی می‌شود که دانشجو علوم پایه مانند فیزیک، زیست شناسی و شیمی را می‌آموزد. بخش دوم آن هم شامل ۵ ترم تحصیلی شامل دروس تخصصی دندانپزشکی است که بیشتر شامل دروس عملی است و دانشجو بیشتر وقت خود را در کلینیک های دندانپزشکی می‌گذراند. پس از گذراندن این دوره، مرحله پایانی امتحانات که در در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.

داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌شود. یعنی دانشجو به صورت یکپارچه از لیسانس تا فوق لیسانس به تحصیل در این رشته می‌پردازد. داروسازی در آلمان دارای دو بخش اصلی است. قسمت اول که ۴ ترم طول می‌کشد شامل رشته های پایه مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک است. بخش دوم نیز ۴ ترم را شامل می‌شود که در این مدت دروس تخصصی و عملی در محیط دانشگاه و یا کلینیک ها به دانشجو تدریس می‌شود. امتحانات پایانی هم بین ۲ تا ۳ مرحله برگزار می‌شوند. به این صورت که بعد از پایان هر یک از دو بخش اصلی که در بالا به آن اشاره کردیم، یک آزمون برگزار می‌شود و در صورت قبولی در آن، مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در رشته داروسازی به متقاضی اعطا می‌گردد. برخی از دانشگاه ها یک آزمون عملی هم برگزار می‌کنند که پیش نیاز آن شرکت در یک دوره کارآموزی ۶ ماهه در یک داروخانه است.

 دامپزشکی در آلمان

دامپزشکی در آلمان مانند داروسازی یک دوره کارشناسی ارشد است که به مدت شش سال طول می‌کشد و با یک بخش علمی نظری شروع می‌شود که هشت ترم در دانشگاه به طول می‌انجامد. در این مرحله شما می‌توانید تجربه عملی را بدست آورید.  هفته ها کار در کیفیت و کنترل مواد غذایی، صنعت کشتارگاه و بخش دامپزشکی عمومی نیز اجباری است. 

بیشتر بخوانید:

کارافرینی آلمان

جمعیت آلمان

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و عموماً رشته های از این دسته همراه با ورودی یا کنکور هستند، امتحان ورودی پزشکی این کشور به زبان آلمانی است و معمولاً این زبان نیز از مواد امتحانی می باشد، نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که سطح زبان امتحان ورودی پزشکی آلمان در حدود b2 می باشد. افرادی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام می کنند، قبل از شروع تحصیل و در حدود دو ماه قبل از شروع تحصیل باید در این ورودی شرکت کنند. البته این آزمون ورودی با آزمون های کشورهایی مثل ایتالیا و یا ایران متفاوت است. مشاوران موسسه می توانند در زمینه آزمون ورودی به شما اطلاعات دهند.

زمان شروع تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فقط یک بار در سال و در ماه سپتامبر می باشد، افراد باید توجه داشته باشند دانشگاه های دولتی این کشور برای ترم ژانویه پذیرش ندارند و افرادی که به ترم سپتامبر نرسیده اند باید تا سال بعد جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان منتظر بمانند.

دوره های تخصص پزشکی در آلمان

تعداد داوطلبان فارغ التحصیل در رشته‌های علوم پزشکی و به ویژه دوره‌های تخصص پزشکی در دانشگاه‌های آلمان قابل توجه است. برخی از فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌های ایران، دانشگاه‌های آلمان را برای گذراندن دوره‌های تخصص انتخاب می‌کنند. پزشکان ایرانی که خواهان گرفتن تخصص از آلمان باشند، می‌توانند بدون هزینه و محدودیت سنی، درخواست ادامه تخصص کنند. قابل توجه اینکه تخصص پزشکی در آلمان از پر تقاضا ترین دوره های تحصیلی در این کشور می‌باشد و دولت آلمان برای تخصص پزشکی در این کشور اهمیت زیادی را قائل است.

افرادی که در خارج از آلمان تحصیل کرده‌اند و مایل به کار به عنوان پزشک در آلمان هستند، نیاز به مجوز و تایید  مدرک در آلمان دارند. دلیل این امر مطالب مختلف دوره است که با مجوز سراسری آلمان مطابقت ندارد و بنابراین تضمین نمی‌شود که محتوا و دانش ضروری در طول آموزش یکسان باشد. این تفاوت‌ها در رشته‌های پزشکی حتی شامل نوع مدارک دانشگاهی و مقطع تحصیلی است. طبق قوانین آلمان، قوانین مربوط به پزشکانی که تبعه کشورهای اتحادیه‏ اروپا نیستند و فارغ ‏التحصیل پزشکی‏ عمومی از خارج از اتحادیه‏ اروپا هستند، با قوانینی که شامل حال پزشکان آلمانی و پزشکان تبعه‏ کشورهای اتحادیه ‏اروپا می‌‏شود، متفاوت است.

برای پزشکان ایرانی‏ که می‌‏خواهند در آلمان ادامه‏ تحصیل بدهند، دو گزینه وجود دارد:

 • ادامه‏ تحصیل در مقاطع تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‏ های مختلف
 • ادامه‏ تحصیل در مقطع دکتری یا (PhD) در رشته‏ های پایه ‏علوم پزشکی در دانشگاه‏‌های مختلف آلمان

پزشکی در آلمان

معادل سازی مدرک پزشکی ایران با آلمان

پزشک مراجعه کننده، پزشکی است که از کشور دیگری به آلمان آمده تا به عنوان پزشک در یک مرکز پزشکی فعالیت کند. با این حال، پزشک مراجعه کننده وضعیتی برابر با پزشکانی که مجوز فعالیت خود را در آلمان دریافت کرده‌اند ندارد. تنها هنگامی که یک پزشک خارجی مجوز آلمانی را دریافت می‌کند که مجوز خارجی وی برای فعالیت پزشکی معادل آلمانی تشخیص داده می‌شود و همچنین بتواند مهارتهای زبانی خود را نشان دهد.

هدف اصلی اکثر پزشکان مراجعه کننده، آماده شدن برای امتحانات ارزیابی برای دریافت مجوز آلمانی خود برای فعالیت پزشکی است. فقط در این صورت پزشک خارجی، حتی اگر در حال حاضر متخصص در کشور خود باشد، می تواند یک دکتر دستیار پزشک در آلمان پیدا کند و ساعات کاری خود را به زمان آموزش متخصص اختصاص دهد.

اخذ پذیرش پزشکی آلمان بدون قبولی کنکور ایران

پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام از طریق ثبت نام فرد در کالج ممکن می باشد، این روش برای افرادی است که به هر دلیلی قبولی کنکور در ایران را ندارند، این دسته از افراد باید یکسال تحصیلی (دو ترم) در کالج ها بگذرانند، در این مدت برای دانشجویان دروس زیست، زبان و گاهاً شیمی کار تدریس می شود و پس از طی دوره ی کالج می توانند با کسب نمره و معدل خوب وارد دانشگاه های پزشکی شوند. نکته ی حائز اهمیت در این رابطه نیز این است که تحصیل یکساله در کالج به صورت رایگان می باشد. البته منظور از هزینه صرفاً هزینه ی یکسال کالج می باشد و هزینه زندگی شخص بر عهده خودش می باشد.

سطح زبان مورد نیاز برای تخصص پزشکی در آلمان

هرچه مهارت های زبان و تجربه حرفه ای که پزشک مراجعه کننده خارجی می تواند نشان دهد بالاتر باشد، شانس یافتن شغل در یک کلینیک آلمانی بیشتر می شود. سطح زبان لازم برای ورود به دوره ‏تخصص پزشکی حداقل “B2” است. اما این سطحی است که در نهایت برای گرفتن تمام مدارک لازم، ضروری است. در شروع کار، یعنی پزشک وقتی می‏‌خواهد تماس و ارتباط‏ خود را با بیمارستان‏‌ها و کلینیک‌‏ها شروع کند و از یک بیمارستان یا کلینیک پذیرش بگیرد، لازم است حتما مدرک “B2” داشته باشد. همانطور که گفته شد، پزشک تنها در صورت داشتن مهارت های زبانی کافی می‌تواند در آلمان کار کند. در حال حاضر، مدرک زبان B2 برای زبان عمومی و گواهی زبان فنی C1 برای پزشکی باید اثبات شود.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

نکته مهمی که بابت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان باید در نظر بگیرید این است که در آلمان هیچ دانشگاهی تحصیل پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس نمی کند. برخی رشته های پزشکی مولکولی هستند که در این کشور به زبان انگلیسی می تواند تحصیل کرد ولی رشته پزشکی عمومی به صورت مطلق فقط به زبان آلمانی تدریس می شود. این نکته شامل دانشگاه های خصوصی نیز می شود یعنی در دانشگاه های خصوصی آلمان نیز امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیست. 

مراحل یافتن شغل به عنوان پزشک خارجی در آلمان

 • گذراندن یک دوره زبان آلمانی تا سطح B2
 • مراجعه به کلینیک های آلمان با یک نامه آلمانی و CV آلمانی
 • دریافت اجازه کار و اجازه کار موقت و اقامت در آلمان
 • کار به عنوان پزشک مهمان در آلمان حداکثر ۲ سال 
 • تایید مجوز پزشکی
 • دستیار پزشک
 • امتحان تخصص به زبان آلمانی پس از گذشت حداقل 5 سال

پزشکی درآلمان

شرایط اعزام دانشجو پزشکی و دندانپزشکی به آلمان

جهت اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان معمولاً دو راه وجود دارد، روش اول اینکه شخص از دانشگاه های ایران قبولی کنکور را داشته باشد، در این روش شخص باید در کنکور سراسری ایران قبول شده باشد و مدرک آن از سازمان سنجش و مراکز مربوطه اخذ کند، شرط ادامه ی تحصیل در آلمان در همه ی رشته ها قبولی کنکور است، مدرک مذکور همراه با مدارک دیگر تحصیلی و هویتی فرد به موسسه تحویل داده می شود و موسسه می تواند پذیرش را از دانشگاه ها اخذ نماید، شایان ذکر است افرادی که قصد دارند از این روش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام کنند، با توجه به روال و مراحل باید حداقل شش ماه قبل از شروع تحصیل اقدام کنند.شرایط جدید تحصیل پزشکی در آلمان ۲۰۲۱ به دلیل شیوع ویروس کرونا و همه گیری این بیماری با مشکلاتی همراه شده است. اما آلمان به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ، دارای دانشگاه های زیادی است که در رشته های مختلف و زیرشاخه های مختلف پزشکی به ارائه کورس های تحصیلی می پردازد. هر ساله صد ها دانشجو از خارج از کشور برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های برتر آلمان می آیند.

بیشتر بخوانید:

اقامت آلمان

مشاغل مورد نیاز در آلمان

محدودیت سنی جهت تحصیل پزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان دارای محدودیت سنی نمی باشد، ولی این نکته از این جا به عنوان یک محدودیت مطرح می شود که سفارت کشور آلمان در ایران بسیار به فاصله ی بین تحصیلات افراد حساس است، یعنی اگر شخصی بین دوره های تحصیلش فاصله باشد امکان رد درخواست ویزای تحصیل وی وجود دارد.

طبق همین مطلب ما برای افرادی که قصد پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور را دارند توصیه می کنیم حداکثر تا سن 26 سالگی برای این امر اقدام نمایند و البته برای افرادی که در سنین بالاتری هستند راه حل هایی وجود دارد،
مدت زمان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان، برای رشته های پزشکی در حدود 6 سال و دندانپزشکی 5 سال می باشد، در کشور آلمان پزشکی عمومی به عنوان کارشناسی ارشد محسوب می شود، در حالیکه که در ایران به عنوان دکترای حرفه ای شناخته می شود. فارغ التحصیلان پزشکی عمومی می توانند پس از اتمام تحصیلات وارد بحث دکترا شوند که البته این امر ضروری نیست و دریافت پروانه پزشکی با همان مدرک کارشناسی ارشد امکان پذیر است.

دانشگاه های پزشکی معتبر آلمان مورد تایید وزارت بهداشت

سالانه لیست دانشگاه های معتبر مورد تایید وزارت بهداشت عوض می شود ولی برای کشورهایی مثل آلمان با توجه به اعتبار دانشگاه های این کشور تغییرات زیادی اعمال نمی شود. در زیر لیستی از دانشگاه های پزشکی آلمان 

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت زو برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
 • دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
 • دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
 • دانشکده پزشکی هانور
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه آخن RWTH
 • دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ
 • دانشگاه هومبورگ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه جوليوس ماکسيميليانس ويرزبورگ
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه آلبرشت زو کیل مسیحی
 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • دانشگاه دیزسبورگ اسن
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه گیزن
 • دانشگاه مارتین لوتر هلی ویتنبرگ
 • دانشگاه روهر بوچوم
 • دانشگاه سارلندز
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه بیلیفلد
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه شریف دانشگاه برلین
 • دانشگاه رشتک

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل در این کشور دارای یکی از پایین ترین هزینه ها در میان کشورهای توسعه یافته است و تقریبا رایگان می باشد. اکثر دانشگاه ها در آلمان هیچ گونه هزینه های تحصیلی دریافت نمی کنند( به جز هزینه ی سهم ترمی و هزینه های دانشجویی). در حال حاضر این هزینه ها در حدود 500 یورو در هر ترم برای برخی از دانشگاه ها می باشد، هم چنین این هزینه ها در دانشگاه های خصوصی بسیار بیش تر می باشد. با این وجود، کیفیت تحصیل و آموزش در هر دو نوع دانشگاه این کشور بسیارعالی می باشد.

آلمان برای تحصیل دانش آموزان در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ، دانشگاه های درجه یکی را ارائه می دهد که در این میان دانشگاه های بزرگی مانند مونیخ و برلین، و دانشگاه های کوچک تر آن مانند گرفیس والد( Greifswald ) و اسن( Essen) وجود دارند.

هم چنین دانشگاه های قدیمی با سابقه ی طولانی مثل هیدرلبرگ( Heidelberg ) و گوتن( Göttingen) و موسسات جدید تر مثل دوسلدوروف( Düsseldorf ) و رگنسبورگ( Regensburg) در این کشور وجود دارند. این تنوع بدون تردید میراثی عظیم در این کشوراست و تأکید بر این حقیقت برجسته دارد که تمام این مدارس آموزش عالی را در بالاترین سطوح آموزشی ارائه می دهند. در مجموع 35 دانشگاه در آلمان دوره ی تحصیلی در رشته ی علوم پزشکی را ارائه می دهند؛ هم چنین 30 دانشگاه در این کشور نیز دوره های تحصیلی در رشته ی دندان پزشکی را ارئه می دهند. این نکته بسیار مهمی است که شخص بتواند همزمان در دانشگاه های با رنکینگ بالایی به صورت رایگان درس بخواند و هم بتواند کشوری مثل آلمان را انتخاب کند که آینده خوبی برای اخذ اقامت و تصمیم برای زندگی را داشته باشد. پس امکان تحصیل رایگان در آلمان را به عنوان یک نکته مهم مدنظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

شرایط مهاجرت به آمریکا و آلمان در وضعیت کرونا

بلوکارت آلمان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

همانطور که گفته شده عملاْ شما نیاز به پرداخت هزینه ای برای تحصیل در آلمان ندارید ولی باید بتوانید هزینه های زندگی در آلمان را پرداخت کنید. ممکن است بتوانید با کار دانشجویی و صرفه جویی هزینه های خود را تامین کنید که نیاز نباشد از ایران ساپورت شوید. هم اکنون دانشجویان زیادی در کشورهای مختلف مشغول تحصیل هستند که با توجه به درآمدهایی که دارند نیاز به کمک مالی خانواده هایشان ندارند.

البته این نکته هم در نظر بگیرید که رشته های پزشکی و دندانپزشکی جز رشته هایی سخت محسوب می شوند و باید زمان زیادی را برای خواندن درس صرف کنید ولی در عین حال این نکته را در نظر داشته باشید که اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارید. معمولا ساعتی بین ۸ یورو تا ۱۲ یورو می توانید از این طریق کسب درآمد داشته باشید. البته به خودتان و کارفرما نیز برای حقوق بستگی دارد.

تنها هزینه ای که دانشجویان باید بپردازند هزینه های پایه مربوط به دانشگاه است. این هزینه ها را باید دو بار در سال پرداخت نمود. بسته به هر دانشگاه شما باید هر ترم ۲۰۰ یا ۳۰۰ یورو پرداخت نمایید. البته این مسئله امتیازات بسیاری برای دانشجویان دارد. نکته اصلی و مهم این است که دانشجویان بین المللی می توانند به طور رایگان در آلمان پزشکی بخوانند. با این حال باید توجه داشته باشید که شرایط برای دانشگاه های خصوصی ارائه دهنده پزشکی همانند دانشگاه های دولتی در این کشور نمی باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی خصوصی آلمان

چهار دانشگاه خصوصی آلمان وجود دارد که تحصیلات پزشکی را ارائه می دهند. برای تحصیل پزشکی، دانشجویان باید هزینه هایی را به دانشگاه های خصوصی بپردازند. هزینه این دانشگاه ها سالیانه بسته به دانشگاهی که انتخاب می کنید، متفاوت است. در حال حاضر می توان گفت که میانگین هزینه ها برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ما بین ۵۷۰۰ یورو تا ۱۵۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد.

مدت زمان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل در رشته ی پزشکی عمومی در کشور آلمان به طور کلی کمی بیش تر از 6 سال زمان می برد؛ که دوره های تحصیلی پایه و اولیه ی آن در حدود چهار ترم می باشد که شامل علوم طبیعی و مبانی پزشکی می باشد.

مرحله ی اول تحصیل در این رشته با یک آزمون پزشکی دولتی به پایان می رسد و با اتمام موفقیت آمیز این مرحله، دانش آموزان به دوره ی اصلی تحصیل در این رشته که شامل شش ترم تحصیلی در زمینه های اصلی پزشکی که شامل سخنرانی ها، سمینار ها و کار های آزمایشگاهی می باشد، انتقال می یابند و به دنبال آن یک دوره ی آموزشی عملی 48 هفته ای برای دانش آموزان در یک کلینیک یا بیمارستان برگزار می شود و به نام “سال عملی” شناخته می شود که بر عمل جراحی و درمان داخلی تمرکز داشته و انتخاب موضوع آن توسط دانش آموز صورت می گیرد.

این بخش نیز با امتحان پزشکی دوم به پایان می رسد و دانش آموزان می تواند پس از آن آموزش های تخصصی پزشکی را دریافت کنند؛ مانند تخصص در چشم پزشکی، جراحی، یا مغز و اعصاب و … که بسته به نوع تخصص، این دوره ی تحصیلی می تواند بین چهار تا شش سال زمان برده و پایان آن نیز با یک آزمون تخصصی پزشکی می باشد.

برای تحصیل و کار در رشته ی دندان پزشکی، دانش آموزان باید یک دوره ی منظم تحصیلی 10 ترمه را به همراه شش ماه اضافی پشت سر بگذارند. هم چنین پس از دوره ی آموزشی پنج ترمه دانشجو باید آزمون اولیه ی دندان پزشکی خود را با موفقیت به اتمام رسانند؛ و پس از آن نیز پنج ترم دیگر به مطالعات بالینی از جمله سخنرانی ها، سمینارها و تمرین های عملی، برای کامل تر دانش پزشکی و مهارت های دندان پزشکی دانش آموزان اختصاص یافته است.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو