اگر به سفر به کشورهای خارجی علاقه‌مندید حتما با اصطلاح پیکاپ آشنا هستید. به دلیل مشکلات مختلف کشورمان، بعضی از کشورهای خارجی در ایران سفارت‌خانه ندارند و همین دلیل باعث افزایش مشکلاتی برای شهروندانی که قصد سفر و اخذ ویزا دارند، شده‌است. متقاضیانی که بخواهند به این‌کشورها سفر کنند مجبور خواهند بود تا برای اخذ ویزا به سفارت آن‌ها در سایر کشورها مراجعه نمایند. طبیعتا انجام چنین کاری هزینه‌ی اضافی بر دوش شما خواهد گذاشت. به منظور حل این‌مشکل خدماتی تحت عنوان پیکاپ پاسپورت ارائه می‌شود که از طریق آن می‌توانید هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

پیکاپ پاسپورت چیست؟

اگر اطلاعات ساده‌ای راجب سفرهای خارجی دارید، حتمأ یک‌بار با اصطلاح پیکاپ آشنا شده‌اید. اصطلاح پیکاپ پاسپورت به دلیل مشکلات دیپلماتیک مختلفی که ایران با بعضی کشورها دارد، برای ­ما آشنا به‌نظر می‌رسد. شما وقتی قصد سفر به کشورهای خارجی دارید، به ویزای آن‌کشور نیاز دارید و برای اخذ ویزا باید به سفارت کشور مورد نظرتان در ایران مراجعه کنید. حال فرض کنید آن‌سفارت در ایران بسته شده‌است. در این‌صورت شما باید چه کاری انجام دهید؟

یکی از راه ­حل‌های این‌مشکل این است که شما به سفارت مورد نظرتان در سایر کشورها سفر کنید و از این‌طریق برای اخذ ویزا درخواست دهید. اما طبیعتأ این‌راه هزینه‌ی­­ اضافی زیادی دارد و بسیار زمان‌بر است و می‌تواند مشکلات زیادی برای شما به‌وجود آورد. به منظور حل­ این‌مشکل، خدماتی به نام پیکاپ پاسپورت ارائه می‌شود تا در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی شود و در کم‌ترین زمان ممکن ویزای کشور مورد نظرتان در پاسپورت شما قرار گیرد.

کلمه‌ی پیکاپ چه معنایی دارد؟

کلمه‌ی پیکاپ، کلمه‌ای انگلیسی است که به معنای برداشتن و یا بلندکردن چیزی است. اما در بحث مهاجرت معنای دیگری دارد.

همان­طور که گفته‌شد شما برای سفر به کشورهایی مثل آمریکا و کانادا، کشورهایی که سفارت‌خانه‌ای در ایران ندارند، باید برای گرفتن ویزا به سفارت‌خانه‌ی این‌کشورها در کشور دیگری رجوع کنید. اما چون برای درج ویزا در پاسپورت، لازم نیست خود شخص متقاضی حاضر شود، درخواست ویزا می‌تواند از طریق نماینده‌ی قانونی شخص انجام شود. که در این‌صورت شما شخصی را به عنوان نماینده‌ی قانونی خود تعیین کرده و آن‌شخص به ­جای شما به سفارت مورد نظر رفته و برای شما درخواست ویزا می‌دهد. به این‌روند که در آن شخصی به نمایندگی از متقاضی پاسپورت را به سفارت تحویل داده و سپس به متقاضی برمی‌گرداند را پیکاپ پاسپورت می‌گویند.

تفاوت پیکاپ پاسپورت با پیکاپ ویزا در چیست؟

پیکاپ پاسپورت و پیکاپ ویزا هر دو به یک معنا هستند. هر دو این‌مفهوم را می‌رسانند که ویزا بعد از درج­ شدن در پاسورت، به صاحب آن بازگردانده‌شود.

پس اگر در این‌مبحث با این دو عبارت مواجه شدید بدانید که تفاوتی میان آن­ها نیست و به راحتی بدون نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی می‌توانید برای اخذ ویزای مورد نظرتان اقدام کنید. در حقیقت تمام این‌ها ایجاد شده‌اند تا مسافران با دردسر کمتری ویزای خود را تهیه کنند.

بیشتر بخوانید:

پیکاپ ویزا

کشورهایی که برای آن‌ها می‌توان پیکاپ پاسپورت تهیه کرد

بدیهی است که سفر به کشورهای واسطه برای اخذ ویزا، علاوه بر هزینه، زمان زیادی را نیز صرف می‌کند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های خدمات مسافرتی، خدماتی با نام پیکاپ پاسپورت ارائه می‌کنند. با استفاده از این‌خدمات می‌توانید با کم‌ترین هزینه ویزای مورد نظر خود را تهیه کنید.

به خاطر دلایل دیپلماتیکی مختلف، کنسولگری کشورهای زیادی در ایران وجود ندارد. اما از بین تمامی کشورهایی که دچار همچین مشکلی هستند، آمریکا، کانادا و انگلیس مهم‌ترین آن‌ها به­شمار می‌آیند. بنابراین برای گرفتن ویزای چنین کشورهایی لازم است که به سفارت‌خانه‌ی آن‌ها در سایر کشورها مراجعه کنیم. چون این سه کشور برای سفر و مهاجرت بین متقضیان همیشه محبوب بوده‌اند، خدمات پیکاپ پاسپورت برای این­ کشورها همیشه مورد استقبال واقع شده‌است.

پیکاپ پاسپورت کانادا

همان­طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، کانادا یکی از کشورهایی است که در ایران سفارت‌خانه‌ ندارد. همچنین به دلایل مختلفی از جمله زیبایی‌های این‌کشور و نیاز زیاد به نیروی کار، هر ساله متقاضیان زیادی قصد سفر و مهاجرت به کانادا را دارند. حال فرض کنید که بخواهید برای اخذ ویزای این‌کشور اقدام کنید. برای انجام این‌کار باید به یکی از کشورهای همسایه که سفارت کانادا در آن شعبه داشته باشد بروید و برای اخد ویزا درخواست کنید. البته ابتدا شما همچنین باید به مراکزی به نام وک که مسئول رسیدگی به ویزا است رجوع بفرمایید.

وک مسئول رسیدگی به درخواست اخذ ویزای متقاضیان است. تمامی متقاضیان می‌توانند به شهرهایی از قبیل دبی، آنکارا، استانبول، ابوظبی و … رجوع کرده و برای اخذ ویزا اقدام کنند. البته ابتدا باید برای انگشت‌نگاری، از سفارت‌های کانادا در این‌شهرها، وقت قبلی بگیرند.

بیشتر بخوانید:

انگشت‌نگاری

پس از اخذ وقت سفارت کانادا می‌توانید به این‌شهرها سفر کنید. واضح است که این‌کار وقت‌گیر و هزینه‌بر است. ممکن است به شهر دلخواهتان پرواز یک‌روزه پیدا نکنید و همین دردسر این‌کار را بیشتر خواهد کرد.

حال فرض کنید که پس از دو هفته، سفارت به درخواست ما پاسخ مثبت بدهد. در این‌صورت باید دوباره به وک بازگردید و ویزای­ خود را دریافت­ کنید. سفارت‌ها برای آن‌که کار متقاضیان را راحت‌تر کنند اجازه‌دادند تا متقاضیان با انتخاب شخصی به نمایندگی از خودشان، نسبت به اخذ ویزا اقدام ­کنند.

چون برای درج ویزا در پاسپورت به حضور متقاضی نیازی نیست، با استفاده از روش پیکاپ پاسپورت متقاضی می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن این‌مدرک را بدون سفر دریافت‌کند. پیکاپ پاسپورت در حقیقت به معنی دریافت پاسپورت یا درج ویزا در آن است.

مراحل لازم برای پیکاپ پاسپورت کانادا

مراحل اخذ ویزا از طریق پیکاپ پاسپورت بسیار آسان است. ابتدا ایمیلی از طرف سفارت کانادا برای ­شما ارسال خواهدشد. سپس باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 • پرینت ایمیل سفارت: 

این‌ایمیل حاوی مطالبی است که در آن شما را از موافقت یا عدم موافقت با درخواست ویزا آگاه خواهد کرد. در صورت موافقت سفارت کانادا، از این‌ایمیل پرینتی تهیه کنید و نسبت به اخذ ویزا اقدام کنید.

 • تحویل پاسپورت

در این‌مرحله شما باید پاسپورت خود را در اختیار نمایند‌ه‌ی مورد نظرتان قراردهید تا ویزا در آن درج شود. فقط باید حواستان باشد که یکی از شرط‌های این‌مرحله، امضا کردن صفحه­ی آخر پاسپورت است.

برای مشخص کردن نمایند‌‌ه‌ی قانونی خود، باید فرمی را تنظیم کرده و امضا کنید.

پیکاپ پاسپورت کانادا چقدر هزینه دارد؟

همانطور که بررسی کردیم، برای سفر به کانادا ابتدا باید به یکی از کشورهای اطراف سفر کنید تا ویزای کانادا را تهیه کنید. هزینه‌ی این‌سفر و دردسرهای آن زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. در نتیجه شما باید هزینه‌ی بیشتری نسبت به هزینه‌ای که برای سفرتان برآورد کرده‌بودید پرداخت­ کنید.

با استفاده از پیکاپ این‌هزینه­‌های اضافی به طرز چشم‌گیری کم‌تر می‌شود. در این‌صورت  هر هزینه‌ای که برای پیکاپ پاسپورت انجام دهید در مقابل هزینه‌های اضافی سفر به کشور واسطه، ناچیز خواهد بود.

 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت کانادا از آنکارا: بین 1 میلیون تا 1 میلیون 250 هزار تومان
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت کانادا از ابوظبی: بین 510 تا 560 درهم امارات
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت کانادا از دبی: بین 400 تا 510 درهم امارات

پیکاپ پاسپورت آمریکا

همه کاملا آگاهیم که اگر به سفر یا مهاجرت به آمریکا علاقهمند هستیم، اولین شرط آن داشتن ویزای آمریکا است. خوب اولین گام برای اخذ ویزا مراجعه به سفارت آمریکا است. اما به دلایل مختلفی مدت زمان زیادی است که روابط دیپلماتیک ایران با آمریکا از بین رفته و این کشور دیگر سفارت‌خانه‌ای در ایران ندارد. در این صورت اخذ ویزای آمریکا برای متقاضیان مشکل‌ساز خواهد بود.

به این‌ترتیب ایرانیانی که قصد سفر به آمریکا را دارند، باید چه ­کار کنند؟ برای حل این‌مشکل می‌توانید، با مراجعه به سفارت آمریکا در کشورهای اطراف از قبیل ترکیه، امارات یا ارمنستان که مورد تایید دولت آمریکا است، نسبت به درخواست ویزای آمریکا و تعیین وقت سفارت، اقدام کنید.

پس از آن‌که تمامی مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را تهیه کردید، با درنظر گرفتن شرایطتتان یکی از سفارت‌های موجود در این‌کشورها را انتخاب کنید.  همچنین برای گذراندن مرحله­ی انگشت‌نگاری شما مجبورید که در سفارتی که انتخاب کردید حاضر شوید.

اگر خوش‌شانس بودید و مدارک شما مورد تایید سفارت آمریکا قرار گرفت و درخواست ویزای شما هم پذیرفته‌شد، مجبورید که با پاسپورتتان به سفارت بروید تا ویزا در پاسپورت شما درج شود. شما تا کنون یک‌بار هزینه‌ی سفر به کشوری دیگر را پرداخت کردید. برای این‌که مجبور به پرداخت هزینه‌ی اضافی و وقت بیشتر برای حضور مجدد در سفارت آمریکا نشوید می‌توانید از روش پیکاپ پاسپورت استفاده کنید.

طبق این‌امتیاز، تمامی مهاجران ایرانی می‌توانند، یک شخص حقیقی و حقوقی به عنوان نماینده‌ی خود تعین کنند. سپس پاسپورت و دیگر مدارک مورد نیاز را به او بدهند، تا به جای او در سفارت آمریکا حاضر شود، ویزای درج شده به پاسپورتشان را تحویل بگیرد و به وی برگرداند که به این‌روند پیکاپ پاسپورت می‌گویند.

البته اگر خیلی علاقه‌مند به سفر هستید، زمان و هزینه هم برایتان مهم نیست، می‌توانید از این‌ویژگی‌ منحصربه‌فرد استفاده نکنید. خودتان شخصا مجددا به سفارتی که انتخاب کردید، سفر کنید و تمامی کارهای مربوط به اخذ ویزا را انجام دهید.

پیکاپ پاسپورت آمریکا از آنکارا

برای درخواست ویزای کشور آمریکا، باید به یکی از سفارت‌های آمریکا واقع در کشورهای همسایه رجوع کنید. ترکیه، امارات و ارمنستان گزینه‌های مناسب و مورد تایید دولت آمریکا است.

سفارت آمریکا در آنکارا برای انگشت‌نگاری و گذراندن مراحل پیکاپ پاسپورت انتخاب خوبی است. همچنین تعیین وقت سفارت و تمامی کارهای مربوط به تقاضای ویزا از طریق همین سفارت انجام می‌شود.

پیکاپ پاسپورت آمریکا در ارمنستان

یکی دیگر از سفارت‌های معتبر آمریکا برای انجام پروسهی پیکاپ پاسپورت، سفارت آمریکا در ایروان ارمنستان است. اصل گذرنامه، قطعه‌ی عکس و اطلاعات حساب کاربری در سایت سفارت الزامی است. مدت زمانی که پیکاپ پاسپورت در ایروان زمان می‌برد یک هفته خواهد بود.

پیکاپ پاسپورت آمریکا در امارات

برای پیکاپ پاسپورت آمریکا در دبی به پاسپورت و اطالاعات حساب کاربری سایت نیاز است و نزدیک به ده روز زمان خواهد برد.

مزایای پیکاپ پاسپورت آمریکا

حتمأ اگر قبلأ به کشورهایی مثل آمریکا سفر کرده‌باشید، به خوبی می‌دانید که چرا بهتر است با استفاده از پیکاپ پاسپورت ویزای آمریکا را تهیه کنید. ولی اگر برای اولین بار به این‌کشور می‌روید، به احتمال زیاد از ویژگی‌های خوب و مزایای پیکاپ پاسپورت آمریکا اطلاعات کافی ندارید.

همانطور که پیش‌تر ذکر شده‌است، پیکاپ پاسپورت آمریکا یک امکان ویژه و مناسب برای اکثر ایرانیان به‌شمار می‌آید. بدیهی‌ترین دلیل این‌مزیت هم صرفه‌جویی در زمان، هزینه و جلوگیری از دردسرهای اضافی برای انجام کارهایی است که به صورت غیرحضوری می‌توان آن­ها را انجام داد.

اگر ساکن ایران هستید، مجبور خواهید بود، برای انگشت‌نگاری و تعیین وقت سفارت، حتما یک‌بار به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای اطراف سفر کنید. پس از آن باید به ایران برگردید و منتظر جواب دولت آمریکا برای پذیرش یا رد شدن درخواست ویزایتان بمانید.

درصورتی که پیکاپ پاسپورت این‌مشکل را حل کرده، و دیگر نیازی به حضور شما نیست. وکیل یا نماینده­ی حقوقی شما تمامی کارها را انجام می‌دهد.

مراحل درخواست پیکاپ پاسپورت آمریکا

برای اخذ ویزای آمریکا با استفاده از روش پیکاپ پاسپورت، باید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. اولین مرحله که مهم‌ترین مرحله نیز به‌شمار آید، آن است شما ابتدا باید نماینده‌ای حقوقی و مورد اعتماد برای خود انتخاب کنید. آژانس‌های معتبر وکالت شما را برای انجام تمامی امور مربوط به تقاضای ویزا و پیکاپ پاسپورت را به عهده خواهند گرفت.
 2. پس از انتخاب آژانس مورد نظر، مدارک خود از قبیل پرینت ایمیل سفارت و همچنین گذرنامه‌تان را به نماینده‌ی خود تحویل دهید.
 3. در این‌مرحله کارشناسان پرونده و مدارک شما را بررسی کرده و زمان مناسب برای انجام کارها را تعیین و سپس شما را از آن مطلع خواهندکرد.
 4. در این‌مرحله شما فرم وکالت‌نامه که مخصوص کشور آمریکا است را دریافت خواهیدکرد و پس از مطالعه، آن را امضا کنید.

آژانس مسافرتی نماینده‌ی خود را از طرف شما به سفارت آمریکا می‌فرستد و پاسپورت و پرونده‌تان را در اختیار سفارت آمریکا قرار خواهدداد.

سفارت آمریکا گذرنامه و ویزای مهر‌شده به آن را به نمایند‌‌ه‌ی شما در زمانی که از قبل تعیین کرده‌ است، تحویل می‌دهد.

پیکاپ ویزای آمریکا چه مدت طول می­کشد؟

زمانی که برای دریافت پاسپورت معطل خواهید بود، متناسب با کشوری که انتخاب کردید فرق می‌کند. اما لازم نیست در انتخاب کشور وسواس زیادی خرج دهید زیرا به طور میانگین، انجام دادن این‌پروسه در هر سه کشور یکسان است و تفاوت چندانی با هم ندارند.
به طور کلی پس از ارائه‌ی مدارک ذکر شده به سفارت آمریکا و طی کردن پروسه‌ی انگشت‌نگاری، حدودا 10 تا 21 روز زمان خواهد برد تا ایمیلی از طرف سفارت آمریکا به شما ارسال شود. در این‌ایمیل مورد قبول واقع شدن درخواست ویزای شما مشخص خواهدشد. پس از آن حدود 10 تا 15 روز طول می‌کشد تا پاسپورت به همراه ویزای درج شده درون آن در اختیار شما قرار بگیرد.

هزینه­ پیکاپ پاسپورت آمریکا

هزینه­ پیکاپ پاسپورت آمریکا از سه سفارت آمریکا در کشورهای ترکیه، امارات و ارمنستان با توجه به آژانسی که به عنوان نماینده انتخاب می‌کنید، متفاوت است. اما به طور میانگین نگاهی به این‌هزینه‌ها می‌اندازیم.

 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت آمریکا از آنکارا: حدود 50 تا 60 دلار
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت آمریکا از دبی: حدود 120 تا 140 درهم
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت آمریکا از ابوظبی: حدود 400 تا 450 درهم
 • هزینه پیکاپ پاسپورت آمریکا از ایروان: حدود 50 تا 60 دلار

پیکاپ پاسپورت انگلیس

طبیعتأ به خاطر این‌که کشور انگلیس سفارت‌خانه‌ای در ایران ندارد، استفاده از خدمات پیکاپ پاسپورت برای سفر یا مهاجرت به انگلستان، روش بهینه‌ای تلقی می­شود. یعنی این‌که دیگر شهروندان ایرانی برای اخذ ویزای انگلیس مجبور نباشند که به کشورهای اطراف مانند ترکیه یا امارت سفرکنند و در سفارت‌خانه‌ی انگلیس درخواست ویزا دهند.

از آنجایی که جهت درج ویزا در پاسپورت نیازی به حضور شخص نیست پاسپورتها می‌توانند از طریق نماینده به سفارت تحویل داده‌شوند و دیگر نیازی به حضور شخص متقاضی در سفارت مربوطه نباشد. پس از مدت زمان 2 الی 3 هفته متقاضی ایمیلی از سفارت انگلیس دریافت خواهد کرد. بعد از دریافت جواب سفارت از طریق ایمیل (پذیرش، عدم پذیرش) باید مدارک خود را برای پیکاپ پاسپورت آماده نماید.

محتوای ایمیل ارسال شده از سفارت به دو صورت زیر است:

 • شما 14 روز فرصت دارید تا گذرنامهی خود را به سفارت انگلیس تحویل دهید

این‌ایمیل به معنی این است که با درخواست شما موافقت شده‌است و شما موظفید که تا 14 روز آینده پاسپورت خود را به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت انگلیس در ارسال کنید. مدارکی که باید به همراه پاسپورت به سفارت تحویل داده‌شود عبارتند از:

 1. اصل پاسپورت
 2. اصل رسید سفارت
 3. وکالت‌نامه امضا شده
 4. پرینت ایمیل سفارت

 

 • مدارک شما تا 3 روز آینده آماده پیکاپ هستند

این‌ایمیل به این‌معنی است که ویزا به شخص تعلق نگرفتهاست و تا 3 روز آینده باید مدارکی که ارائه کرده‌است را از سفارت تحویل گرفته و برای دریافت مدارک در ایران، شخص متقاضی باید مدارک زیر را تهیه‌کند.

 1. کپی پاسپورت
 2. وکالت‌نامه امضا شده
 3. رسید سفارت

مدارکی که باید همراه با گذرنامه‌تان به سفارت‌خانه‌ی انگلستان ارسال شود

 1. اصل رسید هزینه‌های پرداختی سفارت
 2. اصل پاسپورت
 3. پرینت ایمیل سفارت
 4. وکالت‌نامهی امضا شده

ولی اگر با درخواست اخذ ویزای‌تان موافقت نشود یک ایمیل برای شما ارسال خواهد شد که حاکی از این است که متقاضی باید در چند روز آینده مدارک خود را از سفارت انگلیس تحویل بگیرد.

مراحل پیکاپ پاسپورت انگلیس

پیکاپ پاسپورت انگلیس کمی سختی‌های بیشتری نسبت به آمریکا و کانادا دارد به این‌دلیل که متقاضی باید در روز مصاحبه و انگشت‌نگاری به کشور واسطه رفته و در سفارت‌خانه‌ حاضر شود. باید تمام مدراک همراه خود را ترجمه کرده و تمام اصل پاسپورت‌های اخیر را به کنسولگری انگلستان تحویل دهد و سفارت‌خانه‌ی انگلیس اصل تمامی پاسپورت‌ها را نگه می‌دارد. سپس متقاضی برای برگشت به کشور باید یک برگه‌ی عبور از سفارت‌خانه‌ تهیه کند. که بعد از طی مدت زمانی 2 تا 3 هفته سفارت‌خانه‌ یک ایمیل به متقاضی ارسال می‌کند که حاوی مدارک پیکاپ پاسپورت است.

نحوه ی دریافت برگه‌ی عبور

متقاضی باید قبل از تحویل مدارک و پاسپورت به آژانس مورد نظر برود و رسیدی از آنجا برای متقاضی صادر می‌­شود که برای صدور این رسید، در اختیار داشتن مدارک زیر به­‌وسیله‌­ی متقاضی الزامی است.

 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت­ ملی
 • 4 قطعه عکس

پیکاپ پاسپورت انگلیس از استانبول

برای گذراندن مراحل پیکاپ پاسپورت، متقاضی باید در روز مصاحبه و انگشت‌نگاری به همراه اصل پاسپورت فعلی و قبلی، در سفارت حاضر شود. سپس زمانی که ویزا در پاسپورت درج شد، نماینده‌ی شما می‌تواند پاسپورت و مدارکتان را از سفارت تحویل بگیرد.

پیکاپ پاسپورت انگلیس از آنکارا

مراحل انجام پیکاپ پاسپورت از طریق سفارت انگلیس در آنکارا، دقیقأ همانند مراحل پیکاپ در استانبول است. شما باید در روز مصاحبه و انگشت‌نگاری به سفارت سفر کرده و اصل و ترجمه‌ی مدارک و پاسپورت فعلی و قبلی را در اختیار سفارت قرار دهید. در آخر هنگامی که تمامی مراحل انجام شد، پاسپورت و مدارکتان در اختیار نماینده‌ی شما قرار خواهد گرفت.

 • هزینه پیکاپ پاسپورت انگلیس
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت انگلیس از آنکارا: بین 75 تا 120 دلار
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت انگلیس از استانبول: بین 60 تا 150 دلار
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت انگلیس از ابوظبی: بین 550 تا 600 درهم امارات به همراه هزینه­ سفارت
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت انگلیس از دبی: بین 320 تا 370 درهم امارات
 • هزینه­ پیکاپ پاسپورت انگلیس از ارمنستان: بین 60 تا 75 دلار

پیشنهاد سردبیر زانکو