خرید از فری شاپ های یکی از بهترین راه ها برای گذراندن وقت برای مسافران داخل فرودگاه است.فری شاپ ها در واقع بیشتر در کشور هایی که دارای توریست زیاد هستند وجود دارند و برای جذب آن ها ساخته شده است..

فری شاپ چیست؟

فری شاپ به فروشگاه‌هایی در فرودگاه گفته می‌شود که تکس فری یا به زبان دیگر بدون مالیات هستند که همان‌طور که از اسم این فروشگاه‌ها پیدا این اجناس به علت تکس فری بودن به قیمت ارزان‌تری به مشتری ارائه می‌شوند که البته خرید از این فروشگاه‌ها قوانین خاص خودش را دارد؛ فری شاپ ها در واقع بیشتر در کشورهایی که دارای توریست زیاد هستند وجود دارند و برای جذب آن‌ها ساخته شده است.

قوانین خرید از تکس فری

زمان ورود به هر فروشگاه برای خرید به علامت تکس فری (Tax Free) روی درب ورودی یا بالای صندوق فروشنده توجه کنیم و یا از فروشنده و مسئول فروشگاه سوال کنیم که آیا این فروشگاه شامل قانون تکس فری هست یا نه.

در کشورهای مختلف، حداقل مبلغ خرید برای بهره‌مند شدن از این قانون بسیار متفاوت است، به طور مثال، در ترکیه برای بهره مند شدن از ۴ درصد تکس فری باید حداقل ۱۰۰ لیر خرید نمایید.

در زمان خرید در بیشتر کشورها باید فرم مخصوص که توسط صندوقدار فروشگاه در اختیار خریداران قرار می‌گیرد را کامل کنید. این فرم حاوی اطلاعاتی همچون نام، نام‌ خانوادگی، محل اقامت و آدرس خریدار است و در برخی موارد شماره ی پاسپورت گردشگر نیز خواسته شده است. این فاکتور نیز در ۳ نسخه تنطیم و به خریداران تحویل داده می‌شود.

خرید از فری شاپ های ترکیه

قوانین استفاده از سیستم تکس فری در ترکیه

به منظور این که گردشگران بخشی از مبلغ خرید خودشان را در فرودگاه‌های بین المللی پس بگیرند می بایست شرایط زیر را رعایت کنند:

  •     از مدت زمان اقامت آن‌ها در ترکیه بیش از ۳ ماه نگذشته باشد .
  •     از فروشگاه هایی که سیستم تکس فری دارند خرید کرده باشند و فاکتور مربوطه را داشته باشند . معمولا فروشگاه هایی که سیستم تکس فری دارند روی ویترین مغازه خود اعلام می‌کنند و یا با سوال از مسئول فروشگاه می توان از اجرای این سیستم مطمئن شد .
  •     گردشگران باید هنگام پرداخت مبلغ خرید خود به فروشنده اطلاع دهند که فاکتور را برای تکس فری می‌خواهند که فروشنده فاکتور مخصوص همراه با مهر فروشگاه برای آنان صادر کند.
  •     مبلغ خرید مسافران بایستی بالای ۱۰۰ لیره ترک باشد.

فری شاپ ترکیه

شما می توانید مبلغ مربوط به خریدهای فری شاپ خود را در فرودگاه بین المللی و هنگام خروج از ترکیه پس بگیرید. توجه کنید برای اینکه زمان کافی برای باز پس گیری مبلغ خود داشته باشید بهتر است با هماهنگی مسئول تور ۴ الی ۵ ساعت زودتر به فرودگاه بروید تا بدون دغدغه فاکتورهای خود را به باجه مربوطه تحویل دهید با صرف زمانی زیاد به ازای هر ۱۰۰۰ لیر ۸۰ لیر را پس بگیرید.

منبع: الی گشت

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان از موسسه مهاجرتی زانکو با شماره های 021-22226480 تماس حاصل فرمائید و یا از مشاوره آنلاین رایگان زانکو بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید:

مراکز خرید ترکیه

تفاوت‌های استانبول و آنکارا برای سفر

پیشنهاد سردبیر زانکو