ویزا مجوز قانونی ورود به یک کشور است که توسط سفارت آن کشور به متقاضیان اعطا می‌گردد. در حالت عادی، شما می‌توانید با مراجعه به سفارت کشور مقصد خود و ارائه‌ی مدارک لازم، ویزای خود را در صورت قبولی دریافت کنید. با این‌حال شرایط سیاسی خاص گاهی باعث توقف فعالیت سفارت کشوری در کشور دیگر می‌شود. مثل سفارت انگلیس که چند سالیست در ایران فعالیت ندارد. در این موارد لازم است متاقضیان از خدمات «پیکاپ ویزا» یا «پیکاپ پاسپورت» استفاده کنند. چگونگی پیکاپ ویزا را در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

پیکاپ ویزا چیست

وقتی سفارت یک کشور در کشوری دیگر فعالیت خود را متوقف می‌کند، متاقضیان سفر یا مهاجرت به آن کشور لازم است تا از طریق یک کشور ثالث اقدام کنند. این کشور ثالث می‌تواند هرجایی باشد اما معمولا در همسایگی مبدا قرار دارد. به طور مثال، کانادا در ایران سفارت ندارد اما ایرانیان به طور معمول از طریق ترکیه یا امارات اقدام می‌کنند.

پیکاپ ویزا
بدیهیست سفر به کشور ثالث برای اکثریت مسافران و مهاجران مقدور نبوده و اتلاف وقت و سرمایه محسوب می‌شود. اینجاست که مبحث خدمات «پیکاپ پاسپورت» مطرح می‌شود. در واقع، به جای سفر به کشور ثالث، نماینده‌ای معتبر مدارک شما را تحویل گرفته و جهت الصاق ویزا به پاسپورت شما اقدام می‌کند. این نماینده معمولا شرکت‌ها و موسسه‌های مهاجرتی می‌باشند.
شایان ذکر است برخی به این خدمات «پیکاپ ویزا» نیز می‌گویند که این تفاوت صرفا در لفظ بوده و هر دو به یک موضوع اشاره دارند. اما با توجه به روال کار که تحویل گرفتن (برداشتن pick up)پاسپورت در کشور مبدا و اقدام جهت دریافت ویزاست، «پیکاپ پاسپورت» نام مناسب‌تری برای این خدمات می‌باشد.

 

برای سفر به چه کشور‌هایی نیازمند این خدمات هستیم؟

سفر ویزا

شمار کشور‌هایی که در ایران سفارت فعال ندارند کم نیست؛ اما بسیاری از این کشورها از اهمیت بسیار پایینی نزد مسافران و مهاجران برخوردارند. در حال حاضر سه کشور کانادا، انگلیس و آمریکا کشور‌های مهم و مهاجر پذیری هستند که امکان اخذ ویزای آن‌ها از داخل ایران ممکن نیست.
•    برای پیکاپ ویزای کانادا، که مقصد محبوبی برای مهاجران ایرانیست، از کشورهای ترکیه و امارات می‌توان اقدام کرد. استانبول، آنکارا، دبی و ابوظبی شهرهایی هستند که خدمات پیکاپ ویزای کانادا آن‌ها را پوشش می‌دهد.
•    آمریکا مدت‌هاست در ایران سفارت نداشته و هرگونه ارتباطی بین دو کشور به صورت غیر مستقیم انجام می‌پذیرد. به همین دلیل مسافران این کشور معمولا به یکی از کشورهای همسایه برای دریافت ویزا مراجعه می‌کنند. در حال حاضر ترکیه و امارات بیشترین مراجعان ایرانی جهت سفر به آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند.
•    برای پیکاپ پاسپورت جهت سفر و مهاجرت به انگلیس کشور خاصی محبوب نیست و از تمام کشور‌های مجاور می‌توان اقدام کرد.

 

بیشتر بخوانید:

اعتراض به ریجکتی ویزا

تفاوت ویزای مولتی، توریستی، مولتیپل

پیشنهاد سردبیر زانکو