انجام کار دانشجویی به صورت پاره وقت می تواند تجربه کاری خوبی برای دانشجویان کسب کند و هزینه های تحصیل و زندگی را تا حدودی تامین کند. اما باید قبل از ورود به کشور کانادا شواهد کافی ارائه شود مبنی بر این که می توان شهریه و مخارج زندگی را پرداخت نمود. همچنین طرح‌های مجوز کار برای دانشجویان بین المللی و همسرانشان وجود دارد که امکان کار در کانادا را فراهم می‌کند.

داشتن کار دانشجویی در کشور کانادا می‌تواند شرایطی را فراهم کند که دانشجو پس از فارغ التحصیلی به این کشور مهاجرت کند. دانشجو هم می‌تواند از بیمه و تجربه کاری کانادایی بهره مند شود و هم همسر وی نیز بدون نیاز به پیش شرط پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای کانادایی که برای گرفتن ویزای کار کانادا از ملزومات می‌باشد، می تواند مشغول به کار شود.

کارهای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا

کار در محیط دانشگاه

فرد می‌تواند با وجود شرایط زیر، بدون داشتن مجوز کار، در موسسه و نهادی که در آن درحال تحصیل می باشد، کار کند:

اگر فرد دانشجوی تمام وقت در یک نهاد یا موسسه عمومی بعد از دبیرستان باشد، نهاد یا موسسه خصوصی بعد از دبیرستان که تحت قواعد و قوانین مشابه موسسات و نهادهای عمومی کار می کنند و حداقل ۵۰ درصد از تامین مالی عملکرد های کلی اش را از کمک های مالی دولت دریافت می کند و یا یک نهاد یا موسسه خصوصی کانادایی که توسط قوانین محلی مجازند که مدرک اعطا کنند.
اگر فرد یک مجوز تحصیل معتبر داشته باشد.
اگر فرد واجد هیچکدام از شرایط بالا نمی باشد باید کار خود را متوقف کند.

کار در خارج از دانشگاه

افرادی که مجوز تحصیل در کانادا را دارند، زمانی که در حال کامل کردن تحصیلات خود هستند، ممکن است تجربه کاری خارج از محیط دانشگاه را کسب کنند. از تاریخ ۱ جون ۲۰۱۴ میلادی به بعد، فرد متقاضی ممکن است واجد شرایط برای کار ضمن تحصیل در خارج از محوطه دانشگاه بدون داشتن مجوز کار شود و اگر دارای شرایط زیر باشد مجوز تحصیل به فرد داده خواهد شد:

در طول دوره های تحصیلی منظم دانشگاهی ، بالای ۲۰ ساعت در هفته کار کند.
در طول وقفه های برنامه ریزی شده تحصیلی خود به صورت تمام وقت کار کند، مانند وقفه های زمستان و بهار و تعطیلات تابستان
برای اینکه واجد شرایط کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه باشد، باید:

 • مجوز تحصیل معتبر
 • دانشجوی تمام وقت
 • ثبت نام در یک موسسه آموزشی معتبر
 • در یک برنامه آموزشی حرفه ای و آکادمیکی در حال تحصیل باشد که مدرک یا گواهی می دهد و دوره آموزش آن حداقل۶ ماه طول می کشد.

طبق قوانین کشور کانادا، شرایط کار دانشجویی در کانادا براساس نوع دوره تحصیلی به کار تمام وقت یا کار پاره وقت تقسیم بندی می شود. دانشجویان با شرایط تحصیل تمام وقت، می توانند به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند اما حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته مجاز است (نه ۳۰ ساعت) اما دانشجویان پاره وقت در صورت داشتن مجوز کار محدودیتی در زمان کاری ندارند و می توانند به صورت تمام وقت کار کنند (۴۰ ساعت در هفته). با داشتن ویزای تحصیلی کشور کانادا می توان به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی داشت اما این مدت، حداکثر تعداد ساعت های مجاز است و می توان تعداد ساعات کاری را کاهش داد. معمولاً به دانشجویان توصیه می شود که حداکثر ۱۲ ساعت در هفته کار کنند. لازم به ذکر است که ممکن است دانشجویان تمام وقت تمایل داشته باشند در بیش از یک محل کاری کار کنند. در این صورت مجموع ساعت های کاری آنها با کارفرما های مختلف نباید از ۲۰ ساعت در هفته بیشتر شود زیرا تعداد ساعات کاری بیشتر ممکن است روی عملکرد تحصیلی دانشجو تأثیر منفی بگذارد.

در موارد زیر فرد واجد شرایط کار دانشجویی در کشور کانادا نمی باشد :

 • زمانی که در دوره زبان انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم، تحصیل می کند.
 • زمانی که در دوره های پیش نیاز مانند دوره های آماده سازی و علاقه ی عمومی، شرکت می کند.

 

بیشتر بخوانید:

حداقل دستمزد در تمامی ایالت های کانادا

لیست دانشگاه های کانادا

دانشگاه های برتر کانادا

 

درآمد کار دانشجویی در کشور کانادا

درآمد کار دانشجویی در کشور کانادا به دو صورت درآمد به ازای ساعت کاری (که بیشتر معمول است) و یا درآمد به صورت سالانه (معمولا برای کار تمام وقت و بلند مدت معمول است) محاسبه می شود . معمولا حقوق پرسنل ۲ هفته یک بار پرداخت می شود اما هیچ تفاوتی بین حداقل حقوق کار دانشجویی در کانادا و کار افرادی که در کانادا متولد شده اند وجود ندارد. در جدول زیر برخی حداقل حقوق را به ازای یک ساعت کاری در استان های مختلف کانادا ملاحظه می کنید :

نام استان     حقوق به ازای یک ساعت کار
آلبرتا     $۱۳٫۶۰
بریتیش کلمبیا     $۱۲٫۶۵
منیتوبا     $۱۱٫۱۵
نیوبرانزویک    $۱۱٫۲۵
نیوفاندلند و لابرادور     $۱۱٫۱۵
نواسکوشیا     $۱۱٫۰۰
اونتاریو    $۱۴٫۰۰
جزیره پرنس ادوارد     $۱۱٫۵۵
کبک    $۱۲٫۰۰
ساسکاچوان     $۱۰٫۹۰

دوره کارآموزی در کشور کانادا

دوره کارآموزی در کشور کانادا برای آن دسته از دانشجویان بین المللی در دسترس است که نیاز شغلی آنها بخش اساسی از برنامه تحصیلی آنها در کانادا است و توسط دانشگاه کانادایی محل تحصیل آنها تایید شده باشد و این دوره ممکن است تا نیمی از دوره تحصیلی را تشکیل دهد. با توجه به رشته تحصیلی در صورتی که دوره کارآموزی که همراه با حقوق باشد و جز برنامه تحصیلی فرد باشد می‌توانند از این موقعیت استفاده کرده و در یکی از شرکت‌های مرتبط به رشته تحصیلی خود به عنوان کارآموز مشغول به کار شود. لازم به ذکر است که در دوره کارآموزی به دانشجو حقوقی براساس نوع کار و عرف تعلق می گیرد. شرایط دوره کارآموزی در کشور کانادا به شرح زیر است :

 • مجوز تحصیلی معتبر
 • قصد استخدام فرد باید یک ضرورت برای برنامه تحصیلی وی در کانادا باشد.
 • استخدام فرد متقاضی باید قسمتی از برنامه آموزشی آکادمیک و حرفه ای باشد
 • تایید به وسیله یک موسسه ی آموزشی معتبر
 • کار کارآموزی فرد نمی تواند بیش از نیمی درصد از کل برنامه ی تحصیلی باشد.

پیدا کردن کار دانشجویی در کشور کانادا

در پیدا کردن کار فاکتور هایی از قبیل سطح زبان، توانایی فرد، سطح دانش و تجربه کار مرتبط تاثیر گذار می‌باشد  اما برای پیدا کردن کار مناسب با حقوق خوب داشتن سطح زبان انگلیسی (در استان کبک) ضروری است ولی عموما کار های جنرال مانند، فروشندگی با سطح زبان متوسط فراوان هستند. کار ضمن تحصیل در کشور کانادا برای دانشجویان بین المللی که در تمام دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد که در آن فرصت‌های شغلی مربوط به کار در محوطه دانشگاه درج می‌شود. تعدادی وب سایت نیز وجود دارد که حاوی اطلاعاتی در مورد مشاغل دانشجویی است.

لازم به ذکر است که دانشجو می تواند برای کار پاره وقت دانشجویی در کشور کانادا در کافه‌ها، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها، فروشگاه‌های خرده فروشی مانند پوشاک یا فروشگاه کالاهای ورزشی، کتابفروشی، کتابخانه و... کار کند و همچنین می‌تواند به عنوان نجات غریق یا مربی شنا در استخر یا ساحل  کار کند. اگر به چند زبان مسلط باشد، می تواند به عنوان مترجم کار کند و با توجه به این که کشور کانادا یک جامعه چند فرهنگی و چند زبانی است، خدمات مترجمی در سطح گسترده مورد نیاز است.

 

بیشتر بخوانید:

انگشت نگاری سفارت کانادا

پیکاپ ویزای کانادا چیست؟

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

شهریه دانشگاه های کانادا

 

کار همسر دانشجو در کانادا

تا زمانی که شرایط تحصیلی متقاضی اصلی برقرار باشد و ویزای تحصیلی او معتبر، همسر متقاضی اصلی با داشتن ویزای کاری میتواند به طور نامحدود در کشور کانادا کار کند. در این خصوص نیازی به دریافت ویزا یا اجازه یا اعلام جداگانه نمیباشد. بدیهی است برای کار در کانادا باید SIN دریافت شود.

سین نامبر کانادا (Social Insurance Number)

یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر بفرد می باشد که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا گردیده اند صادر میشود.
این شماره در واقع کد ملی در کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد در کانادا ، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار (Work permit) هستند، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون مشخص شدن آدرس می توانند با پاسپورت و استادی پرمیت Study permit و یا ورک پرمیت Work permit به نزدیکترین دفتر خدمات کانادا Service Canada مراجعه نمایند و سین نامبر را دریافت نمایند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان از موسسه مهاجرتی زانکو با شماره های 021-22226480 تماس حاصل فرمائید و یا از مشاوره آنلاین رایگان زانکو بهره مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو