کشور اتریش از ۹ ایالت فدرال تشکیل شده و پایتخت آن، شهر وین است.کشور اتریش، نرخ بیکاری بسیار کمی دارد. دولت این کشور برای بسیاری از افراد جویای کار، دوره های آموزشی ورود به بازار کار را برگزار می کند.

پیشنهاد کاری در اتریش

بصورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کاری در اتحادیه اروپا، بدین صورت است که جایگاه شغلی مورد درخواست در ابتدا به مدت ۳ ماه در کشور اتریش توسط کارفرما  آگهی می شود .

  • اگر شخصی برای این کار پیدا نشود باید به مدت ۳ ماه در سایت های کاریابی اتحادیه اروپا نیز آگهی گردد.
  • اگر هیچ داوطلبی از ۲۸کشور عضو این اتحادیه  واجد شرایط اعلامی از طرف کارفرما نباشد، کارفرما میتواند درخواست کارمند با شرایط اعلام شده برای استفاده در جایگاه شغلی مورد نظر خود را خارج از اتحادیه داشته باشد.

کار در اتریش پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی

افرادی که برای تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری از طریق ویزای تحصیلی اتریش به این کشور وارد می شوند می توانند پس از اینکه مدت تحصیل آن ها به اتمام رسید نسبت به یافتن یک موقعیت شغلی اقدام کنند. کار در اتریش به این روش به ویزای کار موقت نیاز دارد. فرد متقاضی ویزای کار می تواند در مدت زمان ۶ ماه تا یک سال، یک شغل مناسب پیدا کند و پس از دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز می تواند در این کشور مشغول به کار شود. افرادی که بتوانند تا مدت زمان ۵ سال در اتریش کار کنند، مشمول دریافت اقامت دائم اتریش خواهند شد.

کار در اتریش

چگونگی یافتن شغل مناسب در اتریش

روش های مختلفی وجود دارند که می‌توان با توجه به تخصص و مهارت خود، یک شغل مناسب بیابید. یکی از روش های پیدا کردن کار در اتریش، مراجعه به ادارات یا سازمان های خدمات عمومی اشتغال است. این مراکز می توانند به افراد برای یافتن کسب و کار مورد نظرشان کمک زیادی کنند.

مراجعه به آژانس های کاریابی و مطالعه آگهی های تبلیغاتی استخدام در فرصت های شغلی مختلف، یکی دیگر از متداول ترین روش های یافتن شغل و کار در اتریش است. با پیشرفت فناوری رایانه و فضای اینترنت، خوشبختانه تمام شرکت های کاریابی و استخدامی در اتریش دارای یک وبسایت معتبر هستند که فرصت های شغلی متنوع را می توانید در این وبسایت ها پیدا کنید.

بیشتر بخوانید:

کار فریلنس در اروپا

کار خانگی در اروپا

شرایط و مدارک لازم برای کار در اتریش

برای کار در اتریش باید دارای توانایی ها و مهارت های لازم باشید. کار در این کشور برای افرادی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند، آزاد است. در صورتی که از سایر کشورها برای کار در این کشور اقدام شود، باید مراحل قانونی آن طی گردد. پس از اینکه یک موقعیت شغلی را بررسی کردید می توانید در دوره های کارآموزی شرکت کنید و مهارت ها و تجربیات خود را ارتقا دهید.

برای کار در اتریش باید همواره به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید. یکی از مدارک بسیار مهم برای اشتغال در این کشور، اخذ ویزای کار است. مدارک تحصیلی، گواهینامه های فنی، مهارت های زبان، مدارک هویتی و مدارک حساب بانکی، سایر موارد هستند که برای طی مراحل قانونی یافتن کار مورد نیاز می باشند.
متقاضیان تحصیل کرده با تخصص های خاص در سطح عالی که برای اقتصاد داخلی موجب تولید ارزش افزوده شوند، می توانند بدون داشتن پیشنهاد کار، برای مدت ۶ ماه به اتریش سفر نمایند.

توجه به این نکته ضروریست فقط برای متقاضیانی که در موارد تحصیلات، تخصص و توانائی خاص، تجربه کاری، آشنایی به زبان، سن و یا تحصیل در اتریش حداقل امتیاز۷۰ را از ۱۰۰ امتیاز کسب نمایند، ویزای کاریابی صادر خواهد شد.

این نوع ویزا برای مدت ۶ ماه صادر میشود و فرد متقاضی باید در این مدت نسبت به پیداکردن کار اقدام نماید تا برای ایشان کارت قرمز-سفید-قرمز صادر شود. در صورتی کارت (قرمز – سفید – قرمز) صادر می شود که متقاضی در مورد تحصیلات و تخصص، تجربه کاری، آشنایی به زبان و سن، حداقل ۵۰ امتیاز از کلِ ۷۵ امتیاز را کسب کند. مبلغ دستمزد در قرارداد شرکت مورد نظر به میزان حداقلِ دستمزد قید شده در قوانین، بخشنامه ها و یا قراردادهای اتحادیه اروپا می باشد.

پیشنهاد سردبیر زانکو