کار در عمان

کشور عمان که حکومت آن سلطنتی می‌باشد، مدتی است که برای جذب نیرو کار ماهر، سیاستی مبنی بر جذب مهاجران خارجی به کشور خود برای خود اتخاذ کرده‌است تا افراد توانمند بسیاری تحت عنوان مهاجرت کاری امکان کار در کشور عمان برایشان فراهم گردد. به این دلیل دولت عمان تلاش کرده‌است که در طی چندین سال، پله‌های ترقی را در کشور خود طی کند که در این زمینه هم موفقیت‌هایی کسب کرده‌است و در طی چند مدت گذشته، عمان رشد قابل توجهی را در صنایع مختلف، فرهنگ و حتی اقتصاد کسب کرده‌است.

کار در عمان

عمان یا همان سلطان عمان به عنوان پسر عموی دبی که مردم کمتری با آن آشنایی دارند معرفی می‌گردد. کشور عمان در تنگه‌های اروموس و شرق شبه جزیره عربستان قرار دارد. عمان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان در حاشیه خلیج فارس به حساب می‌آید که حدود 106 هزار سال قبل در آن مردم زندگی می‌کردند. اگر قصد دارید در کشور عمان به کار مشغول شوید، نیاز دارید که مجوز اقامت کسب کنید. هنگام درخواست اقامت کاری در عمان ملزمید که از یک پیشنهاد شغلی قوی بهره‌مند باشید. دعوت شما برای اقامت در کشور عمان باید به وسیله کارفرما فرستاده گردد، بنابراین، این خود افراد هستند که نسبت به شروع فرایند مهاجرت به عنوان یک حامی مالی اقدام می‌نمایند و باید خود را از نظر مالی در ابتدا حمایت نمایند. همسر دارنده ویزای کار و فرزندان زیر 21 سال همچنین این امکان برایشان فراهم شده‌است که برای ویزای خانوادگی درخواست ارائه دهند که به آن‌ها این امکان در اختیارشان قرار می‌گیرد که در کشور عمان زندگی کنند اما اجازه کار در این کشور به آن‌ها داده نمی‌شود. ما سعی کرده‌ایم که کار در عمان و شرایط مختلف آن در زمینه‌های مختلف را در این مقاله بررسی کنیم و شما را با مهم‌ترین مباحث آن آشنا خواهیم کرد.

عمان، یکی از کشورهایی است که در کناره‌ی خلیج فارس قرار گرفته‌است و مردم آن به تواضع و فروتنی معروف هستند و پایتخت آن با نام عروس کشورهای عربی شناخته می‌شود. این کشور به کشورهای عربی عربستان، امارات و یمن منتهی می‌شود و استان‌هایی به نام‌های الظفار، مسندم، البریمی و مسقط در این کشور قرار دارند. در قلب این کشور که پایتخت آن است یعنی شهر مسقط، بزرگ ترین شهر عمان، قرار دارد که در بین کشورهای عربی به برخی دلایل به آن عروس کشورهای عربی گفته می‌شود. اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده است شهر مسقط در عمان چنین لقبی دریافت کند، وجود خانه‌هایی سفید رنگ است که بیشتر آن‌ها از ارتفاع کمی برخوردار هستند.

کار در عمان

کشور عمان که حکومت آن سلطنتی می‌باشد، مدتی است که برای جذب نیرو کار ماهر، سیاستی مبنی بر جذب مهاجران خارجی به کشور خود برای خود اتخاذ کرده‌است تا افراد توانمند بسیاری تحت عنوان مهاجرت کاری امکان کار در کشور عمان برایشان فراهم گردد. به این دلیل دولت عمان تلاش کرده‌است که در طی چندین سال، پله‌های ترقی را در کشور خود طی کند که در این زمینه هم موفقیت‌هایی کسب کرده‌است و در طی چند مدت گذشته، عمان رشد قابل توجهی را در صنایع مختلف، فرهنگ و حتی اقتصاد کسب کرده‌است.

به دلیل آن‌که این کشور در حاشیه خلیج فارس واقع شده‌است، صنعت ماهیگیری از صنایع پررونق این کشور به شمار می‌آید و اکثر درآمد این کشور از صنعت ماهیگیری کسب می‌شود. البته بهتر است این مطلب نیز بیان شود که بخش عظیمی از درآمد کشور عمان از صنعت نفت به دست می‌آید و همچنین جز صنعت ماهیگیری، صنعت نفت و کشاورزی نیز، در این کشور از رونق قابل باتوجهی برخوردار است.

 

یبشتر بخوانید:

پزشکی در عمان

 

مزایای زندگی در عمان

 

کیفیت زندگی افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، بسیار بالاست.

یکی دیگر از نیازهای اولیه هر انسان،‌امنیت و ایمنی می‌باشد که از این نظر، کشور عمان در رتبه بسیار خوبی قرار دارد.

خدمات بهداشتی کشور عمان، از کیفیت بالایی برخوردار است و به طور کلی در دسترس عموم مردم قرار دارد.

قدرت خرید ساکنان این کشور نیز خوب شمرده می‌شود که نشان‌دهنده قدرت شرایط اقتصادی و رفاهی خوب این کشور است.

لذت بردن از آب و هوای خوب با آلودگی کم، از دیگر مزایای زندگی در عمان به حساب می‌آید.

مزایای کار در عمان

به این دلیل که کشور عمان دارای از بازار کار پر رونقی برخوردار است، بسیاری از ایرانیان علاقه دارند که فعالیتی در این کشور آغاز نمایند.

به طور کلی مزایای کار در کشور عمان به شرح زیر می‌باشد:

 • درآمدی بالا حتی در مقایسه با کشورهایی که درآمدشان به دلار می‌باشد.
 • برای کار در این کشور، نیاز نیست دانش بالایی از زبان انگلیسی یا زبان خارجی دیگر داشته باشید.
 • فرهنگ کشور عمان و ایران، بسیار شبیه هم می‌باشد و به همین خاطر زندگی برای ایرانیان در این کشور بسیار آسان است.
 • نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین می‌باشد و همین مسئله متقاضیان را ایجاب کرده‌است که به مشغول شدن به شغل مورد علاقه خود اقدام کنند.

مزایای کار در عمان

شرایط عمومی کار در عمان

 

عمان عضو اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس می‌باشد. در سال 2018 عمان برای اولین بار مالیات بر ارزش افزوده را با نرخ کمتری در مقایسه با میانگین 19 درصدی OECD تعیین نمود. این مسئله سبب شد که متقاضیان ورود به این کشور افزایش یابد. پایتخت عمان مسقط می‌باشد که کانون مهاجران این کشور با بیش از 1.3 میلیون نفر ساکن در کلان شهرها به شمار می‌آید. علاوه بر پایتخت، صلاح بزرگترین شهر عمان نیز به حساب می‌آید و به دلیل منطقه آزاد و بندر باربری خود نیروی کار بزرگی به این شهر برای شروع فعالیت خود وارد می‌شوند. حاکم عمان سلطان قابوس می‌باشد و در سال 1970 با به قدرت رسیدن وی، او به عنوان حاکم طولانی‌ترین خدمت در جهان عرب معرفی گردید. دین رسمی کشور اسلام می‌باشد و مروج‌ترین زبان‌های آن عربی و انگلیسی به شمار می‌آید. یک هفته کاری سنتی در عمان بین 40 تا 48 ساعت لحاظ می‌شود و از یکشنبه تا پنجشنبه کار در این کشور صورت می‌گیرد و جمعه و شنبه در این کشور به عنوان آخر هفته تعطیل می‌باشد. دلیل این مسئله بیشتر به این خاطر است که جمعه یک روز مقدس اسلامی به حساب می‌آید که نماز جمعه در آن برگزار می‌گردد. سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی به صورت رایگان در اختیار مهاجران خارجی قرار نمی‌گیرد. با این حال، بیشتر کارفرمایان بیمه درمانی خصوصی را ارائه می‌دهند و برای کارمند خود می پردازند اما این امکان وجود دارد که همیشه خدمات مختلف پزشکی مانند دندانپزشکی مورد پوشش قرار نگیرد و باید این موضوع را با کارفرمای خود مطرح نمایید. مدارس بین المللی گران‌ترین بخش مهاجرت به عمان به شمار می‌آیند. بنابراین بهتر است با کارفرمای خود صحبت کنید تا هزینه مدارس را برایتان پرداخت نماید. با توجه به اینکه عمان از مکان‌های محبوب برای مهاجران و داشتن فضاهای محدود در مدارس بین‌المللی می‌باشد، بهتر است که با توجه به این نکات به عمان مهاجرت کنید.

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

 

ویزای کاری عمان

 

نحوه حمایت از یک مهاجر خارجی برای کار در یک شرکت عمانی، بیشتر روی دوش کارفرماست که در صورت ماندن به مدت طولانی مدت، باید چندین مجوز اخذ نماید. کارفرما ملزم است که برای ورود فرد به عمان ویزای اشتغال عمان، کارت اقامت برای ماندن در کشور و اجازه اقامت را دریافت کند. در عمان، تمام این اسناد مربوط به کارمندان بین 21 تا 60 سال می‌باشد که از یک شرکت عمانی یک پیشنهاد شغلی به دست آورده‌اند. کارفرما حامی ویزا معرفی می‌گردد و معمولاً ویزاها و مجوزهای لازم را از وزارت نیرو اخذ می‌نماید.

اولین مرحله در این فرایند این است که کارفرما مجوز کار را از وزارت نیرو اخذ نماید تا بتواند نسبت به استخدام یک کارمند خارجی اقدام نماید. کارفرما فرم تقاضای نیرو را برای اداره کل در وزارت نیرو می‌فرستد.

مرحله دوم این فرآیند این است که باید به کارمند،‌ پیشنهاد شغلی داده شود. کارفرما در عمان نامه دعوت‌نامه‌ای را برای فردی که شرایط و سهمیه‌های ترخیص کار را تأمین می‌کند، می‌فرستد.

مرحله سوم این فرآیند ارسال ویزای اشتغال می‌باشد. کارفرمایان باید ویزاهای استخدام فردی را برای مهاجران مورد حمایت مالی خود اخذ کنند. همچنین ملزمند که درخواست ویزای اشتغال را در اختیار اداره مهاجرت پلیس رویال سلطنتی عمان قرار دهند.

مرحله چهارم صدور کارت اقامت می‌باشد. پس از دریافت ویزای اشتغال برای فرد متقاضی، مهاجران ملزمند که کارت اقامت به دست آورند تا بطور قانونی تا مدت اشتغال در عمان سکونت کنند. این کار وقتی صورت می‌گیرد که فرد خارجی وارد کشور عمان شود. شخص پس از ورود باید به اداره وضعیت ملکی پلیس رویال سلطنتی عمان برود تا در مدت 30 روز پس از ورود، کارت اقامت را به دست آورد. این کارمند در یک مرکز پزشکی آزمایش خون می‌دهد و برای انگشت‌نگاری آماده می‌گردد. پس از جمع‌آوری داده‌ها، اداره کل وضعیت مدنی کارت اقامت کارمند را در اختیار کارمند قرار می‌دهد که این کارت برای مدت دو سال از اعتبار برخوردار است.

ویزای کاری عمان

مرحله پنجم اخذ گواهی عدم اعتراض (NOC) است و این سندی می‌باشد که این مطلب را می‌رساند که هم کارفرمای حامی مالی و هم دولت عمان هیچ مشکلی با کارمند شاغل در کشور ندارند. هنگامی که ویزای اشتغال و کارت اقامت توسط کارمند اخذ گردید، این امکان برای کارمدن فراهم شده‌است که نسب به آغاز کار خود با کارفرما در عمان اقدام نماید.

برای مهاجرت به عمان و کار در این کشور، شما این امکان را دارید که از دو نوع ویزا استفاده کنید.

 

 1. ویزای جستجوی کار عمان

زمانی که کارفرمایی عمانی، می‌پذیرد تا با مسئولیت خودش شخصی خارجی وارد کشور عمان شود و به دنبال فرصت شغلی برای خود بگردد، آن فرد خارجی این امکان را دارد که ویزای جستجو کار عمان را به دست آورد.

با استفاده از این ویزا، فرد خارجی این فرصت را به دست می‌آورد که به مدت زمان مشخص در عمان،‌ نسبت به جستجوی شغل مورد نظر خود اقدام کند. البته بهتر است از این مسئله آگاه باشید که در طی این مدت زمان که در واقع دو ماه می‌باشد، فرد متقاضی از امکان رفت‌وآمد به کشور عمان برخوردار است یعنی در طی این مدت محدودیت رفت‌وآمدی مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. از آن‌جا که این ویزا از ریسک بالایی برخوردار است، هیچ گاه اخذ این ویزا برای افرادی که می‌خواهند در کشور عمان کار کنند، پیشنهاد نمی‌گردد.

 

بیشتر بخوانید:

ثبت شرکت در عمان

 

 1. ویزای کار عمان یا همان

در این ویزا فرد متقاضی قبل از ورود به خاک عمان، شغل مورد نظر را یافته‌است و با استفاده از ویزا توریستی، فرصتی در اختیار فرد قرار می‌گبرد تا برای بستن قرارداد به عمان سفر کند.

در صورتی که فرد متقاضی و کارفرما به توافقی نهایی رسیده باشند و قرارداد بین آن ها امضا شده باشد، با تغییر ویزا توریستی به ویزای کار عمان که اعتبار آن ۲ سال می‌باشد، فرد این امکان را دارد که در عمان شروع به فعالیت کند.
 

مدارک مورد نیاز ویزای کار عمان

برای کار در عمان، بعد از اخذ دعوت نامه کاری و مراحلی که در بالا بیان کردیم، فرد متقاضی باید برای دریافت ویزای کاری خود مدارکی را ارائه نماید. مدارک مورد نیاز برای ویزای کار در عمان به شرح زیر می‌باشد:

 • عکس پاسپورت که نباید قدیمی تر از 6 ماه باشد
 • کپی پاسپورت، یک اسکن واضح از صفحات اطلاعات پاسپورت که باید بیش از شش ماه از تاریخ انقضا ویزا اعتبار داشته باشد.
 • فرم درخواست ویزا به صورت کامل بصورت آنلاین
 • نامه دعوت یا پیشنهاد شغلی از یک شرکت ثبت شده در عمان
 • دو قطعه عکس گذرنامه ای 6 در 4
 • مدارک تحصیلی مربوطه
 • کپی مجوز کار صادر شده توسط وزارت نیرو برای هر فرم درخواست
 • پرداخت هزینه‌های سفارت

مدارک مورد نیاز ویزای کار عمان

نرخ بیکاری در عمان

از جمله موارد بسیار مهمی که قبل از مهاجرت کاری به کشوری باید به آن دقت کنید، نرخ بیکاری در آن کشور می‌باشد. نرخ بیکاری این مسئله را نشان می‌دهد که چه تعداد افراد بومی آن کشور شغلی ندارند. نرخ بیکاری در کشور عمان در سال های اخیر رو به کاهش بوده و این رقم به زیر 4 درصد رسیده است و این نشان دهنده این موضوع است که شما به عنوان یک فرد خارجی برای یافتن کار در عمان از شانس خوبی برخوردار می‌باشد.

نرخ بیکاری یک کشور، بیان کننده وضعیت اقتصادی آن کشور نیز به حساب می‌آید و برای همین قبل از مهاجرت به هر کشوری الزامی است که از نرخ بیکاری آن کشور به صورت کامل آگاه باشید. نرخ بیکاری کشور عمان حدود 3/3 درصد است که نرخ بیکاری بسیار کمی به حساب می‌آید، بنابراین افراد بسیاری این امکان را دارند که به کشور عمان مهاجرت کنند و برای مشغول شدن در شغل مورد نظرشان اقدام کنند.

البته بهتر است این مسئله نیز بیان شود که علاوه بر نرخ بیکاری، شغل‌های مورد نیاز کشوری که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به همین دلیل یکی از شروط اصلی امکان اخذ ویزای کار عمان، داشتن یک پیشنهاد کاری است.

 

بیشتر بخوانید:

ویزا چیست؟

چگونه شغل مورد نظر خود را پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار در عمان با استفاده از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که یکی از مرسوم‌ترین آن‌ها، ارسال رزومه برای کارفرما به صورت مستقیم است. در این روش، شما باید رزومه‌ای کامل برای خود تهیه نمایید که به طور خلاصه کلیه سوابق شغلی و تحصیلیتان در آن ثبت گردد.

یکی دیگر از راه‌ها، کمک گرفتن از موسسه‌های کاریابی است. این امکان برای شما فراهم شده‌است که با ارسال مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود برای این موسسات، از طریق آن‌ها شغل مورد نظر خود را پیدا نمایید. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، بهتر است از این مسئله آگاه باشید که برخی از موسسه‌های کاریابی عمانی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، به شرح زیر است:

 • Competence HR
 • Budge Talent
 • MENA HR Solutions LLC
 • Talent Development LLC
 • Oxygen Oman
 • و …

البته اگر از ایران به صورت شخصی برای کاریابی اقدام نمایید احتمال قبول درخواست شما و حتی پذیرفتن رزومه شما برای بررسی بسیار پایین می‌آید و بهتر است از طریق کاریابی بین‌المللی در ایران مانند کاربین این مراحل را بگذرانید زیرا کاریابی با داشتن روابط و تفاهم‌نامه‌های کاری با کمپانی‌های آلمانی این راه را برایتان راحت‌تر انجام می‌دهد و برای شما، ویزای کاری عمان و کار در عمان تهیه می‌کند.

چگونه شغل مورد نظر خود را پیدا کنیم؟

لیست مشاغل مورد نیاز عمان

 

لیست مشاغل مورد نیاز برای کار در عمان هر ساله مانند سایر کشورها از طرف وزارت کار این کشور تعیین می‌گردد و با توجه به اینکه عمان در حاشیه خلیج فارس واقع شده‌است و از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می‌کند، قاعدتا مشاغلی که مربوط به این صنعت می‌شود از توجه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. تاریخچه اخیر وابستگی عمان به نیروی کار ماهر خارجی، زمینه را برای انتقال هموار به فرهنگ تجارت هموار کرده است. در صنایع نفت، گاز، آموزش، پزشکی و ساخت و ساز تقاضای شغل وجود دارد. برای عمان همچنین مهندسین مجرب و متخصصان IT، مدیران پروژه، معلمان و مربیان زبان نیز گزینه های شغلی محبوب هستند. در زیر لیست کاملی از مشاغل مورد نیاز 2021 عمان را برای شما تهیه کرده‌ایم :

 • متخصص امنیت و IT
 • مدیر تجاری
 • معلمان ابتدایی در رشته‌های مختلف
 • مدیر فروش و توسعه تجارت
 • مدرسان مهندسی معماری
 • رئیس دپارتمان مطالعات تجاری
 • پرستار
 • مدیر فنی
 • پزشک عمومی و متخصص
 • دستیار اجرایی
 • متخصص تعمیرات صنایع گازی
 • مدیر پروژه

درآمد در کشور عمان

در عمان حداقل دستمزد مقرر دولت باید پرداخت گردد و به هیچ کارگری در عمان نمی‌توان کمتر از این حداقل نرخ اجباری دستمزد پرداخت کرد. کارفرمایان در عمان که نتوانند حداقل حقوق را بپردازند ممکن است به وسیله دولت عمان مجازات گردند. حداقل دستمزد عمان 225 ریال عمانی در هر ماه (592 دلار) به علاوه کمک هزینه 100 ریال در ماه (263 دلار) برای شهروندان است.

لیست درآمد سالانه چند شغل معروف در کشور عمان به شرح زیر می‌باشد:

 • سطح درآمد سالانه مهندسی برق: 48.184 دلار
 • سطح درآمد سالانه حسابدار سطح بالا: 77.000 دلار
 • سطح درآمد سالانه مدیریت منابع انسانی: 75.234 دلار
 • سطح درآمد سالانه توسعه دهنده نرم‌افزار: 54.705 دلار
 • سطح درآمد سالانه حسابدار معمولی: 33.654 دلار
 • سطح درآمد سالانه مدیر فناوری اطلاعات: 50.449 دلار
 • سطح درآمد سالانه مدرس: 42.090 دلار

درآمد در کشور عمان

بررسی ویزای همراه

 

این ویزا در اختیار همسر کارمند خارجی و هر کودک زیر 21 سال وی قرار داده می‌شود. مراحل تصویب برای تأیید وضعیت ازدواج نیاز به گواهی وزارت کشور دارد. اعتبار این ویزا دوساله می‌باشد و پس از اتمام اجازه اقامت کارمند، ویزای خانوادگی منقضی می‌شود. حقوق ماهیانه فرد متقاضی نباید کمتر از 600 ریال عمان پرداخت گردد. همچنین سرپرست خانوار باید اثبات کند که محل مناسبی را برای زندگی خود و خانواده اش مهیا کرده است و اجاره نامه منزل مسکونی را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز ویزای همراه عبارتند از:

 1. دو قطعه عکس 4*6
 2. کپی پاسپورت معتبر برای بیش از 6 ماه.
 3. کپی از فرم تصویب شده توسط وزارت نیرو که حاوی جزئیات کارمند از جمله عنوان شغل و حقوق و دستمزد آنها یا اظهارنامه بانکی مبلغ نقل و انتقالات ماهانه برای حداقل شش ماه است.
 4. کپی از قرارداد اجاره مسکونی یا سندی که محل زندگی وی را تأیید کند.
 5. کپی از گواهی ازدواج که توسط وزارت امور خارجه عمان تأیید شده باشد.
 6. پرداخت 30 ریال عمان جهت انجام امور.

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در عمان

امکان دریافت اقامت دائم و تابعیت از طریق کار در عمان وجود ندارد. مدت زمان اقامت در این کشور به مدت زمان قرارداد کاری شخص بستگی دارد و تا زمانی که فرد مشغول به کار می‌باشد اجازه دارد که در عمان سکونت داشته باشد و بنابراین آثار اقامتی برای فرد ندارد. در صورت ازدواج با یک فرد عمانی می‌توان اقامت دائم عمان را بدست آورد ولی مدت 8 تا 10 سال در این کشور زندگی کنید و باید قوانین شهروندی را به خوبی یاد بگیرید و به زبان عربی تسلط کامل داشته باشید و هیچ گونه جرمی انجام ندهید. بنابراین توصیه می‌گردد قبل از اقدام برای کار در عمان به کشورهای اروپایی مثل اتریش، آلمان، هلند، سوئد و حتی کانادا که آثار اقامتی مناسبی دارند و بعد از 5 سال می توانید به اقامت دائم دست پیدا کنید، فکر کنید.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در عمان

پاسخ به سوالات متداول در زمینه کار در عمان

 

 • مهترین مشاغل مورد نیاز عمان کدام اند؟

  • مشاغل مربوط به آموزش، درمان و پزشکی، امنیت شبکه و IT، نفت و گاز و پتروشیمی.
 • مدت اعتبار ویزای کار چقدر می‌باشد و آیا قابل تمدید است؟

  • مدت زمان اعتبار ویزای کار عمان 2 سال است و در صورت تمدید قرارداد کاری قابل تمدید می‌باشد.
 • آیا امکان اخذ اقامت دائم از طریق کار در عمان وجود دارد؟

  • دریافت اقامت دائم از طریق کار در عمان امکان پذیر نیست و فقط از طریق ازدواج با یک تبعه عمان و تحت شرایط سخت و زمان بر امکان‌پذیر می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید:

هزینه‌های مهاجرت

کم‌هزینه‌ترین راه‌های مهاجرت

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو