در این مقاله قصد داریم به معرفی کشور قطر به عنوان یک مقصد بکر برای مهاجرت کاری بپردازیم.

از آنجا اکثریت مردم قطر مسلمان هستند، بخش زیادی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم قطر بسیار شبیه به کشورمان ایران است، همچنین شما می‌توانید با کار کردن در قطر به حقوق و مزایای عالی بدون پرداخت مالیات دست یابید؛ بنابراین قطر می‌تواند مقصد و موقعیت خوبی برای افرادی باشد که قصد مهاجرت کاری به کشورهای خارجی را دارند. ما در این مقاله قصد داریم به نحوه‌ی مهاجرت کاری به قطر و آشنایی با فرهنگ کار در قطر بپردازیم، پس با ما تا انتهای مقاله‌ی کار در قطر همراه باشید.


آشنایی با کشور قطر

دوحه، پایتخت کشور قطر، یک کلان‌شهر زیبا و مدرن است و قطری‌ها به طراحی‌های معماری خود افتخار می‌کنند. سطح زندگی مردم قطر بالاست و بیشتر افراد احساس امنیت می‌کنند و عموماً از شرایط مربوط به تحصیل، مراقبت‌های بهداشتی، محیط زیست و اشتغال‌زایی و کار در قطر رضایت دارند.

 قطر در جدیدترین گزارش توسعه انسانی سازمان ملل از سال 2013 تاکنون دارای بهترین جایگاه و رتبه در بین کشورهای عربی بوده است. از نظر تاریخی، کشور قطر مدت‌ها است که توسط خانواده آل ثانی(Al Thani) اداره می‌شود. امیر(پادشاه) فعلی قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی است که در سال 2003 بعد از پدرش به عنوان پادشاه قطر اعلام شد. قطری‌ها به رسم ادب معمولا از شما انتظار دارند كه نام خانواده و نام پادشاه قطر را بدانید.


بازار کار در قطر

نرخ بیکاری فعلی در قطر 0.1٪ است. این امر به این دلیل است که مشاغل زیادی در دسترس است و هرکسی که به دنبال کار در قطر است شانس زیادی برای اشتغال به کار خواهد داشت. اقتصاد قطر در حال رشد سریعی است و تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2018 نزدیک به 9 میلیارد دلار بوده است.

نفت و گاز بزرگترین صنایع در کشور قطر هستند. بنابراین اگر به دنبال کار در قطر هستید، این صنایع بهترین موقعیت برای اشتغال شما در قطر است. همچنین ساخت و ساز، امور مالی، بیمه و مشاور املاک نیز از صنایع بزرگ و مهم برای اشتغال در قطر هستند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ چند ملیتی در قطر داری دفاتر مرکزی می‌باشند که شامل Shell شرکت‌های مانند ExxonMobil ،BNP Paribas ،HSBC و Standard Charted می‌شوند. با این حال بسیاری شرکت بزرگ محلی نیز در قطر وجود دارد که شامل نفت قطر (Qatar Petroleum)، فولاد قطر (Qatar Steel)،Woqod و Msheired می‌شود.


فرصت‌های کاری در قطر

کار در قطر

از آنجا که در حال حاضر کشور قطر برای میزبانی مسابقات جام جهانی 2022 در حال آماده‌سازی شرایط لازم می‌باشد، صنعت ساخت و ساز قطر در حال پیشرفت است. همچنین پروژه‌های ساخت و سازی بسیاری تا انتهای سال 2030 در قطر وجود خواهد داشت؛ به همین دلیل تقاضای زیادی برای کارگران ساختمانی در کشور قطر وجود دارد.

هتلداری و گردشگری نیز دو صنعتی هستند که پتانسیل رشد عظیمی دارند. بنابراین این صنایع نیز می‌توانند موقعیت خوبی برای اشتغال شما و کار در قطر باشند. دولت سعی دارد این صنایع را به عنوان یک منبع درآمد جایگزین سوق دهد تا کشور قطر زیاد وابسته به درآمدهای نفتی نباشد. به این ترتیب دولت قطر مبلغ 17 میلیارد دلار در سال 2008 برای ایجاد پروژه‌های جدید زیرساختی برای حمایت از این صنایع سرمایه گذاری کرد. همچنین هتل‌ها و رستوران‌های قطر دائماً در حال جذب نیروی کار هستند.


صلاحیت‌ها و مدارک لازم برای درخواست کار در قطر

به طور کلی بیشتر شرکت‌ها در قطر از شما انتظار دارند که مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشید یا اگر در یک حرفه، تخصصی دارید ممکن است به مدارک حرفه‌ای احتیاج داشته باشید. به عنوان مثال، وكلا، پزشكان و معلمان باید همگی صلاحیت‌های خاص مربوط به شغل خود را نشان دهند.

کلیه مدارک تحصیلی باید توسط وزارت امور خارجه محضری شود. علاوه بر این، مدارک شما باید توسط سفارت قطر در کشور شما تایید شود. همچنین شما نیاز به ارائه نامه ای دقیق از دانشگاه خود جهت تایید صلاحیت‌هایتان دارید.

سایر الزامات کار در قطر علاوه بر تمام موارد ذکر شده این است که ممکن است در بعضی موارد از شما گواهی‌های مربوط به معاینات پزشکی خواسته شود و یا به بررسی سابقه کیفری شما نیز پرداخته شود؛ این موارد بیشتر در مورد مشاغل دولتی یا حرفه‌های دارای مجوز اتفاق می‌افتد.

 

درخواست کار در قطر

پیدا کردن کار در قطر، مانند تمام نقاط جهان می‌تواند زمان‌بر باشد اما با این حال پس از یافتن برخی از فرصت‌های شغلی که مد نظرتان است می‌توانید پروسه‌ی درخواست کار خود را آغاز کنید.

شما ابتدا باید یک CV و کاور لتر برای کارفرمای شغل موردنظر خود ارسال کنید. یک کاور لتر معمولاً باید هنگام درخواست کار در قطر همراه CV ارسال شود که در قالب آن لحن و نیت شما از درخواست کار مورد نظر تعیین می‌شود. در مرحله بعد ممکن است نیاز باشد با آنها مصاحبه تلفنی و حضوری داشته باشید. در نهایت اگر در مصاحبه‌ی خود موفق شوید به شما یک پیشنهاد شغلی یا job offer خواهد شد. به طور متوسط کل روند درخواست کار در قطر ممکن است حدود چهار هفته الی 2ماه طول بکشد.

 

تفاوت CV و رزومه

کار در قطر

در قطر معمولاً هنگام درخواست کار باید از CV خود استفاده کنید؛ بطور خلاصه تفاوت بین رزومه و CV به شرح زیر است:

رزومه (Resume) : رزومه شامل ارائه‌ی خلاصه‌ای از سابقه‌ی کاری و تحصیلیی فرد است، بطور معمول فقط یک صفحه است و بیشتر برای درخواست کار در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

CV (curriculum vitae) : نوعی رزومه است که با جزئیات بیشتری به شرح سوابق کاری و تحصیلی فرد می‌پردازد، معمولا دو یا چند صفحه است وبیشتر برای درخواست کار در کشورهای اروپایی، آسیایی و خاورمیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نحوه کاریابی در قطر

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن شغل مناسب مد نظر خود در قطر، مراجعه به سایت‌های کاریابی قطر است که می‌توانید کارفرمایان مختلف با آگهی‌های شغلی فراوان را در آن پیدا کنید. شما می‌توانید پس از یافتن شغل مورد نظر خود از میان مشاغل ارائه شده، رزومه‌های کاری خود را به کارفرمایان مربوطه ارسال و در صورت توافق با آنها، دعوتنامه کاری دریافت نمایید. از جمله مهم‌ترین سایت‌های کاریابی قطر عبارتند از:

JobsinQatar.org

Bayt.com

Qa.indeed.com

Qatarliving.com

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری قطر

پس از دریافت دعوتنامه‌ی کاری نوبت اخذ ویزای قطر می‌شود. از جمله مدارک لازم برای ارائه به سفارت قطر در ایران جهت اخذ ویزا به شرح زیر است:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه
 • حداقل ۵۰۰۰ ریال قطر در کارت اعتباری
 • دعوت‌نامه از سوی یک شرکت معتبر قطری
 • واچر یا تائیدیه قطعی هتل یا محل اقامت
 • بلیت رفت و برگشت

 

نحوه اخذ اجازه کار در قطر (work permit)

کار در قطر

برای کار در قطر و ورود به این کشور باید یک اجازه‌ی اقامت در قطر دریافت نمایید، برای این منظور شما باید ابتدا شغل مورد نظر خود را پیدا کرده باشید و به نوعی یک جاب آفر در قطر داشته باشید؛ در این صورت شرکتی که پیشنهاد شغلی به شما داده است، اسپانسر شما محسوب شده و باید کارهای مربوط به ویزا و اقامت و کار شما در قطر را برایتان انجام دهد. سپس به محض اینکه شما وارد کشور قطر شوید، شرکت کارفرمای شما اقدام به طی مراحل اخذ اجازه کار در قطر یا work permit شما می‌کند. برای این کار بطور کلی به مدارک اساسی مانند پاسپورت و گواهی‌های خاص مربوط به صلاحیتتان نیاز دارید اما کارفرمای شما در مورد سایر مدارک لازم برای اجازه‌ی کار در قطر اطلاع رسانی‌های لازم را به شما خواهد کرد. سایر مراحلی که باید برای اخذ اجازه کار طی کنید شامل آزمایش خون برای HIV و سل، اسکن قفسه سینه و همچنین انگشت نگاری می‌شود.

پروسه‌ی اخذ اجازه کار در قطر می‌تواند تا شش هفته طول بکشد و در این مدت شما مجاز به ترک کشور قطر نیستید. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که این روند می‌تواند در ماه رمضان طولانی‌تر نیز بشود.

پس از ارائه‌ی Work permit به شما، تعدادی محدودیت برای شما درنظر گرفته خواهد شد که به کارفرمای شما ارائه می‌شود که این محدودیت‌ها شما را ملزم می‌کنند در طول اقامتتان در قطر فقط برای کارفرمای مشخص شده‌‌ی خود کار کنید. از طرفی امکان تغییر شغل بعد از مدت خاصی برای شما وجود خواهد داشت اما طبق قانون باید از کارفرمای فعلی خود طی مدت کار، هیچ گونه گواهی اعتراضی(objection certificate) دریافت نکنید.

همچنین به شما اجازه داده می‌شود که خانواده خود(از جمله همسر و فرزندان و والدین وابسته) را برای زندگی در این کشور به همراه خود اسپانسر کنید. توجه داشته باشید که طبق قانون کشور قطر که بسیار شبیه به ایران است، زوج‌های مجرد مجاز به زندگی مشترک نیستند و زوج‌های همجنس‌گرا نیز حتی اگر در کشور خود متاهل باشند، به رسمیت شناخته نمی‌شوند (و رفتار همجنس‌گرا به شدت مجازات می‌شود).

همچنین شایان ذکر است که به عنوان دارنده اصلی اجازه اقامت در قطر، محدودیت‌های خاصی برای خروج شما از کشور وجود دارد که باید رعایت کنید و برای اینکه بتوانید از کشور خارج شوید باید طی مدت اقامت خود هیچ گواهی اعتراضی‌ای ندریافت نکرده باشید؛ اما اعضای خانواده‌تان که تحت اسپانسری شما در قطر اقامت دارند شمشمول این قوانین نخواهند شد.


حقوق مشاغل مختلف در قطر

در حال حاضر حداقل دستمزد در قطر ماهانه  750  ریال قطر (QAR) است. با این اوصاف مبلغ حقوق پرداختی به شاغلان در کشور قطر بالاست که این خود دلیلی بر جذابیت این کشور برای مهاجران می‌باشد. میانگین حقوق ماهیانه در قطر حدود 13,000 ریال قطر یعنی 3,500 دلار است (هر 1ریال قطر برابر با حدود 0.27 دلار می‌باشد). اما بازه‌ی حقوق ماهیانه‌ی مشاغل مختلف می‌تواند بسیار با یکدیگر تفاوت داشته و از این مقدار میانگین کمتر یا بیشتر باشد؛ برای مثال می تواند بین 1,200 تا 90,000 ریال قطر یعنی حدود 324 تا24,300 دلار متغیر باشد. در ادامه میانگین حقوق ماهیانه‌ی برخی از مشاغل مدیریتی در قطر ذکر شده‌اند:

 •     مدیر عامل یک شرکت چند ملیتی: بین 42,291 - 32,756 دلار
 •     مدیر منابع انسانی: بین 12,384 - 9,383 دلار
 •     مدیر IT :بین 15,467 - 11,727 دلار
 •     مدیر برنامه: 7,865 - 4,961 دلار
 •     وکیل : 11,926 - 9,246 دلار
 •     پزشک عمومی : 11,600 - 9,172 دلار
 •     مدیر شعبه بانکی : 12,924 - 7,956 دلار
 •     مدیر روابط عمومی : 9,867 - 7,334 دلار

 

فرهنگ کار در قطر

از آنجا که مهاجران زیادی در قطر زندگی می‌کنند، فرهنگ کاری قطر سبک‌ها و نگرش‌های فرهنگی متنوعی را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد که از بعضی جهات این محیط بین المللی می‌تواند جذاب به نظر برسد. نکته‌ی دیگر که باید بدانید نیز این است که فرهنگ کاری در قطر بسیار سلسله مراتبی و مردسالارانه است.

همچنین برخی نکات محلی مربوط به فرهنگ کاری قطر نیز وجود دارد که بهتر است از آنها مطلع باشید، از جمله اینکه روابط شخصی فرد شاغل مهم‌ترین کلید برای کار وی در قطر است. به همین دلیل شما پس از اشتغال در یک محیط کار باید گزارشی از سوی همکاران تجاری خود درمورد ارتباطاتتان با آنها تهیه نمایید. علاوه بر این در حالی که زبان انگلیسی زبان اصلی کار در قطر است اما  اگر کمی عربی هم بلد باشید کمک زیادی به جایگاه شغلی خود خواهید کرد. نکته‌ی دیگر این است که معمولا دقت به جزئیاتی مانند زمان‌بندی‌های کاری زیاد در حین کار در قطر اهمیت زیادی ندارد.


قوانین کار و حقوق کار در قطر

قطر چندین قانون کار دارد که برای حافظت از کارمندان طراحی شده است و قبل از شروع به کار در قطر باید از این موارد آگاه باشید:

 •     کارمندان نباید بیش از شش روز در هفته یا 10 ساعت در روز کار کنند. علاوه بر این شما باید پس از هشت ساعت کار کردن، اضافه کار دریافت کنید.
 •     اگر یک شرکت قبل از پایان زمان قرارداد خود اقدام به فسخ قرارداد کند ملزم به پرداخت مزایای پایان خدمت وتسویه حساب با کارمند می‌باشد، اما این قانون تنها در صورتی کاربرد دارد که فسخ قرارداد بدون دلیل صورت گرفته باشد.
 •     شرکت‌ها باید برای کارمندان خارجی خود بیمه درمانی خصوصی فراهم کنند.
 •     کارمندان در پایان قرارداد خود مبلغی به عنوان غرامت دریافت می‌کنند. این مبلغ معمولاً به اندازه‌ی 15-20 روز از مبلغ پایه حقوق در سال اشتغال برای سه سال اول پس از بیکاری و حقوق ماهیانه ‌ای که هرسال پس از آن 3سال پرداخت می‌شود، می‌باشد.
 •     اکثر کارمندان دارای حق مرخصی سالانه سه یا چهار هفته هستند.
 •     کارمندان همچنین حق دارند که درصورت گرفتن مرخصی استعلاجی بیش از دو هفته، حقوق ماهیانه‌ی کامل دریافت کنند.

علاوه بر همه موارد فوق بسیاری از افراد خارجی مزایای اضافی نیز برای کار در قطر دریافت می‌کنند که بسته به قراردادشان متفاوت است. این مزایا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 •     تهیه بلیط رفت و برگشت به وطن برای بازدید از خانواده
 •     ارائه‌ی کمک هزینه مسکن
 •     ارائه‌ی کمک هزینه تحصیلی برای کودکان
 •     ارائه‌ی ماشین سواری برای رفت و آمد به محل کار.


محیط کار در قطر

کار در قطر

روزهای کاری شما در قطر احتمالاً یکشنبه تا پنجشنبه خواهد بود.بیشتر دفاتر کار خاورمیانه از جمله کشور قطر دارای اتاق‌های جدای مردانه و زنانه برای نماز هستند.

زنان حضور گسترده‌ای در محل کار در قطر دارند و در بسیاری از مشاغل در جوزه‌ی کسب و کار و سازمان های دولتی مشغول به کار هستند. بخش‌های آموزش، خدمات پزشکی و حرفه‌ای نمونه‌هایی از بخش‌هایی است که قطر معمولا در آنها، زنان خارج از کشور را استخدام می‌کند.


کار در قطر در ماه رمضان

در ایام ماه مبارک رمضان در قطر نیز مانند ایران ساعات کاری شما اگر شغل دولتی داشته باشید، کاهش می‌یابد. رستوران‌ها نیز در سراسر کشور قطر در طول روز یعنی تا قبل از افطار بسته می‌شوند(به غیر از هتل‌های بین المللی). همچنین روزه‌خواری در ملاء عام نیز طبق قانون جرم محسوب می‌شود.

 

با توجه به تمام موارد گفته شده در ارتباط با مهاجرت و کار در قطر، اگر سوال و جزئیات بیشتری در ارتباط با این پروسه داشته باشید می‌توانید با مشاورین مهاجرتی ما در زانکو تماس حاصل فرمایید.

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری به استرالیا

کار در ترکیه

انواع مهاجرت کاری

پیشنهاد سردبیر زانکو