کار در لهستان

کشور لهستان جزو کشورهای اروپایی به شمار می‌آید که ممکن است که افرادی برای کاریابی در آن و استخدام در لهستان علاقه‌مند باشند. کسانی که علاقه دارند ویزای کاری لهستان را اخذ کنند این امکان را دارند که پس از چند سال زندگی و کار در لهستان، اقامت دائم این کشور را به دست آورده و سپس سپس نسبت به درخواست اقامت اقدام کنند. متقاضیان ویزای کاری لهستان بهتر است از این نکته با خبر باشند که نرخ بیکاری در این کشور پایین است.

کار در لهستان

کشور لهستان جزو کشورهای اروپایی می‌باشد که متقاضیانی زیادی وجود دارند که علاقه دارند که در این کشور برای استخدام و پیدا کردن حرفه، اقدام نمایند. متقاضیان اقامت کاری لهستان می‌توانند پس از چند سال زندگی و کار در لهستان، نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند و سپس درخواست تابعیت نمایند. متقاضیان کار در لهستان باید توجه نمایند که نرخ بیکاری در این کشور پایین می‌باشد. اما برای دریافت ویزای کاری لهستان، ابتدا باید پیشنهاد کاری متناسب با رشته تحصیلی متقاضی از سوی کارفرمای لهستانی دریافت نمایید. اطلاعات کامل در شرایط استخدام در لهستان، خصوص درآمد در لهستان، مشاغل مورد نیاز لهستان در سال 2021 و... در ادامه مقاله برای شما ذکر کرده‌ایم.

کار در لهستان

زندگی در لهستان و شرایط کار در لهستان

کشور لهستان کشوری اروپایی به شمار می‌آید که برای مهاجران از کشورهای خارجی، شرایط پیدا کردن شغل و کار را فراهم کرده‌است. اما برای پیدا کردن حرفه در کشور لهستان، باید با شرایط و مدارک لازم آشنا شوید. قبل از بررسی شرایط اخذ ویزای کار لهستان لازم است که شرایط کلی کار در این کشور و نرخ بیکاری لهستان بررسی نمایید. نرخ بیکاری لهستان در سال 2019 کمتر از 4 درصد تخمین زده شده‌است. این رقم نشان‌دهنده این است که شرایط پیدا کردن کار در این کشور بسیار مناسب می‌باشد. بدین معنی که از هر 100 نفر نیروی آماده‌به‌کار در لهستان، 96 نفر از آن ها در پیدا کردن حرفه و شغل دچار مشکل نشده‌اند. بنابراین احتمال این که بتوانید در لهستان شغلی پیدا کنید، بسیار بالا خواهد بود.

شرایط و قوانین ویزای کار لهستان

کار در لهستان و اخذ ویزای کار در این کشور مثل دیگر بقیه کشورهای اروپایی، شرایط خاص خود را دارد که در ادامه این مقاله شما را با این شرایط آشنا می‌کنیم. بر اساس قوانین کشور لهستان، افرادی که می‌خواهند وارد بازار کار این کشور شوند، باید ابتدا از طرف کارفرمای لهستانی، پیشنهاد کار دریافت نمایند. برای دریافت پیشنهاد شغلی، شما ابتدا باید رزومه کاری و مدرک تحصیلی مناسب داشته باشید که حداقل مدرک تحصیلی فرد باید لیسانس یا فوق لیسانس باشد، همچنین فرد باید سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود تا حداقل سه سال داشته باشد. در صورتی که متقاضی این شرایط را نقض نکند می‌تواند رزومه کاری خود را برای کارفرما در این کشور ارسال نماید تا در صورت تأیید رزومه از سوی کارفرما، دعوت‌نامه برای وی ارسال می‌شود. بر اساس قوانین کشور لهستان، کارفرما پیش از ارسال دعوت‌نامه وظیفه دارد که در ابتدا در این کشور نسبت به پخش آگهی استخدام نیروی بومی اقدام نماید. در صورتی که در پیدا کردن نیروی کار مورد نظر در این کشور نتوانست موفق شود، می‌تواند دعوت‌نامه کاری مورد نظر را برای متقاضیان خارجی ارسال نماید.

شرایط و قوانین ویزای کار لهستان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار لهستان

افرادی که علاقه دارند که ویزای کار لهستان را دریافت کنند ملزمند که مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار لهستان را آماده و تهیه کرده و آن ها را در اختیار سفارت این کشور برای بررسی و تأیید نهایی قرار دهند. مدارک مورد نیاز ویزای کار لهستان شامل به صورت زیر ارائه شده‌است:

 • پاپسورت معتبر
 • اصل مدارک تحصیلی و ترجمه آن
 • اصل مدارک و سوابق کاری و ترجمه آن
 • ارسال مدرک زبان متقاضی به سفارت لهستان
 • تحویل دعوت‌نامه کاری کارفرما
 • پر کردن فرم‌های مربوط به ویزا
 • در صورت داشتن مدارک فنی و حرفه‌ای، گواهی آن‌ها ارائه شود.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار لهستان

انواع ویزاهای کاری برای کار در لهستان

 • نوع اول: فرد برای یک کارفرما در لهستان کار می‌کند که شرکت،محل اقامت و باقی مسائل مربوط به تجارت در لهستان واقع شده‌است.
 • نوع دوم: متقاضی بین 6 الی 12 ماه به عنوان مدیریت یک شرکتی که در لهستان قرار گرفته‌است، مشغول به کار می‌شود.
 • نوع سوم: متقاضی برای یک کارفرمای غیرلهستانی مشغول به کار می‌شود ولی همچنین اجازه دارد که بالای 30 روز در یک شعبه یا شرکت در لهستان کار کند.
 • نوع چهارم: متقاضی برای یک کارفرمای غیر لهستانی مشغول به کار می‌شود ولی اجازه دارد که در لهستان حضور پیدا کند و در بخش صادرات و یا بخش خدمات این کشور به صورت موقت مشغول به کار شود.
 • نوع پنجم: متقاضی برای یک کارفرمای غیرلهستانی مشغول به کار می‌شود و اجازه‌ی کار بالای 3 ماه را دارد و هیچ یک از شرایط بالا هم شامل او نمی‌شود.

نرخ بیکاری در لهستان

کار در لهستان به نظر حقوق دانان و وکلای مهاجرت به دلیل این که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است، انتخاب مناسبی است. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در سال 2018 برای لهستان 4.3 درصد تخمین زده شده‌است، این کشور از نظر افراد مشغول به کار، رتبه سی‌وسوم را به دست آورده‌است.

ساعت کاری در لهستان

کار در لهستان مانند بقیه کشورها شامل 40 ساعت در هفته طی 5 روز کاری یا 8 ساعت در روز است. استراحت در بین کار برای زمانی که شما 6 ساعت کار انجام داده‌اید به مدت 15 دقیقه امکان پذیر است و این 15 دقیقه جزو ساعت کاری شما حساب خواهد شد و به خاطر آن از حقوق شما کسر نمی‌شود. البته مدت زمان 1 ساعته که برای زمان ناهار شما قرار داده شده‌است، جزو ساعت کاری شما به شمار نمی‌آید یعنی به خاطر آن حقوقی دریافت نمی‌کنید و چنانچه 1 ساعت را برای ناهار صرف کنید ملزم به 1 ساعت کار بیشتر در شرکت خواهید بود. همچنین دیگر جنبه مثبت کار در لهستان که می‌تواند مورد نظر متقاضیان به کار قرار گیرد، انعطاف‌پذیری ساعات کاری آن است. این انعطاف‌پذیری در ساعات کاری به این معنا می‌باشد که شما این اجازه را دارید که در طی هفته با اجازه‌ی کارفرما ساعات مختلفی مشغول به کار شوید و یا در صورت امکان با گذراندن زمان بیشتر در شرکت، آخر هفته بیشتری را برای خود فراهم کنید.

ساعت کاری در لهستان

مشاغل مورد نیاز کشور لهستان

با توجه به پیشرفت‌هایی که لهستان در بخش تجارت و خدمات به وجود آمده، این کشور به نیروی کار از طرف کشورهای خارجی در بخش‌های مختلفی مثل توزیع و خدمات پخش نیازمند است. بخش گسترده‌ای از نیازهای شغلی کشور لهستان به وسیله افراد تحصیل کرده و حرفه‌ای از جمله مهندسان، پزشکان و اساتید و مدرسان و همچنین بخش فروش و مدیریت فروش تصاحب شده‌است. کار در لهستان با زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و بدیهی است که یکی از شرایط کار در این کشور، تسلط کامل به زبان انگلیسی است.

چند نمونه از رشته‌های مورد نیاز برای کار در کشور لهستان به صورت زیر لیست شده‌است:

 • مشاغل مربوط به تجارت
 • مهندسین
 • تکنسین‌های فنی
 • راننده
 • رشته‌های فناوری اطلاعات
 • مسئول نیروی انسانی
 • اقتصاددان و حسابدار
 • صنعت خوراکی و غذایی
 • مسئول لوجستیک و پشتیبانی

حقوق و درآمد کار در لهستان

در ابتدای این بحث باید به این موضوع دقت کنید که درآمد حاصل از کار در هر کشوری از جمله لهستان ارتباط کاملا مستقیم با میزان تحصیلات، تجربه، مهارت، سوابق و رزومه‌ی کاری شما دارد. به همین دلیل به طور کلی حقوق و درآمد کارهای مختلف در این کشور را به صورت زیر بررسی کردیم.

صنعت ساخت و ساز: 4480 PLN

بخش فناوری اطلاعات: 8400 PLN

بخش اداری: 3300 PLN

بخش کسب‌وکار : 4600 PLN

مهماندار: 3400 PLN

صنعت تجارت: 4400 PLN

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری

ساعت کاری در لهستان

شاید بشود گفت که سخت‌ترین مرحله برای شاغل شدن در کشور لهستان، پیدا کردن کارفرمایی در این کشور است که بخواهد به شما پیشنهاد کار ارسال کند. چون بر اساس قانون حمایت از نیروی کار داخلی، کارفرمای لهستانی باید با طی کردن 2 مرحله آگهی در داخل لهستان و سپس در کل اتحادیه اروپا (مجموعا به مدت حداقل 6 ماه) مطمئن شود که نیروی کار متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر در داخل این کشور پیدا نخواهد کرد و نیاز دارد که برای یافتن نیروی کار، متوسل نیروهای خارجی شود. پس از آن، این حق به کارفرمای لهستانی اعطا می‌شود که از خارج از اتحادیه اروپا نسبت به استخدام نیروی کاری اقدام کند. از آن جایی که پیدا کردن نیروی کار خارجی ممکن است پروسه‌ای زمان‌بر و هزینه‌بر برای کارفرا باشد و از طرفی کارفرما مجبور است که مدت زمانی طولانی بدون نیروی کار به فعالیت خود ادامه دهد که به همین دلایل، کمتر کارفرمایی حاضر می‌شود که چنین شرایطی را بگذراند.

از مهم ترین شرایط انجام کار در لهستان طبق قانون سال 2021، به صورت لیست زیر فراهم شده‌است:

 • برخورداری از اقامت و مجوز کاری این کشور
 • شروع ساعت کاری در لهستان 8 صبح و پایان آن 4 بعد از ظهر است.
 • روزهای تعطیل در این کشور شنبه و یکشنبه است.
 • ساعت پایان کار در برخی از شرکت‌ها در کشور لهستان ساعت 5 بعد از ظهر است.
 • برخی از ادارات روزهای شنبه از 8 تا 2 بعد از ظهر نیز به انجام کار می‌پردازند.

ساعت کاری در لهستان

چگونگی کاریابی و موسسات کاریابی لهستان

در خصوص کار در لهستان و فرآیند ورود به بازار کار این کشور موردی که ممکن است برای افراد علاقه‌مند به کار در این کشور قرار گیرد، شیوه‌ای است که کشور لهستان کاریابی انجام می‌دهد. معمولاً در اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی فرآیند کاریابی از طریق مؤسسات و شرکت‌های کاریابی در این کشورها صورت می‌گیرد. به این شکل که فرد می‌تواند به سایت‌های مؤسسات کاریابی رجوع کرده و با ارسال رزومه کاری خود برای آن‌ها، نسبت به ارائه درخواست کاریابی اقدام نماید. درصورتی که رزومه کاری فرد بعد از این که بررسی‌های اولیه به وسیله موسسات کاریابی صورت گرفت از شرایط ارسال برای کارفرما برخوردار باشد، مؤسسات کاریابی اقدام رزومه متقاضیان را به شرکت‌های مختلف و کارفرماها ارسال می‌کنند. بر این اساس، مؤسسات کاریابی شرایط ورود فرد متقاضی را به بازار کار این کشور فراهم می‌کنند. مؤسسات کاریابی لهستان به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین و در بسیاری از مواقع نیز به هر دو صورت فعال می‌باشند. مؤسسات کاریابی لهستان که به صورت آنلاین و غیر حضوری فعالیت دارند، از طریق وب سایت‌ها و صفحات معتبر خود، نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کنند. به این شکل که آگهی‌های استخدام را در صفحات خود منتشر کرده و این امکان در اختیار متقاضی کار قرار گرفته می‌شود که با موسسه خواهان نیرو ارتباط داشته باشند.

 

شرایط اخذ ویزای همراه لهستان

یکی دیگر از موارد مهم و اصلی برای کار در لهستان که برای افراد علاقه‌مند به کار در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، بحث بررسی ویزای همراه و صادر شدن ویزا برای همراهان افراد به شمار می‌آید. براساس قوانین حقوق بین‌الملل، متقاضیانی که به دلیل داشتن ویزای کار و همچنین دریافت پیشنهاد شغلی و دعوت‌نامه از طرف کارفرمای لهستانی موفق شدند که ویزای کار این کشور را اخذ نمایند، می‌توانند همزمان به همراه خانواده خود که همسر قانونی و فرزندان زیر سن ۱۸ سال را شامل می‌شود، نسبت به ورود به کشور مورد نظر اقدام نمایند. کشور لهستان نیز جزو این کشورها به شمار می‌آید. در صورتی که فرد متقاضی بتوانند نسبت به اثبات این مسئله که شغل مورد نظر، توانایی تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های زندگی در لهستان را دارد، موفق شود، فرد می‌تواند با ارائه مدارک به سفارت کشور لهستان، خانواده خود را نیز به همراه خود وارد این کشور نماید.

شرایط اخذ ویزای همراه لهستان

 

مهاجرت به لهستان با استفاده از کار

تابعیت دوگانه در لهستان قابل پذیرش نمی‌باشد، اما کارت اقامت دائم کشور لهستان، به مدت 10 سال اعتبار دارد که پس از مدت 5 سال در اختیار فرد قرار می‌گیرد. اولین کارت اقامت کاری لهستان به مدت 1 تا 3 سال اعتبار دارد. شخص با فراهم کردن شرایط کار در لهستان همانند استخدام نیروی لهستانی در شرکت خود، ایجاد حساب و شماره مالیاتی و پرداخت آن می‌تواند کارت اقامت دائم کشور لهستان را دریافت نماید.

جمع بندی در خصوص کار در لهستان

سعی کردیم که شما را با شرایط مورد نیاز و جزئیات مختلف مربوط به مسئله کار در لهستان و اخذ ویزای کاری این کشور را در این مقاله آشنا کنیم. نکات بسیار مهمی از جمله چگونگی بررسی پرونده شما، مبلغ مورد نیاز جهت مهاجرت به لهستان و اساسا چگونگی هزینه‌ها در کشور لهستان و بسیاری از سوالات مرتبط نیز نیاز به تحلیل و بررسی زیادی دارد چون تصمیم به کار در کشور خارجی، تصمیم مهمی به شمار می‌آید.

سوالات پرتکرار در رابطه با کار در کشور لهستان

 • قوانین و ساعات کار در لهستان به چه شکل می‌باشد؟

ساعات اداری معمولا ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر می‌باشد، البته بعضی مواقع این امکان وجود دارد که تا ساعت 5 بعدازظهر کار ادامه پیدا نماید. در بعضی از نقاط، ممکن است کار در روز شنبه‌ها از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر می‌باشد.

 • چه روش‌هایی برای پیدا کردن کار در لهستان وجود دارد؟

افراد متقاضی ابتدا باید از طرف کارفرمای لهستانی پیشنهاد کار دریافت کنند. کارفرما برای جذب نیروی کار باید به مدت 3 هفته تا 3 ماه آگهی کند، اگر شخص واجد شرایط پیدا نشود، کارفرما می‌‌تواند نسبت به جذب نیروی کار از کشورهای خارجی اقدام کند.

 • چه شرایطی برای اجازه اقامت بلند مدت در کشور لهستان لحاظ شده‌است؟

اجازه اقامت بلند مدت معمولاً در کشورهایی که مجوز اقامت دائم ندارند در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. پس از چند سال اقامت، خارجی ها می‌توانند برای اجازه اقامت طولانی مدت 5 یا 10 ساله درخواست نمایند. این مجوز امکان مسافرت آزادانه در اتحادیه اروپا را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و تحت این اجازه اخذ اقامت در هر کشوری از اتحادیه آسان‌تر صورت می‌گیرد.

 • آیا فرد دارای اقامت دائم کشور لهستان حقوق یکسانی مثل شهروندان آن کشور دارد؟

فرد دارای اجازه اقامت دائم از بسیاری از حقوق شهروندی برخوردار می‌باشد اما نه به طور کامل و پس از 2 سال غیبت مداوم حق شهروندی از او سلب می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید:

ارزان‌ترین کشورهای دنیا

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری

گران‌ترین کشورهای جهان

 

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا، پیکاپ ویزا، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می‌دهیم، شما می‌توانید با تماس با شماره 02122226480 از مشاوره ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو