رتبه کشور کانادا از لحاظ کیفیت زندگی، ثبات سیاسی، امنیت و بازار کار در بالاترین سطح است. از برجستگی های دیگری که توانسته است در خصوص مهاجرت مورد توجه متقاضیان قرار گیرد، این است که کانادا صاحب یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا است. از این رو در متن سعی شده است به بررسی کار در کانادا پرداخت

کانادا هرساله، 250،000 نفر را به عنوان مهاجر دائم می پذیرد. اما با این حال بسیاری از کارشناسان با توجه به نیاز بازار کار کانادا، به تعداد بسیار بیشتری پذیرش مهاجر نیازمند است. مطالعات نشانگر ان است که دست کم تا سال 2021، پذیرش سالانه مهاجر به 500000نفر خواهد رسید. از سوی دیگر جدیدترین تغییرات نرخ بیکاری در مناطق مختلف جهان نشان می دهد که بحران بیکاری مناطقی از اروپا مانند اسپانیا و یونان که از سال های گذشته آغاز شده همچنان ادامه دارد.
 بررسی تازه ترین نرخ های بیکاری در برخی از کشورهای جهان نشان می دهد که بیکاری در مناطقی از اروپا مانند اسپانیا و یونان همچنان بحرانی است و این کشورها از سال های گذشته تاکنون نتوانسته اند موفق به مهار بیکاری و ایجاد فرصت های شغلی به تناسب عرضه نیروی کار شوند. طبق آخرین آمارها نرخ بیکاری در آمریکا 6.7 درصد، بریتانیا 3.7 درصد، کانادا 7.2 و حوزه یورو نیز 12 درصد است. همچنین این نرخ در بلژیک 8.4 درصد، فرانسه 10.8 درصد، آلمان 6.8، ایتالیا 12.7 درصد، هلند 8.5 درصد، جمهوری چک 8.2 و دانمارک نیز 5.6 درصد است. در حال حاضر، تایلند با 0.7 درصد بهترین بازار کار را در اختیار دارد و پیش بینی نرخ بیکاری برای ایران نیز 18.6 درصد است.
کار در کانادا در سال 2020 یک فرصت بسیار مناسب برای تغییر شرایط زندگی افراد است و به همین دلیل بسیاری از افراد رویای مهاجرت کاری به کانادا را در سر دارند. مهاجرت از طریق کار یکی از برترین راه های مهاجرتی و اخذ اقامت دائم و تابعیت کانادا می باشد و به دلیل شرایط حاکم بر قوانین کار کانادا، در حال حاضر این کشور توانسته محبوبیت بیشتری در مقایسه با برخی دیگر از کشورها از جمله آمریکا به خود اختصاص دهد.

بیشتر بخوانید:

اقامت در کانادا از طریق ویزای استارت آپ

شرایط گرفتن ویزای همراه کانادا

 امتیازهای مهاجرت کاری به کانادا

 •     تحصیلات: شما برای این موضوع باید قبل از اقدام حتما مدارک تحصیلی خود را با یکی از سازمان‌های معرفی شده مهاجرت ارزیابی کنید که این امتیاز از 5 تا 25  می‌باشد که برای مدرک دیپلم تا دکتری است.
 •     زبان: حداقل تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه که زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان و فرانسه به عنوان دومین زبان می‌باشد، باید مجموع امتیازات این مورد حداقل 10 باشد.
 •     رزومه کاری: برای تخصص در حیطه‌ی شغلی شما که قرار است بروید حداکثر 10 امتیاز در نظر گرفته می‌شود که این امتیاز بر اساس رزومه شما و همپنین نیاز کشور و اینک سابقه کارشما در آن حیطه چقدر است، در نظر گرفته می‌شود که این موارد در کل مربوط به رزومه شما می‌باشد. اگر شما برایتان رزومه کاری ارسال شده باشد امتیاز حداکثر 10 می‌باشد و سابقه کار شما بر اساس قوانین حداکثر 15 می‌باشدکه این دو مجموعی از هم هستند.
 •     سن: برای مهاجرت به کانادا سن فاکتور مهمی است که مبادا شرایط جسمی شما برای آنجا مناسب نباشد. حداکثر امتیاز این مورد 12است و شما می‌توانید با ما تماس گرفته و اطلاعات بیشتری نیز در این باره دریافت کنید.
 •     انطباق پذیری: شما بر اساس تطبیق پذیریتان حداکثر 10 امتیاز دریافت می‌کنید.

بیشتر بخوانید:

وکیل مهاجرتی با تضمین بازگشت وجه

مهاجرت تحصیلی به کانادا

برنامه کاری کانادا برای سال 2020

برنامه کانادا در زمینه مهاجرت پذیرش یک میلیون مهاجر تا سال 2022 است. کانادا محیط ایده آلی برای مردم جهان را برای کسب و کار و یا تحصیل فراهم می نماید. هر سال هزاران کارگر خارجی وارد این کشور می شوند تا به صورت موقت یا دائمی کار کنند. البته بیشترین میزان مهاجرین به این کشور از طریق تحصیل بوده است. تمایل دولت کانادا در خصوص کار برای متقاضیان بین المللی کار قانونی می باشد که متقاضیان باید ویزای کار مربوطه را درخواست نمایند.

ویزای کار در کانادا

ویزای LMIA کانادا

LMIA سندی مثبت مبنی بر استخدام کارمندان از کشورهای خارجی می باشد. ارزیابی تاثیرات بازار کار LMIA در هر کارفرمای کانادایی باید صادر شود که اطمینان حاصل گردد که هیچ کارگر یا کارمند کانادایی به استخدام یک کارمند ماهر از یک کشور خارج از کشور نپردازد. این نوع ویزای کاری موقت در صورت داشتن شرایط خاص متقاضی قابلیت تبدیل به ویزای اقامتی بلند مدت را دارد. کانادا برای دانشجویان این امکان را فراهم نموده است که بتوانند هنگام تحصیل مشغول به کار شوند. کار حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی هم در داخل محیط دانشگاه و هم خارج از آن امکان پذیر می باشد.
کار حین تحصیل در این کشور برای دانشجویان ملل دیگر به مقدار 20 ساعت در هفته است. کار پس از تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری یکی دیگر از راه های اقامت دائم می باشد. قوانین کار در این کشور پس از فارغ التحصیلی در ایالت های مختلف متغیر می باشد که بعنوان مثال این قوانین در کبک برنامه PEQ نام دارد. در حال حاضر از آن جایی که سیستم ورود سریع یا همان اکسپرس انتری کمی سختگیرانه می باشد و نیاز است فرد امتیازات بالایی جهت اقدام از طریق آن کسب کند مهاجرت به کانادا از طریق peq مورد توجه افراد از سرتاسر دنیا قرار گرفته است.
مهم ترین فرصت های کاری در کانادا عبارتند از:

 • کار دانشجویی
 • کار در تعطیلات
 • دعوت نامه کاری
 • کاریابی دانشجویان خارجی پس از تحصیل
 • نیروی کار ماهر و متخصص (اسکیلد ورکر)
 • کار به عنوان همراه دانشجو

کار در کانادا

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری به کانادا با قانون 2020

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی از دیگر راه های اقامت دائم کانادا می باشد که به افراد این امکان را می دهد تا بر اساس مهارت و تجربه شغلی خود، در کشور کانادا به اشتغال زایی بپردازند.

اکسپرس اینتری

یکی از روش‌های معمول  برای ورود به کشور کانادا در حال حاضر روش مهاجرت کاری از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد که متقاضیان در صورت کسب امتیازات لازم می توانند برای این روش اقدام نمایند. در مهاجرت کاری از روش اکسپرس اینتری چهار فاکتور بعنوان اصلی ترین شاخص‌های محاسبه امتیاز شناخته می شود. مهم ترین فاکتور برای موفقیت در برنامه اکسپرس اینتری، مدرک زبان می باشد که متقاضیان برای کسب امتیازات مناسب باید در آزمون آیلتس شرکت کنند و حداقل نمرات خواسته شده را بدست آورند.

اخذ ویزای کار کانادا براساس امتیازبندی اسکیل ورکر

دریافت ویزای کار از طریق سیستم اسکیل ورکر کانادا، منوط به داشتن شرایط زیر است:

 • سن کمتر از ۴۰ سال
 • تجربه کاری متناسب با رشته تحصیلی (حداقل ۳ سال)
 • مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس)
 • مدرک زبان ( با حداقل نمره آیلتس ۶.۵)
 •  کسب حداقل امتیاز ۶۷ در این سیستم
 •  قرار داشتن رشته تحصیلی متقاضی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

کارهای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا

کار در محیط دانشگاه

فرد می‌تواند با وجود شرایط زیر، بدون داشتن مجوز کار، در موسسه و نهادی که در آن درحال تحصیل می باشد، کار کند:

اگر فرد دانشجوی تمام وقت در یک نهاد یا موسسه عمومی بعد از دبیرستان باشد، نهاد یا موسسه خصوصی بعد از دبیرستان که تحت قواعد و قوانین مشابه موسسات و نهادهای عمومی کار می کنند و حداقل ۵۰ درصد از تامین مالی عملکرد های کلی اش را از کمک های مالی دولت دریافت می کند و یا یک نهاد یا موسسه خصوصی کانادایی که توسط قوانین محلی مجازند که مدرک اعطا کنند.
اگر فرد یک مجوز تحصیل معتبر داشته باشد.
اگر فرد واجد هیچکدام از شرایط بالا نمی باشد باید کار خود را متوقف کند.

کار در خارج از دانشگاه

افرادی که مجوز تحصیل در کانادا را دارند، زمانی که در حال کامل کردن تحصیلات خود هستند، ممکن است تجربه کاری خارج از محیط دانشگاه را کسب کنند. از تاریخ ۱ جون ۲۰۱۴ میلادی به بعد، فرد متقاضی ممکن است واجد شرایط برای کار ضمن تحصیل در خارج از محوطه دانشگاه بدون داشتن مجوز کار شود و اگر دارای شرایط زیر باشد مجوز تحصیل به فرد داده خواهد شد:

در طول دوره های تحصیلی منظم دانشگاهی ، بالای ۲۰ ساعت در هفته کار کند.
در طول وقفه های برنامه ریزی شده تحصیلی خود به صورت تمام وقت کار کند، مانند وقفه های زمستان و بهار و تعطیلات تابستان
برای اینکه واجد شرایط کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه باشد، باید:

 • مجوز تحصیل معتبر
 • دانشجوی تمام وقت
 • ثبت نام در یک موسسه آموزشی معتبر
 • در یک برنامه آموزشی حرفه ای و آکادمیکی در حال تحصیل باشد که مدرک یا گواهی می دهد و دوره آموزش آن حداقل۶ ماه طول می کشد.

بیشتر بخوانید:

کار دانشجویی در کانادا

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق کار

این روزها یکی از بهترین راه های مهاجرت به کشور کانادا اخذ ویزای کار است. از آنجایی که وضعیت اقتصادی و رفاه اجتماعی در این کشور در سطح مطلوبی قرار دارد و از سوی دیگر از جمعیت نسبتاً کمی نیز برخوردار است، هر ساله میزبان بیش از ۳۰۰۰ نیروی کار متخصص است که با داشتن ویزای کار در کانادا به یکی از استان های این کشور مهاجرت می کنند.
مهاجرت به کانادا از طریق کار، معمولاً اقامت کارآفرینان و افرادی که دارای مهارت و تخصص مورد نیاز کشور کانادا هستند را مورد هدف قرار می دهد و دولت کانادا را ملزم می کند تا کسب و کار جدیدی برای این مهاجران ایجاد کند و با ایجاد شغل های خاص یک رقابت را در مقیاس جهانی رقم زند.
دلایل و عوامل بسیاری وجود دارند که نشان می دهد علاوه بر مهاجرت تحصیلی به کانادا، اقامت کانادا از طریق کار یکی از روش های برتر مهاجرتی به این کشور است. عواملی از جمله:

 • وضعیت اقتصادی مطلوب و رو به رشد کانادا و سطح رفاه اجتماعی عالی در این کشور
 • مالیات و هزینه های راه اندازی کسب و کار بسیار پایین
 • برتری نوآوری این کشور در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته جهان
 • کیفیت زندگی بالا و ایده آل
 • پشتیبانی قوانین و مقررات کانادا از مهاجران برای شروع یک کسب و کار
 •  برخورداری این کشور از امنیت بالا

بیشتر بخوانید:

مهاجرت به کانادا از طریق کار

تعطیلات و کار در کانادا

کانادا به جوانان گروه سنی 18 تا 35 اجازه می دهد برای کار کوتاه مدت در کانادا اقدام کنند. این ویزا دارای پارامترهای مشخص است که مورد توجه قشر خاصی قرار می گیرد. هر ساله افراد زیادی در خصوص کار به این کشور مهاجرت می کنند تا به صورت موقت با ویزای LMIA در کانادا کار کنند. برای کار متقاضی باید پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری از کارفرمای کانادایی داشته باشد. با ارائه نامه کارفرما دیگر نیازی به ارائه LMIA نیست. از دیگر راه های ورود به بازار کار این کشور، سیستم Expres Entry می باشد که این سیستم در خصوص زندگی و کار در کانادا به طور دائم می باشد که سیستمی مبتنی بر امتیاز بندی است.

واجدین شرایط کار در تعطیلات در کانادا

زمانی که فردی بخواهد هزینه سفر خود به کانادا را تامین کند، می تواند در این کشور کار کند. در این شرایط افراد همراه قادر خواهند بود تا به کانادا سفر کنند اما آن ها باید به صورت مجزا برای درخواست کار اقدام کنند. شرایط کار در تعطیلات در کشور کانادا به شرح زیر است:

 • عدم دسترسی به پیشنهاد کاری
 • تمایل به کار برای بیش از یک کارفرما
 • در اختیار داشتن حداقل 2500$ (دلار کانادا) سرمایه اولیه
 • در اختیار داشتن پاسپورت معتبر در طول مدت اقامت در کانادا
 • ارائه تمکن مالی به مبلغ خرید بلیت برگشت به مبدا اولیه
 • شرکت در تست پزشکی در صورت تمایل به اقامت بیش از 6 ماه
 • نیاز به دریافت اجازه کار آزاد

کار در کانادا

بیش از یک میلیون شهروند جدید در طول 4 سال در حدود دو سوم رشد جمعیت کانادا از سال 2016 مربوط به مهاجران بوده است. به طور کلی ۲ روش اصلی برای جستجوی کار در کانادا وجود دارد. یکی از آن‌ها دریافت ویزای اقامت دائم و دیگری مهاجرت به کانادا از طریق مجوز کار و یا همان ورک‌پرمیت موقت است. هرساله کانادا به چیزی در حدود ۲۵۰ هزار مهاجر تحت عنوان افراد دارای اقامت دائم، اجازه ورود به این کشور می‌دهد. الباقی مهاجران که در حدود ۱۸۰ هزار نفر جمعیت دارند، به عنوان نیروی کار موقت خارجی و ۷۰ هزار به عنوان دانشجو پا به این کشور می‌گذارند. اکثر مهاجران اقامت دائم کانادا تحت یکی از عناوین مهاجرت کاری قبول شده‌اند و در عین حال برخی از آن‌ها به عنوان اعضای خانواده و در برخی موارد نادر، از طریق پناهندگی وارد این کشور شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

کاهش نرخ بیکاری در کانادا

در مجموع بیش از ۶۰ برنامه مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد. بعضی از برنامه‌های خاص مهاجرتی در سطح دولت استانی کانادا هم‌چون اسکیل ورکر ساسکاچوان ارائه می‌شوند و مسئولیت و ارزیابی برخی از آن‌ها به عهده دولت فدرال است. مطابقت با بازار کار و فرهنگ کانادا و اطلاع از جزئیات شرایط کار در کانادا حائر اهمیت است. بنا بر اطلاعات ارائه‌شده توسط وب‌سایت رسمی دولت کانادا، پروسه آماده‌سازی برای فعالیت در بازار کار کانادا شامل موارد متعددی می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:
دریافت گواهی و ارزیابی اعتبار شغلی قابل شناسایی در کانادا
در صورتی که شامل یکی از موارد زیر شوید نیاز به اعتبارسنجی و ارزیابی در کانادا خواهید داشت:

 • مهاجر کانادا تحت عنوان اسکیل ورکر فدرال
 • سفر به کانادا برای کار در یک حرفه و تجارت خاص
 • تحصیل در کانادا

هم‌چنین هرگونه اعتبار و گواهی‌های زیر که شما در خارج از کانادا کسب کرده‌اید، نیاز به ارزیابی و اعتبارسنجی خواهند داشت:

 • مدارک تحصیلی
 • تجربه کاری
 • گواهی‌نامه‌های تخصصی و حرفه‌ای

بیشتر بخوانید:

انواع مهاجرت کاری

ارزیابی و اعتبار سنجی گواهی و مدارک شما در زمینه‌های زیر به شما کمک خواهد کرد:

 • نمایش صلاحیت و مهارت‌های شخصی به کارفرما
 • درک و شناخت از انواع مشاغلی که ممکن است برای آن واجدشرایط باشید
 • تطابق مدارک و گواهی‌های کسب شده توسط شما با استانداردها و قوانین نیروی کار کانادا

شما هم‌چنین می‌توانید پروسه ارزیابی، اعتبارسنجی و شناسایی مدارک و گواهی خود را پیش از آمدن به کانادا انجام دهید. لازم به ذکر است که این پروسه زمان‌بر بوده و شامل هزینه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کار فریلنس در کانادا

انواع مشاغل در کانادا

به طور کلی مشاغل در کانادا به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند:

 • مشاغل تنظیم‌شده و نظام‌مند regulated
 • مشاغل غیر نظام‌مند non-regulated

عموما مشاغل نظام‌مند کانادا توسط استان، قلمرو و قوانین فدرالی کنترل شده و توسط سازمان تنظیم مقررات و یا نیروی کارآموزی اداره می‌شوند. به مشاغل نظام‌مند کانادا Regulated jobs عناوین دیگری نظیر صنایع، کسب و کارهای حرفه‌ای و مشاغل دارای کارآموزی نیز نسبت داده می‌شود و فعالیت‌هایی نظیر معماری، مهندسی و لوله‌کشی را شامل می‌شود.
این مشاغل برای اهداف زیر تنظیم شده‌اند:

 • حفاظت از سلامت و امنیت جامعه
 • اطمینان از این‌که افراد شاغل در این عناوین شغلی دارای صلاحیت لازم هستند

در حدود ۲۰درصد از مشاغل در کانادا از نوع طبقه‌بندی‌شده و نظام‌مند regulated هستند. در کانادا تنها برخی از استان‌ها و قلمروها، بعضی از مشاغل را طبقه‌بندی و تنظیم کرده‌اند . بر همین اساس مجوز و licence کار در یک استان و قلمرو ممکن است در سایر نقاط این کشور موردقبول واقع نشود.

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته های برای گرفتن بورسیه

مهارت‌های زبان در کار

ممکن است در برخی مواقع مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسوی که مورد تایید اداره مهاجرت قرار گرفته، برای عنوان شغلی و محیط کاری شما کافی نباشد. به طور کلی اغلب مشاغل تنظیم‌شده و فنی در این کشور نیازمند موارد زیر هستند:

 • به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید
 • دانش کاملی از زبان مرتبط با کار خود داشته باشید
 • عبارات و اصطلاحات استفاده شده در این کشور را درک کنید، برخی از این اصطلاحات ممکن است تنها مختص به کانادا باشند

می‌توان برای شرکت در کلاس‌های زبان مناسب خود اقدام کرده و یا برای برخورداری از آموزش زبان و تجربه کاری به دنبال برنامه‌های bridging باشید.

بیشتر بخوانید:

نمره زبان برای مهاجرت به کانادا

مدرک زبان نیاز مورد نیاز تحصیل در کانادا

آزمون و مدارک مورد قبول زبان در کانادا

در مواردی مانند درخواست کار یا ادامه تحصیل در کالج و دانشگاه، نیازمند ارتقای مهارت‌های خود در هر یک از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی خواهید بود. بر همین اساس مدارک آزمون‌های آیلتس، CELPIP و تافل برای زبان انگلیسی و مدارک آزمون‌های TEF و DELF برای زبان فرانسوی مورد قبول سازمان کار و سیستم آموزشی کانادا است. مزایا و خدمات این بخش مختص کارمندان، خانواده، صیادان ماهی و افراد مریض است و شامل موارد زیر است:
•    مزایای متداول
•    مزایای دوران بیماری
•    مزایای زایمان و والدین
•    مزایای دوران مراقبت و مرخصی
•    مزایای خوداشتغالی
•    مزایای مختص شهروندان کانادایی که در خارج زندگی می‌کنند
•    مزایای مختص ماهیگیران

کار در کانادا

مزایای بیمه کار کانادا

بیمه کار کانادا از مزایایی برای افرادی برخوردار است که بدون وجود هیچ مشکلی کار خود را از دست داده‌اند و با اینکه توانایی انجام کار را دارند، نمی‌توانند کاری پیدا کنند.
بر همین اساس باید به محض از دست دادن کار خود در کانادا برای مزایای EI درخواست دهید. شما همچنین می‌توانید در حالی که هنوز سوابق کاری (ROE) خود را دریافت نکرده‌اید برای مزایای بیمه خود درخواست دهید.

جستجوی کار در کانادا

می‌توان از طریق وب‌سایت‌هایی که مشاغل موردنیاز را ارائه می‌دهند با کارفرمای خود به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرده و در مورد شرکت‌هایی که قصد دارید در آن‌ها کار کنید، تحقیق نمایید. این مورد برای اطمینان از وضعیت استخدام، ایده‌آل است. منابع در دسترس برای کاریابی در کانادا شامل موارد زیر می‌گردند:

منبع Job Bank برای استخدام تازه‌واردان در کانادا
وبسایت ۱۰۰ کارفرمای برتر top 100 employers
راهنمای جامع خوش‌آمدگویی به کانادا

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو