کالج چیست؟ زمانی که قصد تحصیل در یک کشور دیگر و یا مهاجرت تحصیلی داشته باشید به دو لغت کالج (college) و دانشگاه (university) برمی‌خورید که ممکن است تفاوت بین کالج و دانشگاه را ندانید؛ در ادامه به معرفی کالج می‌پردازیم

کالج در ایالات متحده آمریکا جایی است که به دانشجویان مدرک تحصیلی میدهد. این نوع مکان آموزشی همچنین میتواند دانشگاه خطاب شود اگر به اندازه ای بزرگ باشد که بتواند بیشتر از یک رشته تحصیلی را پوشش دهد. در ایالات متحده آمریکا و ایرلند  دانشگاه و کالج تقریبا یک معنا دارند، درحالی که در انگلستان، استرالیا، کانادا و نیوزلند کالج عموما به یک قسمت از دانشگاه اشاره میشود که به تنهایی جایز به اعطای مدارج علمی نیست.
کالج میتواند یک موسسه تحصیلی اعطا کننده مدرک درجه سه، یک موسسه در داخل یک دانشگاه، یک موسسه تعلیمات حرفه ای و یا یک مدرسه در مقطع متوسطه باشد.
در ایالات متحده آمریکا دانشگاه برای اشاره به موسسات تحقیقات علمی استفاده میشده است و یکبار هم خطاب به موسساتی بوده که درجه تحصیلی دکتری به دانشجویان اعطا میکنند.
بیشتر بخوانید:

کالج‌های مونترال کانادا

کالج‌های کبک کانادا

درجات و مدارک علمی همیشه توسط دانشگاه به افراد اهدا میشوند، درحالی که کالج ها موسسات یا سازمان هایی وابسته به دانشگاه هستند که دانشجویان را برای کسب درجه خاصی در دانشگاه آماده میکنند. کالج هایی که به دانشگاه ها وابسته هستند گاهی کالج دانشگاهی نامیده میشوند. کالج ها همیشه هم به دانشگاه ها وابسته نیستند. یک کالج میتواند موسسه مستقلی باشد که دانشجویان را آماده میکند تا به عنوان داوطلبان خارجی وارد سایر دانشگاه ها شوند، یا این قدرت و اعتبار را داشته باشند که دوره های خاصی را برگذار کنند که منجر به دریافت درجه علمی در دانشگاه دیگری میشود.
امروزه در انگلستان برخی از کالج های دانشگاهی موسسات مستقل علمی معتبری هستند که این قدرت را دارند که مدرک علمی اعطا کنند ولی فاقد تندیس دانشگاه هستند. در کانادا دانشگاه یک موسسه تحصیلی است که اجازه اعطای درجه علمی به افراد دارد. کالج ها این اجازه را ندارند اما میتوانند گواهینامه یا دیپلم صادر کنند.
در استرالیا هم به همین نحو است.دانشگاه‌ها مدارک علمی اهدا میکنند درحالی که در داخل این دانشگاه ها کالج های مختلفی مانند دانشکده ها قرار گرفته اند.
بیشتر بخوانید:

تفاوت کالج و دانشگاه

انواع کالج در کانادا

برخی از مراکز آموزشی یا مرتبط با نهادهای آکادمیک در کانادا با عنوان کالج شناخته می‌شوند که عبارتند از: 

  • کامیونیتی کالج‌
  • کالج دپارتمان دانشگاه
  • کالج‌ خصوصی
  • کالج شعبه‌ای از یک دانشگاه یا کالج بین‌المللی 
  • کالج دبیرستان

کامیونیتی کالج

در اکثر مواردی که در این وبسایت لفظ کالج استفاده شده منظور این دسته از کالج‌ها بوده است. این مراکز آموزشی که فراگیرترین سیستم آموزش عالی در کانادا محسوب شده و عمدتاً دارای چندین شعبه مختلف می‌باشند، با ارائه هزاران برنامه آموزشی از بالاترین میزان گستردگی و اعتبار تحصیلات مرتبط با بازار کار برخوردار هستند. آنها از دولت‌های استانی و حتی فدرال کمک و بودجه می‌گیرند، اکثر دوره‌هایشان توسط مراکز معتبر تایید شده و دانشجویان آنها می‌توانند از وام‌های کم‌بهره یا رایگان تحصیلی که توسط دولت‌های استانی ارائه می‌شود بهره ببرند. هم‌اکنون بیش از 150 کالج از این نوع در سراسر کانادا فعال هستند و به حدود یک میلیون دانشجوی تمام‌وقت و بیش از یک و نیم میلیون دانشجوی پاره‌وقت خدمات آموزشی ارائه می‌دهند.
در منابع دولتی یا رسانه‌ای کانادا هم در اکثریت قریب به اتفاق موارد، وقتی با عنوان کالج مواجه می‌شوید به همین دسته از کالج‌ها اشاره شده است.
از آنجا که دوره‌های آموزشی در این کالج‌ها براساس نیاز بازار کار تنظیم می‌شود اغلب برنامه‌های آموزشی دوساله یا کوتاه‌تر را در قالب انواع دیپلم‌های دوساله (معادل مدرک فوق‌ دیپلم در ایران) یا گواهی‌نامه‌های certifications شش ماهه و یکساله ارائه می‌کنند اما در برخی از آنها هم دوره‌های سه‌ساله و چهارساله موجود است و هم گواهی‌نامه‌های پیشرفته برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی.
کالج چیست

کالج دپارتمان دانشگاه 

در کانادا، برخی از دانشگاه‌ها به صورت مجموعه‌ای از کالج‌ها اداره می‌شوند که  یکی از معروف‌ترین آنها دانشگاه تورنتو  است. در اینجا عبارت کالج در واقع یعنی یک دپارتمان تخصصی از دانشگاه که چندین گروه مطالعاتی را پوشش می‌دهد. مثلا کالج اینیس Innis College در دانشگاه تورنتو دپارتمان تخصصی برای سه گروه از مطالعات آکادمیک است: مطالعات سینمایی، مطالعات شهری و فعالیت‌های نگارشی.
شاید یک دلیل این ساختار این باشد که دانشگاه‌های قدیمی‌تر کانادا به پیروی از دانشگاه‌های معروف انگلستان نظیر آکسفورد به صورت کالج-دانشگاه تشکیل شده‌اند. البته ممکن است دانشگاه‌هایی کاملا به این صورت نباشند بلکه یک کمپس یا پردیس داشته باشند که مجموعه‌ای از دپارتمان‌ها در آن مستقر باشند و چند کالج وابسته به آنها نیز در اطرافشان یا مکانی دورتر به فعالیت‌های آموزشی اشتغال داشته باشند.

کالج‌ خصوصی 

انواع بسیار گسترده‌ای از کالج‌های خصوصی در کانادا مشخول به کار هستند. اصولا هر کس با رعایت یک سری از ضوابط و استانداردها می‌تواند در کانادا یک کالج خصوصی تشکیل دهد و خود این کار به عنوان یک حرفه یا سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. این کالج‌ها از نظر امکانات، شعبات، گنجایش، تنوع و سطح علمی اساتید، تعداد رشته‌ها و دوره‌های آموزشی و مسایلی از این دست بسیار متنوع و متفاوت هستند.  
برخی از این کالج‌ها هم امکانات فیزیکی محدودی دارند اما بیشترین برنامه‌های آموزشی خود را بر آموزش از راه دور و آن-لاین متمرکز کرده‌اند و نه تنها به دانشجویان کانادایی، بلکه به علاقه‌مندانی از سایر کشورها هم خدمات می‌دهند. واضح است که کیفیت و اعتبار این دوره‌ها و خدمات آموزشی هم بر اساس وضعیت و اعتبار خود کالج، بسیار متفاوت است. 
وام‌های کم‌بهره دولتی هم مشمول بسیاری از کالج‌های خصوصی نمی‌شود چون رشته مربوطه از نظر دولت استان، از اولویت‌های مورد نیاز استان محسوب نمی‌شود یا کیفیت مورد نظر استان را ندارد. اما برخی از آنها شهرت بسیار زیادی دارند و فارغ‌التحصیلان آنها به راحتی می‌توانند جذب بازار کار شود.

کالج شعبه‌ای از یک دانشگاه یا کالج بین‌المللی 

برخی از مراکز آموزشی بین‌المللی خصوصا آمریکایی در کانادا شعباتی دارند؛ البته از انگلستان و استرالیا هم موارد متعددی دیده می‌شود. عمدتا این مراکز هم با لفظ کالج نامیده می‌شوند. دوره‌های آنها بسته به اعتبار مرکز اصلی متفاوت است اما می‌تواند برای شما مدارک بسیار معتبری به همراه بیاورد. معمولا شهریه آنها بیشتر است و امکان استفاده از وام‌های دولتی هم مقدور نیست. هر چند اعتبار برخی از آنها به دلیل دانشگاه مادر اهمیت زیادی دارد اما به دلیل محدودیت‌ها و مشکلات احتمالی، برای تحصیل در آنها باید دلایل معتبری برای خود دست و پا کنید. 

بیشتر بخوانید:

بهترین دانشگاه های استرالیا

کالج دبیرستان

تعداد زیادی از دبیرستان‌های قدیمی‌تر در شهرهای بزرگ عنوان کالج دارند. این‌گونه مراکز مخصوصا با کالج‌های خصوصی اشتباه گرفته می‌شوند. به نظر می‌رسد یک دلیل این نام‌گذاری این بوده که در دهه‌های گذشته و قبل از شکل‌گیری کامیونیتی کالج‌ها، مراکز آموزشی معتبرتر که تا سطح دیپلم دبیرستانی دوره‌های آموزشی یا حرفه‌آموزی داشته‌اند می‌توانستند دوره‌های تکمیلی کوتاه بعد از آن را هم برگزار کنند و به همین دلیل از عنوان کالج بهره می‌گرفته‌اند تا نقطه ممیزه‌ای با دبیرستان‌های عادی باشند.
نوع دیگری از این نوع مراکز با عنوان کالج آنهایی هستند که به دانش‌آموزان گرید 11 یا 12 امکان می‌دهند تا دروس دبیرستانی را دوباره بگذرانند تا نمره‌ی لازم برای ورود به تحصیلات تکمیلی را به دست آورند. معمولا این نوع از کالج-دبیرستان‌ها در میان مهاجران یا دانش‌آموزان بین‌المللی شناخته شده‌تر هستند.

برخی کالج‌های مشهور کانادا

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو