کشور کانادا

سرآمد بودن کانادا در زمینه های اقتصادی از جمله بازار کار فعال و نرخ بیکاری پایین از دلایل علاقة زیاد مهاجران برای تحصیل و زندگی در این­کشور است.

بین کشور­های پیشرفتة جهان، کشور کانادا همیشه جزو اولین انتخاب­های دانشجویان و مهاجران برای زندگی بوده­است. از این­نظر ما قصد داریم برای کمک به تصمیم­گیری شما در مورد انتخاب رشتة مناسب، ده رشتة برتر کشور کانادا را معرفی کنیم.

ده رشتة برتر تحصیل در کانادا

مهندسی عمران

یکی دیگر از ده رشتة برتر تحصیلی در کشور کانادا، رشتة مهندسی عمران است. با رشتة مهندسی عمران، شما در زمینة برنامه­ریزی شهری و طراحی پل­ها و ساختمان­ها متناسب با قواعد زیبایی شناختی، به طور کامل آشنا خواهید شد. همچنین به دلیل رشد اقتصادی بالای کانادا،پیش­بینی می­شود که سرمایه­گذاری در بخش ساخت­وساز روزبه­روز بیشتر شود. طبق آخرین آمار هم، میانگین درآمد سالیانه مهندسی عمران، 80 هزار دلار برآورد شده­است.

MBA یا مدیریت ارشد کسب­وکار

کشور کانادا، اولین کشور بین کشورهای توسعه­یافتة جهان است که دوره­های MBA برای دانشجویان داخلی و بین­المللی ارائه می­دهد. فارغ­التحصیل­های رشتة MBA، پس از خروج از دانشگاه، هیچ نگرانی در رابطه با بازار کار و پیدا کردن شغل مناسب نخواهند داشت. زیرا کشور کانادا دارای چهارمین بازار کار بزرگ جهان در رشتة مدیریت ارشد کسب­وکار است.

پرستاری

مدرک رشتة پرستاری دانشگاه­های کانادا، جزو معتبرترین مدارک بین­المللی قرار دارد. همچنین دانشجویان رشتة پرستاری در کانادا زیر نظر آموزش­های تئوری و عملی زیادی خواهند بود و بدون شک آینده­ی کاری خوبی در انتظار آن­ها خواهد بود.

زمین­شناسی

چون صنعت معدن در کانادا یکی از ارزشمندترین صنایع این­کشور به­حساب می­آید، رشتة زمین­شناسی همیشه از بازار کار خیلی­خوبی برخوردار بوده­است و همیشه جزو ده رشتة برتر تحصیل در دانشگاه­های کانادا قرار داشته­است. فارغ­التحصیل­های این­رشته می­توانند در زمینه­های اکتشاف معدن و نفت و گاز کار کنند.

طبق آخرین آمار وبسایت PayScale، درآمد سالیانه رشتة زمین­شناسی، 100 هزار دلار برآورد شده­است.

داروسازی

کشور کانادا با کمبود نیروی داروساز رو­به­رو است، از این نظر فارغ­التحصیل­های رشتة داروسازی حداقل تا سال 2024 با مشکلی در استخدام شدن روبه­رو نخواهند شد. البته دانشجویان رشتة داروسازی برای گرفتن مدرک باید بعد از شرکت کردن در امتحان برد تخصصی داروسازی کانادا، دورة کارآموزی نیز پشت­سر بگذرانند. اما درآمد سالیانة فارغ­التحصیل­های این­رشته، به دلیل نیاز زیاد به نیروی کار، بسیار بالا است.

اقتصاد

براساس پیش­بینی­ها، بازار کار رشتة اقتصاد در ده سال آینده در کانادا، عرضه و تقاضای نسبتأ برابری خواهد داشت. از این رو، رشتة اقتصاد جزو ده رشتة برتر برای تحصیل در کشور کانادا محسوب می­شود. همچنین پس از اینکه 2 سال از تحصیل شما در این­رشته بگذرد، در زمینه­های زیادی از جمله برنامه­ریزی، مدیریت و آنالیز جنبه­های اقتصادی یک کسب­و­کار متخصص خواهید شد.

مهندسی مکانیک

علاقمندان به رشتة مهندسی مکانیک، با تحصیل در دانشگاه­های کشور کانادا، می­توانند نظریه­های خود را در آزمایشگاه­های به­روز و مجهز این­کشور انجام دهند. همچنین اعضای هیئت علمی دانشگاه­های کانادا، به دلیل موفقیت­های علمی متعدد، در سراسر دنیا مورد تایید قرار گرفته­اند.

طبق اطلاعات برآورد شده از وبسایت glassdoor، درآمد سالیانة مهندسی مکانیک در کمپانی هوندا در کانادا، 49 هزار دلار است.

مهندسی برق

بعد از مهندسی عمران و مهندسی مکانیک، مهندسی برق با بیش از 1800 موقعیت شغلی، سومین رشتة پرتقاضا در کانادا در میان سایر رشته­های مهندسی قرار دارد. همچنین با تحصیل این­رشته در دانشگاه­­­های کانادا، شما می­توانید علاوه­بر دوره­های مهندسی­برق، در کلاس­های اقتصاد و بوم­شناسی شرکت کنید تا با محیط کاری صنعت به­طور کامل آشنا شوید.

روانشناسی

با تحصیل در این­رشته، شما فرصت یادگیری زیرنظر بهترین اساتید در امر تحقیق کسب مهارت‌های زبانی، نقش‌های جنسیتی و یا چندشخصیتی را خواهید داشت. همچنین برخی از دانشگاه­های رشتة روانشناسی در کانادا، دارای بیمارستان­های آموزشی-دانشگاهی هستند که شما می­توانید تجربه­های عملی زیادی در این­دانشگاه­ها به­دست آورید.

مهندسی نرم­افزار

بدون شک رشتة مهندسی نرم­افزار یکی از ده رشتة برتر برای تحصیل در کشور کانادا است. رشته­ای که بازار کار بسیار انعطاف­پذیری دارد. بررسی­هایی در زمینة پروژه­های استخدام کشور کانادا انجام شده­است که طبق آن­بررسی­ها، نیاز بازار کانادا به مهندس­های نرم­افزار در حال افزایش است. از علت­های این­مسئله، سرمایه­گذاری­های کلانی که در زمینة تکنولوژی انجام می­شود، است.

علاوه­بر رشته­های گفته­شده در این­مقاله، رشته­های مناسب دیگری هم وجود دارند و گزینه­ها برای انتخاب رشته در کانادا محدود نیست، اما رشته­های بالا از نظر شرایط علمی و بازار کار، جزو 10 رشتة برتر کشور کانادا به­شمار می­آیند.

به­طور کلی کشور کانادا، به دلایل مختلفی از جمله بازار کار مناسب و دانشگاه­هایی با اساتیدی برجسته، محیط خوبی برای ادامه­ی تحصیل و چه بسا، زندگی است.

پیشنهاد سردبیر زانکو