کاورلتر چیست؟

کاور لتر Cover Letter که به فارسی ترجمه آن نامه پوششی می شود، یک نامه معرفی از سوابق تحصیلی ، کاری و دلایل و هدف سفر متقاضی که هدف مهاجرت تحصیلی یا کاری دارد است که همراه دیگر مدارک خود ارائه می دهد. زمانی که برای پذیرش تحصیلی اقدام می نمائید با واژه های زیادی برای آماده سازی مدارک رو به رو می شوید که یکی از این واژه ها کاور لتر است که برای اپلای نیاز است.در این مقاله به کاربرد های کاور لتر و نحوه نوشتن یه کاور لتر مناسب و استاندارد می پردازیم. پذیرش در هر دانشگاهی روال مخصوص به خود را دارد اما یکی از موارد لازم برای پذیرش بلخصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا Cover Letter است.

شاید بار اهمیت CV در قبولی و یا رد شما بسیار مهم باشد اما نکته طلایی در آماده نمودن مدارک پذیرش توجه به ترتیب بررسی موارد توسط کمیته بررسی می‌باشد. اینجاست که اهمیت حیاتی Cover Letter مشخص می‌شود! Cover Letter، رزومه آکادمیک، معرفی‌نامه (توصیه نامه)، مقاله و سپس سایر موارد. از آنجا که در هر مورد پذیرش تعداد درخواست‌ها به ویژه در دانشگاه‌‌های برتر بسیار زیاد است مراحل اولیه اهمیت بالاتری در رد و قبول خواهد داشت و کوچک‌ترین نقص و یا عدم جذابیتی منجر به حذف شما از روند پذیرش خواهد شد. از این رو با توجه به اینکه نمونه کاورلتر اولین گام در بررسی صلاحیت متقاضیان است بی‌شک درصد ریزش در این مرحله بیش از سایر مراحل خواهد بود که با نوشتن یک Cover Letter استاندارد و درست شانس شما در باقی ماندن در روال پذیرش افزایش می‌یابد. تنها هنگامی داوران حاضر به صرف وقت برای بررسی مدارک شما هستند که شما را برای موقعیت مورد نظر دارای صلاحیت اولیه تشخیص دهند که این صلاحیت اولیه از بررسی Cover Letter شما ناشی می‌شود. این مرحله ممکن است بررسی کلیات صلاحیت شما را طی 5 دقیقه به اتمام برساند یا شما را برای صرف زمان بیشتر جهت بررسی مورد تایید قرار دهد.

 

ساختار کاورلتر

 

ساختار کاور لتر

در روند پذیرش شما در یک دانشگاه و یا موقعیت شغلی ، کاور لتر نقش مهمی دارد که به هنگام بررسی مدارک مشخص می گردد. یک کاورلتر خوب و استاندارد در همان وهله اول هیئت انتخابی را به بررسی سایر مدارک ازجمله رزومه آکادمیک تشویق کند. ساختار کاور لتر از چند پاراگراف تشکیل شده و به شرح زیر می‌باشد:

بخش معرفی

این بخش با مشخصات فرد ( نام و نام خانوادگی) ،وضعیت کنونی شغلی ، تحصیلی و علمی ، زمینه های تحقیقانی و معرفی شخصیتی شروع می شود. در این بخش باید به صورت واضح و کامل به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • موقعیت شغلی فعلی شما چیست؟
  • پروسه و زمینه تحقیقاتی شما چیست و نقش اصلی شما در روند انجام آن چگونه است؟
  • چرا شما مناسب‌ترین فرد برای این موقعیت می باشید؟

سعی کنید در این بخش کاملا شفاف و بدون پیچیدگی توانایی ها و لیاقت خود را برای موقعیت ارائه شده بیان کنید. یکی از موارد بسیار مهم در این بخش ، مشخص نمودن وضعیت فعلی شما در زمینه شغلی تان و همچنین وضعیت دفاع شما می باشد.اگر از پایان نامه خود دفاع نکرده اید به این دلیل که در آینده دفاع کنید ، بهتر از که این کار را انجام ندهید.

مهم‌ترین نکته در این بخش، معرفی موقعیت کاری شما در حال حاضر است؛ اگر در تلاش هستید تا از پایان‌نامه خود دفاع کنید سعی کنید در نامه به این امر اشاره‌کرده و تاریخ دفاع خود در دانشگاه را صادقانه مطرح کنید.

 

پایان نامه

یکی از سخت ترین و پیچیده ترین بخش های کاورلتر شما مربوط به پاراگراف پایان نامه است ، بلخصوص زمانی که هنوز از پایان نامه خود دفاع نکرده اید و مجبورید پیش از دفاع از پایان نامه ،کاور لتر خود را آماده نمائید. در این بخش سعی کنید تقریبا در 6 الی 7 خط به طور شفاف و جامع و پیوسته بنویسد.همچنین به معرفی و توضیح در مورد زمینه ی مقالات برتر ، همایش های علمی ، جوایز و مهم‌تر از همه آینده تحقیق خود بپردازید.

برای نوشتن یک متن خوب سعی کنید چندبار متن خود را بازنویسی کنید تا یه متن مناسب به دست آورید. موضوع مهم این بخش موضوع و بخش بندی تحقیق است.از آنجایی که ممکن است تمام اعضای هیئت بررسی در حیطه تخصص شما آگاهی نداشته باشند پس در کنار رسمی و علمی بودن سعس کنید کاملا شفاف و ساده مطالب خود را بیان کنید. حوزه این پاراگراف در خصوص پایان نامه شما باید ارائه شود ، همچنین اگر در گذشته در این زمینه کتب ، مقالات و یا همایش هایی داشته اید آن را ذکر نمائید. درضمن به آینده تحقیقاتی خود در 5-6 سال آینده که مطابق با علایق شما می باشد را مشخص نمایید.

 

سوابق تدریس

این پاراگراف یکی از چالش برانگیز ترین بخش ها برای دانشجویان است بلخصوص برای دانشجویانی که سابقه تدریس نداشته اند و یا از سابقه تدریس کمی برخوردارند. دارا بودن سابقه تدریس جهت پذیرش دانشگاه ، به ویژه مقطع دکترا امری مهم و ضروری است. به خصوص اگر شما قصد دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی را داشته باشید. برای تمرین در این بخش سابقه تدریس ، حوزه تدریس و فلسفه تدریس خود را بیان کنید سپس برای کاور لتر یک یا دو پاراگراف از خلاصه آن را بنویسید.

 

سابقه کاری

شاید سابقه کاری شما با کاورلتر همخوانی نداشته باشد اما به آگاهی هیئت داوران در مورد شخصیت شما و نحوه تعامل گروهی تان کمک می کند. بنابراین سعی کنید شخصیت خود را در مورد همکاری با افراد مختلف را در کاورلتر خود شرح دهید.جایگاه سابقه کاری شما در CV آکادمیک خواهد بود پس در بخش تنها به مواردی بپردازید که شما را به عنوان فرد مفیدی در گروه با توانایی تعامل و انجام اموری فراتر از تحقیق نشان می‌دهد.این بخش به خصوص در در مورد سابقه کار در زمینه های خاص جزء الزامات پذیرش است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نتیجه گیری

در انتها جمع بندی کلی در مورد با کل موضوع داشته باشید و همچنین می توانید به مدارکی که به پیوست ارائه داده اید ماندد توصیه نامه ، cv و... اشاره نمائید.اگر آدرسی مانند وب سایت شخصی دارید برای دسترسی بهتر به شما بهتر است آن را نیز ذکر کنید.در پایان متن خود را بدون هیچ تملقی و تشکر اضافه که انگار منتظر لطف هیئت داروارن هستید بنویسد. چون قرار نیست بدون تلاش خودتان لطفی شامل حال شما شود.هم‌چنین در این بخش می‌توانید اهداف و انگیزه‌های شغلی و تحصیلی خود در آینده را شرح دهید.

 

یک نمونه کاور لتر استاندارد

نمونه کاورلتر

 

 

کاورلتر معمولا به زبان رسمی آن کشور نوشته می شود مگر آگهی شغلی و یا پذیرش شما به زبان دیگری مثل انگلیسی تدوین شده باشد. چنانچه کارو لتر را می خواهید به زبان دیگر تنظیم نمائید حتما قبل از ارسال آن را با یک فرد بومی که مسلط  به آن زبان است چک نمائید.

 

قالب‌بندی کاور لتر چیست؟

جهت نگارش یک کاورلتر استاندارد از طرح مناسب با حاشیه بندی قابل قوبل استفاده نمائید و از سبک نامه های اداری پیروی کنید. همانطور که در بالا ذکر کردیم کاور لتر باید دوصفحه و با فونت سایز 10الی 12 باشد.

نکته مهم در خصوص نگارش COVER LETTER چیست؟

از انجایی که کاور لتر نقش مهم و بسزایی در روند پذیرش شما دارد ، در نگارش آن بسیار دقت نمائید و به شرح انگیزه و سوابق علمی و کاری خود به صورت جامع و کامل توضیح دهید.

محتوای کاور لتر در روند اخذ ویزای شینگن چیست؟

نوشتن کارولتر برای سفارت عضو شنگن در روند دریافت ویزای شنگن امری مهم است که هدف سفر ،تامین هزینه سفر ،و... را شرح می دهد.

آیا نگارش کاورلتر برای اخذ ویزای کاری کانادا مؤثر است؟

بله، نگارش یک کاورلتر حرفه ای می تواند کارفرمای کانادایی را به رزومه شما جذب کند.بنابراین نقش بسزایی در روند دریافت موقعیت شغلی و اخذ ویزای کانادا شما خواهد داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آماده سازی یک کاورلتر استاندارد و حرفه ای می توانید با مشاوران زانکو تماس حاصل فرمائید.

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو