کبک استانی در کانادا به مرکزیت شهر کبک می‌باشد. بزرگترین شهر این استان مونترال است. این استان بزرگترین استان کانادا بوده و از لحاظ جمعیت در رده‌ی دوم (پس از اونتاریو) قرار می‌گیرد. به خاطر مساحت بسیار زیاد، تراکم جمعیت در این منطقه بسیار پایین (4.9 نفر به کیلومتر مربع) است. بیشتر این جمعیت در سواحل رودخانه سن لورن ساکن می‌باشند.

زبان و فرهنگ

زبان اصلی این منطقه فرانسه است. 83 درصد مردم این منطقه به این زبان صحبت می‌کنند و از این حیث، این استان بیشترین فرانسه‌زبان را در کل آمریکای شمالی دارد. زبان انگلیسی تنها در بخشی از مونترال متمرکز است اما در سایر بخش‌های کبک تعداد بسیار کمی انگلیسی زبان وجود دارد.

جغرافیا و اقلیم

کبک استانیست که از لحاظ مساحت بزرگتر از برخی کشورهاست. جالب است بدانید مساحت این استان فقط کمی از مساحت کشورمان کمتر است. بیشتر از 90درصد این مساحت متعلق به کاناداست. از لحاظ طبیعت این استان به شدت متنوع است؛ به طوری که می‌توان دشت‌ها، رشته‌کوه‌ها، جنگل‌ها و دریاچه‌های متعددی را در آن مشاهده کرد. روخانه و دشت سن‌لوران از مهم‌ترین این مکان‌های طبیعی می‌باشند. بیشتر کبک را فلات لورانسین تشکیل می‌دهد.

آب و هوا کبک
آب‌و‌هوای کبک به‌معنای واقعی کلمه چار فصل می‌باشد. در زمستان‌ها ممکن است دمای منفی سی درجه را نیز تجربه کنید و همین دما در تابستان تا مثبت سی درجه بالا خواهد رفت. کبک از لحاظ برف و سرما با کشور‌های سرد سیری مانند روسیه برابری می‌کنند. خصوصا وقتی به سمت شمال آن حرکت کنید، طول زمستان از 4 تا 6 ماه افزایش پیدا می‌کند. در کل اگر با سرما مشکل دارید، بهتر است جایی غیر از کبک را به عنوان مقصد سفر یا مهاجرت خود انتخاب نمایید.
هوای این منطقه همچنین همواره نمناک است. پاییز بسیار زیبا اما سردی دارد و در تابستان‌ها به شدت شرجیست.

شهر کبک

شهر کبک

مرکز استان کبک، شهر کبک است. شهری با پیشینه‌ی تاریخی غنی و 400 ساله‌ که پر از مکان‌های دیدنی و آثار فرهنگیست و از این لحاظ یک قطب در کانادا و آمریکای شمالی محسوب می‌شود. فرانسه در این شهر زبان اصلیست ولی اهالی آن تماما به انگلیسی به عنوان زبان دوم تسلط دارند.
این شهر همچنین در دل مناظر طبیعی بسیار زیبایی قرار گرفته است. از جمله‌ی این‌ها می‌توان به رودخانه‌ی سن‌لورنس (یکی بزرگترین رودخانه‌های جهان) و آبشار‌های مونت مورنسی اشاره کرد. جالب است بدانید معنای اسم "کبک" در واقع "جایی که رودخانه باریک می‌شود" می‌باشد. این اسم که ریشه‌ای سرخپوستی دارد، از موقعیت جغرافیایی این شهر و استان گرفته شده است.

موزه ی  کبک
گالری‌ها و موزه‌های زیادی در کبک وجود دارد. این شهر به نوعی قطب هنری محسوب شده و بیشتر هنرمندان از مناطق مختلف کانادا به این شهر مهاجرت می‌کنند تا از فضا و انرژی خوب آن بهره‌مند شوند. موزه‌ی هنر‌های زیبای کبک و موزه‌ی تمدن هر دو شهرت جهانی داشته و میزبان نمایشگاه‌های معتبرند. در زمینه‌ی موسیقی نیز ارکستر سمفونی کبک و برای تئاتر، سالن بین‌المللی کارفور مراکز اصلی به حساب می‌آیند.

شهر مونترال

شهر مونترال

مونترال بزرگترین شهر استان کبک و دومین شهر بزرگ فرانسه‌زبان پس از پاریس است. این شهر همچنین پس از تورنتو دومین شهر بزرگ کاناداست. مونترال شهری چند فرهنگی و مهاجر پذیر است و اگرچه به قدمت کبک نیست اما آثار تاریخی زیبا و متنوعی را در خود جای داده است.
مونترال شهری مدرن و چند فرهنگیست. مقصد بسیاری از مهاجران تحصیلی این شهر می‌باشد. شش دانشگاه رسمی و دوازده کالج در مونترال قرار دارند که از این حیث، بیشترین مراکز آموزشی در آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده است.
از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر می‌توان به کلیسای سنت جوزه، بازیکیلیای نوتردام، پارک جنگلی مونت‌رویال، پارک المپیک مونتریال و باغ گیاه‌شناسی مونتریال اشاره کرد.

جشنواره های مونترال
این شهر بزرگ و چند ملیتی، همه‌ساله میزبان فستیوال‌ها، جشن‌ها و راهپیمایی‌های مختلف است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جشنواره‌ی برف، جشنواره‌ی چراغانی، روز موزه و  مسابقه‌ی بزرگ دوچرخه سواری اشاره نمود.

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کشاورزی به کانادا

اعتراض به ریجکتی کانادا
 

پیشنهاد سردبیر زانکو