ترکیه در سال‌های اخیر آمار بالایی را از حیث پذیرش مهاجران ایرانی به خود اختصاص داده است. این مهاجران از راه‌های مختلفی همچون خرید ملک، سرمایه گذاری، کاری یا تحصیلی مقیم ترکیه می‌شوند. برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیاز است نمره‌ی قابل قبول در کنکور مختص خارجی‌ها را به دست آورید.

کنکور داخلی

این کنکور همانند کنکور سراسری کشور خودمان، مختص کسانیست که شهروند ترکیه محسوب می‌شوند. متقاضیان مهاجرت به هیچ وجه واجد شرایط شرکت در این آزمون نبوده و پس از شروع پروسه‌ی مهاجرت باید از دو آزمون YOS و SAT استفاده کنند.

آزمون YOS

آزمون یوس ترکیه

معمول‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌ی پذیرش دانشجوی خارجی در بین دانشگاه‌های ترکیه، از طریق آزمون YOS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) می‌باشد. این آزمون نامتمرکز است؛ یعنی در یک تاریخ به صورت همزمان برگزار نشده و حتی برای تمام دانشگاه‌ها یکسان نیست.
زمان برگزاری این آزمون در بازه‌ی اوایل اردی‌‌بهشت تا اوایل تیر بوده و بسته به دانشگاه مورد نظر شما، تعداد سوالات آن متغیر است. این تعداد معمولا در بازه‌ی 80 تا 100 سوال قرار دارد.
آزمون YOS از لحاظ تعداد سوال و زمان برگزاری نامتمرکز است اما برای تمام دانشگاه‌ها، مواد امتحانی ریاضی، هندسه و هوش می‌باشد. متقاضیان بین یک و نیم تا دو ساعت دارند تا به سوالات پاسخ دهند.

کنکور ترکیه
لازم به ذکر است این آزمون و کسب نمره‌ی قبولی در آن شرط لازم است اما برای همه‌ی دانشگاه‌ها شرط کافی نیست. برخی از دانشگاه‌های ترکیه، سوابق تحصیلی شما را نیز در نمره‌ی کسب شده دخیل کرده و در نهایت با توجه به نتیجه کنکور و سوابقتان شما را پذیرش خواهند کرد.

آزمون SAT

آزمون ست ترکیه

این آزمون از کشور آمریکا ریشه می‌گیرد و مرکز اصلی برگزاری آن نیز ایالات متحده است. دانشگاه‌های انگلیسی زبان ترکیه نیز با استفاده از SAT (مخفف Scholastic Aptitude Test) اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند. زمان این آزمون 4 ساعت بوده و مواد امتحانی آن شامل ریاضی، هندسه، ادبیات و انشای انگلیسی می‌باشد.
لازم به ذکر است برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان ارائه‌ی مدارک معتبری همچون تافل و آیلتس الزامیست. معتبرترین مدرک موجود برای زبان ترکی نیز مربوط به آزمون تومر می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید:

مقایسه ی ترکیه و امارات

فری شاپ های ترکیه
 

پیشنهاد سردبیر زانکو