سالانه شرکت هایی که در زمینه مهاجرتی فعالیت دارند برای کمک به مهاجران به جهت انتخاب مناسب ترین کشور برای زندگی، به بررسی کشور ها و هزینه های آن می پردازند و لیستی از گران‌ترین کشورهای جهان را ارائه می دهند.

طبق گزارش اخیر GOBankingRates  که لیستی از گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی تهیه کرده، در کشورهایی همچون نروژ، سوئیس و ایسلند خانه هایی وجود دارد که اجاره بهای آن ها تقریباً نصف اجاره بهای خانه های شهر نیویورک است. اما این مسأله فقط در مورد هزینه ی اجاره خانه صدق می کند و اگر دیگر هزینه های معمول را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که هزینه ی زندگی در این کشورها کماکان از شهر نیویورک بسیار بالاتر است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از روزیاتو، هزینه ی غذای رستوران ها در نروژ ۲۵ درصد بالاتر از شهر نیویورک است و در ایسلند هم قیمت غذای رستوران ها و مواد غذایی، به ترتیب ۳۳ درصد و ۱۹ درصد بیشتر از شهر نیویورک وجود دارد.

در عین حال، در سوئد نرخ مالیات بر درآمد شخصی حدود ۶۲ درصد است. از طرفی در سوئیس یک نرخ مالیات بر درآمد بین المللی وجود دارد که می تواند به ۴۰ درصد برسد، به طوری که آنطور که در گزارش GOBankingRates آمده، سوئیسی ها حتی برای زندگی در خانه ی خود هم مالیات پرداخت می کنند.

وبسایت GOBankingRates برای تعیین گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی، تمام کشورها را بر اساس ۵ معیار با شهر نیویورک مورد مقایسه قرار داده. این ۵ معیار عبارتند از: هزینه ی زندگی، اجاره بها، قیمت مواد غذایی، قیمت منوی رستوران ها و قدرت خرید در آن کشور.

در سال ۲۰۱۸ شرکت مهاجرتی MoveHub طی تحلیل و بررسی هایی که انجام داده، لیستی از گرانترین کشورهای دنیا را ارائه کرده است، البته لازم به ذکر است که این شرکت مهاجرتی شهر نیویورک را بعنوان معیار اصلی خود برای ارزیابی در نظر گرفته است.

معیار انتخاب گران‌ترین کشورهای جهان

بسیاری از کشورها از لحاظ کیفیت و استاندارد های در نظر گرفته شده برای یک زندگی ایده آل در سطح مطلوب یا بسیار بالایی قرار دارند و به تبع نیز زندگی در این کشورها بسیار پرهزینه و گران خواهد بود.

گرانترین کشورهای دنیا امکانات ویژه ایی مانند رفاه اجتماعی ، ثبات اقتصادی و نرخ پایین بیکاری برای شهروندان خود در نظر گرفته اند که همین امر باعث زیاد شدن مهاجرین و به طبع گران شدن هزینه های زندگی شده است.

معیار این شرکت ها برای ارزیابی و تحلیل گرانترین کشورهای دنیا عوامل متعددی مانند هزینه های روزانه برای خرید مواد غذایی ، کرایه حمل و نقل شخصی و عمومی، هزینه ی کرایه مکانی برای زندگی افراد ، صورت حساب ها ، قبض ها و هزینه رستوران می باشد.

گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی 2020

در ادامه با گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی آشنا خواهیم شد.

مالت

 • شاخص هزینه زندگی: ۷۰/۹۲
 • قدرت خرید در کشور: ۶۶/۲۴

مردم مالت مالیات بر دارایی پرداخت نمی کنند و اگر کسی از یکی از شهرهای آمریکا مثل نیویورک یا سانفرانسیسکو به این کشور نقل مکان کند، می تواند هزینه های زندگی خود را تا ۵۰ تا ۷۵ درصد کاهش دهد.

کانادا

 • شاخص هزینه زندگی: ۷۲/۴۸
 • قدرت خرید در کشور: ۱۱۸/۹۲

هزینه ی زندگی در کانادا می تواند با تقریباً نیمی از درآمد خالص یک فرد در این کشور برابری کند. مثلاً در سال ۲۰۱۶، در استان انتاریوی کانادا متوسط هزینه ی زندگی، ۸۸،۹۵۳ دلار کانادا بود.

کانادایی ها در سال ۲۰۱۶، به طور متوسط حدود ۲۰ هزار دلار صرف تهیه ی مسکن، ۱۶ هزار دلار صرف مالیات ها، ۱۲ هزار دلار صرف حمل و نقل، ۹ هزار دلار صرف مواد غذایی و ۲،۲۰۰ دلار صرف آموزش می کردند. این موارد هزینه های مربوط به پوشاک، بیمه های درمانی و خود مراقبتی را شامل نمی شد.

ایالات متحده آمریکا

 • شاخص هزینه زندگی: ۷۲/۹۵
 • قدرت خرید در کشور: ۱۲۷/۶۲

سانفرانسیسکو یکی از ثروتمندترین و گران ترین شهرهای آمریکا است. متوسط اجاره بها در این شهر بیشتر از ۴،۵۰۰ دلار است که ۲/۵ برابر بیشتر از متوسط جهانی محسوب می شود. به علاوه، متوسط قیمت خانه در این شهر ۱/۳ میلیون دلار است که آن هم ۴/۴ برابر بیشتر از متوسط جهانی قیمت خانه است.

با شنیدن نام ایالات متحده آمریکا این تصور که این کشور از نظر هزینه زندگی بسیار گران است در ذهنتان نقش می بندد ، در صورتی که با توجه به اینکه نیویورک بعنوان معیار اصلی برای رتبه بندی گرانترین کشورهای دنیا در نظر گرفته شده است اما هزینه های زندگی در ایالات متحده نسبت به نیویورک(شهر پر زرق و برق امریکایی) بسیار کمتر است.

هزینه زندگی در شهرهای بسیار بزرگ مانند لس آنجلس و نیویورک بسیار زیاد است، اما این هزینه ها در شهرهای کوچک تر و مناطق روستایی بسیار کمتر خواهد بود.ایالات متحده امریکا در این فهرست امتیاز ۵۸.۲۶ را به خود اختصاص داده است.

آلمان

 • شاخص هزینه زندگی: ۷۴/۳۵
 • قدرت خرید در کشور: ۱۲۵/۰۱

دانشجویانی که در آلمان زندگی می کنند به طور متوسط ماهیانه ۹۹۴ دلار صرف هزینه های زندگی می کنند. آلمان، به ویژه در مقایسه با دیگر شهرهای اروپایی، در مجموع یکی از ارزان ترین کشورها محسوب می شود. بیشتر هزینه های زندگی در آلمان به اجاره بها مربوط می شود.

بریتانیا

 • شاخص هزینه زندگی: ۷۵/۸۵
 • قدرت خرید در کشور: ۱۰۸/۵۴

هزینه ی زندگی در بریتانیا در هر نقطه ی آن بسیار متفاوت است. مثلاً لیورپول یکی از ارزان نقاط بریتانیا از نظر هزینه ی خرید مواد غذایی محسوب می شود، در حالی که شهر میلتون کینز از این نظر گران ترین است. لندن بالاترین متوسط هزینه ی زندگی را دارد که در سال ۲۰۱۷ مقدار آن ۳۰/۸۹۸ یورو بود. متوسط هزینه ی زندگی در بریتانیا در همان سال ۲۵،۷۶۶ یورو بود.

ایتالیا

 • شاخص هزینه زندگی: ۷۹/۰۶
 • قدرت خرید در کشور: ۸۱/۰۷

در ایتالیا قیمت کالاهای داخلی از کالاهای خارجی پایین تر است. مثلاً یک کالای آمریکایی که در ایتالیا حدود ۱۰ دلار قیمت دارد، قیمت آن درواقع ۴ دلار بیشتر از آمریکا است. با این حال، خدمات درمانی در ایتالیا رایگان است که البته برای بیمه های خصوصی باید هزینه ی بیشتری پرداخت شود. ایتالیا در این فهرست با امتیاز۵۳.۹۸ در رده بعدی قرار می گیرد،در منطقه ی یورو کشورهای آلمان و فرانسه بعنوان دو کشور بزرگ محسوب می شوند ولی هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به این دو کشور بسیار بیشتر است.

اتریش

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۱/۴۷
 • قدرت خرید در کشور: ۹۸/۶۹

هزینه ی زندگی در اتریش ۷۴ درصد کمتر از آن چیزی است که در کشورهای اروپای غربی وجود دارد، گرچه اتریش کماکان از ۶۷ درصد کشورهای دنیا گران تر محسوب می شود.

فنلاند

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۱/۷۰
 • قدرت خرید در کشور: ۱۱۹/۴۲

فنلاند همواره یکی از شادترین کشورهای دنیا شناخته شده، با آنکه هزینه ی زندگی در این کشور بالا است. در سال ۲۰۱۷ هزینه ی مواد غذایی در این کشور ۱۲۰ درصد بالاتر از متوسط اروپا بود و در عین حال، هزینه ی زندگی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، ۲ برابر بیشتر از باقی نقاط فنلاند است.

کره جنوبی

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۲/۹۴
 • قدرت خرید در کشور: ۱۰۹/۳۶

هزینه ی زندگی در کره جنوبی (منهای اجاره بها) نزدیک به ۸/۱۰ درصد بالاتر از آمریکا است. با این حال، هزینه ی اجاره ی خانه در کره جنوبی ۴۴/۵۹ درصد پایین تر از آن چیزی است که در کشور آمریکا وجود دارد.

بلژیک

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۳/۳۵
 • قدرت خرید در کشور: ۹۸/۹۱

هزینه ی زندگی در بروکسل، پایتخت بلژیک، ۳۹ درصد پایین تر از نیویورک و ۲۳ درصد بالاتر از پاریس است.

نیوزلند

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۳/۴۱
 • قدرت خرید در کشور: ۹۸/۶۱

متوسط هزینه های یک خانه در نیوزلند ۵۵۰ هزار دلار نیوزلند (معادل ۳۶۲،۴۳۳/۵۰ دلار آمریکا) است و اوکلند، پرجمعیت ترین شهر این کشور، گران ترین نقطه ی نیوزلند برای زندگی محسوب می شود.نیوزیلند یکی از کشورهایی محسوب می شود که بیشترین محصولات مورد نیاز خود را از طرق واردات تامین میکند و همین امر موجب شده تا این کشور بعنوان یکی از گرانترین کشورهای دنیا رتبه ۵۸.۲۶ را در فهرست کسب کند.

سوئد

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۳/۷۰
 • قدرت خرید در کشور: ۱۱۳/۰۱

هزینه ی زندگی در سوئد (منهای اجاره بها) نزدیک به ۲/۱۶ درصد پایین تر از آن چیزی است که در کشور آمریکا وجود دارد. از طرفی، هزینه ی اجاره ی خانه در سوئد ۳۶/۱۷ درصد پایین تر از آمریکا است. با این حال، بالا بودن نرخ مالیات بر درآمد شخصی در سوئد سبب شده این کشور نسبت به آمریکا در جایگاه بالاتری قرار بگیرد.

فرانسه

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۳/۸۶
 • قدرت خرید در کشور: ۱۰۱/۲۱

هزینه ی زندگی در پاریس ۲۲ درصد کمتر از نیویورک، ۱۰ درصد کمتر از لس آنجلس و ۱۷ درصد کمتر از لندن است.

استرالیا

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۴/۳۰
 • قدرت خرید در کشور: ۱۲۲/۹۸

متوسط هزینه ی ماهیانه ی زندگی در استرالیا برای هر شخص حدود ۲،۸۳۵ دلار استرالیا (معادل ۱،۹۳۸/۱۳ دلار آمریکا) است، در حالی که هزینه ی ماهیانه ی زندگی برای ۴ نفر در این کشور در مجموع ۵،۳۷۸ دلار استرالیا (معادل ۳،۶۷۶/۶۴ دلار آمریکا) است. استرالیا هم مانند نیوزیلند که بعنوان نزدیکترین همسایه اش به شمار می رود یکی از بزرگترین کشورهایی است که مقدار بسیار زیادی از محصولات و مواد مورد مصرف خود را از طریق واردات تامین می کند، البته این کشور در کنار واردات ، صادرات بزرگی همچون سنگ آهن را دارد . ولی باز هم استرالیا بعنوان یکی از گرانترین کشورهای دنیا محسوب می شود ،امتیاز این کشور ۶۲.۳۹ می باشد.

ایرلند

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۵/۴۵
 • قدرت خرید در کشور: ۹۶/۱۰

هزینه ی مسکن در ایرلند از آمریکا بالاتر است، به طوری که قیمت خانه در بعضی محله های آن مشابه لندن و نیویورک است. با این حال، خدمات درمانی و بهداشتی در ایرلند یا رایگان است یا بخشی از آن توسط دولت پرداخت می شود.امتیاز ایرلند ۵۹.۵۶ می باشد.با به نتیجه رسیدن خروج بریتانا از اتحادیه اروپا توسط رای برکزیت ، تعداد بریتانیایی هایی ساکن در ایرلند که قصد داشتند تا از طریق دریافت پاسپورت از انگلستان خارج شوند بسیار افزایش یافت، البته زندگی در بریتانیا نسبت به ایرلند بسیار کمتر است.

ژاپن

 • شاخص هزینه زندگی: ۸۶/۵۸
 • قدرت خرید در کشور: ۱۰۷/۳۵

ژاپن در میان گران ترین کشورهای قاره ی آسیا مقام سوم را دارد، به طوری که هزینه ی زندگی در آن از ۸۰ درصد کشورهای دنیا بیشتر است.در سال های اخیر اقتصاد ژاپن با رکوردی چشمگیر مواجه شده است ، اما هنوز هم این کشور آسیایی بعنوان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا به شمار می رود و با کمی دقت در هزینه های زندگی در این کشور آسیایی می توان قدرت اقتصادی را مشاهده کرد،امتیاز ژاپن در این فهرست ۵۷.۶۲ می باشد.

سنگاپور

 • شاخص هزینه زندگی: ۹۱/۴۰
 • قدرت خرید در کشور: ۹۵/۸۹

سنگاپور دومین کشور گران آسیا محسوب می شود، به طوری که هزینه ی زندگی در آن از ۹۴ درصد کشورهای دنیا بالاتر است.سنگاپور با امتیاز ۷۶.۵۷ در رده پنجم لیست گرانترین کشورهای دنیا قرار گرفته است ، طبق گزارش های ارائه شده توسط منابع خبری کشور سنگاپور ، در پایتخت این کشور هزینه خرید یک بطری نوشیدنی مبلغی حدود ۸.۵۰ پوند می باشد.

دانمارک

 • شاخص هزینه زندگی: ۹۳/۳۰
 • قدرت خرید در کشور: ۱۱۷/۵۳

هزینه ی زندگی در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، ۱۴/۴۴ درصد پایین تر از نیویورک است. هزینه ی زندگی در آرهوس، دومین شهر بزرگ دانکمارک هم ۱۹/۳۸ درصد پایین تر از نیویورک است. با این حال، قیمت منوی رستوران ها در دانمارک به قدری بالا است که این کشور را به یکی از گران ترین کشورهای دنیا برای غذا خوردن در بیرون خانه تبدیل کرده.دانمارک با وجود اینکه از نظر شخصی یکی از بدهکارترین کشورهای اروپایی محسوب  می شود اما باز هم با کسب رتبه ۶۰.۰۱ بعنوان یکی از گرانترین کشورهای دنیا به شمار می رود.بدهی این کشور به ازای هر خانوار ۲۶۵درصد از درآمد خانوار است، با در نظر گرفتن هزینه های زندگی در این کشور متوجه دست یافتن دانمارک به این جایگاه خواهید شد.

لوکزامبورگ

شاخص هزینه زندگی: ۹۶/۵۶

قدرت خرید در کشور: ۱۱۶/۷۳

هزینه ی زندگی در لوکزامبورگ از ۸۱ درصد شهرهای اروپای غربی و همینطور از ۸۵ درصد شهرهای دنیا بالاتر است.هنگ کنگ با کسب امتیاز ۸۱.۹۳ در فهرست گرانترین کشورهای دنیا در جایگاه سوم قرار دارد، شهرهای این کشور با انبوهی از جمعیت مواجه است و همین شلوغی شهرها باعث کاهش متراژ آپارتمان ها و بالا رفتن هزینه خرید و کرایه آن ها شده است. با نگاه به فهرست ثروتمند ترین کشورهای دنیا اسم کشور لوکزامبورک در چند جایگاه ابتدایی قرار دارد و به همان نسبت هم این کشور از نظر هزینه های زندگی بعنوان یکی از گرانترین کشورهای دنیا محسوب می شود، امتیاز این کشور در لیست ۶۴.۱۸ می باشد.

باهاما

 • شاخص هزینه زندگی: ۱۰۰/۶۸
 • قدرت خرید در کشور: ۷۱/۴۰

هزینه ی اجاره خانه در باهاما ۹/۴۱ درصد پایین تر از آمریکا است، با این حال، قیمت غذای رستوران ها در این کشور ۱۸/۲۴ درصد بالاتر از آن چیزی است که در آمریکا وجود دارد. امتیاز باهاما در فهرست گرانترین کشورهای دنیا ۷۶.۶۳ می باشد،این کشوره جزیره ایی واقع در سواحل دریای کارائیب مانند دیگر کشورهای جزیره ایی با مشکل صادرات کم و واردات زیاد روبرو شده است و همین معضل باعث بالا رفتن هزینه زندگی در این کشور جزیره ایی شده است.

نروژ

 • شاخص هزینه زندگی: ۱۱۳/۷۰
 • قدرت خرید در کشور: ۱۰۷/۹۵

نروژ سومین کشور گران اروپای غربی محسوب می شود، به طوری که هزینه ی زندگی در آن از ۹۵ درصد کشورهای دنیا بالاتر است.زندگی در تمامی کشورهای اسکاندیناوی بسیار پر هزینه است و کشور نروژ هم از این قاعده جدا نخواهد بود ، بطور میانگین هزینه ماهیانه کرایه یک واحد آپارتمان دارای یک خواب مبلغی حدود ۹۲۵ پوند است، امتیاز نروژ در این فهرست ۷۴.۴۷ می باشد.

سوئیس

 • شاخص هزینه زندگی: ۱۳۱/۳۹
 • قدرت خرید در کشور: ۱۲۶/۱۵

هزینه ی زندگی در زوریخ، بزرگ ترین شهر سوئیس، تقریباً به همان اندازه ی هزینه ی زندگی در شهر نیویورک است، گرچه هرینه های زندگی در این شهر از پاریس ۲۶ درصد و از بروکسل ۶۳ درصد بالاتر محسوب می شود. سوئیس علاوه بر اینکه در فهرست گرانترین کشورهای دنیا در مقام دوم قرار دارد به همان نسبت هم به خاطر زیرساخت های شگرف و بی نقص، محیطی کاملا طبیعی و بکر به همراه سلامت عمومی بالا ، در فهرست بهترین کشورهای دنیا برای زندگی دارای مقام می باشد،البته تمامی این امکانات بسیار عالی هزینه زیادی میطلبد،امتیاز این کشور ۹۰.۶۸ می باشد.

ایسلند

 • شاخص هزینه زندگی: ۱۲۳/۹۶
 • قدرت خرید در کشور: ۸۷/۸۴

هزینه ی زندگی در ایسلند (منهای اجاره بها) نزدیک به ۴۰/۲۱ درصد بالاتر از آمریکا است. به علاوه، هزینه ی اجاره خانه در ایسلند ۱۵/۵۷ درصد بالاتر از آن چیزی است که در کشور آمریکا وجود دارد. ایسلند کشوری اروپایی است که به دلیل فاصله زیاد آن با دیگر کشور های اروپایی و همچنین کمبود زمین حاصلخیز مجبور است مقدار زیادی از مواد غذایی و همچنین اجناس مورد نیاز کشور خود را از سایر کشورها وارد کند و همین امر افزایش هزینه های زندگی را بدنبال خواهد داشت.امتیاز این کشور ۸۰.۴۷ است.

برمودا

برمودا با کسب امتیاز ۱۲۶.۳۴ بعنوان گرانترین و پرهزینه ترین کشور نسبت به شهر نیویورک در مقام اول لیست گرانترین کشورهای دنیا قرار دارد ، کشور برمودا بعنوان گریزگاه مالیاتی در اقیانوس اطلس به شمار می رود، شهر همیلتون بعنوان پایتخت این کشور یکی از گرانترین شهر های جهان به شمار می رود.

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو