گرجستان کشوری در شرق دریای سیاه بوده و یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق منحصر به فرد جهان به شمار می رود.پایتخت این کشور شهر تفلیس است

گرجستان کشوری در شرق دریای سیاه بوده و یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق منحصر به فرد جهان به شمار می رود. برای سفر به گرجستان تقریبا می توانید تمام فصول را انتخاب کنید اما از آنجایی که بخشی از آب و هوای قفقاز سردسیر است بهار مناسب ترین زمان است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که اغلب، برنامه ریزی برای تور گرجستان نیز برای این شهر است. نام شهر تفلیس در واقع یک کلمه قفقازی به معنی گرم است كه به علت وجود چشمه های فراوان آب گرمی که در اين منطقه وجود دارند به اين نام ناميده شده اند و جالب است شما عزیزان بدانید که اگر چه شهر تفلیس حدود 29 بار مورد حمله قرار گرفته و مجدد بازسازی شده است اما ترکیب قدیمی شهر با خیابان های سنگ فرش باریک و مارپیچ زیبای آن، بالکن هایی با سبک قدیمی و کلیساهای باستانی تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است که در قسمت هایی از شهر که به " تفلیس قدیم " معروف است نیز موجودند.

 بیشتر بخوانید:

راحت ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

تاریخ کشور گرجستان

انسان ‌های اولیه را می ‌توان در قفقاز جنوبی به ویژه در گرجستان خیلی قبل از دوره پارینه سنگی جستجو کرد و همچنین جمجمه انسان اروپایی نژاد که یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش زندگی میکرده است که در حفاری ‌های اخیر در ناحیه دمانیسی به دست آمده ‌است و خود باعث تعجب تاریخ شناسان و اهل فن شده است و همچنین از هزاره دوم قبل از میلاد مسیح ، درست هم زمان با قدرت گرفتن آشوری ها ، اقوام گله دار و دام پرور از سرزمین بین ‌النهرین در این کشور شروع به سکونت کردند که جالب است بعدها امپراتوری اورارتو را تشکیل دادند و اینکه قبایل گرجی یگانگی خود را هم زمان با پایان عصر مفرغ آغاز کرده و در پایان هزاره دوم و آغاز هزاره اول پیش از میلاد درست در نواحی جنوب شرقی کشور گرجستان باستان دو اتحادیه اصلی از قبایل ظهور کردند با نام های " دیائوخی و کولخیس " که هر دو آن ‌ها تا قرن 8 پیش از میلاد تنها باقی مانده و دوام داشتند .

گرجستان

در ضمن قلمرو اورارتو در زمان خود وسیع ‌ترین امپراتوری محسوب می شده است که در قرن 7 پیش از میلاد ، همزمان با آغاز دوره ضعف اورارتو آریایی ‌ها پادشاهی ماد را بوجود آوردند و با قدرت گرفتن مادها حوالی ارمنستان امروزی ساکن شدند که نتیجه ترکیب این دو قوم گرجی و آریایی ، قوم ارمنی بود که در اوسط قرن ششم پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) هخامنشیان با تلاش و مقاومت فراوان جایگزین مادها بر حکومت جنوب گرجستان باستان گشتند.

 بیشتر بخوانید:

به آمریکا مهاجرت کنم یا اروپا؟

جغرافیا و جمعیت گرجستان

گرجستان کشوری در منطقه قفقازِ اوراسیا می باشد که این کشور در مرز آسیای غربی و اروپای شرقی واقع شده است و از سمت غرب با دریای سیاه ، از سمت شمال با روسیه ، از سمت جنوب با ترکیه و ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با آذربایجان هم مرز بوده و پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آسیایی اروپایی تفلیس منحصر به فرد و زیباست ، همچنین کشور گرجستان با مساحتی بالغ بر 69 هزار 700 کیلومتر یک کشور با جمهوری متمرکز نیمه ریاستی است که توجه داشته باشید که حکومت آن از طریق دمکراسی نیابتی انتخاب می گردد و اینکه کشور گرجستان به 9 منطقه ، یک شهر و دو جمهوری خود مختار تقسیم بندی شده است و این به نوبه خود به 67 ناحیه و 12 شهرستان خودگردان طبقه بندی می گردد .
کشور گرجستان دارای ۴٬۶۶۱٬۴۰۱ جمعیت می باشد که ۴۸٪ مردان و ۵۲٪ را زنان تشکیل داده اند و جالب است بدانید که نرخ رشد جمعیت در گرجستان از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۵ میلادی ، ۰٫۳- درصد بوده و بر اساس آمار نسبت زاد و ولد ۸ در ۱۰۰۰ و نسبت مرگ و میر ۱۰ در ۱۰۰۰ اعلام شده است.

گرجستان

زبان و مذهب مردم گرجستان

زبان رسمی مردم کشور گرجستان زبان گرجی می باشد که این زبان یکی از زبان های قفقازی است و از خانواده زبان های کارتولی ( زبان قفقازی جنوبی ) بشمار می رود و همچنین زبان گرجی یکی از 14 زبانی است که دارای الفبا می باشند و بر اساس آمار سال 2002 میلادی ، اکثر مردم گرجستان یعنی حدودا 70٪  ، مسیحی بوده و پیرو کلیسای ارتودوکس گرجستان هستند ( مسیحی ارتودوکس گرجی ) هستند و بعد از ارتودوکس ‌های گرجی " اسلام " در گرجستان به عنوان بزرگترین اقلیت دینی این کشور به حساب می آید و جمعیت مسلمانان را آذربایجانی ‌های گرجستان و دیگر اقوام ساکن در این کشور از جمله " آجاریا " تشکیل داده اند و همچنین روس ‌های ساکن گرجستان از دیگر اقلیت ‌های این کشور می باشند که جمعیت ارتودوکس روس آن را تشکیل می ‌دهند و همچنین ارامنه آپوستولیک و ژرمن ‌های پروتستان هم به همین شکل جزو جمعیت این کشور محسوب می شوند.

 بیشتر بخوانید:

ویزای شینگن اروپا

آب و هوای گرجستان

آب‌ و هوای کشور گرجستان از سمت غرب تحت تاثیر آب ‌و‌هوای نیمه‌ گرمسیری و از سمت شرق تحت تاثیر آب ‌و‌هوای قاره ‌ای هستند و منطقه‌ کوهستانی قفقاز بزرگ مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می گردد و در ضمن آب ‌و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه در نواحی کم ‌ارتفاع ساحلی می باشد ، ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه، تفاوت آب‌ و‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می ‌کند و نیز لازم به ذکر است که در سواحل دریای سیاه ، از آبخاز تا مرز ترکیه و در منطقه ‌ای به نام زمین ‌های پست کولخیس ، آب ‌و‌ هوای نیمه‌ گرمسیری غالب بوده و در این مناطق رطوبت و میزان بارندگی بسیار بالا تر می باشد و مهم است بدانید که بندر باتومی در دریای سیاه ، سالانه ۲۵۰۰ میلیمتر بارندگی را از آن خود کرده است . ضمنا میانگین دمای هوا در فصل زمستان در این مناطق ۵ درجه سانتی ‌گراد و در تابستان ۲۲ درجه سانتی‌ گراد خواهد رسید .

زندگی در گرجستان

کشور گرجستان دارای طبیعت گوناگونی است. وجود جنگل و کوه و دریا در این کشور باعث جذب گردشگران به این کشور شده است. تاریخ کهن این کشور نیز یکی دیگر از جذابیت های کشور گرجستان است. مردم کشور گرجستان بسیار مهربان و میهمان نواز هستند و خیلی زود با خارجیان صمیمی می شوند و شخص احساس راحتی میکند. مردم گرجستان به موسیقی علاقه دارند و به هر بهانه ای بساط شادی را مهیا می نمایند. در گرجستان در سال 2014 قانونی تصویب گردیده که به موجب آن شهروندان 95 کشور می توانند برای یک سال بدون ویزا در این کشور زندگی کنند.

گرجستان

وقتی شما به عنوان یک توریست وارد گرجستان می شوید یا به هر عنوانی سفری کوتاه به گرجستان دارید شرایط و برخورد ها فرق دارد و مردم به شما به چشم یک میهمان نگاه می کنند، اما وقتی برای مدت طولانی قرار است در این کشور حضور داشته باشید باید در جامعه حل شده و مانند شهروندان گرجی باشید. مردم گرجستان به زبان گرجی صحبت می کنند که زبانی بسیار دشوار است. کشور گرجستان به واردات وابستگی زیادی دارد اگر چه در این کشور محصولات تازه و خوشمزه ای وجود دارد. ممکن است قیمت بعضی از کالا ها در گرجستان دور از انتظار و توقع شما باشد. مردم گرجستان از سایت هایی مانند آمازون  بسیار خرید می کنند و شرکت های حمل و نقل بین المللی کالاها را به گرجستان وارد می کنند. اگر از شرکتهای اینترنتی بین المللی کالایی سفارش دهید حدود یک هفته طول می کشد که بدست شما برسد. هزینه های درمانی نیز در گرجستان بسیار بالاست. همچنین گرجستان تابعیت دوگانه را قبول دارد و می پذیرد.

 بیشتر بخوانید:

کار خانگی در اروپا

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های زندگی در هر جایی به سبک زندگی شما مربوط است. طریقه خرج کردن و جایی که می خواهید در آن زندگی کنید. محله ای که برای زندگی درنظر میگیرید، مرکزشهر یا حومه شهرزندگی کردن همه می تواند در هزینه ها موثر باشد. زندگی در گرجستان نسبتا ارزان است اما در بعضی از موارد ممکن است قیمت بعضی از کالاها دور از انتظار شما بوده و گران باشد.
اجاره مسکن:  اجاره آپارتمان در گرجستان نسبتا ارزان است اما باید به این نکته توجه داشت که شروع اجاره از چه ماه و فصلی است؟ در ماههای پاییز و زمستان اگر اقدام به پیدا نمودن و اجاره مسکن نمایید، قیمت ها بالا تر است اما در فصل بهار و تابستان قیمت ها پایین تر است. بنابراین برای شروع اجاره اگر مایلید اجاره سالیانه کمتری پرداخت نمایید در تابستان و بهار به دنبال خانه باشید.

حمل و نقل: حمل و نقل هم در گرجستان نسبتا مناسب است. اصلی ترین وسیله تردد در گرجستان اتوبوس است. اتوبوسها تقریبا در همه جا قابل دسترس هستند و براحتی می توانید از آن استفاده نمایید. برای سفرهای بین شهری ارزان و آسان بهتر است از قطار استفاده نمایید. تاکسی نیز از وسایل نقلیه ای است که همه جا در دسترس است. اما نسبت به اتوبوس کمی گران تر است. تاکسی ها اکثرا از تاکسی متر استفاده می کنند اما اگر بدانند که شما خارجی هستید ممکن است تاکسی متر خود را خاموش کنند.
خوراک: هزینه غذا در گرجستان نیز نسبتا مناسب است. یکی از ارزانترین راهها برای غذا خوردن اینست که شما در خانه غذا تهیه کنید اما قیمت در رستورانهای گرجستان نیز خیلی گران نیست. غذاهای گرجی بسیار لذیذ و خوشمزه هستند.

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان و اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی امکانپذیر است. تحصیل در گرجستان از سن 6 تا 18 سالگی اجباریست و همه کودکان از 6 سالگی به مدرسه می روند. مزیت های تحصیل در گرجستان عبارتند از : ارزان بودن هزینه تحصیل و زندگی، امکان بردن همراه از ابتدا و امکان اخذ بورسیه تحصیلی و در نهایت امکان تحصیل به زبان انگلیسی.

گرجستان

کار در گرجستان

برای کار در گرجستان باید به زبان گرجی یا روسی نیز علاوه بر انگلیسی مسلط باشید. مردم گرجستان هم به زبان روسی صحبت می کنند و هم گرجی. با زبان انگلیسی نیز آشنایی دارند. گرجستان کشور کوچکیست که جمعیت کمی هم دارد. نرخ بیکاری در گرجستان در سال 2018 حدودا 12.07 درصد است که نسبت به جمعیت این کشور تقریبا بالاست. در گرجستان اکثر مردم به کشاورزی میپردازند و درآمد گرجستان بر پایه کشاورزی و توریسم قراردارد.

شهرهای مهم گرجستان

گرجستان در آسیای غربی و شرق اروپادر اوراسیا قرار دارد. گرجستان با دریای سیاه، ترکیه، روسیه، ارمنستان و آذربایجان  مرز مشترک دارد. کشور گرجستان تا قبل از سال 1991 میلادی جزو اتحاد جماهیر شوروی بود و پس از انحلال ان به کشوری مستقل تبدیل شد. چندین شهر مهم در گرجستان وجود دارد که در ادامه به معرفی انها می پردازیم:

تفلیس

قدمت تفلیس به اواخر قرن پنجم میلادی میرسد. تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است. شهر تفلیس در ساحل رود کورا قراردارد. جمعیت این شهر حدود 1.3 میلیون نفر است. تفلیس در قرن پنج میلادی به دست پادشاه ان زمان ایبریا ساخته شده و پایتخت چندین پادشاهی گرجستان بوده است. این شهر پیشینه تاریخی بزرگی دارد و محل اسکان قوم و قبیله های فرهنگی مختلفی در طول تاریخ بوده است. موقعیت جغرافیایی این شهر آن را به مسیری برای تجارت غرب آسیا و شرق اروپا بدل کرده است. سبک معماری در تفلیس تلفیقی از معماری قرون وسطایی، کلاسیک و مدرن است که نشان از تاریخ کهن این شهر دارد. اداره امور شهر تفلیس به دست مجلس این شهر است و هر 4 سال یک بار انتخابات در این شهر صورت می پذیرد. تفلیس مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است .

کویتیسی

کویتیسی دومین شهر بزرگ گرجستان است. این شهر درغرب تفلیس در جوار رودخانه ریونی واقع شده است. جمعیت این شهر 198.808 نفر است. آب و هوای شهر کویتیسی، نیمه گرمسیری و شهر پوشیده از جنگل های انبوه است. این شهر باستانی پایتخت پادشاهی کلچس در قرن ششم میلادی بوده است. پس از آن نیز پایتخت چند پادشاهی گرجستان و امیرتی بوده است. کویتیسی یک مرکز فرهنگی و دارای اماکن فرهنگی بسیاری از جمله موزه تاریخی دولت کویتیس، موزه ورزشی کوتایی و کتابخانه تاریخی دولت کوتایی است. این شهر با استفاده از شبکه های حمل و نقل مختلف از جمله فرودگاه دیوید کوتاییسی، ایستگاههای راه آهن و جاده ها برخوردار است. تعطیلات معروف کوتاییسوبا در شهر کویتیسی برگزار می شود و مردم در پارک مرکزی شهر جشن میگیرند.

باتومی

باتومی در ساحل دریای سیاه و در کوهپایه های قفقاز واقع شده است. باتومی سومین شهر بزرگ گرجستان است که جمعیتی بالغ بر 166.420 نفر دارد. شهر باتومی به دلیل داشتن آب و هوای خوب و سواحل بسیار، مقصد خوبی برای گردشگری است. اقتصاد باتومی بواسطه گردشگری و همچنین وجود بندر مهم دریایی  با صنایع مختلفی همچون کشتی سازی و غذاهای دریایی است. معماری باتومی در دو نوع تاریخی و مدرن است. در بخشی از شهر آسمان خراشهای سر به فلک کشیده قرار دارد و در بخش دیگری بناهایی با معماری کهن مربوط به قرن نوزدهم میلادی وجود دارد. دادگاه اصلی قانون اساسی در شهر باتومی واقع شده است. این شهر همچنین در صدد جذب سرمایه گذاران خارجی نیز هست.

دیگر شهرهای گرجستان

شهرهای بزرگ دیگر گرجستان عبارتند از:  روستاوی، زوگدیدی، گوری، پوتیش، تچینگالی و سامتریدا. این شهرها شهرهای اقتصادی و اداری گرجستان هستند و برای گردشگری مناسب نیستند.

سطح رضایت مردم گرجستان

میزان رضایت مردم در گرجستان نسبی است. همانطور که در بالاتر اشاره نمودیم اقتصاد گرجستان خیلی قوی نیست و اقتصاد ان بر پایه کشاورزی و توریسم می چرخد. بسیاری از کالا ها در گرجستان وارداتی است و به همین ترتیب قیمت آنها نیز به نسبت بالاست. برابری میان زن و مرد وجود ندارد و در گرجستان نیز مانند بسیاری از کشورها برای زنان حقوق برابر با مردان قائل نیستند. این موارد ممکن است سبب نارضایتی مردم شود. اما در کل مردم کشور گرجستان مردم شادی هستند و به هر بهانه ای بساط جشن و شادی را به راه می اندازند و همین امر نشان میدهد که مردم این کشور از رضایت نسبی نسبت به زندگی برخوردار هستند.

سرمایه‌گذاری در گرجستان

در نظر بگیرید که چرا شروع سرمایه‌گذاری در گرجستان می‌تواند مناسب شما باشد؟ این کشور کمتر از 4 میلیون نفر جمعیت دارد؛ اما درست در مرز اروپا و آسیا قرار گرفته و از روابط اقتصادی خوبی با اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، ترکیه و ایران برخوردار است. خرید ملک در گرجستان و سرمایه‌گذاری در املاک گرجستان اقامت کلیه اعضاء خانواده را به همراه خواهد داشت. گرجستان رتبه نهم را بین 190 کشور دنیا از حیث سهولت انجام تجارت داراست.
گرجستان در سال 2014 توافقنامه تجارت عمیق و جامع با اتحادیه اروپا امضا کرد و هم‌اکنون در حال مذاکره درباره تجارت آزاد با چین است. به‌علاوه، جامعه تجاری این کشور امیدوار است که در سال‌های آینده معامله‌ای مشابه با آمریکا برقرار کند.

 بیشتر بخوانید:

کار فریلنس در اروپا

شرکت‌هایی مانند گروه Hualing چین با استفاده از گرجستان به‌عنوان قطب حمل‌ونقل کالا بین دو قاره از رژیم تجاری لیبرال این کشور استفاده می‌کنند.
از این گذشته گرجستان دارای بخش‌های پرجنب‌وجوش، گردشگری و املاک و مستغلات است. این کشور از سراسر جهان افراد صاحب‌نظر و آینده‌نگری را به خود جلب کرده است. درواقع گرجستان یکی از اصلی‌ترین مراکز پشتیبانی بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول در اتحادیه اروپا است که منجر به دسترسی آسان به تجارت بین‌المللی می‌شود.
گرجستان کشوری است که بسیاری از ایرانی‌ها علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در آن هستند چرا که همواره به دنبال مکانی امن برای سرمایه‌گذاری هستند. هدف دولت گرجستان از جذب و پشتیبانی سرمایه‌گذار، ساخت آینده‌ای شبیه به کشور امارات متحده برای گرجستان است

ویزای کار و اجازه اقامت در گرجستان

ویزای کار مهاجران در گرجستان موضوعی تند و زننده است. پیش از این شما می‌توانستید بدون دریافت اجازه اقامت تا 360 روز در گرجستان بمانید؛ اما امروزه اقامت و اخذ اجازه کار بدون ویزا امکان‌پذیر نیست و در نتیجه بسیاری از کارفرمایان ویزای کار را پیشنهاد داده‌اند و برخی همچنان شغل‌هایی را برای ویزاهای توریستی به افراد ارائه می‌دهند. علی‌رغم تعداد منابع اینترنتی که نشان می‌دهد برای کار و کسب درآمد در کشور نیازی به اخذ ویزای خاص ندارید، کار کردن با ویزای توریستی معمولی در بیشتر شرایط غیرقانونی است.
این سردرگمی به احتمال زیاد از تغییر در سیاست ویزای در اواخر سال 2014 ناشی می‌شود. گردشگرانی که به این کشور می‌روند، فریلنسرهای مهاجر که در آنجا کار می‌کنند، روزنامه‌نگاران و کسانی که در جلسات و کنفرانس‌های تجاری شرکت می‌کنند، هم اکنون می‌توانند این کار را با ویزای معمولی توریستی انجام دهند؛ اما اگر قصد دارید در گرجستان کار کنید، یک تجارت در آنجا مستقر کنید یا خدمات پرداختی را به یک شرکت گرجی ارائه دهید، باید با ویزای بلندمدت سفر کنید. بسته به دلیل اقامت شما، مدارک مختلفی برای درخواست ویزا لازم است. ویزای طولانی مدت نیز شرط لازم برای اخذ مجوز اقامت است. ویزای توریستی فقط به شما امکان می‌دهد که 30 روز را در کشور بگذرانید و فقط برای یک ورودی واحد معتبر است.

گرجستان
زندگی و کار در هر کشور خارجی می‌تواند تجربه‌ای ارزشمند باشد. گرجستان چالش‌های بیشتری را نسبت به برخی از کشورهای دیگر ارائه می‌دهد، اما از لحاظ ثروت نمی‌تواند رقیب دیگر کشورها باشد. از معماری منحصر به فرد گرفته تا روابط دوستانه با همسایگان، اماکن دیدنی فراموش‌نشدنی تا غذای خوب همگی باعث می‌شود تا مهاجرت به گرجستان احتمالاً یکی از باارزش‌ترین تجربه‌های زندگی شما خواهد بود.

متوسط حقوق در تفلیس، گرجستان

از سال 2019 متوسط حقوق در گرجستان به 1069 لیر یا تقریباً به 398 دلار در هر ماه رسیده است. متوسط حقوق ماهیانه بانوان طبق دستور کار در ماه 300 دلار است. جای تعجب نیست که حقوق و دستمزدها در پایتخت بسیار بالاتر باشد، با تولید تقریباً 50٪ تولید ناخالص داخلی تفلیس حقوق و مزایای بیشتری به کارکنان اختصاص می‌دهد. اجاره آپارتمان یک خوابه در پایتخت گرجستان با پرداخت صورتحساب ماهانه و هزینه سفر، حدود 180 دلار در ماه به شما بازمی‌گرداند. بهترین حالت برای کار در گرجستان این است که در یک شرکت گرجی و یا یک شرکت اروپائی معتبر استخدام شوید. شرکت‌های بسیاری برای استخدام وجود دارند. اگر تخصص خاصی دارید و موردتوجه یک شرکت بزرگ در گرجستان قرارگرفته‌اید، زیاد نگران نباشید چون ممکن است حقوق خوبی به شما تعلق بگیرد؛ ولی این را هم بدانید که میزان حقوق دریافتی شما بایستی با میزان هزینه زندگی در گرجستان تناسب داشته باشد.
 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو