اروپا بیش از ۵۰ کشور را در خود جای داده است گوناگون‌ترین قاره جهان از لحاظ تنوع فرهنگی، تاریخی و جغرافیا است. گردشگری اروپا شامل صدها سایت میراث جهانی یونسکو از کوه های کوهستانی و مناظر سرسبز گرفته تا سواحل آرام اقیانوس است.

برج ایفل فرانسه 

برج ایفل Eiffel Tower فرانسه به عنوان نماد شهر پاریس و اتحاد فرانسه در صدمین سال از انقلاب فرانسه (سال 1989) ساخته شد. از بین هفتصد معمار که برای ساخت و طراحی برج کاندید شده بودند، گوستاو ایفل برنده طراحی شد و نام خود را بر این اثر تاریخی گذاشت. برج ایفل به عنوان چهارمین بنای بلند در کشور فرانسه شناخته می شود که با وجود شهرت خود منتقدان بسیاری در خصوص نحوه ساخت و زیبایی شناختی هنر به کار رفته در طراحی دارد. یکی از منتقدان معتقد هستند این برج جزو زشت ترین بناهای مشهور جهان است.

برج ایفل که نام آن برگرفته از سازنده‌اش، گوستاو ایفل، است، نمادی انکارناشدنی از شهر پاریس محسوب می‌شود و جایی است که هرکسی به هنگام دیدار از پایتخت فرانسه باید از آن دیدن کند. این برج که بین سال‌های ۱۸۸۷ و ۱۸۸۹ ساخته شده، اساساً به‌عنوان یک ورودی حیرت‌انگیز برای نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ ساخته شده بود. برج ایفل ۳۲۴ متر ارتفاع دارد و تا زمان ساخت ساختمان امپایر استیت در سال ۱۹۳۰، لقب بلندترین سازه‌ی دست بشر را به خود اختصاص داده بود.

برای رسیدن به سکوی دیدبانی برج، سوار بر آسانسور شده و از مناظر بلوارهای پاریس و طراحی پارک‌های زیر پایتان لذت ببرید. یا اینکه صرفاً در میدان شان دو مارس بنشینید و به تحسین این سازه‌ی مشبک بپردازید.


در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن، شهر پاریس

آکروپولیس یونان 

آکروپولیس Acropolis به عنوان "دژ شهر" در بلندترین نقطه شهر آتن ساخته شد که در زبان یونانی به معنای شهر بلند است. ساخت بخش اعظم بنا در زمان فرمانروایی پریکلس یکی از جنگاوران و سیاستمداران نامی یونان و در دوران اوج هنر هلنیسم انجام شد. آکروپولیس در سال 2007 به ثبت میراث جهانی یونسکو درآمد، در قسمت جنوبی این بنای تاریخی موزه ای از اشیا و آثار نفیس مردم شهر نگهداری می شود که بازدید از آن را در تور آتن به شما توصیه می کنیم. 

آکروپولیس در آتن، یک منظره‌ی باشکوه است. این تپه‌ی عظیم محل شماری از محوطه‌های باستانی است که به قرن پنجم پیش از میلاد تعلق دارند. برخی از جاذبه‌های مطرح آکروپولیس معبد آتنا و از همه مهم‌تر پارتنون هستند.

پارتنون که در دوران اوج امپراطوری آتنی‌ها در سال ۴۴۷ پیش از میلاد ساخته شده، نمادی از یونان است و با ستون‌های بی‌شمار خود شما را حیرت‌زده می‌کند. این محوطه که وقف آتنا شده، در قرن ششم میلادی تبدیل به یک کلیسای مسیحی شده و در دهه‌ی ۱۴۶۰ میلادی و پس از حمله‌ی عثمانی‌ها به یک مسجد تبدیل می‌شود. پس از تاریک شدن هوا، آکروپولیس غرق در نور شده و می‌توان آن را از اطراف آتن تماشا کرد.

در شمال شرقی پارتنون در آتن

کلیسای ساگرادا فامیلیای اسپانیا 

ساگرادا فامیلیا La Sagrada Familia جاذبه ای گردشگری در شهر بارسلون کشور اسپانیا است که با عجایب معماری خود گردشگران را به سمت خود می کشاند. یکی از عجیب ترین ویژگی های معماری کلیسای کاتولیک ساگرادا مدت زمان ساخت آن است که از سال 1882 معماری بنا توسط آنتونیو گائودی شروع شد و پیش بینی شد تا سال 2026 ادامه یابد.

این کلیسای مشهور در بارسلونا که نام رسمی آن «کلیسای دلا ساگرادا فامیلیا» است، زاییده‌ی افکار معمار مشهور اهل کاتالان، آنتونی گائودی، به شمار می‌آید. ساگرادا فامیلیا که کار ساخت آن از سال ۱۸۸۲، یعنی تقریباً ۱۴۰ سال قبل، آغاز شده، همچنان نیمه‌تمام است و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۶ کامل شود.

این کلیسای شگفت‌انگیز که به سبک‌های هنر مدرن و گوتیک ساخته شده، دارای ۸ مناره‌ی عظیم است و هنوز به ۱۰ مناره‌ی دیگر نیاز دارد. این اثر عظیم‌الجثه از گائودی موج گردشگران را به خاطر مناره‌های پیچ‌درپیچ و انحناهای فراواقعی، به بارسلون می‌کشاند، درحالی‌که گویی ناودانی‌های شگفت‌انگیز آن به شکل سر و تن انسان و جانوران متعلق به دنیایی دیگر هستند.

 بارسلون، کاتالونیا، اسپانیا

کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای نوتردام  Notre Dame de Paris سمبل معماری سبک گوتیک و مشابه کلیساهای کاتولیک روم است. ساخت کلیسا از سال 1163 در زمان فرمانروایی لویی هفتم آغاز گردید. در بازید از کلیسای نوتردام از بزرگ ترین ناقوس جهان با بیش از ۱۳ تن وزن دیدن کنید؛ این ناقوس توسط امانوئل لادوویس ساخته شد. جالب است بدانید بنای کلیسا برروی یک معبد غیر مسیحی ساخته شد و شهرت خود را مدیون رمان گوشت پشت نوتردام است.
در جزیره سیته در میانه رود سن و در مرکز پاریس

کولوسئوم ایتالیا 

کلوسئوم Colosseum بزرگ ترین آمفی تئاتر باستانی جهان است که از امپراطوری برجای مانده است. ساخت کلوزیوم از سال 70 بعد از میلاد آغاز گردید تا سال 80 ادامه یافت. این آمفی تئاتر که محلی برای جنگ گلادیاتورها و حیوانات درنده بود، گنجایشی بالغ بر پانصد هزار نفر تا یک میلیون نفر تماشاچی داشت. در معماری هر طبقه بنا از سبک های مختلف معماری از جمله ستون های ایونیک، گوتیک و قرنتی استفاده شده است. کلوسئوم یکی از مشهورترین بناهای تاریخی در سینمای هالیوود است که در فیلم های مختلف سینما از جمله گلادیاتور و جامپر (JUMPER) به عنوان لوکیشن فیلم انتخاب شد. 

کولوسئوم نمادی تمام‌عیار از قدرت امپراطوری روم در دوران شکوه آن است. این مکان که به سال ۷۲ میلادی تعلق دارد، به‌منظور میزبانی از ۵۰,۰۰۰ تماشاگر طراحی شده بود و در آن زمان بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر دنیا محسوب می‌شد. در این مکان هر مراسمی، از شکار حیوانات و اعدام‌ها گرفته تا نبرد گلادیاتورها، برگزار می‌شد. کولوسئوم حتی با آب برای انجام نبردهای دریایی ساختگی نیز پر می‌شد.

اگرچه از کولوسئوم تقریباً یک خرابه برجای مانده، اما این بنا همچنان نمادی در شهر رم است. قدم در داخل کولوسئوم گذاشته و گشتی در آن بزنید. در گوشه‌ای بنشینید و خود را به‌عنوان یک تماشاگر در دوران روم باستان تجسم کنید که در حال تماشای نبردهای بزرگ و حیرت‌انگیز در میدان مسابقه است.

 رم، ایتالیا

قصر باکینگهام لندن 

قصر باکینگهام Buckingham Palace اقامتگاه اصلی خاندان سلطنتی انگلیس است. این خانه متعلق به دوک باکینگهام بود و تا مدت ها به عنوان ملک شخصی او استفاده می شد. سرانجام با به تخت نشستن ملکه ویکتوریا به محل زندگی خاندان سلطنتی بریتانیا تبدیل شد و امروزه به عنوان یکی از بزرگ ترین قصرهای دنیا به شمار می رود که هنوز توسط خاندان پادشاهی استفاده می شود. 
در شهر وست‌مینستر، لندن

شهر واتیکان ایتالیا 

شهری مذهبی واتیکان Vatican City در دل شهر زیبای رم ایتالیا قرار دارد. واتیکان کوچک ترین شهر در اروپا است که در سال 1929 بر اساس معاهده لاترن بین موسولینی و پیپسی به عنوان یک منطقه خودمختار در کشور ایتالیا به رسمیت شناخته شد. این مجموعه زیبا و مذهبی هرساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.
در غرب ایتالیا، شهر روم

قلعه ادینبورگ اسکاتلند 

یکی از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری معروف دنیا قلعه‌ی ادینبورگ Edinburgh Castle در اسکاتلند است که سالیان سال محل شکنجه زندانیان بود. قلعه به محل زندگی اشباح نیز شهرت دارد و هرساله افراد زیادی گزارش می دهند که در قلعه روح مشاهده کردند. در سال های اخیر از قلعه در جشن هالووین استفاده میشود و تورهای وحشت برای ماجراجویان برگزار می شود؛ بنابراین اگر اهل هیجان هستید به شما توصیه می کنم از قلعه ادینبورگ دیدن نمائید.
 شهر ادینبورگ اسکاتلند

موزه لوور فرانسه 

مجموعه بی نظیر از اشیا تاریخی و باستانی سراسر دنیا از قرن 6 قبل از میلاد تا 19 میلادی در موزه لوور Paris Louvre به نمایش گذاشته می شود. جالب است بدانید موزه لوور به عنوان پربازدید ترین موزه در جهان شناخته شده است. اگر می خواهید تاریخ، فرهنگ و تمدن دنیا را در مکان مشاهده نمائید موزه لوور در تور فرانسه اولین جز اولین انتخاب خود قرار دهید. برای آشنایی بیشتر با بخش های مختلف موزه به لینک مراجعه کنید.
 در سمت راست رودخانه سن، در منطقه ۱ شهر پاریس

استون هنج انگلیس 

استون هنج Salisbury Stonehenge یکی از 7 آثار باستانی معروف دنیا است که قدمت آن را به دوره نئولتیک و عصر برنز باز می گردد. هنوز در خصوص کاربری اصلی این مجموعه سنگی اختلاف نظر وجود دارد. برخی اعتقاد دارند که یک مجموعه ستاره شناسی، محل دفت اجساد و یا محل انجام آیین مذهبی است.
در شهرستان ویلتشر در ۳٫۲ کیلومتری غرب آمسبوری و ۱۳ کیلومتری دشت سالزبری

برج کج پیزا

برج کج و مشهور پیزا در سراسر دنیا به خاطر کجی چهاردرجه‌اش معروف است. وقتی‌که به برج از پایین نگاه می‌کنید، گویی پیزا در آستانه‌ی سقوط است. این برج ناقوس کج و البته شگفت‌انگیز در پشت کلیسای پیزا قرار دارد و به سبک رمانسک ساخته شده است.

قدمت برج پیزا به قرن دوازدهم میلادی بازمی‌گردد. ۱۹۹ سال طول می‌کشد تا این برج تکمیل شود، اما در دوران ساخت آن به دلیل نرم بودن زمین یک‌طرف سازه، شروع به کج شدن می‌کند. امروزه، این برج که ۵۵.۸۶ متر ارتفاع دارد، گردشگرانی از دور و نزدیک را به‌سوی خود می‌کشاند و همه دوست دارند یک عکس یادگاری در مقابل برج کج پیزا داشته باشند.

کانال های بروخه

کانال‌های بروخه، به‌عنوان شریان‌های شهر قدیمی، از سال‌های دور راه ارتباطی شهر بوده‌اند. بروخه یا بروژ اساساً در کنار رود رِی (Reie) به‌عنوان شهری توسعه‌یافته بنا شد و کانال‌های آبی آن نیز به‌مانند خود شهر جذاب بودند. این کانال‌ها به‌منظور عبور و مرور کشتی‌های تجاری برای جابجایی کالاهای ضروری در اطراف شهر و رودخانه‌ی رِی حفر شدند.

کانال‌های داخلی بروخه تا دیوارها و برج و باروهای شهر قدیمی امتداد دارند و محلی زیبا را برای گشت‌وگذار با پای پیاده یا قایق‌های توریستی خلق کرده‌اند. این کشتی‌ها از کنار پل‌های آجریِ قوسی شکل و قدیمی عبور می‌کنند، در آبراه‌های کوچک به حرکت خود ادامه می‌دهند و شما را به تماشای منظره‌ی خانه‌های زیبای کنار-رودخانه‌ای می‌برند.

صخره های موهر

صخره‌های موهر (Moher) که در کانتی کلر ایرلند واقع شده‌اند، منظره‌ای شگفت‌انگیز را خلق کرده‌اند. این صخره‌های ساحلی سنگی ۲۱۴ متر عمق داشته و با ۱۴ کیلومتر طول، از هاگز هد (Hag’s Head) تا دوساوت (Doosouth) امتداد دارند. از بالای این صخره‌ها می‌توان جزایر آرن در آن‌سوی آب‌های شفاف را تماشا کرد.

مسیرهای پیاده‌روی ساحلی در امتداد صخره‌ها در کنار چشم‌اندازهای طبیعی، فرصتی ایده‌آل برای تماشای صخره‌های قلعه مانند فراهم کرده‌اند. مردم محلی داستان‌ها و روایت‌های فراوانی در مورد این صخره‌ها دارند و فیلم‌های متعددی نظیر هری پاتر در اطراف صخره‌های موهر فیلم‌برداری شده است.

پمپی

کوه وزوو در سال ۷۹ میلادی، با انفجاری مرگبار فوران کرد. به‌جز پمپی، بسیاری از شهرهای کوچک در این منطقه، به سبب این فوران به‌طور کامل از بین رفتند. مردم پمپی در زیر لایه‌هایی از خاکستر حاصل از فوران آتش‌فشان دفن شدند.

اگرچه معدود آثار ارزشمندی از آن دوران کشف شده بود، اما پمپی در سال ۱۷۶۴ مجدداً کشف شد و مورد بررسی قرار گرفت. امروزه گردشگران می‌توانند در اطراف این شهر باستانی قدم بزنند، به تحسین نقاشی‌های دیواری رنگارنگ برجای‌مانده بپردازند و مجسمه‌هایی از انسان‌ها و حیوانات در لحظات پایانی عمرشان را تماشا کنند.

متئورا

متئورا به معنای «مرتفع» در زبان یونانی، یک توده‌ی صخره‌ای بزرگ در تسالی (Thessaly) یونان است. این چشم‌انداز بکر از سنگ‌های تپه‌ای‌مانند تشکیل شده که خط افق تسالی را به احاطه‌ی خود درآورده‌اند. بااین‌حال، بخشی که این چشم‌انداز را فوق‌العاده حیرت‌انگیز کرده است، صومعه‌هایی است که به طرز عجیبی در میان صخره‌ها بنا شده‌اند.

این عبادتگاه‌های مذهبی که با پله‌های کنده‌شده در دل صخره‌ها بنا شده‌اند، به قرن پانزدهم میلادی تعلق دارند و همچنان نیز از بازدیدکنندگان استقبال می‌کنند. مشهورترین صومعه، صومعه‌ی تثلیث مقدس نام دارد که در لبه‌ی صخره‌ای به ارتفاع ۴۰۰ متر واقع شده و منظره‌ی حیرت‌انگیزی را در مقابل چشمان شما رقم می‌زند.

شهر قدیمی تالین

تالین که زمانی متحد تجاری پیمان هانزا بود، در گذشته یک شهر فوق‌العاده ثروتمند به شمار می‌رفت. همچنان می‌توان آثار و بقایایی از ثروت این شهر متعلق به قرن سیزدهم میلادی را در بخش قدیمی آن مشاهده کرد. تالین که اصالتاً یک شهر قرون وسطایی است، در خیابان‌های سنگ‌فرش آن کلیساها و خانه‌های تاجران بزرگ آن دوران به چشم می‌خورد.

یکی از مکان‌های مهم در این قطب فرهنگی و تاریخی از پایتخت استونی، میدان تالار شهر است که از یک تالار به سبک گوتیک میزبانی می‌کند. در گوشه‌ای دیگر از این شهر، می‌توان قدیمی‌ترین کلیسای استونی، کلیسای قرن سیزدهمی مریم مقدس، بر بالای تپه‌ی تومپیا (Toompea) را مشاهده کرد. امروزه صرفاً بناهای تاریخی این محوطه را شگفت‌انگیز نکرده‌اند، بلکه کافه‌ها و مغازه‌های فراوان نیز به جذابیت این شهر افزوده‌اند.

تاور بریج

تاور بریج (Tower Bridge) که اغلب با پل لندن اشتباه گرفته می‌شود، یک شاهکار متعلق به اواخر دوره‌ی ویکتوریا است که شکوه لندن در عرصه‌ی جهانی را به نمایش می‌گذارد. این پل که در سال ۱۸۹۴ افتتاح شد، در نزدیکی برج لندن، دیگر جاذبه‌ی پایتخت انگلیس، قرار داشته و از روی رودخانه تیمز عبور می‌کند.

این پل در نوع خود یک پل متحرک است که نیروی خود را از موتورهایی می‌گیرد که در برج‌های شمالی و جنوبی پل، به سبک نئوگوتیک، قرار دارند. تاور بریج شاهکاری از مهندسی قرن نوزدهم میلادی به شمار می‌آید. این پل همچنان تا به امروز در حال کار است و حتی با چراغ‌ها و روشنایی‌های در طول شب، مدرنیزه هم شده است.

قلعه نویشوانشتاین

قلعه نویشوانشتاین یکی از پروژه‌های معماری از دوران شاه لودویگ دوم از باواریا، موسوم به شاه دیوانه، است و یکی از قلعه‌های رؤیایی این منطقه به شمار می‌آید. درواقع، این قلعه با پلکان مارپیچ و معماری سبک رمانسکِ احیاشده بود که منبع الهامی برای قلعه‌ی انیمیشن زیبای خفته از شرکت والت دیزنی شد.

ساخت این قلعه در سال ۱۸۶۹ آغاز شد، اما متأسفانه لودویگ هرگز نتوانست آن را در طول حیات خود مشاهده کند. او در سال ۱۸۸۶ و در همان سالی که قلعه ساخته شد، درگذشت. نوئشوانشتین در جنوب باواریا و در میان کوهستان‌های جنگلی و دریاچه‌های آینه‌وار آن واقع شده و ظاهر قلعه در نوع خود شگفت‌انگیز است.

مونت سنت میشل

این جزیره‌ مشهور سنگربندی‌شده در یک کیلومتری از سواحل شمال غربی نرماندی در فرانسه واقع شده است. وقتی‌که در اطراف جزیره‌ی مونت سنت میشل (Mont-St-Michel) قدم می‌زنید، حس سفر به گذشته به سراغتان می‌آید؛ صومعه‌ی موجود در این جزیره به قرن هشتم میلادی تعلق دارد و همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیوارها و کلیساهای قدیمی در این جزیره، مکان‌های شگفت‌انگیزی برای گشت‌وگذار هستند.

با بالا آمدن مد، آب‌ها این جزیره را تبدیل به یک قلعه‌ی شناور در دریا می‌کنند. در گذشته تنها راه دسترسی با پا یا خودرو به این جزیره در زمان پایین بودن مد بود. اما از سال ۲۰۱۴ به بعد، با ساختن یک پل، امکان عبور و مرور به مونت سنت میشل در هر زمانی میسر شد.

ارتفاعات اسکاتلند

ارتفاعات اسکاتلند منطقه‌ای ناهموار و کوهستانی در شمال اسکاتلند پدید آورده است. تفریحات و جاذبه‌های فراوانی در این منطقه‌ی زیبا با مناظر شگفت‌انگیز وجود دارد. دره‌ گلنکو (Glencoe) جایی است که آهوهای کوهی قرمز در آن پرسه می‌زنند و آبشارهای مخفی در نزدیکی آن قرار دارند. در همین حوالی، کوه بن نِویس (Ben Nevis)، بلندترین قله در بریتانیا، به چشم می‌خورد.

کمی آن‌طرف‌تر، در ارتفاعات مرکزی، لُخ نِس (Loch Ness) قرار دارد و شما می‌توانید در آنجا به دنبال تماشای هیولای افسانه‌ای لُخ نِس باشید، یا اینکه به گشت‌وگذار در اطراف پرداخته و از طبیعت بکر آن لذت ببرید. ارتفاعات اسکاتلند همچنین میزبان اینورنِس (Inverness)، بزرگ‌ترین شهر این منطقه، هستند. در همین نزدیکی، موری فرس (Moray Firth) جایی است که شاید بتوان در آن بازی دلفین‌ها در دریا را تماشا کرد.

دریاچه بلد

این دریاچه‌ی زمردی‌رنگ که در نزدیکی شهر بلِد (Bled) در شمال غربی اسلوونی قرار دارد، با تپه‌های حیرت‌انگیز و سرسبز احاطه شده است. سوار بر یکی از قایق‌های چوبی قدیمی به نام پلنتا (pletna) شده و به‌سوی جزیره‌ی کوچک بلد در وسط این دریاچه پارو بزنید. این جزیره خانه‌ی کلیسای عروج مریم است. این کلیسای قرن هفدهمی دارای برخی نقاشی‌های دیواری بکر قرن پانزدهمی است که همچنان دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

در اطراف این مکان بسیار جذاب، قلعه‌ی بلد نیز قرار دارد، اما یکی از بهترین تفریحات در این منطقه، قدم زدن در اطراف دریاچه و کمی استراحت برای یک شنا در آب‌های آرام آن است.

کلیسای سنت باسیل

این کلیسای پیچ‌درپیچ با گنبدهای رنگارنگ خود در میدان شگفت‌انگیز سرخ در مسکو، بدون شک مشهورترین بنای روسیه است. کلیسای سنت باسیل در سال ۱۵۵۵ به دست مردی بسیار شناخته‌شده، ایوان مخوف، ساخته شد.

این سازه یک بنای آب‌نباتی درخشان و دیوانه‌کننده از سبک‌های عجیب‌وغریب است که بیشتر شبیه به یک مرکز تفریحی است و هیچ شباهتی به دیگر جاذبه‌های روسیه ندارد. این کلیسا به خاطر سبک معماری منحصربه‌فرد و پیوندهای تاریخی آن با پیروزی در نبرد تاتارستان، نمادی از روسیه محسوب می‌شود.

شهر قدیمی دوبروونیک

شهر قدیمی دوبروونیک با خانه‌های آن به سقف قرمزرنگ، یکی از زیباترین شهرهای قدیمی در اروپا است که ارزش دیدن را دارد. دیوارهای این شهر باستانی به دریای آدریاتیک ختم می‌شوند و خیابان‌های سنگ‌فرش آن انبوهی از رستوران‌ها، کافه‌ها، بوتیک‌ها و موزه‌ها را در خود پنهان کرده‌اند.

دیوارهای سنگی این شهر که به قرن شانزدهم میلادی تعلق دارند، به داشتن کلیساها و ساختمان‌های سبک باروک به خود می‌بالند. دروازه‌ی پایل (Pile) که در سال ۱۵۷۳ میلادی ساخته شده، ورودی شهر قدیمی با طاق‌های سبک رنسانس است. این دروازه در طول شب و با نورانی شدن، زیبایی دوچندان می‌یابد. تله‌کابین دوبروونیک نیز فرصتی برای تماشای خیابان‌های باستانی از بالای شهر است.

کانال های آمستردام

آمستردام به خاطر کانال‌های آن شهرت دارد. درواقع، بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال در اطراف پایتخت هلند کشیده شده است. این کانال‌ها موجب خلق ۹۰ جزیره شده و نیازمند ۱۵۰۰ پل برای عبور هستند. آبراه‌های منتهی به آمستردام به «ونیز شمال» معروف شده‌اند.گراختِنگوردل (Grachtengordel) یا کمربند کانال، منطقه‌ی کانال‌های آمستردام است که ۴ کانال اصلی حلقه‌هایی هم‌مرکز در اطراف شهر تشکیل داده‌اند. این کانال‌ها که در قرن هفدهم میلادی حفر شده‌اند، در گذشته برای جابجایی، به‌عنوان فاضلاب و آب شرب و هر چیز دیگری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در شهر جدید آمستردام، این کانال‌ها تبدیل به منظره‌ای دل‌انگیز شده‌اند. در پشت این کانال‌ها خانه‌های قرن هفدهمی آمستردام قرار دارند که به زیبایی هر چه بیشتر شهر افزوده‌اند.

شهر قدیمی پراگ

شهر قدیمی و قرون وسطایی پایتخت جمهوری چک، با جاذبه‌های تاریخی خود که آن را به مقصدی محبوب تبدیل کرده‌اند، می‌درخشد. در قلب این شهر، میدان شهر قدیمی قرار دارد که می‌توان در آن تالار شهر قدیمی و ساعت نجومی متعلق به سال ۱۴۱۰ را پیدا کرد. این ساعت همچنان قدیمی‌ترین ساعت در حال کار دنیا به‌حساب می‌آید.

پلی که شهر قدیمی پراگ را به شهر جدید پراگ در آن‌سوی رودخانه ولتاوا (Vltava) وصل می‌کند، چارلز نام دارد. ساخت این پل در سال ۱۳۵۷ میلادی آغاز شد، اما کار ساخت آن تا اوایل قرن پانزدهم ادامه یافت. در اطراف شهر قدیمی، کافه‌های فراوانی وجود دارد و یک زندگی شبانه‌ی پرهیاهو، اینجا را به محلی لذت‌بخش برای اوقات پس از تاریکی هوا تبدیل می‌کند.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر که در شهر واتیکان قرار دارد، بزرگ‌ترین کلیسای جهان و یکی از مشهورترین نمونه‌های ایتالیایی از معماری رنسانس است. ساخت این بنای شگرف در سال ۱۵۰۶ به دست معماری توانمند به نام میکل آنژ آغاز شد.

اینجا مکانی است که پاپ برای ده‌ها هزار مسیحی که در اطراف میدان سنت پیتر جمع می‌شوند، سخنرانی می‌کند. کلیسای کنونی جایگزین کلیسای قدیمی سنت پیتر شده است که در همین مکان در سال ۳۶۰ پس از میلاد بنا شده بود. تصور می‌شود این کلیسا بر روی مقبره‌ی سنت پیتر ساخته شده باشد.

کانال های ونیز

ونیز شهر اصلی کانال‌ها است. تمامی شهرهای دارای کانال با ونیز مقایسه می‌شوند. این شهر مرموز و غرق در آب، محل قرارگیری بیش از ۱۵۰ راه آبی و پل است که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به پل حسرت‌ها اشاره کرد.

کانال اصلی ونیز یک کانال بزرگ ۳ کیلومتری است که از کنار میدان سنت مارک عبور می‌کند و در امتداد برخی از ساختمان‌های تاریخی ونیز با معماری قرون وسطایی و باروک جریان دارد. قایقرانان ونیزی که پیراهن‌های راه‌راه می‌پوشند و کلاه‌های لبه پهن به سر دارند، گردشگران را به اطراف شهر می‌برند، اما قایق‌ها در رودخانه تنها مخصوص توریست‌ها نیستند. از قایق‌ها برای شغل‌های روزمره نظیر جمع‌آوری زباله‌های شهر نیز استفاده می‌شود.

کاخ ورسای

ورسای بنایی است که به هیچ کجا شباهت ندارد. وقتی‌که صحبت از کاخ‌ها می‌شود، بدون شک اولین نامی که به ذهن می‌رسد، ورسای است. این ساختمان مجلل در گذشته اقامتگاه اصلی خاندان سلطنتی فرانسه از سال ۱۶۸۲ تا ۱۷۸۹ و انقلاب کبیر فرانسه بود.

نمای بیرونی کاخ به طرز استادانه‌ای ساخته شده است، اما نماهای داخلی نیز چیزی از نمای بیرونی کم ندارند. برخی اتاق‌های کاخ به‌اندازه‌ی خود ساختمان مشهور هستند. برای مثال می‌توان به تالار آینه با دکوراسیون مجلل و طلاکاری‌شده‌ی آن اشاره کرد. باغ هندسی ورسای نیز با درختان مخروطی، کانال‌ها و فواره‌ها تزئین شده است.

الحمرا

الحمرا که بر روی خرابه‌های استحکامات رومی سال ۸۸۹ میلادی ساخته شده، ترکیبی از یک کاخ و یک قلعه‌ی نظامی در شهر گرانادا در اسپانیا است. برای تقریباً هزار سال، بیشتر شبه‌جزیره‌ی ایبریا تحت سلطه‌ی موروهای مسلمان قرار داشت و اندلس (منطقه‌ای که الحمرا در آن واقع شده) قلمروی قدیمی آن‌ها به شمار می‌رفت.

امروزه می‌توان از ارگ الحمرا، به‌عنوان قدیمی‌ترین بخش آن دیدار کرد، از برج ساعت آن بالا رفت، باغ‌های زیبا و شگفت‌انگیز و دیوان‌های سبک موروها را دید و از تماشای اشکال هندسی دقیق در سراسر این عمارت حیرت کرد. این مجموعه در دامنه‌ی رشته‌کوه سیرا نوادا (Sierra Nevada) واقع شده و همین موضوع الحمرا را مرموزتر کرده است.

ایاصوفیه

ایاصوفیه برای تقریباً هزار سال، بزرگ‌ترین کلیسای جامع جهان بود و همچنان نیز سازه‌ای شگفت‌انگیز در نظرهاست. این بنا اساساً به‌عنوان یک کلیسای ارتدکس شرقی در سال ۵۳۷ میلادی و زمانی ساخته شد که استانبول قسطنطنیه نام داشت. ایاصوفیه بعدها و از سال ۱۴۵۳ تبدیل به یک مسجد عثمانی شد و حالا موزه‌ای برای لذت بردن پیروان تمامی ادیان است.

گنبد ایاصوفیه در نوع خود بی‌نظیر است و ساختمان آن نیز درمجموع بازتابی از معماری بیزانس و میراث معماری استانبول به شمار می‌آید. وقتی‌که امروز در اطراف این ساختمان قدم می‌زنید، می‌توانید تاریخ این شهر را با نقاشی‌های دیواری و آثار هنری شگفت‌انگیز ایاصوفیه پیوند بزنید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو