هر استان در کانادا دارای قوانین خاص خود برای صدور گواهینامه و رانندگی است، لذا بهتر است که شما نسبت به محلی که بیش از شش ماه در آن زندگی می کنید گواهینامه خود را دریافت کنید.

اخذ گواهی نامه در هر کشور متفاوت میباشد و با توجه به وضعیت جاده ها, اتومبیل ها و نیروی کار خود, قوانین خاصی را در نظر می گیرند. کانادا نیز بنابر این موضوع قوانین خاص خود را دارد.قوانین دریافت گواهینامه رانندگی کانادا در هر استان و منطقه متفاوت میباشد. سیستم گذراندن مراحل لازم برای اخذ گواهینامه تقریبا یکسان با سایر کشورهاست. افرادی که اقامت کانادا دارند و می خواهند در کانادا گواهینامه اخذ نمایند می بایستی در یک امتحان کتبی در خصوص شناخت علائم و آیین نامه رانندگی شرکت کنند, تست بینایی دهند و در مرحله آخر نیز امتحان عملی را با موفقیت بگذرانند. در صورت داشتن گواهینامه رانندگی خارجی معتبر ، میتوانید برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا اقدام نموده و با گذراندن امتحان کتبی آیین نامه و تست بینایی و سپس امتحان رانندگی در شهر  ، گواهینامه رانندگی را دریافت نمایید . لذا باید گواهینامه خود را ترجمه و به تایید دادگستری و امورخارجه برسانید و اصل و ترجمه آنرا همراه داشته باشید. بهتر است که نامه سوابق تخلفات گواهینامه (در بخش اجرائیات شهرک آزمایش) را بگیرید و ترجمه کنید زیرا در بعضی استانها می توانید به عنوان تخفیف بیمه خودرو مورد استفاده قرار دهید.

رانندگی در کانادا

همچنین میتوانید گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه بین المللی تبدیل کنید. برای این کار باید مدارک مورد نیاز گواهینامه را به "کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهموری اسلامی ایران" ببرید و با پرداخت هزینه ای کمتر از یکصد هزار تومان دفترچه گواهینامه بین المللی که به 7 زبان ترجمه شده را دریافت کنید. هنگام دریافت گواهینامه رانندگی کانادا شما ملزم به تحویل اصل گواهینامه قبلی خود که خارج از کانادا گرفته اید ، میباشید
شما میتوانید با گواهینامه  رانندگی معتبر خارجی ،  بمدت 120 روز  در کانادا رانندگی کنید.

داشتن گواهینامه‌ رانندگی در کانادا، نه تنها به افراد اجازه رانندگی می‌دهد، بلکه به‌عنوان یک کارت شناسایی معتبر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهاجران می‌توانند گواهینامه‌ کشور خود را برای مدت سه ماه اول ورود به کانادا مورد استفاده قرار دهند. اما پس از این مدت، باید نسبت به اخذ گواهینامه‌ رانندگی از کانادا اقدام کنند.

اگر فردی قبلا گواهینامه داشته و از تجربه‌ رانندگی بیش از یکسال برخوردار باشد، می‌تواند بلافاصله آزمون راهنمایی و رانندگی را طی کند. این آزمون شامل آزمون شفاهی، کتبی و امتحان شهری است. آزمون شفاهی می‌تواند به زبان‌های روسی، انگلیسی، فرانسه، چینی، لهستانی یا فارسی باشد.

گواهینامه کانادا

سن گواهینامه در کانادا:

در کلیه ایالات کانادا سن قانونی برای اخذ گواهینامه ۱۶ سال تمام می باشد. البته به غیر از ایالت یوکان که افراد می توانند پس از تکمیل سن ۱۵ سالگی برای اخذ گواهینامه اقدام نمایند. البته سنین ذکر شده برای اخذ گواهینامه اتومبیل های سواری می باشد. چرا که اخذ گواهینامه ماشین آلات سنگین و تجاری از جمله تریلر, کامیون و غیره نیازمند داشتن حداقل سن ۱۸ یا ۱۹ سال تمام است.

رده بندی گواهینامه در کانادا:

امتحان G1 

شما می توانید پس از قبولی در امتحان آیین نامه (یک آزمون کتبی) گواهینامه G1 دریافت کرده و رانندگی کنید و این مستلزم این میباشد که در کنار کسی رانندگی کنید که گواهینامه G داشته باشد . ولی تاکیدا پیشنهاد میشود بدون تمرین ٬ آموزش و گواهینامه G2 در کانادا اقدام به رانندگی نکنید. بعد از ۱ سال از آزمون کتبی و کسب گواهینامه رانندگی G1 شما می توانید برای آزمون جاده ای G1 ثبت نام کنید. این آزمون مهارت های اولیه رانندگی شما را مثل گردش به راست و چپ ، پارک کردن، توقف کردن و غیره را می سنجد. هزینه پکیج گواهینامه‌ی G1- شامل یک آزمون کتبی، یک آزمون رانندگی G2 و گواهینامه‌ی 5 ساله 158.25 $ و هزینه یک آزمون کتبی (پس از بار اول) 15.75 $ میباشد. هزینه دفترچه رسمی رانندگی MTO- که برای آزمون کتبی G1 از آن استفاده می‌شود 16 $ است.

امتحان G2 

پس از قبولی و کسب G1 شما میتوانید درخواست امتحان G2 را بدهید که آزمون شهر است .در کانادا فرد متقاضی می بایستی اتومبیل خود جهت امتحان را خودش فراهم کند. سطح اول G1 تقریبا  ۱۲ ماه به طول می انجامد، یعنی شما باید ۱ سال در این سطح بمانید تا بتوانید برای گواهینامه سطح G2 اقدام کنید.

امتحان G 

 شما چهار سال فرصت دارید که برای گرفتن گواهینامه دائم G اقدام کنید وگرنه گواهینامه G2 شما باطل میشود  . امتحان رانندگی G هم کاملا مانند G2 می ماند با تفاوت اینکه در این امتحان شما جهت تمرین به اتوبان هم خواهید رفت  ولی در G2 به اتوبان نخواهید رفت.

قوانین رانندگی سطح G1 :

 • در صورت مصرف الکل باید از رانندگی خودداری شود. میزان الکل خون فرد در هنگام رانندگی باید صفر باشد.
 • فرد اجازه رانندگی به تنهایی را نداشته و یک راننده دیگر نیز باید در صندلی جلو کنار او بنشیند. این راننده باید دارای گواهینامه دسته G2  یا بالاتر بوده، حداقل ۴ سال سابقه رانندگی داشته و در هنگام همراهی کردن فرد میزان الکل خون او کمتر از ۰.۰۵ درصد باشد.
 • در صورتی که گواهینامه راننده مذکور معلق نشده باشد، مدت زمان صرف شده در سطح G2 نیز در ۴ سال سابقه رانندگی او لحاظ خواهد شد.
 • فقط راننده نو آموز و فرد همراهش می توانند در خودرو حضور داشته باشند و نشستن فرد سوم در خودرو تخلف محسوب می گردد.
 •  داشتن امتیاز منفی برای راننده همیار مشکلی ایجاد نمی کند اما گواهینامه او نباید در حالت تعلیق باشد.
 • دارنده گواهینامه G1 رانندگی ، نمی تواند بین ساعات ۱۲ نیمه شب تا ۵ بامداد رانندگی کند.
 • همه سرنشینان خودرو باید کمربند ایمنی خود را بسته باشند.
 • رانندگی در بزرگراه ‌های سری ۴۰۰ و دارای محدودیت سرعت حداقل ۸۰ کیلومتر بر ساعت مجاز نیست. با این حال، در صورت حضور یک مربی رانندگی مجاز محدودیتی در انتخاب جاده وجود نخواهد داشت.

گواهینامه رانندگی کانادا

مدارک مورد نیاز برای آزمون G1: 

قبل از گذراندن امتحان آیین نامه G1 باید دفترچه رسمی آموزش رانندگی، MTO را مطالعه کرد.
موارد زیر را در هنگام امتحان با خود به همراه داشته باشید:

 • دو قطعه مدرک شناسایی
 • پول جهت پرداخت هزینه ها
 • عینک یا لنز های تماسی (در صورت نیاز در هنگام رانندگی)

قبل از گذراندن آزمون نهایی G1 باید دفترچه رسمی رانندگیMTO  را مطالعه کرد.
موارد زیر را در هنگام امتحان با خود به همراه داشته باشید:

 •  وسیله نقلیه مناسب
 • پول جهت پرداخت هزینه ها
 • عینک یا لنز های تماسی (در صورت نیاز در هنگام رانندگی)
 • حداقل نیم ساعت قبل از آزمون شهری در محل حضور داشته باشید.

برنامه های آموزش رانندگی

 این برنامه ها ، دوره هایی هستند که معمولا توسط آموزشگاههای خصوصی تعلیم رانندگی برگزار میشود. این برنامه ها شامل دو بخش تئوری و عملی است و آموزش رانندگی  بطور عملی در جاده بهمراه مربی انجام میگیرد.

بیمه رانندگی

علاوه بر گواهینامه رانندگی باید بیمه ماشین نیز داشه باشیدو شما نسبت به نوع بیمه ای که انتخاب می کنید و موارد زیر باید هزینه بیمه خود را بپردازید:

 •  سن
 • تجربه رانندگی
 • تخلفات راهنمایی رانندگی قبلی
 •  استانی که زندگی می کنید

 

بیشتر بخوانید:

شرایط گرفتن ویزای همراه کانادا

کدام شهر کانادا برای زندگی بهتر است؟

دانشگاه های برتر کانادا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو