ایالت کبک در کشور کانادا یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی معروف دنیاست و با توجه به شرایطی که این ایالت برای دانشجویان خود ارائه می‌دهد، هرساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان از جمله ایران به خود جذب می‌کند. نکته‌ای که باید بدانید این است که دانشجویان متقاضی تحصیل در کبک کانادا پس از اخذ پذیرش تحصیلی یا Admission از دانشگاه های کبک باید برای دریافت گواهینامه ی پذیرش استان کبک یا CAQ نیز اقدام نمایند.

CAQ چیست؟

CAQ مخفف واژه‌ی Quebec Acceptance Certificate است که به معنی «گواهینامه ی پذیرش دانشگاهی از استان کبک» در کانادا است. افراد پذیرش شده از دانشگاه‌های این ایالت باید گواهی‌نامه‌ی (CAQ) را از دولت کانادا دریافت نمایند تا بتوانند مجوز انجام سایر مراحل مربوط به دریافت ویزا و مهاجرت تحصیلی خود به کبک را نیز فراهم نمایند. نکته‌ی دیگر این است که گواهی‌نامه‌ی پذیرش دانشگاهی همراه با اجازه‌ی تحصیل یا study permit  از سوی دولت کانادا صادر می‌شود.

لازم به ذکر است دانشجویانی که قصد تحصیل به مدت بیش از ۶ ماه را در کبک را داشته باشند ملزم به اخذ CAQ می‌باشند. همچنین معمولاً در وبسایت دانشگاه‌های استان کبک کانادا، می‌توانید به راهنماهای مناسبی در رابطه با شرایط و چگونگی دریافت گواهینامه ی پذیرش استان کبک دست یابید.

 

مراحل و نحوه ی دریافت گواهینامه ی پذیرش کبک (CAQ)

جهت دریافت این گواهینامه ابتدا باید در وبسایت پذیرش کبک کانادا ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. سپس فرم‌های مرتبط با CAQ را که به صورت آنلاین برای شما نمایش داده می‌شوند را پر نمایید. .

سوالات موجود در فرم‌ها معمولا درباره‌ی مشخصات فردی و اطلاعات اولیه فرد متقاضی است. از دیگر نکات حائز اهمیت می توان به این نکته شاره کرد که اگر دانشجویی پذیرش تحصیلی خود را برای ترم بعدی موکول کند دیگر نیازی به اخذ CAQ نمی باشد.

در مرحله آخر برای صدور CAQپس از پر کردن فرم‌های مربوطه، نام کاربری و رمز عبوری انتخاب می‌شود و سپس هزینه مربوط به صدور گواهینامه جهت پرداخت به شما نمایش داده خواهد شد.

برای صدور CAQ مدارک زیر را به آدرس اداره ی مهاجرت پست کنید. (در نظر داشته باشید که تا قبل از رسیدن مدارک، پرونده CAQ بررسی نمی شود.)

 1. چک لیست موجود در اکانت کاربری شما  (Your personal check list)
 2. نامه پذیرش  (پرینت مهر و امضادار نامه ی Admission )
 3. یک قطعه عکس
 4. کپی از صفحات مشخصات پاسپورت

 

هزینه دریافت گواهینامه ی پذیرش استان کبک (CAQ)

پرداخت هزینه ی CAQ به صورت آنلاین بوده و با کارت‌های ارزی مستر کارت یا ویزا کارت قابل پرداخت است. این هزینه در سال جاری یعنی 2020 میلادی برابر با 116 دلار کانادا می‌باشد.

 

گواهینامه ی پذیرش استان کبک

نکات دریافت گواهینامه ی CAQ

 1. برای صدور CAQ تمکن مالی افراد مورد بررسی قرار نمی گیرد و Bank statement توسط بخش صدور ویزای سفارت کانادا در آنکارا مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 2. در فرآیند دریافت گواهینامه ی CAQ نیازی به ارسال مدارک تحصیلی و ریز نمرات نمی‌باشد.
 3. هزینه‌ی گواهینامه ی پذیرش دانشگاهی کبک جدا از هزینه‌های سفارت و اپلیکیشن فی است و همچنین به هزینه‌ای که برای دریافت اجازه تحصیل (استادی پرمیت) به دولت کانادا پرداخت می‌کنید، ربطی ندارد.
 4. حتی در صورت پذیرفته نشدن شما برای دریافت CAQ هزینه‌ی پرداختی شما عودت داده نخواهد شد و در صورت انصراف نیز بازگردانده نمی‌شود
 5. مدت زمان صدور گواهی پذیرش کبک از زمان پرداخت، بین 1 تا 1 ماه و نیم می باشد. از این رو با توجه به فشرده بودن مراحل اپلای، پیشنهاد می‌شود بلافاصله بعد از دریافت پذیرش اقدام به پرداخت کنید.
 6. مدت زمان فعال بودن اکانت برای پرداخت CAQ تا پیش از پرداخت، حداکثر 90 روز است.
 7.  زمان پر کردن فرم‌هایی که در سایت برای شما نمایش داده می‌شود نهایت ۳۰ دقیقه است و در صورت باز بودن فرم ها بیش از این مدت، صفحه غیرفعال می‌شود و فرآیند پر کردن فرم‌ها باید مجددا صورت گیرد. بنابراین لازم است پیش از شروع پر کردن فرم‌ها، مدارک زیر در دسترس شما باشند:
 • پاسپورت
 • اطلاعات کامل دانشکده (Department) و دانشگاهی که در ایالت کبک به شما پذیرش داده است.
 • اطلاعات برنامه‌ درسی (Program) که در آن پذیرفته شده‌اید: نام برنامه، تاریخ شروع و پایان، هزینه شهریه
 • اطلاعات کامل شخص یا نهاد مسئول در رابطه با هزینه تحصیلات شما در کبک
 • اطلاعات کامل شخص یا نهاد مسئول در رابطه با اپلیکیشن شما
 • در صورت داشتن گواهی قبلی CAQ، آخرین گواهی پذیرش قبلی کبک

پس از تایید نهایی و صدور گواهی پذیرش، ایمیلی از CAQ دریافت خواهید کرد که قادر خواهید بود از آن برای ارائه در مراحل بعدی اپلای مثل ارائه به دانشگاه مقصد و تکمیل مراحل پذیرش استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در کبک کانادا

کالج‌های کبک کانادا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو