یورو داک (European Dactyloscopy System) یک سیستم اطلاعاتی یا پایگاه داده است که به منظور شناسایی اثر انگشت دیجیتال پناهندگان و مهاجران غیرقانونی برای تسهیل اجرای آیین نامه‌ی "دوبلین دوم" معرفی شده است.

یکی از اصطلاحاتی که در پروسه‌ی درخواست ویزای شینگن ممکن است به گوش شما بخورد یورو داک است. در ابتدا باید بدانید که هنگام درخواست ویزای شینگن، اطلاعات شما در سیستم‌های مختلفی ثبت می‌شود که از جمله‌ی آنها می‌توان به Visa Information System (VIS)، Schengen Information System (SIS)  وEuropean Dactyloscopy (Eurodac) اشاره کرد که ما در این مقاله قصد داریم به معرفی یورو داک (Eurodac) بپردازیم.

یورو داک (Eurodac) چیست؟

یوروداک پایگاه داده‌ی اثر انگشت اتحادیه اروپا برای شناسایی پناهجویان در مرزهای مختلف شینگن می‌باشد. بعبارت دیگر یورو داک (European Dactyloscopy System) یک سیستم اطلاعاتی یا پایگاه داده است که به منظور شناسایی اثر انگشت دیجیتال پناهندگان و مهاجران غیرقانونی برای تسهیل اجرای آیین نامه‌ی "دوبلین دوم" معرفی شده است. این آیین نامه مکانیسمی را ارائه می‌کند که طبق آن مشخص شود که کدامیک از کشورهای عضو سیستم یورو داک مسئول بررسی درخواست‌های پناهندگی در اتحادیه اروپا می‌باشد.
کشورهای عضو سیستم یورو داک شامل 27 کشور عضو اتحادیه اروپا یا شینگن (به همراه انگلیس تا 31 دسامبر 2020) و 4 کشور وابسته به دوبلین یعنی ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین، سوئیس هستند.

سه دسته از افرادی که سیستم یوروداک اطلاعات آنها را جمع آوری می‌کند شامل موارد زیر است:

  • پناهندگان بالای 14 سال
  • افراد خارجی که عبورهای نامنظم از مرزهای خارجی داشته‌اند.
  • افراد خارجی که به طور غیرقانونی در قلمرو یکی از کشورهای عضو سیستم یوروداک دستگیر شده اند.

 

بخش‌های سیستم یورو داک

سیستم یورو داک شامل این بخش‌ها می‌شود: یک واحد مرکزی که توسط سازمان حفاظت از داده‌های اروپا مدیریت می‌شود، یک پایگاه داده‌ی کامپیوتری مرکزی از اثر انگشت‌های دیجیتال، ابزارهای الکترونیکی برای انتقال داده‌های بین کشورهای عضو سیستم یوروداک و پایگاه داده مرکزی. نکته‌ی دیگر این که فقط مقامات ملی مسئول درخواست‌های مربوط به پناهندگی به پایگاه داده مرکزی دسترسی دارند.

 

تاریخچه‌ی سیستم یورو داک

Eurodac اولین سیستم بیومتریک فعال در اروپا و اولین سیستم بیومتریک چند ملیتی جهان بود که  توسط اتحادیه اروپا به بهره برداری رسید. یورو داک از زمان راه‌اندازی در 15 ژانویه 2003  به طور مداوم فعالیت می‌کند و پیشرفت‌های بسیاری را تا به امروز پشت سر گذاشته است.

 

مدت نگهداری اطلاعات اشخاص در سیستم یوروداک

یورو داک (Eurodac) چیست؟

داده‌هایی که توسط کشورهای عضو یوروداک به پایگاه داده‌ی یوروداک ارسال می‌شود علاوه بر اثر انگشت شامل داده‌های دیگری نیز می‌شود از جمله: کشور مبدأ ارسال کننده‌ی داده‌ها، مکان و تاریخ درخواست پناهندگی (در صورت وجود)، جنسیت فرد و شماره مرجع. این داده‌ها برای افراد بالای 14 سال جمع آوری شده و مستقیماً در پایگاه داده یا توسط واحد مرکزی یا توسط کشور مبداء کد گذاری می‌شوند.
داده‌های پناهندگان بالای 14 سال به مدت 10 سال در سیستم یوروداک نگهداری می‌شوند مگر اینکه فرد تابعیت یکی از کشورهای عضو را بدست آورد که در آن صورت اطلاعات وی از روی سیستم یوروداک پاک می‌شود.

اطلاعات مربوط به اتباع خارجی که هنگام تلاش برای عبور از مرزهای خارجی به طور نامنظم دستگیر شده اند، از تاریخ برداشت اثر انگشت برای مدت 2 سال نگه داشته می‌شود. این دسته از افراد نیز می‌توانند قبل از پایان این 2سال، اطلاعات خود را از روی سیستم یوروداک پاک نمایند در صورتی که: اقامت دائم کشورهای عضو را کسب کنند یا قلمرو کشورهای عضو را ترک کنند.

همچنین در مورد اتباع خارجی که به طور غیرقانونی در یک کشور عضو یوروداک حضور دارند، Eurodac این امکان را به آن کشور می‌دهد که اثر انگشت این افراد را در پایگاه داده مرکزی بررسی کند تا مشخص شود که آیا این شخص قبلاً در کشور عضو دیگری درخواست پناهندگی کرده بود یا خیر. اطلاعات مربوط به اثر انگشت پس از انتقال به کشور عضو، در سیستم یوروداک ذخیره نمی‌شود.

 

جهت مشاوره در ارتباط با امور مهاجرتی با زانکو تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

منطقه ی شنگن کجاست؟

راحت ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

رفع ریجکتی ویزای شینگن

پیشنهاد سردبیر زانکو